Rode NT1 Kit - kondenzátorový studiový mikrofon

Rode NT1 Kit - kondenzátorový studiový mikrofon
Rode NT1 Kit - kondenzátorový studiový mikrofon

Do ruky se mi dostal model velkomembránového kondenzátorového mikrofonu od renomované australské firmy Rode. Jedná se o variantu vlajkového a nejprodávanějšího produktu této firmy, kterým je slavný studiový model Rode NT1-A.

Po předcházející asi dvouleté zkušenosti s párovým setem NT-1A od stejného výrobce (používali jsme pár při natáčení demo sessions akustického projektu Decadent Theatre - ve složení klavír, akustická kytara, baskytara a zpěv), jsem proto byl v dobrém očekávání a jsem rád, že mohu napsat, že mě tento mikrofon opravdu nezklamal!

 

Nejsem sice zvukař, takže o studiové zkušenosti se tady s vámi nepodělím, ale jak lze mikrofon využít na takové to „malé domácí nahrávání“ nebo skládání, či demáče chcete-li, jsem vyzkoušel opravdu důkladně. A kdo to zná, tak ví, že prvotní demo není pro autora v žádném případě nějaká druhořadá záležitost, protože při vzniku skladeb dochází rovnou k vytváření jejich zvuku a moodu. A mikrofon, který dokáže pokrýt všechny potřeby akustického sejmutí zpěvu a strunných či dechových nástrojů, je vstupní branou nabírání soundu nahrávky a vytváření jejího feelingu.

 

Protože jsem měl na vyzkoušení celkem tři měsíce, mohl jsem si v klidu dovolit experimentovat a vystřídal jsem veškeré dostupné nástroje (klavír, akustické kytary, další strunné nástroje od bendža po cello, dechové nástroje, zpěv i ambientní zvuky). Vyzkoušel jsem i různé postupy nahrávání, od společného „live“ hraní dohromady po playbacky. Nahrával jsem přes zvukovou kartu MOTU, ale „pouze“ do Garage Bandu, v němž jsem zvyklý skládat. Výsledný „dojem“ z užití mikrofonu je nadmíru pozitivní. Jedná se o všestranný mikrofon s velmi kvalitním záznamem, na němž slyšíte i nejjemnější nuance akustických nástrojů i ambientních zvuků. Díky vysoké citlivosti slyšíte doslova i položení trsátka. K tomu jedna rada - nepodupávejte si nohou a pozor na vrzající židle. Výsledný záznam tónu je čistý, vyrovnaný a nezkreslený. Kromě nadšení z krásné práce a dynamicky a zvukově věrného záznamu je zde i část praktická, totiž finanční, neboť vás srovnatelný mikrofon od AKG či Neumannu vyjde mnohonásobně dráž.

 

Originální balení obsahuje samozřejmě mikrofon, shockmount a popfiltr. Kabel výrobce nepřikládá, je třeba si ho buď dokoupit anebo použít nějaký, který již máte. Výstup je XLR cannon, mikrofon je napájen fantomem. Je tedy třeba myslet i na zdroj jeho napájení, protože ani ten není součástí krabice.

 

Základem mikrofonu, jeho srdcem a duší, je dle informací od výrobce nová jednopalcová kapsle HF6 s interním odpružením Lyra Rycote. Výrobce dále inzeruje, že se jedná o nejtišší studiový kondenzátorový mikrofon s pouhými 4,5 dBA vlastního šumu ! To je oproti původnímu modelu NT1-A o půl decibelu méně.

 

Mikrofon Rode NT1 byl poprvé uveden na trh před šestnácti lety. Následoval ho po několika letech model NT1A. Nyní se firma Rode vrací ke starému jménu a příchází s mikrofonem NT1, který je velmi podobný NT1A, nicméně je zcela, a od základu předělaný. Jediným dílem, který mají starý a nový model společný je ochraná mřížka.

 

Mikrofon je samozřejmě špičkově a kvalitně zpracovaný. Jeho hliníkové tělo má černou povrchovou úpravu. Jak jsem již zmínil, v originálním balení je dodáván v setu se schockmountem a popfiltrem. Shockmount je - oproti běžným kovovým shockmountům s gumičkami - celoplastový, což mě trochu zarazilo, protože plasty budí všeobecně moji nedůvěru. Protože když plast praskne, nelze jej opravit. U této celoplastové konstrukce jsem tedy sice nejprve trochu váhal, jakou bude mít životnost, ale protože výrobce nabízí desetiletou záruku (při registraci na jeho stránkách), předpokládám, že se bude jednat o velmi kvalitní plast.

 

Podobně mě překvapila i nerezová obdélníková mřížka popfiltru, který je integrovaný do držáku shockmountu. Vskutku netradiční design (obdélníkovitý) i zpracování (nerezová lékařská ocel rovněž s černým povrchem jako mikrofon), ale svoji funkci plní na výtečnou.

 

Info:

Rode NT1 Kit je kondenzátorový studiový mikrofon. Dodává se společně s odpruženým pavoukem SMR, který obsahuje také popfiltr. Cena je 6790 Kč.

 

Plus:

vynikající záznam zvuku

dobrý poměr cena/výkon

 

Mínus:

originální balení neobsahuje kabel

plastový shockmount nebudí důvěru v dlouhou trvanlivost a neumožňuje případnou výměnu nějakého rozbitého dílu

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Směrová charakteristika: kardioida
Frekvenční rozsah: 20–20 000 Hz
Impedance: 100 ?
Citlivost: 35,0 mV/Pa,
Max. výstupní úroveň: +8,0 dBu (1 kHz, 1% THD, 1 k? Last)
Fantomové napájení: 24 V/48 V
Konektor: třípinový XLR
Max, SPL: –132 dB
Rozměry: 50 x 190 mm
Hmotnost: 395 g

 

www:

www.rodemic.com/nt1#package-slice

Psáno pro časopis Muzikus