RockBoard Natural Sound Buffer a Power LT XL - kytarová cesta zvukovým Puristánem
Dnes se zaměříme na uchování přirozeného kytarového a baskytarového zvuku prostřednictvím dvou krabiček, které fungují nezávisle na sobě. Mohou si ale vzájemně velmi prospět, jsou od jednoho výrobce, a tak se ocitly ve společném testu.
Funkce
Natural Sound Buffer je ve stručnosti zařízení uchovávající přirozené vlastnosti kytarového či baskytarového zvuku. Zamezuje signálovým ztrátám při průchodu efektem. Je to v principu předzesilovač měnící vysokoimpedanční kytarový signál pasivních snímačů na nízkoimpedanční. Ten daleko méně zatěžuje vstupní obvody efektů a zesilovačů a umožňuje kvalitnější zesílení signálu bez parazitních ruchů.
RBO Power LT XL je akumulátorový napáječ podlahových efektů. Poskytuje kvalitní stejnosměrný napájecí zdroj bez obvyklých problémů napájecích adaptérů.
Popis
Natural Sound Buffer - nenápadná krabička z hliníkového odlitku, jen o málo větší, širší i hlubší než běžná devítivoltová baterie. Žádné potenciometry, žádné přepínače, spartánská strohost. Zprava vstupní, zleva výstupní jacková zdířka, horní boční strana má v sobě konektor pro devítivoltové napájení adaptérem. To je jediný možný zdroj, zmíněná devítivoltová baterie se dovnitř nevejde. Adaptér však balení krabičky neobsahuje.
Natural Sound Buffer
Info:
Natural Sound Buffer předchází signálovým ztrátám a rušivým vlivům vysokoimpedančních signálů, napomáhá uchovat originální kytarový zvuk při průchodu řadou efektových pedálů. Cena je 1314 Kč.
Plus:
odolnost proti ruchům
čitelnost
dynamika
Mínus:
chybí adaptér a indikace aktivního stavu
RBO Power LT XL - černá, poměrně těžká krabička velikosti přibližně balíčku cigaret. Na čelní, největší ploše je tlačítko pro zapnutí a vypnutí a čtyři modré LED diody, horní boční strana má v sobě výstupní napájecí konektory, dva běžné devítivoltové, a jeden pětivoltový USB. Vstupní napájecí konektor pro připojení 5V adaptéru je v levé boční straně krabičky. Balení je vůbec v tomto případě o mnoho pestřejší. Kromě napájecího adaptéru zde lze najít i poměrně objemný balíček s kabely se všemi možnými napájecími konektory.
Zvuk a použití
Při řetězení několika podlahových krabiček se zvuk jejich průchodem (krabičky v neaktivním stavu) od originálu (kytara - kabel - zesilovač) různou měrou liší. V mém případě z celkem čtyř efektů jsou některé vybaveny bypassem a některé v neaktivním stavu „vyrábějí“ čistý zvuk prostřednictvím svých bufferů a přehazují ho v operačním zesilovači dotykovým přepínačem s „efektovaným“ zvukem. Velmi záleží na konstrukci a kvalitě takto vyrobeného čistého, jakoby původního zvuku. Každý je nějak odfiltrován, a každý je nějak ovlivněn už při vstupu do následujícího efektu. Ani bypassy nejsou v mnoha případech lékem, málokdy se průchozí signál zcela odpojí a nezůstane rozdvojený.
Natural Sound Buffer jsem zapojil hned za kytaru, tedy před vstup do prvního ze čtyř efektů v řetězci kytara - Dunlop Wah - Dunlop Rotovibe - Boss SD-1 - Boss CE-2 - zesilovač“. Napájení jsem svěřil akumulátorového napáječi Power LT XL, takže nebyl problém se zemněním nebo s opačnou polaritou některých efektů. Při všech vypnutých efektech se průchozí signál zhutnil, přibylo basů, které reagovaly velmi rychle za úhozem, zvuk se stal jiskřivějším. Dynamika byla bezchybná, reakce na tlumení hlasitosti na kytaře identická. Navíc zaznamenatelný rozdíl ve zvuku se projevil u aktivace zkreslení (v mém případě Boss SD-1), zatímco ostatními třemi pedály signál pouze procházel. Zkreslení „vytáhne“ ze signálu i ty tišší, v čistém zvuku méně nápadné, barevné složky zvuku včetně ruchů.
Po vyřazení Natural Sound Bufferu se zvuk posunul více ke středům s citelnou absencí pevnějších basů. Test byl proveden prostřednictvím kytar Gibson Les Paul Custom s pasivními i aktivními snímači. Aktivní snímače jsou vybaveny předzesilovačem, jež řeší úbytek signálu podobným způsobem, a proto byl vliv Natural Sound Bufferu daleko méně znatelný. Počet krabiček násobí degradaci signálu, ačkoli nejvíce zvuk ovlivňuje průchod prvním efektem. Podobný vliv může rovněž sehrát délka a kvalita kytarového kabelu, i když jsou hráči, kteří mají na nedokonalosti určitého kabelu postaven svůj unikátní zvuk.
Zajímavý příspěvek na téma buffer a true-bypass:
Power LT XL se jeví jako vhodná varianta k adaptérovému napájení jednotlivých efektů či celého pedalboardu. Je nemálo kytaristů, kteří si neustále kupují čerstvé baterie namísto síťového napáječe. Problematické vyhlazení střídavého napětí, komplikace dvojitého zemnění nebo opačných polarit s nárůstem citlivosti na ruchy, například ze stmívacích jednotek, jim za ty nervy zkrátka nestojí.
Tato akumulátorová napájecí jednotka je vybavena dvěma galvanicky oddělenými devítivoltovými výstupy a ještě jedním pětivoltovým výstupem USB. Každý z těchto výstupů může napájet zařízení až do jednoampérové spotřeby proudu. Dodané kabely pak umožňují propojit několik podlahových a jiných efektů, dokonce i těch s opačnými polaritami napájecích konektorů. Stav akumulátoru je indikován čtyřmi diodami, které včas upozorňují na nutnost dobití. Výdrž lithium-iontového akumulátoru je přibližně padesát hodin.
RBO Power LT XL
Info:
RBO Power LT XL je akumulátorový zdroj nezávislý na místní síti, umožňující spolehlivé napájení efektů s rozdílnou polaritou konektorů. Cena je 1643 Kč.
Plus:
luxusní proudová kapacita
oddělené výstupy
kabely
Mínus:
delší doba nabíjení
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Natural Sound Buffer
Napájení | 9 V DC |
Rozměry | 74 x 42 x 33 mm |
RBO Power LT XL
Kapacita | 6600 mAh (3 x 18650 li-ion baterie / 3,7 V / 24,42 Wh) |
Počet nabití | více než 500 |
Nabíjecí napětí | 5V/1A přiloženým adaptérem |
Nabíjecí čas | 7 hodin |
Výstupy | 9VDC/1A (2x), USB 5V/1A (1x) |
Rozměry | 22 x 58 x 114,5 mm |
Hmotnost | 230 g |