Roland VIMA JM-8 - zajímavý přístroj se zajímavými možnostmi

Roland VIMA JM-8 - zajímavý přístroj se zajímavými možnostmi
Roland VIMA JM-8 - zajímavý přístroj se zajímavými možnostmi

Firma Roland doposud nabízela v modelové řadě VIMA tři modely. RK-100, RK-300 a RK-500. Tyto klávesové nástroje byly určeny hlavně pro domácí zábavu typu karaoke, kde se mohl každý zúčastněný zapojit i po stránce herní. V letošním roce byla uvedena na trh novinka v podobě modulu VIMA JM-8, která nabízí mnoho dalších zajímavých funkcí. Co vše tento přístroj nabízí a umí, si povíme právě v dnešním testu. A že toho nebude zrovna málo, to sami uvidíte.

Na první pohled

V balení kromě přístroje samotného najdete také AC adaptér, napájecí kabel k adaptéru, manuály a voucher na 50 volných SMF skladeb. VIMA JM-8 působí hned na první pohled profesionálně. Přednímu panelu vévodí velký, dotykový sedmipalcový  LCD displej. Kolem displeje jsou rozmístěny všechny ovládací prvky přístroje, které jsou přehledně uspořádány do jednotlivých sekcí.

 

Vlevo od displeje jsou umístěny tři knoby - Master Vol, Backing, Audio In. Na pravé straně od displeje jsou dvě tlačítka - Video Monitor a Exit. Při společném zmáčknutí těchto tlačítek se spustí Demo přístroje. Hned vedle těchto tlačítek najdeme sekci Song Control, která obsahuje osm tlačítek. První dvě tlačítka jsou Mark A/Repeat, Mark B/Delete. Zbývajících šest tlačítek je určeno k ovládání playbacku, nahrávání a playlistu. Této sekci vévodí velké dial kolečko. Pod touto sekcí jsou ještě umístěna dvě speciální tlačítka - Melody Mute/Center Cancel a Lyrics.

Na levé straně pod displejem je umístěn vstup pro externí USB paměť a ve snížené části je rozmístěno zbývajících pět sekcí. První sekcí je Video. Má k dispozici čtyři tlačítka - Video In, Slide Schow, EFX - Anime a Zoom/Pan. Druhá v pořadí je sekce Mic1+Effect, obsahující dva knoby. Jeden pro mikrofon a druhý pro Reverb. Pod reverbem je ještě umístěno tlačítko Vocal. Podobně je tomu i u třetí sekce Mic2/Guitar+Effect. Opět dva knoby. První pro mikrofon nebo kytaru a druhý pro Reverb. I zde je umístěno tlačítko, tentokráte s názvem Guitar. Čtvrtá sekce je určena Key Control. V ní jsou dvě tlačítka. Jedno s označením b a druhé # . Poslední, pátou sekcí je Tempo, rovněž se dvěma tlačítky - Slow a Fast. Mezi posledně jmenovanými sekcemi je umístěno kulaté tlačítko Eject pro vysunutí CD.

 

Na levé boční straně přístroje je pod krytkou umístěn vstup Audio In R-L a Video In v provedení cinch. Hned vedle je vstup pro sluchátka (jack 6,3 mm). Pravá strana obsahuje pouze šachtu CD mechaniky. Na zadní straně přístroje jsou rozmístěny všechny vstupy a výstupy přístroje. Také zde naleznete tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje. Vše je seřazeno zleva doprava v následovném pořadí: Tlačítko Power On/Off, vstup pro připojení adaptéru DC In, úchyt kabelu adaptéru, přepínač Mic2/Guitar, vstupy Mic2 a Mic1, provedené v kombinované verzi XLR/Jack. Výstupy určené pro Audio R, L/Mono, Video, RGB. Vstup pro Control Pedal (jack 6,3 mm), MIDI In/V-Link a USB MIDI.

 

Celokovové šasi přístroje působí robustním a profesionálním dojmem. Přístroj je konstruován tak, aby vydržel bez újmy i práci v terénu. Co se týče všech jeho ovládacích prvků, vstupů a výstupů, jsou rozmístěny logicky a účelně.

  

Na první dojem

Po zapnutí JM-8 proběhlo na sedmipalcovém displeji několikrát animované logo Roland - VIMA a přístroj byl po necelých třiceti vteřinách připraven k provozu. Na displeji se zobrazilo úvodní okno se základními informacemi. Na horní liště je zobrazen název prvního songu uloženého na HD, pozice v taktu, metrum/nastavení taktu a nastavení Key Controlu. Pod touto lištou jsou zobrazena média - Internal (HDD), CD a External (USB paměť). Při naběhnutí systému je vždy aktivován jako první interní hard disk s uloženými daty. V levé spodní části dotykového displeje jsou ještě dvě tlačítka - Menu a Finder.

 

Jako tradičně jsem nejdříve prozkoumal Menu přístroje. Pracovat a nastavovat můžete dle vlastní potřeby následující položky, které najdete na dvou stránkách: Melody Mute, Lyrics, Vocal Effect, Mic/Guitar Equalizer, Video Controls, Zoom/Pan Options, Anime Options, V-Link, SMF Cover, CD Burn, Control Pedal, File Utility, Lirycs Import, Lyric Sync, MIDI, Utility, SMF Metronome, SMF Tuning, SMF Sekvencer, SMF Score, SMF Mixer, SMF Compresor, SMF Equalizer, SMF Makeup Tools. Ovládání je jednoduché a intuitivní. Na úvodní obrazovce zmáčknete tlačítko Menu a ocitnete se v nabídce. Pomocí tlačítka Advanced, které najdete rovněž na displeji, se přesunete na požadovanou stránku, poté vyberete požadovanou položku, kliknete na ni prstem a můžete začít dial kolečkem upravovat či nastavovat požadované parametry. K návratu na úvodní obrazovku slouží červeně blikající tlačítko Exit. Vše je díky dotykovému displeji a dalším standardním ovládacím prvkům jednoduché, rychlé a bezproblémové.

 

Co se týče Finderu, tak ten může dobře posloužit všem uživatelům při rychlém vyhledávání skladeb nebo obrázků, což jistě každý uživatel ocení, až budete mít na hard disku tisícovku skladeb v různých formátech a různé fotografie. Práce s touto funkcí je rovněž jednoduchá. Stačí zmáčknout na dotykovém displeji tlačítko Finder. Poté na zobrazené klávesnici, která je podobná té počítačové, zadáte název hledaného souboru, přiřadíte jeden ze tří filtrů - SMF, Audio a Picture a zmáčknete tlačítko Find. V mžiku se vám objeví seznam s hledanými položkami. Pokud Finder nenajde hledanou položku, zobrazí se anglická hláška - No match found in current folder.

 

Operační systém JM-8

Z informací o systému jsem se dozvěděl, že přístroj má nainstalovanou verzi operačního systému (OS) 1.04 z 6. 5. 2010. Zapátral jsem na internetu a zjistil, že tato verze je prozatím tou nejaktuálnější. Ve stejné sekci se také dozvíte, kolik máte volného místa na interním hard disku a jaký je zbývající čas audio záznamu. U testovaného modelu bylo k dispozici 111.76 GB volného místa a čas záznamu činil 189:15:27. Ověřit si můžete také i volné místo na své USB paměti. Co se týče USB paměti, použil jsem 1 GB, 2GB a 8 GB výrobců Kingston a Transcend. Přístroj načetl všechny USB paměti rychle bez sebemenšího problému.

Roland VIMA JM-8 - zajímavý přístroj se zajímavými možnostmi
Roland VIMA JM-8 - zajímavý přístroj se zajímavými možnostmi

OS JM-8 byl zřejmě vytvořen na základě osvědčeného OS nástroje E-80, o čemž svědčí zachování některých funkcí, jako například SMF Sequncer a dalších, se kterými jsem se setkal při své praxi u této modelové řady. O podobnosti systému svědčí i grafické a systémové zpracování. To stejné platí pro ovládání. Je totiž podobné jako vejce vejci. A proč ne! Když se osvědčené funkce spojí s novými a vše bez problémů funguje, tak jak má, pak jak říká klasik, proč objevovat objevené.

 

Zvukový modul nástroje

Tónový generátor přístroje má k dispozici 1091 zvukových barev a 57 bicích sad. Všechny zvukové barvy jsou zpracovány technologií SSC Sound Engine. Polyfonie přístroje je 128 hlasů, což je v dnešní době standardní záležitost. Zvukové barvy lze vylepšit efektovými procesory. K dispozici je Reverb (8 typů), Chorus (8 typů), MFX A, B, C (84 typů), Parametric EQ, Multi-Band Compressor. Efektové jednotky oceníte obzvláště při přípravě vašich hudebních podkladů ve formátu SMF. Samozřejmostí je jak editace zvukových barev, tak efektů. Samozřejmě s možností zpětného uložení. Zvukový modul nástroje podporuje standardy GM2, GS, XG Lite. Je jen škoda, že nepodporuje plnohodnotný standard XG.

 

Voucher na padesát free SMF skladeb

Součástí každého balení je voucher, tedy poukaz na odběr padesáti SMF skladeb od firmy Midi Styles.

 

Návod jak si stáhnout oněch padesát volných skladeb je natištěn přímo na voucheru. Vše je velmi jednoduché. Stačí provést registraci na firemních stránkách, zadat referenční číslo, které najdete po setření na voucheru, výrobní číslo přístroje a můžete začít s výběrem. Až si vyberete všech padesát skladeb, jednoduše je stáhnete do svého počítače a vše je hotovo.

Jelikož se jedná o italskou firmu, její nabídka je ze 70 % zaměřena na italskou scénu. Ale nebojte se! Těch padesát volných skladeb si určitě vyberete. A nechybí ani poslední světové hity, jako třeba We No Speak Americano od Yolandy Be Cool! Co se týče aranžmá skladeb, mohu zodpovědně prohlásit, že všechny mnou vybrané skladby zněly profesionálně.

 

Počítač versus JM-8

Pro komunikaci s počítačem slouží vstup USB/MIDI. Stačí tedy propojit JM-8 s počítačem pomoci klasického USB kabelu, spustit softwarový MIDI sekvencer a komunikace může začít. Komunikaci jsem odzkoušel jak ve Windows XP na Sonaru LE, tak v Mac OS X v Logic Expressu. Vše fungovalo naprosto bez problémů i bez instalace driverů. Pokud by přece jen nastal nějaký problém, je možné si originál ovladače stáhnout z www.singroland.com. Po jejich instalaci by mělo vše fungovat, tak jak má.

 

Foto a video

V dnešní době je hudební produkce multimediální záležitostí. Při show se dnes běžně používá světelná technika, video projekce, foto projekce a další speciální efekty, které jdou ruku v ruce s hudbou. Některé z těchto možností nabízí i VIMA JM-8. Přístroj umí pracovat s videem i fotografiemi. Právě díky těmto možnostem můžete obohatit svoji hudební produkci či karaoke schow. Co vše JM-8 nabízí?

Roland VIMA JM-8 - zajímavý přístroj se zajímavými možnostmi
Roland VIMA JM-8 - zajímavý přístroj se zajímavými možnostmi

Můžete třeba připravit Slides Shows ke svým skladbám. K dispozici je 450 interních obrázků ve formátu jpg. Využít můžete samozřejmě i vlastní fotoarchiv. Jen pozor na formát! Doporučen je formát jpg o velikosti maximálně 3 MB s nejnižším rozlišením 800 x 480 pixelů. Možné je i rozlišení o velikostech 1600 x 960 nebo 3200 x 1920 pixelů. K přípravě Slide Show jsou k mání také různé efekty. Od přechodových přes animace až po různé zoomy. Svoji obrazovou show můžete spojit také s textem písně, který běží přes obrázky. Obrázkovou složku můžete spojit přímo s určitou písní. Pokud by vám nestačila Slide Show z fotek, můžete připojit třeba externí video kameru či DVD. Možností je skutečně hodně a vše bude záležet jen na vaší kreativitě. Všechny vizualizace si můžete připravit v klidu domova, kde můžete využít po zmáčknutí tlačítka Video Monitor interní displej přístroje. V terénu můžete připojit třeba velký externí LCD monitor či projektor a vaše show může začít. Myslím si, že jsou to rozhodně zajímavé funkce ve výbavě tohoto přístroje.

 

Sekvencer

JM-8 má k dispozici plnohodnotný šestnáctistopý sekvencer s možností mikroeditace. Pokud tedy kliknete v Menu na druhé stránce na tlačítko SMF Sequencer, otevře se hlavní okno, které mi připomnělo dávné doby, kdy jsem ještě používal svůj první počítač Atari 1040 ST s programem Notator. Hlavní okno sekvenceru obsahuje následující informace. Na horní liště najdete název skladby, takt, ve kterém se skladba nachází, tempo a taktové označení. Pod lištou je přehledně seřazeno všech 16 MIDI stop. Na pravé straně dotykového displeje najdete tlačítka sekcí Metronom, Track Edit, Micro Edit, Master Track, Initialize Song a Save.

Požadovanou sekci zvolíte pouhým dotekem a rázem se ocitnete v její nabídce. Poté můžete začít dle libosti s editací vámi vybrané stopy. Možnosti editace jsou skutečně bohaté a vyrovnají se standardním možnostem kteréhokoliv softwarového MIDI sekvenceru.

 

Pokud budete chtít nahrát nový part v reálném čase, stačí připojit třeba MIDI klaviaturu a můžete začít s nahráváním. Prostě na vše je myšleno!

 

Závěrem této stati mohu říci, že práce se sekvencerem je příjemná, rychlá, intuitivní a jednoduchá. Právě tento sekvencer byl stoprocentně převzat z éčkové řady Music Workstationů.

 

Další funkce a možnosti

V této části si představíme další funkce a možnosti přístroje, které najdete v nabídce Menu. Vezmeme to hezky popořadě, tak jak jsou seřazeny v nabídce. Melody Mute je funkce, která umožňuje vypnout jeden nebo více MIDI kanálů vašeho playbacku. Poté stačí zmáčknout stejnojmenné tlačítko na hlavním panelu a vybraný kanál či kanály přestanou hrát. Pokud zvolíte funkci Lyrics, objeví se nové okno, ve kterém běží text skladby, samozřejmě pokud jej skladba obsahuje. Ve spodní části se také zobrazují akordické značky skladby. Navolit si můžete text přes celé okno nebo pouze dvouřádkový. Změnit můžete také barvu pozadí, na kterém text běží. Akordické značky i text mohou běžet jak na interním displeji, tak na externím monitoru.

 

Pod tlačítkem Vocal Effect se skrývá nastavení pro externí mikrofon a kytaru. V graficky simulovaném racku můžete nastavit Efekt pro MIC1 a MIC2-Guitar. K dispozici jsou tři reverby a dvě echa. Pro samotnou kytaru je k dispozici deset efektů - dva čisté zvuky, tři overdrivery, 1x phaser, 1x auto wah, 1x chorus, 1x flanger a 1x tremolo. Je škoda, že se tyto efekty nedají editovat.

Roland VIMA JM-8 - zajímavý přístroj se zajímavými možnostmi
Roland VIMA JM-8 - zajímavý přístroj se zajímavými možnostmi

Pro zpěv můžete využít také Vocal EFX - Duet, Trio, Quartet, Kids, Bear, Robot, Duck, Alien, Computer, Female, Male, Pitch Correct, Music Files, Keyboard. Vybrat si můžete i Backing Choir - Gregorian, Gospel, Classical a Boys. U obou efektů si můžete nastavit dle libosti i úroveň daného efektu. Ovládání harmonizéru je možné z klaviatury, naprogramované stopy v SMF skladbě nebo automaticky podle hrané harmonie a zpívané melodie. Samozřejmostí je nastavení dvoupásmového ekvalizéru vstupu MIC1 a MIC2-Guitar. Ten pomůže vylepšit výsledný zvuk mikrofonu a kytary bez potřeby připojení zařízení do mixážního pultu.

 

I u tohoto modulu je implementována funkce Cover. V menu ji najdete pod názvem SMF Cover. Jak už sám název napovídá, pomocí této funkce můžete v mžiku změnit aranžmá své SMF skladby z Rocku třeba na New Age. K dispozici je celkem třicet Cover verzí - Original 1-2, A Cappella, Pop 1-2, Dance, Acoustic 1-2, Ethnic, Hard Rock, Techno, Rock 1-2, Oriental1, Live Band, House, Classic, Vocal Pop, Vocal Rock, Guitars, Jungle, Traditional, Celtic, Vocal Dance, Funky, Brass Band, Hip Hop, Vocal Ac, New Age a Vocal Original. Všechny změny můžete samozřejmě uložit jako nový song.

 

Jelikož má přístroj k dispozici CD mechaniku, v nabídce najdete také funkci CD Burn, tedy vypalování CD. Tuto funkci oceníte zejména tehdy, pokud si budete chtít připravit demo CD ze svých skladeb, které jste pomocí JM-8 natočili.

 

Nastavit si také můžete libovolně nožní ovladač - Control Pedal. K dispozici je celkem patnáct nastavení - Vocal Effect, Melody Mute, Guitar Effect, Play/Pause, Audio X-Fade, Fade Out, Video In, Slide Show, Anime, Zoom/Pan, Anime CTRL 1 až 3, Video Monitor a Lyrics. Standardně je pedál nastaven na Vocal Effect.

 

Pokud váš song náhodou neobsahuje text, nezoufejte. Pomocí funkce Lyrics Import můžete importovat jakýkoliv textový soubor ve formátu txt. Poté jej sesynchronizujete pomocí funkce Lyric Sync s požadovanou skladbou a vše poběží tak, jako by text odjakživa patřil ke skladbě.

Pro skladby ve formátu smf najdete kromě sekvenceru i další funkce. V nabídce je následující. SMF Metronome, SMF Tuning, SMF Score, SMF Mixer, SMF Compressor, SMF Equalizer a SMF Makeup Tools. Myslím, že tyto funkce není zapotřebí více komentovat. Tak co říkáte? Myslím, že VIMA JM-8 disponuje v nabídce velmi slušnou výbavou!

 

Nahrávání

Přístroj umí i audio záznam, který je prováděn ve standardním formátu wav - 44,1 kHz/16 bitů lineárně. Vše funguje velmi jednoduše. Připojíte mikrofon a kytaru, nastavíte patřičné parametry, vyberete požadovaný song z vašeho MIDI či Audio archivu, zmáčknete tlačítko Recording, které začne blikat a vše je připraveno k nahrávání. Poté stačí zmáčknout Play a záznam může začít.

 

Přístroj v akci

K JM-8 jsem připojil do vstupů MIC1 svůj oblíbený mikrofon Shure SM-58 a do MIC2-Guitar akustickou kytaru. Poté jsem provedl nastavení obou vstupů vůči půl playbacku. Celé nastavení se provádí ve dvou krocích. V nabídce Menu si v sekci Vocal Effect vyberete požadovaný efekt pro zpěv a kytaru. Pokud chcete využít služeb „minivokalizéru“, vyberte i patřičný Vocal EFX a nastavíte jeho patřičnou úroveň. Při testování jsem použil Reverb 1, 2 ,3 a pro kytaru Flanger.

 

V doprovodných vokálech jsem střídal standardní Duet, Trio a Quartet řízené zpěvem a harmonií. Po výběru efektů jsem nastavil v sekci Mic1 a Mic2-Guitar požadované úrovně vstupů, hloubku efektů a u dvojky zmáčkl tlačítko Guitar. Nastavení úrovně vstupů bylo kolem deváté až desáté hodiny. Doporučené nastavení od výrobce je maximálně jedenáct hodin, aby nedošlo k přebuzení nahrávky.

 

Co se týče nastavení úrovní, byl malinký problém se záběrem potenciometru u vstupu Mic2-Guitar, jehož záběr začínal až mezi sedmou až osmou hodinou, což bylo choulostivější pro nastavení kytary. Celé kompletní připojení a nastavení mi nezabralo víc než pět minut.

Poté jsem se pustil do testovacího přehrávání a nahrávání. Přehrál jsem pár smf podkladů s použitím textů a akordů přímo na displeji přístroje i externím LCD monitoru. Vše fungovalo bez jediného problému. Čitelnost textu byla dobrá i při použití funkce Slide Show, tedy obrázků na pozadí. Hned poté jsem zasunul do mechaniky originál CD Bon Joviho. Při volbě funkce Lyrics u audio souborů není dostupná funkce zobrazení akordů. Po zmáčknutí tlačítka Melody Mute lze samozřejmě utlumit původní zpěv. Vše funguje tak jako u klasických karaoke programů v počítači.

Roland VIMA JM-8 - zajímavý přístroj se zajímavými možnostmi
Roland VIMA JM-8 - zajímavý přístroj se zajímavými možnostmi

Po klasickém přehrávání jsem vyzkoušel i nahrávání, kde jsem natočil pár skladeb pouze orchestrálně a pár skladeb se zpěvem a kytarou. Ani zde nebyl žádný zásadní problém. Vše opět fungovalo rychle a spolehlivě. Při nahrávání zpěvu a kytary jsem použil nulové korekce u obou vstupů. Výsledek byl tomu odpovídající. Přístroj je koncipován jak pro použití s mixážním pultem, tak bez něj. Pokud jej tedy připojíte do mixážního pultu, doporučuji nepoužívat interní nastavení korekcí. Pokud k JM osmičce připojíte na přímo externí aktivní repro boxy, využijte naopak nastavení korekcí ekvalizérů. Vše jsem vyzkoušel a výsledek byl velmi dobrý.

 

Pojďme se ještě ale vrátit k nahrávání. Při nahrávání můžete točit vše naráz. Třeba podklad, kytaru i zpěv. Také můžete nejdříve natočit pouze podklad se zpěvem a poté teprve přitočit kytaru nebo druhý hlas. Původní song zůstane nezměněn a nový záznam si uložíte pod novým jménem. Myslím, že tato funkce se dá dobře využít třeba při přípravě vašeho demo CD.

 

Závěr

VIMA JM-8 je zajímavý přístroj, který v sobě snoubí spoustu zajímavých funkcí. K dispozici budete mít kvalitní zvukový modul se stodvacetiosmihlasou polyfonií, tisícovkou zvuků s možností editace a podporou nejpoužívanějších standardů. Zvukové barvy můžete vylepšit řadou efektů. Pro přípravu hudebních podkladů ve formátu smf můžete využít služeb kvalitního šestnáctistopého sekvenceru s mikroeditací, který skýtá spoustu možností. Pokud k přístroji připojíte mikrofony nebo kytaru, můžete využít služeb interních efektových jednotek, dvoupásmového ekvalizéru nebo minivokalizéru. K JM-8 můžete také připojit další externí, zařízení jako LCD monitor, externí audio přehrávač, DVD či videokameru, které vám pomohou využít dalších možností přístroje. Samozřejmostí je zobrazení textu skladby, akordických značek či notového záznamu na interním displeji či externím monitoru. To stejné platí pro foto i video. Veškerá data lze ukládat a načítat z interního hard disku, externí USB paměti nebo CD, což je dobrá pojistka. Tak to byl hrubý výčet toho, co VIMA JM-8 umí.

 

Využití tohoto přístroje může být široké. Určitě jej využijí všichni kreativní muzikanti, hrající ať již samostatně nebov duu či triu pro přípravu a realizaci svých show. Samozřejmostí je jeho nasazení v dnes již tolik populární karaoke show. Dost dobře jej také můžete využít v domácích podmínkách třeba při přípravě svého demo CD. Samozřejmě jeho využití bude záležet pouze na vás!

 

Na samý závěr musím říci, že zde skutečně platí úvodní slova - All Is Fun All Is One, tedy všechna zábava v jednom. Tak tedy hodně zábavy s Rolandem VIMA JM-8!

 

Info:

Roland VIMA JM-8 je zajímavý přístroj se zajímavými možnostmi, který na našem trhu můžete zakoupit za 60 000 Kč i s DPH.

 

Plus:

celokovové šasi a robustnost přístroje

zajímavá a účelná výbava přístroje

možnost editace zvukových barev

široké možnosti využití přístroje, od hudebních produkcí až po karaoke

 

Mínus:

absence plnohodnotného XG standardu

absence editace kytarových efektů

pozdní záběr potenciometru úrovně Mic2/Guitar

 

displej: barevný TFT LCD WVGA s dotykovou obrazovkou - sedmipalcový, 800 x 480 bodů

polyfonie: 128 hlasů

tónový generátor/zvuková banka: SSC Sound Engine, 1091 zvukových barev, 57 bicích sad, podporované standardy GM2, GS, XG Lite

multitimbální party: 19

sekvencer: šestnáctistopý/SMF

ladění: 427,4 - 452,6 Hz

efekty: Mic1 & Mic2/Guitar - Reverb 5 typů, Guitar Effect - MFX 10 typů, Vocal Effect/Mic1 - Auto Harmony 4 typy, Transformer 9 typů, Vocal External Keyboard 1 typ, SMF skladby - Reverb 8 typů, Chorus 8 typů, MFX A,B,C 84 typů, Parametric EQ, Multi-Band Compressor

přehrávání skladeb: přehrávání v reálném čase z interního hard disku, CD-ROM, USB flash paměti

podporované formáty: MIDI - SMF 0/1, KAR, Audio - mp3, wav, VIMA Tunes

další možnosti: automatická detekce akordů z SMF, vytváření playlistů z oblíbených skladeb pro automatický playback, vyhledávač audio dat, souborů smf a obrázků, Song Cover 30 typů, vložení textu s možností synchronizace

nahrávání/vypalování CD: nahrávání audio dat (wav - 44,1 kHz/16 bitů lineárně) / vypalování pomocí interní CD drive mechaniky (wav - 44,1 kHz/16 bitů lineárně)

video: Slides Shows - obrázková složka (vnitřní/externí média), VIMA Tunes, digitální kamera a USB flash paměť, obrázková složka spojená s písní, Internal Photos - 450 jpeg obrázků, Slide Show Effect - 13 přechodových efektů, Zoom/Pan - 13 přechodových efektů, Anime/Smooth Footage - 7 presetů řízených smf nebo externí klaviaturou, Movies/Video In - externí DVD nebo video kamera, Lyric - text pro smf, mp3, wav, DigiScore - pouze pro smf, Piano Roll

paměť dat: 1x interní HD (120 GB), 1x interní CD mechanika (čtení a zápis), vstup pro USB paměť

ovládací prvky na panelu: Master Volume, Backing, Audio In, Reverb (Mic1), Mic2/Guitar, Reverb (Mic1/Reverb)

konektory: sluchátka (jack 6,3 mm), Audio In R,L (RCA), 1 x Mic1 (XLR nebo jack 6,3 mm), 1x Mic2/Guitar (XLR nebo jack 6,3 mm), 1x Video In kompozitní, USB porty - 1x USB Host, 1x USB MIDI, MIDI IN/V-Link, 1x Pedal Input, Video Output (PAL & NTSC) - 1x RGB, 1x kompozitní, Audio Outputs - Audio R, L/Mono (jack 6,3 mm)

napájení: 12V DC adaptér (PSB7-U)

rozměry: 387 x 295 x 90 mm (šířka, hloubka, výška)

hmotnost: 4,5 kg

 

VIMA Tunes CD je speciální CD-ROM disk obsahující Standard MIDI File data, text, notaci a doprovodné obrázky, které jsou propojeny s danými skladbami. VIMA Tunes CD jsou naformátovány pouze pro použití na přístrojích označených tímto logem.

Psáno pro časopis Muzikus