Red Witch Factotum Bass Suboctave Drive - analogový overdrive a suboctaver

Red Witch Factotum Bass Suboctave Drive - analogový overdrive a suboctaver
Red Witch Factotum Bass Suboctave Drive - analogový overdrive a suboctaver

Efekt najdeme v papírové krabičce zabalený v sáčku z džínoviny, jako by tím výrobce chtěl odkázat na styl, ve kterém se Factotum nejlépe uplatní. Ale na jaký vlastně? Je to navy modrá riflovina s červeným šitím, pokud to nějakému módnímu znalci v hledání odpovědi pomůže. Jo, a v zimě by se nosit nedala. Hodí se spíš na teplý letní podvečer...

Když už je řeč o image, bytelná chromovaná krabice neudělá ostudu ani v motorkářské kapele.

 

Factotum je baskytarový analogový stompbox, který nabízí dva na sobě nezávislé efekty: suboctaver a overdrive. Krabička se ovládá pěti knoby a dvěma nožními přepínači. Knob Octave Mix míchá čistý signál basy se slíbenou spodní oktávou. Zbylé knoflíky patří overdrivu: D Mix dělá totéž co předchozí potenciometr, ovšem pro overdrive. D tone je klasická tónová clona známá z ostatních zkreslovátek. D Volume ovládá hlasitost zkresleného zvuku. Drive je pak míra zkreslení. Octaver a ovedrive se vypínají a zapínají každý vlastním nožním spínačem. Kvalitně provedená je signalizace výraznou dvoubarevnou diodou. Při zapnutém octaveru svítí modře, samostatný zapnutý overdrive ji rozzáří oranžově, oba efekty dohromady svítí (trochu nepatřičně) růžově.

 

První rychle nabytý dojem, který jsem z krabičky získal, byl ten, že ovedrive není nijak zvlášť drsné zkreslení, ale pohybuje se ve standardních bluesrockových mezích. Nic heavy, ale i před publikem v plísňáčích by se na Factotum dalo zahrát.

 

A octaver zase na první pohled vyrábí poměrně syntezátorový zvuk. Ten se projeví hlavně pokud vytáhneme Octave Mix na maximum. Ovšem onen vyslovený synťák rozhodně neznamená negativum. Naopak dává hráči možnost skutečně změnit zvuk baskytary a vyrobit z něj zvuk nový, originální. Což, jak předpokládám, baskytarista, který si pořídí takovýto typ efektu, opravdu chce.

 

Octaver příliš dobře nestíhá vícehlasy. To poznáme, především když hrajeme s Octavave Mix na maximum. Při rozeznění dvou tónů najednou zvuk kolísá, jakoby se efekt snažil zahrát oktávu chvíli k jednomu a hned zase k druhému zvolenému tónu. Zajímavé, je že skáče od jednoho druhému vždy v pravidelných intervalech, což by možná při troše cviku a invence šlo využít.

 

Vícehlasou suboctavu ovšem, pokud vím, dovedou zahrát jen některá dražší zařízení, a není to určitě schopnost, kterou by hráč hledající octaver požadoval především.

 

Red Witch

Šlapali jste už jistě na stompoxy z Japonska, USA, Číny, Dánska, Polska nebo i na ty od českých výrobců. Máte ale ve svém pedalboardu krabičku z Nového Zélandu? Právě tam, na západním pobřeží Severního ostrova, totiž pedály Red Witch vznikají. Vymýšlí je designér Ben Fulton. Po nemalé sérii kytarových efektů je Factotum první z efektů pro baskytaristy. Další mají následovat.

 

Výraz faktótum pochází z latiny (fac totum = dělej vše). Může být označením pro člověka, který má mnoho různorodých povinností, je schopen vše obstarat, je něčí pravá ruka. Faktótum je také román Charlese Bukowského jehož četba umenší vaše existenční starosti. Humorně a cynicky popisuje, jak hrdina neustále shání, ztrácí a hledá zaměstnání a příliš se tím netrápí.

 

Dobrým nápadem tvůrců z Red Witch je spojení obou efektů do jedné krabičky. Octaver totiž sám o sobě baskytarový tón otupuje a je obtížné se s ním v kapele prosadit. Zkušebnu sice zahlcuje dunění, ale co vlastně basa hraje, se při Octave Mix na maximum dá těžko odposlouchat. Prvním krokem, jak to změnit, je přidání zvuku čisté basy díky Octave Mixu. Vyladit díky tomu můžeme rozsáhlou variabilitu zvuků. Mezní nastavení dává proniknout na jedné straně jen čisté baskytaře a po přetočení knobu na opačnou stranu zní čistě jen efektem vyrobená oktáva. A druhým krokem k průraznějšímu zvuku je právě spojení suboctaveru se zkreslením. Tam, kde octaver basu otupuje, pomáhá ji ovedrive zase rozjiskřit a zvýraznit.

 

Na Factotu se mi líbily zvuky, kdy byla basa jen trochu zabarvená suboctaverem či zkreslením i kombinace extrémních nastavení. Proto bych se jej nebál, navzdory zmíněné letní džínovině, použít jak v surf rocku, tak v chladných severských temnotách. Dunivou syntezátorovou basu v různých odstínech lze vyrobit poté, kdy oba mixující knoby vytočíme do jejich poslední čtvrtiny a stejně tak vysoko nastavíme zkreslení. Jaké džíny se vlastně nosí na technopárty?

 

Info:

Red WitchFactotum Bass Suboctave Drive je analogový overdrive a suboctaver v chromováném šasi s dvěmi možními přepínači. Cena je XXXX Kč.

 

Plus:

Dva samostatné efekty v jednom

Pěkný a bytelný design

Zajímavý variabilní zvuk při zachování hlubokých frekvencí

 

Mínus:

Octaver není vhodný pro hru více tónů najednou

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Ovládání: knoby Octave Mix, D Mix, D Tone, D Volume, Drive, přepínače Octave a Drive
Napájení: 9V baterie nebo adaptér (nejsou součástí balení)

 

www:

www.redwitchpedals.com

Psáno pro časopis Muzikus