Rode NTK - klasický studiový kondenzátorový mikrofon s jednopalcovou membránou

Rode NTK - klasický studiový kondenzátorový mikrofon s jednopalcovou membránou
Rode NTK - klasický studiový kondenzátorový mikrofon s jednopalcovou membránou

Předmětem testu je mikrofon Rode NTK, nejlevnější to model mikrofonu s lampovým předzesilovačem od firmy Rode. Jedná se o klasický studiový kondenzátorový mikrofon s jednopalcovou membránou.

Mikrofon se dodává v poměrně velkém kufru z černého plastu. Už na první pohled působí robustním dojmem a dává tušit, že věci uvnitř jsou dobře ochráněny. Po otevření jsem ve vytvořených přihrádkách našel pečlivě složené jednotlivé komponenty setu. Tedy vlastní mikrofon, napájecí zdroj, napájecí kabel, speciální kabel pro připojení mikrofonu k předzesilovači a obyčejný plastový držák na mikrofonní stojan s příslušnou závitovou redukcí. Velká kulatá plastová přihrádka uprostřed kufru však zela prázdnotou, je patrně určena pro antivibrační držák mikrofonu (pavouk), který se prodává zvlášť.

 

Napájecí zdroj

Jako první jsem zkoumání podrobil napájecí zdroj. Na první pohled stroze působící černá plechová skříňka má na čelním panelu pouze hlavní vypínač a modrá LED signalizující provoz. Na zadním panelu potom najdeme konektory pro síťovou šňůru, sedmipinový konektor XLR pro připojení mikrofonu a standardní třípinový XLR výstupní konektor. Kromě konektorů jsou vzadu ještě dva ovládací prvky: přepínač velikosti síťového napětí a přepínač „groundlift“, který umožňuje přerušit spojení mezi kostrou a pinem 1 výstupního konektoru, čímž přeruší případnou zemní smyčku.

Samozřejmě jsem napájecí zdroj otevřel, abych posoudil jeho provedení. Celý zdroj je i se síťovým transformátorem osazen na jedné desce s plošnými spoji. Konektory a přepínače jsou potom připojeny dráty. Použité součástky a technologie jsou obvyklé pro tuto cenovou kategorii. Celkem musím firmu Rode za provedení napáječe pochválit. Všechny drátové přívody jsou pečlivě izolovány, všechny těžké součástky dostatečně mechanicky upevněny, a dokonce jsou ochranným vodičem pospojovány oba díly plechové krabičky. Jedinou výtku mám k propojení signálové cesty mezi vstupním a výstupním konektorem uvnitř napáječe. Myslím, že by nebylo od věci použít na tomto místě stíněný kablík.

 

Mikrofon

Vlastní mikrofon má na první pohled typický vzhled výrobků Rode. Tedy válcové tělo příjemně jednoduchého designu. Typická je i matně stříbřitá barva těla a zlatá tečka vyznačující přední stranu mikrofonu. Ve spodní části pak najdeme připojovací konektor. Ten je zabudován v závitu, který spolu s maticí slouží k uchycení mikrofonu do držáku. Šroubovací je rovněž celý vnější plášť těla, jenž slouží jako kryt předzesilovače. Nebylo tedy nic jednoduššího než několikrát otočit a nahlédnout do útrob mikrofonu. Předzesilovač je realizován na desce plošného spoje, která je pevně přišroubována k tělu mikrofonu. Použité součástky a technologie odpovídají této cenové kategorii. Elektronka neboli „lampa“, tedy nejpodstatnější součást tohoto mikrofonu, je usazena v patici na pomocné destičce kolmo zasazené do desky předzesilovače tak, že elektronka je rovnoběžně s hlavní deskou předzesilovače. V patici je elektronka zajištěna přišroubovaným plastovým držákem, tím pádem jí při manipulaci s mikrofonem nehrozí žádná újma, například vypadnutí.

 

Příslušenství

Ačkoli s mikrofonem dodávaný plastový držák působí na první pohled subtilním dojmem, funguje spolehlivě. Bez nejmenších problémů udrží poměrně velký a těžký mikrofon v nastavené poloze. Bohužel ale z principu přenáší na mikrofon vibrace ze stojanu. Pro dokonalé využití mikrofonu by to chtělo držák antivibrační, tedy klasického pavouka. Za zmínku stojí ještě propojovací kabel. Použité konektory nezbývá než pochválit, jdou zapojovat bez použití velké síly a zase naopak nejsou příliš volné. Občas dojde k tomu, že se v této cenové kategorii vyskytnou konektory, které jsou tak nepřesné, že jejich vzájemné spojení je téměř nemožné. Vlastní kabel však moc pochválit nelze. Je dost tvrdý a obtížně se s ním manipuluje. Smotat jej do úhledného kolečka a přepásat přibaleným suchým zipem je úkol hodný krotitele hadů.

 

Jak to hraje?

Po zvukové stránce mě mikrofon příjemně překvapil. Zvuk je čistý a vyrovnaný s charakteristickým zabarvením, které zvuku dodává určitou jedinečnost. Příjemná je rovněž poměrně velká odolnost proti explosivním hláskám. Myslím, že svým charakterem se dobře hodí pro nahrávání zpěvu a mluveného slova.

 

Závěrem

Mikrofon se prodává za zhruba dvanáct a půl tisíce korun. Za tuto cenu nabízí velmi pěkný zvuk a solidní zpracování. Pro někoho, kdo touží po „lampovém“ mikrofonu a nechce za něj příliš utrácet je Rode NTK určitě zajímavá alternativa.

 

Info:

Mikrofon Rode NTK je klasický studiový kondenzátorový mikrofon s jednopalcovou membránou a lampovým předzesilovačem. Doporučená maloobchodní cena je 12 190 Kč včetně DPH.

 

Plus:

cena

zvuk

 

Mínus:

propojovací kabel

držák

 

Technická specifikace:

charakteristiky: kardioidní

váha: 760 g

ovládací prvky: vypínač a ground-lift (na napájecím zdroji )

konde nebo dynam: kondenzátorový

max SPL: 158 dB SPL @ 1kHz do zátěže 1kΩ, při zkreslení 5%

frekvenční rozsah: 20 Hz–20 kHz (+/– 6 dB)

citlivost: – 38dB re 1 V/Pa (12 mV @ 94 dB SPL)

předzesilovač: elektronkový, s bipolarním tranzistorovým posledním stupněm

vlastní šum: 12dB (A)

Psáno pro časopis Muzikus