Rockbass Streamer Blackhawk Set - basová set "ól inkluziv"
Zrovna nedávno jsme s podobně postiženými přáteli, tedy muzikanty, málem se slzou v oku vzpomínali na pohnuté časy našich nesmělých muzikantských začátků. Ano, život je tvrdý, ale spravedlivý a začátky byly komplikované, ale o to radostnější. Dnešní mládežník si pod námi kdysi běžně užívanými výrazy, jako magické oko či pětikolík, představí nejspíš lahodný mix piva a zelené nebo dobře vybaveného kamaráda. My, kteří jsme začínali s oranžovou Jolanou, která se dala naladit pouze kombinačkami, a kombo sdíleli s kytaristou, dnes s lehkou závistí můžeme okukovat, cože všechno to různé fabriky začátečníkům nabízejí.
Výjimkou není ani německý Warwick, který začínajícím, nemajetným, zchudlým a dalším muzikantům majícím hluboko do kešeně zasvětil celou jednu divizi, a to v Asii detašovaný RockBass.
Co že to?
Dalším sympatickým řešením je i jejich nabízený Starter Pack Rockbass Streamer Blackhawk Set, který jsem měl možnost otestovat. Dříve jsem lehce nechápal smysl těchto sestav, rád různě kombinuji zdánlivě nespojitelné, ale s věkem a postupující leností jsem prozřel. Proč ne, zákazník dostane vše potřebné v jednom balení.
Rockbass Streamer Blackhawk Set obsahuje baskytaru série Streamer Blackhawk, k tomu třicetiwattové kombo Blue Cab, dále obal, stojan, kabel, pás a pohlavní pokrývku, anóbrž čepici. Stačí vše zapojit, čepici frajersky nasadit a kariéru rockové hvězdy tímto odstartovat. Jak snadné, hej, veď prečo nie?
Basa
Baskytara je čtyřstrunná, dlouhokrká a lehká. Tělo je vyrobeno ze dřeva carolena. Ani po několikahodinovém googlení a marném telefonátu na fakultu lesnictví se mi nepodařilo zjistit, cože za dřívko to je. Někdo říká, že je to lehčí odrůda jasanu, jiný zase že prý "emerická" horská borovice, bůh suď. Dle váhy bych si vsadil spíš na ty borůvky. Krk je javorový s palisandrovým hmatníkem. Mechanika RockBass černá, snímače MEC pasivní, single coil u krku a "hamburgr" u kobyly. Ovládání Volume, Tone a Balance pro poměr mezi snímači, které kupodivu nabízí relativně široké zvukové možnosti.
Po řemeslné stránce není co vytknout, vše sedí, pražce jsou začištěné, stačí naladit a hrát. Basa zcela rozhodně není osazena avizovanými pětačtyřicítkami, jsou to ocelové čtyřicítky, ale hrají a i docela vydrží. Konstrukčně je basa lehká s příjemným dlouhým krkem, který láká ke "kravení", co se hratelnosti týče, vřele doporučuji děvčatům a trpaslíkům.
Nasucho hraje silně, tón je průrazný a vyvážený, spíše středový. Po zapojení do přiloženého komba jsem byl lehce zklamán, zvuk je sice zvonivý a průrazný, ale lehce absentují basy. Na větší aparáty se basa trochu rozehrála odspoda a produkovala ucházející sound. Zvukově je nástroj vhodný spíše pro hráče hledající agresivní zvuk, prsty nebo trsátko, medové basy hrané palcem či precizní slap jí moc nejdou, ostatně ani mně. Ovšem vzhledem k tomu, že většina z nás začínala a začíná spíše punkově, hodnotím basu jako slušný nástroj pro začátečníka či nenáročného hráče.
Kombo
Zato kombíčko mě potěšilo více. Je sice malé, třicetiwattové s dvanáctipalcovým reprem, ale dřímá v něm slušný potenciál. Nabízí základní korekce bez zbytečných přídavků, tedy kromě pro začátečníky velmi vhodného auxu pro připojení přehrávače. Konstrukčně mu není co vytknout, tváří se velmi odolně, vše funguje a jako bonus má na prdeli nožku, tudíž se dá naklopit. Na třicet wattů hraje docela nahlas, doma vám bude stačit čtvrtina volume, jednoduchým ekvalizérem se dá zvuk hezky upravovat. Ve spojení s Rockbassem hrálo tak jako ta basa, spíš středově, ale čistě. S jinými basami odhalilo své daleko širší možnosti. Poměrně slušně táhne odspoda, struna H není zdaleka komplikací, zvuk je shora dolů vyrovnaný. Tato malá komba od Warwicku už delší dobu považuji za povedená a Blue Cab 30 moji domněnku jen potvrdil. Doporučuji všem, kteří hledají vhodný aparátek do obýváku či do hospody, kombo je lehké, skladné a dobře hraje. Je to ta silnější část celého setu. V kombinaci s basou ovšem dopřeje začátečníkovi slušný zvuk, se kterým se může naučit pracovat, já sám jsem dlouho odbourával některé špatné návyky získané cvičením bez komba. Dohromady je to opravdu slušnej start.
Serepetičky
Z celého setu potěší také praktický skládací stojan, není radno nástroje nechat válet po podlaze, našinec má po návratu z restaurantu tendenci na ně padat. Pás je širší, než je zvykem, což nemusí všem vyhovovat, ovšem dobře drží v malých straplocích, jimiž je basa osazena. Kabel je solidní, neměl jsem chuť jej rozpitvávat a zkoumat páječské umění výrobců, dlouhý a tlustý je tak akorát, mohl by chvíli vydržet. Čepici jsem netestoval, neb v libovolné jiné bejzbolce vypadám jak úchyl z parku, a navíc na hlavě nesnesu nic, málem ani svoje vlasy. Ale pozornost podniku je to milá.
Závěrem
Celkově set hodnotím jako povedený počinek a doporučuji všem, kteří chtějí začít a příliš se nevyznají. Samozřejmě vždy je možnost nakombinovat jiný nástroj či kombo a třeba pár stovek ušetřit, ale tento set za přiměřenou cenu minimálně vylučuje možnost nechat se v začátku napálit díky zaručeným radám o dva akordy zkušenějších kamarádů, co kupovat a co ne. Na začátek fakt slušný...
Info:
Rockbass Streamer Blackhawk Set je dobré řešení vše v jednom pro všechny, kteří chtějí začít s basou a myslí to vážně. Doporučená maloobchodní cena je 20 909 Kč včetně DPH.
Plus:
vše v jednom, velmi dobré kombo, kvalitní provedení celého setu
Mínus:
k dokonalému startu kariéry už chybí pouze flaška whisky a balení kondomů
Technická specifikace:
Baskytara Streamer Blackhawk:
tělo: carolena
krk: javor, šroubovaný, 24 pražců
hmatník: palisandr
menzura: 864 mm
nultý pražec: Just-A-Nut III
radius hmatníku: 400 mm
snímače: pasivní 1 x MEC MM humbucker + 1 x MEC MJ single coil
elektronika: pasivní, 1 x Volume, 1 x Tone, 1 x Balance
Kombo Warwick Blue Cab 30
výkon: 30 W
reproduktor: 12''
ekvalizér: třípásmový - bass, middle, treble
dále: aktivní a pasivní vstup, aux s nastavením hlasitosti
Příslušenství
gig bag, serie RockBag Student line
kabel serie RockCable
popruh serie RockStrap, široký stojan Worwei, skládací
čepice Warwick "25th Anniversary" bavlněná
Nositelem jména Warwick nejsou pouze basy či hrad v Anglii. Za zmínku stojí i pozapomenutá zpěvule Dionne Warwick, na to, že jí je tak sto třicet, vypadá furt k světu, či profesor Kevin Warwick z univerzity v Readingu, který se věnuje kyborgům. Tímto je definitivně prozrazeno jméno toho týpka, který drží při životě božského Majkla.