Rocktron Third Angel Distortion - zkreslovač pro nejbrutálnější varianty kytarových zvuků
Nostalgici, mezi které se počítám, budou mít asi napořád firmu Rocktron z USA spojenou s legendárními rackovými pre-ampy (Piranha), efektovými procesory (Intellifex) či koncovými zesilovači (Velocity). Nabídka jejich produktů, téměř výhradně cílená na kytaristy, je dnes však mnohem širší. Najdou se v ní podlahové kontroléry, ladičky, šumové brány, ale i plnokrevný lampový zesilovač (Bruce Egnater design!) či reproboxy. A samozřejmě podlahové efekty. Z moderní řady Boutique Series se v dnešním testu zaměříme na „třetí andělské zkreslení“.
Popis
Na první pohled jakoby povrchově nedotažená krabice, jen v „přírodním“ vzhledu hliníkového odlitku, je doplněna černými ozdobnými a popisnými prvky, které jsou jakoby vtlačeny nebo vpáleny do kovového povrchu. Pěkné, působivé. A navíc se to neodře. Vstup klasicky zprava, výstup vlevo, napájení adaptérem na čele. Spodní části vrchní plochy vévodí nožní spínač aktivující funkci celého pedálu. V horní polovině blíže k vrchnímu kraji, jsou tři z celkem pěti ovládacích prvků: Bass, Treble, Level. Tomu rozumí každý. A pod nimi pak dva další, kterým já tedy nerozumím: Deceive a Unrighteous. Hmm, slovní vynalézavost designérů je bezbřehá, uvidíme, co se za těmi hesly skrývá. K devítivoltové baterii je přístup po odšroubování čtyř šroubů spodního víka.
Konstrukce
Záměrem designérů v tomto případě nebylo vytvořit něco jako „nakopávač signálu“, ale od začátku se jedná o nekompromisní zkreslení mnoha odstínů a podob. Ostatně něco na stránkách výrobce napoví upřesnění výše zmíněných tajemných ovladačů. Deceive je nastavení gainu, citlivosti, chcete-li míry zkreslení. Tajemnější Unrighteous ovládá dle popisu vlnovou symetrii a charakter zkreslení. O moc chytřejší po takovém popisu člověk sice není, ale ještě uvidíme, co to nakonec se zvukem udělá. Co je naopak sympaticky jasné hned, je ujištění o true bypassu, tedy o neprznění procházejícího zvuku při vypnutém efektu.
Zvuk
Efekt je po otevření papírové krabičky ukryt ještě v černém sametovém pytlíku. Sympatické. V balení na mě čekalo ještě jedno překvapení. Při hledání významu těch divných slovíček pro ovladače je v manuálu nenacházím. Naopak, vyskakují na mě ještě prapodivnější. Není se co divit, přiložený manuál se týká efektu VII Deadly Sins z bratrské řady Boutique. Mimochodem, jedná se o autokvákadlo. Inu i výstupní kontrola se někdy sekne a přiloží jiný manuál.
Při prvním, jinak bezproblémovém, zapojování jsem udělal chybu. Ponechal jsem na zesilovači (Marshall 2203) gain naplno, tak jak to mám běžně s Bossem SD-1 jako s „nakopávadlem“. Chyba. Third Angel Distortion opravdu není na dokreslení. Stažením gainu na zesilovači a použití méně citlivého vstupu se základní zvuk vyčistí a pak teprve oceníte všechny nuance vyceněných zubů efektu. Bez manuálu je nejdříve potřeba si udělat pořádek ve funkci ovladačů. Nejméně efektem dotčeného zvuku docílíte s korekcemi Bass, Treble a s úrovní Level na středních hodnotách, s potenciometrem Deceive na minimu (úplně vlevo) a s Unrighteus na maximu (zcela vpravo). S Deceive, tedy gainem, na minimu už zvuk výrazně kreslí, především ale při úhozu. Doznívání je pak v míře zkreslení neplynulé, téměř skokové, ale jistou dynamiku takový zvuk přeci jen má. Se zvyšováním hodnoty Deceive však dynamiky ubývá a naopak skokový úbytek zkreslení se v doznívání ztrácí. V nejvyšších úrovních Deceive už je pak jedno, s jakým úhozem hrajete, v podstatě stejného charakteru zkreslení lze dosáhnout i legatovým způsobem hraní. Výhodou to může být například u ultrarychlých hammeringových běhů, kdy se „rovnají“ nevyrovnané trsátkové úhozy s prstovými příklepy.
unrighteous - nepoctivý, nespravedlivý
deceive - oklamat
Ovladač Unrighteus je pro mě, po nejasném ozřejmování si na stránkách výrobce, v podstatě „vykuchávačem středů“. Čím víc vlevo, tím se víc „kuchá“. S rostoucím účinkem Unrighteus se zvuk zplošťuje a ztrácí konkrétní středobasovou průraznost. Ta se dá do jisté míry nahradit citlivostí, tedy zvýšením hodnoty Deceive, kdy tam něco ze středů přeci jen dostanete, ale účinnější je to korekcemi (především Bass) a zvuk tak může i s vykuchanými středy docela zajímavě „pumpovat“. S podladěnou kytarou je to i přes jistou chemickou esenci docela působivé. Nastavení jednotlivých ovladačů vzájemně jejich funkci ovlivňuje, ke zvukově zkresleným experimentům je tento efekt velmi otevřený.
Third Angel Distortion je tak určen moderním kytarovým experimentátorům, zhusta využívajících „nadupaných“ podladěných technik.
Info:
Third Angel Distortion od firmy Rocktron je zkreslovač pro nejbrutálnější varianty nadupaných, často podladěných a ve středech různě vykousnutých, kytarových zvuků. Cena je XXXX Kč.
Plus:
true bypass
účinné korekce
kvalitní nožní spínač s fyzickým cvaknutím
Mínus:
problematická dynamika
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Maximální vstup | 8 dBu |
Maximální výstup | 13 dBu |
Vstupní impedance | 1 MΩ |
Výstupní impedance | 2,8 kΩ |
Napájení | 9V baterie nebo adaptér |
Spotřeba | 15 mA |
Rozměry | 95 x 122 x 56 mm |
Hmotnost | 410 g |
www: