Roland Cube Monitor CM-30 - PA do kapsy

Roland Cube Monitor CM-30 - PA do kapsy
Roland Cube Monitor CM-30 - PA do kapsy

Se zajímavými novinkami od firmy Roland se v poslední době roztrhl pytel. Jejich nejnovějším produktem je Cube monitor CM-30. Jedná se o "péáčko do kapsy". Zdá se vám to trochu přehnané? Tak se přesvědčte sami.Všichni to moc dobře známe. Každý koncert znamená spousty krámů - zesilovače, mixpulty, racky a zejména reprobedny. Všechno to zabírá spoustu místa a především hodně dřiny při stěhování, instalaci a opětovném sklízení. Roland se svým novým produktem, což je vlastně mini PA systém, přináší zajímavou alternativu. Aby však nedošlo hned na začátku k nějakému nedorozumění, upozorňuji, že CM-30 samozřejmě nenahradí klubovou aparaturu, ale pokud nechcete posluchače zrovna "zabít" hlukem, pak čtete na správné stránce.

 

Cube Monitor CM-30

CM-30 je mini PA systém. Skládá se ze dvou identických aktivních reprobeden - každá se zabudovaným 30W zesilovačem a s dvojitým souosým (basy + horna) reproduktorem o průměru 16 cm (6,5"). Rozměry a hmotnost každého boxu jsou 214 x 238 x 275 mm (š x v x h) a 5,6 kg. Monitory jsou lesklé černé barvy s umělohmotnými rohy a madlem na zadní straně, určeným k pohodlnému nošení monitoru. Reproduktor chrání masivní kovová mřížka. Variabilitu bedny zajišťují čtyři gumové nožičky, ale lze ji též přišroubovat na stojan, a to pomocí otvoru se závitem, který je umístěn ve dně monitoru.

 

Funkce

Na zadní straně každé CM-30 jsou vstupy a výstupy (in/out). Oba monitory mají tři vstupy (Ch1, Ch2 a Ch3). Channel 1 slouží pro připojení mikrofonu (cannon + jack 6,3 mm ), Channel 2 a 3 má dvojici vstupů jack 6,3 mm, které lze zapojit jako stereo L-R nebo mono (L).

Dále máte k dispozici 2 x aux in - vstupy pro připojení externích hudebních zařízení (např.: CD, MC, MD přehrávač...) a samozřejmě nechybí stereo link - vstup (pro připojení druhého monitoru či jiného zařízení) a výstup (L-R). Výčet vstupů/výstupů uzavírá vstup pro připojení síťového kabelu (AC-220 V).

Na čelní straně, ve spodní části obou monitorů, se nachází ovládací panel. Ovládání je velice jednoduché. Vezměme to zleva doprava: Trojice potenciometrů, ovládajících hlasitost jednotlivých třech kanálů (Ch1-Ch3), další v pořadí je zdířka výstupu (jack 6,3 mm - pro připojení sluchátek) a volume, nastavující její výstupní úroveň. Třetí podskupinu ovládacího panelu tvoří ekvalizér (basy/výšky), který je společný pro všechny tři kanály. A na závěr - Master volume (hlavní nastavení úrovně hlasitosti) a tlačítko Power.

 

Možnosti zapojení

Máte v podstatě tři možné způsoby zapojení.

A) Buďto lze použít každý monitor zvlášť, nezávisle na sobě (mono zapojení) s tím, že do každé reprobedny zapojíte 1-3 nástroje/mikrofon a například CD přehrávač (celkem tedy až 6 nástrojů + CD). Oba dva monitory vzájemně nepropojíte.

B) Další možností je zapojení stereo: jeden monitor bude hlavní (do něhož zapojíte 1-3 nástroje/mikrofon a popř. CD přehrávač) a z jeho výstupu vyvedete přívod na výstup druhého monitoru.

C) Poslední možností je stereo zapojení, kdy propojíte oba monitory na vstupech i výstupech (L-R: stereo link in/stereo link out L - stereo link out R/stereo link in). Do každého z monitorů pak lze zapojit 1-3 nástroje/mikrofon + až dva externí přehrávače.

 

CM-30 v praxi

Jako nejvhodnější způsob zapojení se mi jednoznačně osvědčila možnost B). Je to nejrychlejší a nejjednodušší. Nevýhodou je, že nevyužijete všech šesti vstupů, ale celkový zvukový projev je pak nejlepší a nejsilnější. Naopak nepříliš vhodná se mi jeví možnost C). Sice využijete všech šest vstupů, ale přeci jen CM-30 už mají z tolika nástroji potíže a výsledný zvuk, linoucí se z reprobeden, ztrácí na konkrétnosti (jednotlivé nástroje se začínají slévat dohromady) a také integrované zesilovače mají co dělat, aby ten "orchestr" utáhly.

Při živé produkci je výsledný zvuk jasný, šťavnatý a čitelný. Vzhledem k malé velikosti monitorů a reproduktorů je překvapivý též celkový výkon. Zkoušel jsem monitory Cube v obsazení: kytara, basa, zpěv a CD přehrávač (s automatickými bicími) a výsledek dopadl výborně. Zesilovače jsou použitelné až do cca 75 % výkonu, poté už začínají reproduktory nepříjemně rezonovat, ale i tak už jde o slušnou porci kraválu. Ovšem na ozvučení bicích CM-30 není zrovna ideálním aparátem.

 

Závěr

Cube Monitor CM-30 je výhodný na domácí cvičení nebo do zkušebny. Výborně si ho dokážu představit i někde v hospodě či v malém klubíku. Zásadní je ovšem styl hudby a jak nahlas hrajete. Kapely, preferující klidnější styly jako například folk, country, jazz, tento výrobek bez problému upotřebí i na živo. Naopak bigbeatová nebo dokonce metalová kapela na živo a v plné síle by byla s CM-30 rychle hotová.

 

Info:

Cube Monitor CM-30 je mikro PA systém. Dostanete ho za 6440 Kč.

 

Plus:

rozměry + hmotnost

výkon

design

 

Mínus:

společný ekvalizér pro 1.-3. kanál

Psáno pro časopis Muzikus