Roland BK–5 - novinka v oblasti aranžérů

Roland BK–5 - novinka v oblasti aranžérů
Roland BK–5 - novinka v oblasti aranžérů

Na letošní zimní NAMM Show představila firma Roland nemalou porci novinek. Jednou z těchto novinek byl aranžér Backing Keyboard BK-5. Firma Roland nabízí na českém trhu několik modelů aranžérů. K dostání jsou modely E-09, E-09W, GW-8L, GW-8E, Prelude a modulová verze  BK-7m. V letošním roce na světových veletrzích představila firma dva nové modely, které doplní stávající nabízené modely. Backing Keyboard BK-5 a BK-5OR. První z nich si představíme v dnešním testu.

Na první pohled

Balení obsahuje Backing Keyboard BK-5, adaptér PSB-7U, napájecí kabel, notový pultík, CD-ROM a tištěné manuály. Šasi nástroje je provedeno v černém plastu. Na nástroji najdeme několik inovativních prvků, které jsme u keyboardů této firmy doposud nezaznamenali (například velká kolébková tlačítka s LED diodami nebo netradiční velikost grafického LCD displeje).

 

Model má k dispozici klaviaturu s 61 klávesami. Vlevo od ní je umístěna klasická rolandovská páčka Pitch Bend/Modulation. V horní pravé a levé části čelního panelu jsou pod umělohmotnou děrovanou mřížkou umístěny reproduktory. Mezi nimi najdete všechny ovládací prvky nástroje, grafický LCD displej a zapuštěnou šachtu USB Memory. Vlevo od displeje najdete potenciometr Volume, dvacet velkých kolébkových tlačítek s LED diodami a dvě malá tlačítka s podsvícením.

 

Napravo od displeje je umístěno alfa dial kolečko o průměru čtyři centimetry, dalších deset velkých kolébkových tlačítek s LED diodami a čtrnáct malých podsvícených tlačítek. Na této straně je také umístěna již zmíněná šachta USB Memory. Před horní hranou čelního panelu jsou dvě dírky, do kterých se zasouvá stojánek na noty. Ten je tentokráte proveden velmi masivně. Je totiž celý z plexi a unese v pohodě i váš iPad s notovými či textovými podklady.

 

Pod páčkou Pitch Band/Modulation, na čele nástroje, jsou umístěny dva vstupy pro připojení sluchátek (2x stereo jack 6,3 mm). Na zadní straně nástroje je zbytek vstupů a výstupů, které jsou zleva doprava uspořádány následovně: USB Computer, sekce Audio - 1x Input (stereo jack 3,5 mm), 2x Output R, L/Mono (mono jack 6,3 mm), Video Output (cinch), sekce Pedal - 1x Hold, 1x Swich/Expression (mono jack 6,3 mm), MIDI In/Out, tlačítko Power a DC In pro připojení adaptéru.

 

BK-5 má jednoduchý a účelný design. Všechny ovládací prvky jsou víceméně uspořádány tak, jak jsme u keyboardů této značky zvyklí. Kvalitně zpracován je i stojánek na noty, se kterým jsme se setkávali spíše u digitálních pian. To vše charakterizováno jednou větou: V jednoduchosti je krása.

Roland BK–5 - novinka v oblasti aranžérů
Roland BK–5 - novinka v oblasti aranžérů

První spuštění a seznámení s OS

Náběh operačního systému nástroje je rychlý. Trvá asi sedm vteřin. Při náběhu OS na displeji proběhnou loga Roland a BK-5. Poté se zobrazí úvodní obrazovka nástroje.

 

V době testu měl nástroj k dispozici verzi OS 1.01. Ihned po spuštění jsem se pustil do jeho průzkumu. Menu nástroje nabízí následující položky - Internal Lyrics, External Lyrics, Performance Edit, Global, One Touch Edit, Mastering Tools, Rhythm Composer, MIDI, Factory Reset a Format USB Device. Každá z těchto položek nabízí ještě další podnabídku, kde můžete detailně nastavit nástroj dle svých požadavků. Jako příklad uvedu nastavení metronomu. V nabídce OS vybereme položku Global, zvolíme Metronome a zobrazí se následující podnabídka. Metronome Off/On, Volume 64 (0-127), Time Signature 4/4 kde můžeme nastavit jakýkoliv takt v šestnáctinách, osminách, čtvrtkách nebo půlkách, který může mít až 32 dob, Mode Always (Play, Rec) a Cout In Off tedy odklepání před spuštěním hudebního doprovodu buďto 1 nebo 2 takty (1bar, 2bar). Jak vidíte na tomto příkladu, nastavení je skutečně bohaté. Takto jsou propracované i další možnosti nastavení. Je myšleno skutečně na vše. Mohu říci, že mě zde opravdu nic nechybělo. Snad klasický sekvencer s možností detailní editace pro přípravu songu. Ale to je pouze můj pohled. Takže zde chválím. Dobrá práce páni programátoři!

 

Klaviatura nástroje

BK-5 má k dispozici standardní klaviaturu s 61 klávesami s rychlostní úhozovou dynamikou. U klaviatury si můžete nastavit citlivost úhozu (Key Touch). K dispozici jsou Fixed, Low, Medium a High. V případě Fixed vám klaviatura hraje danou silou úhozu na všech klávesách stejně. Tu si můžete libovolně nastavit. Základní nastavení je 100. Zbývající tři mají různou citlivost s možností nastavení od-do (Min Value, Max Value). Standardní nastavení u všech tří je Min Value - 1 a Max Value - 127. Mé hře nejvíce vyhovovalo nastavení High.

 

Nástroj nabízí také režimy Split a Dual. V režimu Split můžete libovolně rozdělit klaviaturu na dva díly. Stačí zvolit v Menu→Performance Edit→ Split a můžete provést změnu. Split point, tedy bod rozdělení je standardně nastaven na C4. V tomto modu lze také nastavit Lower Hold Off/On. Tato funkce vám umožní při hře v levé části manuálu (LWR) podržet automaticky zvolenou zvukovou barvu při hře akordů v doprovodu. Druhý režim Dual umožňuje navrstvit dvě zvukové barvy - UP1, UP2. Zvolenou zvukovou barvu UP1 či UP2 můžete detailně editovat. K dispozici je celkem 28 parametrů pro každou vrstvu, z nichž některé nabízí ještě další podnabídku. Všechny položky najdete v Menu→ Performance Edit→Tone Part Wiew.

 

Na klaviatuře můžete provádět jak transpozici (Key -6 +5 půltónů), tak posun oktávy (Octave Shift +/-4).

Klaviaturu můžete také využít ke komunikaci přes MIDI rozhraní s dalšími nástroji, přístroji či počítači. Ke komunikaci slouží také USB Computer port. Tolik tedy ke klaviatuře.

Roland BK–5 - novinka v oblasti aranžérů
Roland BK–5 - novinka v oblasti aranžérů

Zvukový modul nástroje

Nástroj má k dispozici celkem 1172 různých zvukových barev a šedesát sad bicích nástrojů. Ty najdete v sekci Tone, kde jsou rozděleny do následujících deseti bank - Piano/E. Piano, Organ/Accordion, E. Guitar/Bass, A. Guitar, Strings/Vocal, Sax/Brass, Synth, Pad/Ethnic, Percussion/SFX a Drum. Všechny zvukové barvy a bicí sady můžete zvolit přímo z panelu. Volba zvukové barvy či bicí sady se provádí velmi jednoduše. Zvolíte požadovaný bank, alfa kolečkem nalistujete zvukovou barvu nebo bicí sadu, potvrdíte tlačítkem Enter a výběr je hotov. K dispozici je i druhá možnost volby. Stisknete tlačítko Numeric a na displeji se objeví čtyři nuly (Numeric-0000), poté zadáte pomocí deseti tlačítek v sekci Tone požadované číslo, třeba 0527 (Jump Brass), zmáčknete Enter a zvuková barva je navolena. Zde bych měl přeci jen drobnou výtku. V rámci čitelnosti mohl označit výrobce výrazněji čísla pod tlačítky. Pro lepší orientaci by byla vhodnější bílá barva. Ale jak jsem řekl, je to jen drobná vadička na kráse.

 

Všechny zvukové barvy lze dle potřeby editovat. Položky pro editaci zvolené zvukové barvy najdete v Menu→ Performance Edit→Tone Part Wiew. Změnit můžete třeba obálku zvuku nebo přidat portamento či vyměnit efekt, který si poté upravíte dle svých představ. Nabídka je skutečně bohatá. Záležet bude jen na vašich požadavcích a fantazii.

 

Všechny zvukové barvy a bicí sady jsem si prošel a musím říci, že firma nic ze svých zvukových kvalit neslevila. Nejvíce jsem byl překvapen u bicích sad jejich rozmanitostí. Pokud pominu standardní rolanďácké sady, najdete zde například sady pro latinu, Asii, Indii, Orient nebo Řecko.

 

Hudební styly

Model BK-5 má k dispozici tři sta pět hudebních stylů, které jsou netradičně uspořádány v šesti skupinách sekce Rhythm Family - Pop/Rock, Disco/Dance, Jazz/Blues, Ball Room, Latin/World1

 

a Traditional/World2. Výběr a volba hudebního stylu se provádí stejně jako u zvukových barev či bicích sad. Jediný rozdíl je v indikaci. Tlačítkem sice zvolíte vybranou skupinu, ale její indikace se rozsvítí, až potvrdíte vybraný hudební styl.

 

Všechny hudební styly mají k dispozici osm stop - Drum, Bass a Acc 1 až 6. Co se týče formálních částí, nabízí nástroj 4x Intro, 4x Main, 3x Fill Down, 3x Fill Up a 4x Ending. K dispozici jsou také standardní funkce Synchro Start, Start/Stop, Tempo, Tap Tempo, Bass Inversion, Auto Fill In. Vyvážení hudebního stylu s party pravé ruky můžete provést tlačítky v sekci Balance - Backing a Keyboard.

 

Všechny hudební styly jsou kvalitně zpracovány tak, jak jsme u firmy Roland zvyklí. Stylový výběr je skutečně široký. Pokud by vám připadalo že vám přece jen nějaký ten hudební styl chybí, máte po ruce další možnosti. Využít můžete třeba služeb Rhythm Composeru a sami si jej vyrobit. Další hudební styly můžete získat konverzí pomocí přiloženého softwaru Style Convertor 4. Dle slov výrobce lze využít i starší hudení styly z nástrojů řady E. Myslím, že možností je víc než dost.

 

Vima Tunes je speciální série CD-ROM disků, které byly původně určeny pro nástrojovou řadu Vima. Jedná se o set, který obsahuje deset podkladů (songů) ve formátu SMF Lyrics ve standardu GM2. Songy mají k dispozici rovněž notaci i texty. Ke každému songu jsou také  doprovodné obrázky pro vaši případnou show.

 

Efekty

Model BK-5 má k dispozici také efektové procesory. Reverb - osm typů, Chorus - osm typů (volitelné přes Makeup Tools), MFX - osmdesát čtyři typů pro klávesové party (volitelné přes Tone Part MFX) nebo A & B pro sekce hudebního stylu a SMF (volitelné přes Makeup Tools). Pro výsledný zvuk nástroje jsou k dispozici v sekci Mastering Tools dva procesory. Multi-band kompresor - 6 presetů + 1 uživatelská paměť a parametrický EQ - 6 presetů + 1 uživatelská paměť.

 

Všechny efektové procesory si můžete nastavit dle vašich požadavků. Možnosti nastavení jsou i

zde bohaté.  

Roland BK–5 - novinka v oblasti aranžérů
Roland BK–5 - novinka v oblasti aranžérů

CD-ROM

K nástroji je také přiložen CD-ROM, který je určen pro modely řady BK. Mimo dokumentu Readme.txt, který je dobré si přečíst před samotnou instalací, zde najdete také dvě složky. Style Convertor 4 a USB Drivers. Software i ovladače jsou určeny pouze pro platformu Windows. Co se týče ovladačů, ty podporují OS Windows XP, Vista a 7 (32 bitů i 64 bitů). Je jen škoda, že není myšleno na uživatele Mac OS X.

USB Memory

Tento port umožní k nástroji připojit následující paměťová zařízení: USB paměť, USB hard disk nebo USB CD-ROM mechaniku. Nejvíce využívaná bude zřejmě USB paměť, která je podporována až do kapacity 2 TB. Využít můžete také samostatně napájených USB hard disků, které jsou rovněž podporovány do kapacity 2 TB. Formát obou paměťových zařízení je FAT-32. Pře použitím se doporučuje provést naformátování pomocí nástroje. Tímto krokem se označí médium BK-5 a vytvoří čtyři složky pro vaše data: My Performens, My Recordings, My songs a My Rhytms. USB port využijete rovněž pro záznam vlastní hry do audio formátu (wav, 44,1 kHz/16 bitů lineárně).

Připojit lze rovněž USB CD-ROM, který vám umožní přehrávání disků určených pro nástrojovou řadu Vima (Vima Tunes).

Myslím, že i v tomto ohledu nabízí BK-5 zajímavé možnosti, které oceníte při práci doma i na svých vystoupeních.

 

BK-5 jako USB přehrávač

Nástroj můžete při vystoupeních využít také jako přehrávač. Podporovány jsou formáty MIDI SMF 0/1(.mid) , karaoke (.kar) a audio a mp3, mp3+CDG (karaoke file format) a wav. BK-5 si poradí s mp3 - mpeg-1 audio layer 3. Vzorkovací frekvence je od 8 do 48 kHz a bitová hloubka od 32 do 320 kbps. Nechybí ani VBR (Variable Bit Rate). Wav je klasických 44,1 kHz/16 bitů lineárně stereo i mono. Výše uvedené soubory můžete přehrávat z USB paměti nebo externího HDD.

 

Sekce přehrávače nabízí i další funkce. K dispozici jsou standardní funkce jako přejmenování nebo vymazání zvolených souborů či složek, vyhledávání, přehrávání, převíjení dopředu /dozadu a přehrávání všech songů najednou (Play All Songs). K dispozici jsou i nestandardní funkce jako Loop-Mark A/B (pro SMF i Audio), kdy si označíte určitou pasáž songu a ve smyčce ji můžete neustále přehrávat dokola. Track Mute (SMF), který umlčí stopy nebo melodický part vybraného SMF souboru. Center Cancel (Audio), který zeslabí vokální part (i s některými nástroji) uprostřed stereo pole. Nástroj také umožňuje pomocí Makeup Tools přímou editaci SMF skladeb přímo z USB paměti či HDD a její zpětné uložení.

 

Přehrávat lze také další hudební styly (.STL) v reálném čase. Pár jsem jich vyzkoušel a vše fungovalo bez sebemenšího problému. Možná je i editace, aby hudební styly zněly vyrovnaně.

Roland BK–5 - novinka v oblasti aranžérů
Roland BK–5 - novinka v oblasti aranžérů

Další možnosti nástroje

BK-5 nabízí i další možnosti, o kterých se zmíním jen okrajově, protože jejich popis by přesáhl rámec našeho testu.

Pomocí Rhythm Composeru si můžete připravit vlastní styly. Funkce Visual Control vám umožní ve spojení s Visual Samplerem P-10 a projektorem připravit obrazovou show pro vaše publikum. Nástroj umí detekovat v SMF souborech mimo textu i akordy. Ty může mít k dispozici na připojeném monitoru pro s vámi hrajícího kytaristu.

 

Samozřejmě nesmím zapomenout na bohaté MIDI možnosti nástroje. Uživatele zajisté potěší drobné vychytávky Lock, Factory Reset nebo AutoOff. Tolik tedy k dalším možnostem nástroje.

 

Závěr

Backing Keyboard BK-5 patří k zajímavě řešeným aranžérům, který nabízí v této cenové kategorii spoustu zajímavých možností. I když na první pohled působí svým desgnem velmi jednoduše, má v útrobách ukryt propracovaný operační systém.

 

Nástroj je zaměřen hlavně na hráče, kteří vystupují samostatně nebo v malých uskupeních. Další jeho využití vidím při domácím muzicírování nebo jako školní nástroj při výuce hry na elektronické klávesové nástroje. Mne nástroj rozhodně nezklamal, ba naopak, v mnoha směrech překvapil. Proto kdo uvažujete o koupi podobného nástroje, neváhejte a zajděte si aranžér firmy Roland BK-5 vyzkoušet.

 

Technická specifikace:

klaviatura: 61 kláves s rychlostní úhozovou dynamikou

polyfonie: 128 hlasů

zvukové barvy: 1172 zvukových barev, 60 sad bicích nástrojů, kompatibilita GM2, GS, XG Lite

hudební styly: 305 hudebních stylů

možnosti stylů: Intro,Variation 1-4, Auto Fill In, Ending, Bass Inversion, Synchro Start, Start/Stop, Tap Tempo, Tempo

efektové procesory: Reverb - 8 typů, Chorus - 8 typů, MFX - 84 typů pro klávesové party, A&B pro sekce stylu a SMF, parametrický EQ-6 presetů + 1 uživatelská paměť, Multi-band kompresor-6 presetů + 1 uživatelská paměť

displej: grafický LCD 160 x 160 bodů, podsvícený

video: Video Output (CVBS, PAL nebo NTSC - volitelně), podpora - text, akordy, obrázky (doporučeno: 512 x 384, 1024 x 768 pixelů)

přehrávač: kompatibilní s formáty SMF 0/1, KAR, MP3, MP3 + CDG, WAV

vstupy výstupy: 2x Phone (stereo jack 6,3 mm), 1x USB Computer port, 1x Audio In (stereo jack 3,5 mm), 2x Audio Output L/Mono a R (mono jack 6,3 mm), 1x Video Output (cinch), 1x Pedal Hold, 1x Pedal Switch/ Expression (mono jack 6,3 mm), MIDI In/Out, tlačítko Power, DC In  

dodávané příslušenství: Adaptér PSB-7U + napájecí kabel, stojánek na noty, CD-ROM se softwarem, manuály

volitelné příslušenství: USB flash paměť M-UF1G, Damper pedály DP-2/10, Expression pedály EV-5/7, komba řady KC, sluchátka řady RH,  taška klávesová CB-61RL, songy Vima Tunes série HL

rozměry: 1044 x 317 x 129 mm  (šířka, hloubka, výška)

hmotnost: 7,5 kg (bez stojanu na noty a adaptéru)

 

Info:

Roland BK-5 (Backing Keyboard) je žhavou novinkou v oblasti aranžérů. Cena nástroje na českém trhu je 21 000 Kč včetně DPH.

 

Plus:

dobrý poměr výkon/cena

jednoduchý a účelný design

jednoduchá a rychlá obsluha

propracovaný OS BK-5

 

Mínus:

absence softwaru pro Mac OS X

hůře viditelná popiska čísel sekce Numeric

 

www

www.roland.com

Psáno pro časopis Muzikus