Roland Vocal Processor VP-7 - vokální procesor

Roland Vocal Processor VP-7 - vokální procesor
Roland Vocal Processor VP-7 - vokální procesor

Hrajete sami či ve dvou? Chybí vám doprovodné vokály nebo další hlasy k vašemu zpěvu? Tak to jste na správné adrese, protože právě vám je určen produkt firmy Roland - Vocal Procesor VP-7.

Již v minulých letech firma představila několik přístrojů, které měly za úkol pomoci samostatně vystupujícím klávesistům a malým uskupením v tvorbě vokálů. Tyto produkty byly navrženy a vyrobeny v klávesové verzi (VP-550, VP-770) a byly určeny hlavně klávesovým hráčům. V letošním roce jsme se dočkali poprvé modulové verze s označením VP-7. Právě tento model vokálního procesoru si v dnešním testu představíme.

 

Na první pohled

V balení naleznete vokální procesor VP-7, hlavový dynamický mikrofon DR-HS5, AC adaptér PSB-1U s napájecím kabelem, MIDI kabel o délce jeden a půl metru, výukové DVD, manuály a rychlého průvodce přístrojem.

 

Přístroj samotný je proveden v černém plastu. Na předním panelu jsou umístěny všechny ovládací prvky. V horní řadě najdete čtyři knoby - Volume, Mic, Harmony a Ambience. Nad prvním knobem je umístěna LED dioda indikující stav MIDI. Mezi prvním a druhým knobem je umístěna stupnice s pěti LED diodami, která indikuje stav ladění (Tune) nebo úroveň signálu (Level). Vedle knobů je ještě umístěno tlačítko Vocoder. Ve druhé spodní řadě je umístěno osm velkých tlačítek, které jsou uspořádány zleva doprava následovně: Bypass On/Off, Female Choir, Gregorian Choir, Jazz Scat, Duet, Trio1, Trio2.

 

Přední panel má na levé straně umístěn vstup pro sluchátka v provedení stereo mini jack. Zadní strana obsahuje všechny vstupy, výstupy a další ovládací prvky, které nejsou přímo spjaty s ovládáním přístroje v reálném čase. Vše je uspořádáno zleva doprava následovně: konektor uzemnění, tlačítko Power On/Off, vstup pro připojení adaptéru DC In, MIDI In, 6,3 mm jack pro připojení Foot Pedalu, miniknob Tune, přepínač Phantom (DC 48V/10 mA), Mic vstup v provedení XLR/TRS, Stereo Line Input v provedení stereo mini jack a 2x jack 6,3 mm Output R, L/Mono. V levém dolním rohu najdete ještě pojistný slot. Na spodní straně je umístěn pod krytkou USB konektor pro případný update a čtyři gumové protiskluzové podlepky. Téměř všechny ovládací prvky jsou uspořádány logicky a přehledně. Jedinou výtku mám k umístění USB konektoru na spodní straně. Jeho umístění by bylo určitě lepší na zadní straně přístroje, kde je dostatek místa. Byl by tak k němu určitě lepší přístup. Co se týče ovládacích prvků na předním panelu, tak zde budu naopak chválit. Je u nich kladen velký důraz na jejich velikost. Všechny jsou dostatečně veliké a budou se při vystoupeních velmi dobře ovládat.

 

Zapojení přístroje

Propojení a připojení tohoto vokálního procesoru do systému je skutečně jednoduché. Do zdířky DC In připojíte adaptér. Potom propojíte klávesy pomocí MIDI kabelu s VP-7. Pokud budete chtít dálkově ovládat funkci tlačítka Bypass, připojíte také nožní spínač řady DP. Do zdířky Mic In zapojíte dodávaný hlavový mikrofon nebo mikrofon, který standardně používáte. Pokud používáte audio playback z externího zařízení, můžete jej připojit do Line Imput. Nakonec přístroj připojíte třeba do mixážního pultu - Output R, L/mono, zapnete jej a můžete začít s jeho používáním. Pokud nechcete při práci rušit svoje okolí, stačí připojit sluchátka.

Roland Vocal Processor VP-7 - vokální procesor
Roland Vocal Processor VP-7 - vokální procesor

Sekce Human Voice

V této první sekci můžete využít realisticky znějící zvukové barvy pro vytvoření doprovodných vokálů. K dispozici budete mít čtyři základní zvukové barvy - Female Choir, Kids Choir, Gregorian Choir, Jazz Scat. K mání jsou i jejich variace - Male & Female, Kids Choir 2, Classic, Jazz Scat 2, Pop, Background, Gospel. Tyto zvukové barvy jsou podobné jako u většiny klávesových nástrojů firmy Roland. Ovládat a řídit je můžete pomoci připojené MIDI klaviatury svého keyboardu nebo z externího sekvenceru. Bohužel není možné využívat současně služeb sekce Human Voice a Vocal Designer.

 

Sekce Vocal Designer

Tato druhá sekce umí přidat k vašemu zpěvu jeden či dva další hlasy. K dispozici jsou tlačítka Duet, Trio 1 a Trio 2. Duet přidá k vašemu hlasu jeden hlas a Trio další dva. U tria máte na výběr ze dvou možností. Trio 1 přidá jeden hlas výše a jeden níže. U Tria 2 jsou oba hlasy níže. Vše funguje jak s připojenou klaviaturou, tak jen s připojeným mikrofonem. Pokud budete používat pouze připojený mikrofon, mějte na paměti, že generovaná harmonie bude vždy přiřazena napevno. Duet přidá k vašemu zpěvu tón o kvartu níže, Trio 1 tón o kvartu níže a oktávu výše a Trio 2 tón o kvartu níže a kvintu výše. I zde bude nejlepší výsledek ve spojení s klaviaturou.

 

Sekce Vocoder

Poslední třetí sekcí je Vocoder. Tato sekce umožňuje hrou na klávesy a současným zpěvem získat různé zvuky vokodéru. Od vintage až po nejnovější elektro zvuky. K dispozici jsou Vocoder 1, 2 a 3. Vocoder 1 má zvuk kovového tlampače a hodí se pro styly jako je r & b a je monofonní. Vocoder 2 je zvuk vintage vokodéru, který se často používal v pop music 80. let. Tento typ je také vhodný pro polyfonní, tedy akordickou hru. Vocoder 3 je zvuk hodící se hlavně pro soudobou elektro hudbu nebo hip-hop. Tento zvuk je pouze monofonní.

Typ vokodéru volíte pouze jediným tlačítkem. Pro Vocoder 1 se rozsvítí červený indikátor, pro Vocoder 2 zelený a pro Vocoder 3 oranžový. Nemusíte mít tedy strach, že navolíte ten nesprávný.

 

Efekt Ambience

Tento efekt je možné aplikovat jak na přímý zvuk z mikrofonu, tak na zvuk sekcí Human Voice, Vocal Designer a Vocoder, takže prakticky nebudete potřebovat externí efektový procesor. Aplikovat můžete dva efekty - Reverb a Echo. Pokud budete otáčet knobem v levé polovině, tedy od minima (Min) ke středu, nastavujete hloubku reverbu. Otáčením knobu v pravé polovině, tedy od středu k maximu (Max), přidáváte k reverbu i echo.

 

MIDI komunikace

VP-7 můžete řídit a ovládat přes připojené klávesy pomocí MIDI. Propojení je jednoduché. Kabel připojíte do MIDI Out na klávesách a MIDI In na vokálním procesoru a můžete komunikovat. U přístroje si můžete také nastavit režim, ve kterém jsou data z připojené klaviatury přijímána.

K dispozici jsou dva režimy. Ch 1, který je nastaven z výroby a OMNI. Režim Ch 1 vám umožní příjem u VP-7 pouze na prvním kanálu. Pokud budete chtít přijímat na všech kanálech, tedy Ch 1-16, musíte nastavit VP-7 do režimu OMNI. Nastavení je jednoduché. Podržíte tlačítko Bypass a zapnete přístroj. Každým stiskem se přepne nastavení mezi Ch 1 a OMNI. Jen taková malá poznámka: I když přístroj nastavíte na OMNI, není zvukový procesor multitimbrální.

 

Pokud budete řídit vokální procesor z klaviatury svého nástroje, dosáhnete maximálního využití ve všech třech sekcích - Human Voice, Vocal Designer a Vocoder. VP-7 lze také řídit připojeným externím sekvencerem. Stačí si připravit harmonii pro vokalizér do stopy SMF na kanále 1, ten nastavit na VP-7 a výsledek bude stejný, jako kdybyste řídili nástroj připojenou klaviaturou. Nikdy však nepoužívejte režim OMNI, jelikož by vokální procesor přijímal zprávy ze všech kanálů!

 

Nastavení ve stopě sekvenceru pro přepínání zvukových barev v sekci Human Voice je následující: Čísla zvukových barev (Program Change) jsou určována podle stavu Bypass On/Off. Pokud nastavíte číslo programu 1-17, Bypass se vypne a budete slyšet pouze zvuk jedné ze tří sekcí. Pokud zvolíte číslo 18-34, Bypass se zapne a budete slyšet pouze přímý zvuk z mikrofonu. Nezapomeňte, že před nastavením programu musíte zadat MSB 80 a LSB 0. Pokud budete chtít zapnout či vypnout funkci Bypass, můžete použít kontrolér (CC) #66. Vše najdete přehledně popsáno v přiloženém manuálu.

Roland Vocal Processor VP-7 - vokální procesor
Roland Vocal Processor VP-7 - vokální procesor

Přístroj v praxi

Při testování přístroje jsem vyzkoušel všechny možnosti VP-7 a nesetkal jsem se ze žádným problémem. Vše fungovalo jednoduše a bezproblémově. Nejlepších výsledků jsem dosáhl u všech tří efektů ve spojení s klaviaturou, tedy při hře v reálném čase. Jednotlivé efekty velmi dobře reagovaly i na dynamickou hru. Podobný výsledek byl dosažen i při řízení VP-7 sekvencerem. Zde stačilo pouze zpívat.

 

Co se týče dodávaného hlavového mikrofonu, ten je dostatečně kvalitní a bude bohatě stačit pro váš zpěv. K přístroji můžete samozřejmě připojit jakýkoliv jiný mikrofon. Vyzkoušel jsem svoji starou dobrou SM58 a kondenzátorový mikrofon AKG 2000. Změna mikrofonu byla slyšitelná až u dvoutisícovky. Jak se říká, čím lepší mikrofon použijete, tím lepší bude i výsledek.

V době testu přístroje byla k mání také nová verze operačního systému s označením 1.02. Tuto verzi si může každý uživatel volně stáhnout ze stránek výrobce www.roland.com a poté svoji VP sedmičku updatovat. Nemusíte mít strach, že se vám to nepovede. U updatu je i pdf dokument v angličtině, jak na to.

 

Závěr

Vokální procesor VP-7 je přístroj nevelkých rozměrů, který všem zájemcům o vylepšení vokálů má co nabídnout. Sedmička nabízí jednoduchý efektový procesor, tři vokální sekce - Vocoder, Human Voice a Vocal Designer, které se dají ovládat z připojené klaviatury nebo externího sekvenceru. Vocal Designer lze také ovládat pouze pomocí mikrofonu. Jeho možnosti jsou však omezené. Součástí výbavy je také hlavový mikrofon, který činí přístroj okamžitě použitelným. Vývojáři firmy Roland vsadili na jednoduchý design s jednoduchou obsluhou, což jistě potěší každého uživatele. Přístroj je určen hlavně pro živé hraní, ale dá se také dobře využít třeba v domácím studiu. Jeho možnosti nejlépe využijí klávesoví hráči. Při troše šikovnosti a správném aranžmá může tento vokální procesor vylepšit a obohatit vaši hudební produkci či demonahrávku. A vše bude záležet pouze na vás samotných. Tak hodně hezkých vokálů s VP-7.

 

Info:

Roland Vocal Processor VP-7 je zajímavý přístroj se zajímavými možnostmi, který můžete zakoupit na našem trhu za 13 500 Kč i s DPH.

 

Plus:

účelná výbava jednotlivých sekcí a jednoduchá obsluha

velikost všech ovládacích prvků přístroje

dodávaný hlavový mikrofon DR-HS5

možnost updatu OS přístroje

 

Mínus:

nepříliš dobře umístěný USB konektor pro update OS

omezené možnosti Vocal Designeru při ovládání hlasem

 

maximální polyfonie: 64 hlasů (mění se podle zatížení generátoru)

zvuky: Lidský hlas: Female Choir, Kids Choir, Gregorian Choir, Jazz Scat Vokální dyzajnér: Duet, Trio 1, Trio 2 Vokodér: Vocoder 1, Vocoder 2, Vocoder 3 Variace: Male & Female, Kids Choir 2, Chassis, Jazz Scat 2, Pop, Underground, Gospel

ladění: 438 Hz-442 Hz

nominální vstupní úroveň: Imputovat (Moc): -50 až -10 dB

kontroléryknoby: Harmony, Ambience, Tuning

vstupy a výstupy: stereo mini jack pro sluchátka, výstupní jack 6,3 mm L/Mono, R, stereo mini jack pro linkový vstup, mikrofonní vstup jack 6,3 mm  nebo XLR s fantomovým napájením, Foot Pedal jack 6,3 mm pro  Bypass On/Off, MIDI konektor In, vstup pro adaptér

napájení: 9V AC Adaptér

dodávané příslušenství: hlavový dynamický mikrofon DR-HS5, MIDI kabel,  AC adaptér PSB-1U + napájecí kabel, výukové DVD, manuál  a rychlý průvodce přístrojem

volitelné příslušenství: spínací pedály řady DP, stojan pro přístroj PDS-10 a BKT-S

rozměry: 240 x 144 x 64 mm (šířka, hloubka, výška)

hmotnost: 0,8 kg

 

Vocoder (vokodér) je efektový procesor, který umí měnit podobu lidského hlasu. Efekt se nejvíce používal ve spojení zpěvu či mluveného slova s kytarou nebo klávesovým nástrojem. Vokodér se hojně používal hlavně v hudbě 70. a 80. let.

Psáno pro časopis Muzikus