Roland E-A7 - klávesový nástroj - aranžér
S workstationy, aranžéry a chytrými samohrajkami se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Máme na trhu pochopitelně drahé nástroje (Yamaha, Korg, Ketron...), které stojí kolem sta tisíc a každý hudebník si je nemůže dovolit. Máme ale i klávesy střední třídy, kde je cena mnohem příznivější. Pojďme se podívat do útrob Rolandu E-A7. Prodává se ve verzi s 61 klávesami.
Koncepce nástroje
V krabici najdeme klávesy, oddělené trafo, manuály a notový pult, sustain pedál přibalen není. Jinak designově se jedná o nástroj vycházející z šasi řad BK, Juno DS apod. Osobně mám raději více plechu a vyšší váhu, na druhou stranu respektuji výrobce. E-A7 je podle popisu aranžér. Je tedy vybaven zvukovou a rytmickou částí, možností nahrávání, přehrávání audia, pochopitelně umí MIDI a dalších pár užitečných funkcí. Na rozdíl od dražších nástrojů neobsahuje vokálový procesor (ale vstup pro mikrofon má), nemá barevný displej a zvukově za nimi malinko zaostává, i když to je věc názoru každého hráče.
Roland E-A7 má dva displeje. Jde o monochromatické nedotykové podsvícené displeje, které jsou dobře čitelné jen shora, z boku dost špatně, resp. vůbec. Snaha je, aby hráč měl na očích maximum parametrů a mohl s nimi v reálném čase - tedy za hry - pracovat. Po zapnutí vidíme na pravém displeji výběr zvuků, na levém pak rytmickou sekci. Čeká na vás příjemná odlehčená klaviatura, ne nijak gumová, při zachování určité hrací techniky (odlehčených rukou) se na ni hraje velmi příjemně. Velmi slušná je také dynamika. Na levé straně je typická rolandovská páka - pitch bend a modulace. Na zadním panelu jsou dva audio výstupy, sluchátkový výstup, vstup stereo (malý jack), dva vstupy s možností připojení mikrofonu (velký jack), trojice konektorů pro pedály, MIDI a USB (komunikace s počítačem a flash pamětí). Nástroj je velmi lehký, váží necelých osm kilo.
Zvuk - základní nástroje
Roland E-A7 obsahuje na 1500 zvuků. Jsou seřazeny do bank, volí se z hlavního panelu. Pojďme si stručně rozebrat jednotlivé banky, i když uši nemáme stejné. Každopádně akustické piano je výborné, to Roland jednoduše umí. Velmi dobrá jsou i elektrická piana, zejména zvuky s lehkým „naplivnutím“. Varhanní zvuky dobré, akordeony malinko slabší. Zato kytary... dlouho jsem neslyšel tak vydařené zvuky. Akustické zní výborně, elektrické snad ještě lépe. Smyčce slušné, dechy taktéž. Jsem docela zaměřený na saxofony, a pomineme-li v mnoha případech příliš efektů, je to také dobré. Syntetické zvuky, etnické zvuky, bicí zvuky - vše velmi dobře znějící. U bicích bych řekl skvěle znějící. K nástrojům se dostanete relativně jednoduše, listovat v bankách lze v podstatě během hry. Pochopitelně jsou uvnitř nástroje také četné efekty - hally, chorusy, kompresory apod. Efekty lze použít i na vstupu, kupříkladu na mikrofon. Efekty jsem zkoušel a také zní velmi dobře.
Roland E-A7 obsahuje také sampler. Samplovat můžete vlastní audia z formátu wav. Nejsem si ale úplně jistý, že tato funkce najde masivní využití mezi muzikanty. K přenosu samplů využijte flash paměť. Na internetu je k dispozici spousta samplů, třeba legendárních hudebních nástrojů, které můžete mít i ve své E-A sedmičce. Ovšem chce to hledat, často totiž narazíte na méně kvalitní samply.
Rytmická sekce
Nástroj obsahuje na 600 rytmů. Podobně jako zvuky jsou rozděleny do logických bank a jejich kvalita je podle mého názoru velmi slušná. Každý doprovod má čtyři možné podoby, lze volit mezi několika breaky, úvody (intro) a konci (ending). Ke každému rytmu vám sám nástroj nabídne vhodný sólový zvuk, vybrat si ale pochopitelně můžete sami. K dispozici je také neomezené množství vlastních stylů, lze je ukládat na flash paměť. Také jsou mezi styly rytmy z arabského a asijského světa. Připočteme-li k tomu možnost tvorby vlastních rytmů, nástroj je to skutečně univerzální.
Ovládání při hře
Skutečně není nad jednoduché ovládání, bez složitých menu a tahání funkcí až z pomyslné paty. Roland E-A7 se ovládá velmi příjemně. Jak už jsem uvedl, hráč má před sebou dva displeje, může si je různě přepínat, dokonce umí i zobrazovat text písně, je-li k dispozici. Mezi displeji je vlastní mixpult, prostřednictvím kterého ovládáme hlasitost zvuku, rytmu, můžeme korigovat jednotlivé segmenty doprovodu...
Napadá mě využití na svatbě. Hrajeme oblíbený šlágr a teď řeknete do mikrofonu: A zpívá nevěsta! V tu chvíli uberete část muziky a necháte lepou dívku v bílých šatech zpívat jen k bicím a pak zase přidáte a pokračujete dál. :-)
Možné je také vrstvit zvuky na sebe a v reálném čase nastavovat úroveň jejich částí. Sám to ocením, třeba hraji-li na piano a přidám smyčce, mohu více či méně. Podobné funkce jsou u stage pian Kurzweil, Kawai, Yamaha a dalších. Řekl bych - skvělá funkce.
K pohodlnosti ovládání přispívají i gumová tlačítka nalevo od klávesnice, pod která lze naprogramovat různé funkce, nastavení apod., což také vede k vyššímu pohodlí.
Roland E-A7 umí nahrávat audio v klasických formátech, přehrávat MIDI (SMF), o dalších funkcích se dočtete v manuálu. Za zmínku stojí přehrávání audia, což se týká samostatných hudebníků. Roland umí mp3 a wav z flash paměti. Pozor, musí to být flash paměť USB 2.0 a výrobce doporučuje pouze originál flash, která je ale poměrně drahá a na dnešní poměry kapacitně relativně malá (pouze 2 GB). Rozumím problémům s nekompatibilitou flash pamětí, nicméně pokud si koupíte dražší značkovou paměť i s větší kapacitou, je téměř jisté, že vám bude fungovat také. Hlavně se vyhněte těm reklamním, které většinou zakrátko odejdou.
Využití nástroje
Dovedu si představit Roland E-A7 skutečně na mnoha místech. Jedná se o velmi univerzální nástroj s dosti slušným arzenálem zvuků a rytmů, navíc s možností přehrávání audio souborů - např. hudebních základů. Uplatnění tak najde na stojanech sólových hráčů, v kapelách, na oslavách, plesech, ale i v hudebních školách, kde je hra je elektronické hudební nástroje stále více v kurzu.
Info:
Roland E-A7 je klávesový nástroj, aranžér. Cena je 32 417 Kč.
Plus:
zajímavá koncepce
vybrané kvalitní zvuky
rytmická sekce
Mínus:
monochromatické displeje
kapacita originální flash paměti
chybějící sustain pedál
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Koncepce | aranžér s možností audio nahrávání |
Počet kláves | 61, plastová, vyvážená |
Počet zvuků | 1500 |
Počet rytmů | 600 |
Ovládání | dva displeje, volitelná tlačítka, ovládací panel |
Sluchátkový výstup | stereo jack 6,3 mm |
Výstupy | L/Mono, R (jack 6,3 mm) |
Vstupy | Ext In (stereo jack 3,5 mm), L/Mono nebo Mic, R (jack 6,3 mm), pedály Hold, Expression, Control |
MIDI | in/out |
USB porty | pro komunikaci s počítačem a flash paměí |
Rozměry | 1045 x 318 x 136 mm |
Hmotnost | 7,9 kg |
www: