Proel FREE10 - multifunkční reprobedna
Proel FREE10
One man show může začít
Firma Proel už dávno nevyrábí jen stojany k bednám a klávesám. Její sortiment, alespoň na českém trhu, se rozrůstá, a to nejen do oblasti světelné techniky, ale také do zvuku. A jak si později přečtete, z nemluvněte se stává človíček s jasným názorem. Příkladem budiž bedna FREE10. Doba přeje jednoduchým a cenově dostupným systémům, kdy v reprobedně jsou nejenom audio vstupy, ale i přehrávač muziky, a dokonce bezdrátový mikrofon. Asi tolik ve zkratce k FREE10.
Pro koho je bedna
Uživatele si představuji jako pocestného hudebníka, baviče, který chodí od vesnice k vesnici, stejnějako se dříve hrálo na flašinet a umělci vybírali drobné, ale dnes může zpívat a rozesmávat celou náves. Dosti vtipkování, teď vážně. FREE10 je skutečně zařízení, které ocení méně výkonově nároční umělci, kteří potřebují malé, relativně výkonné a hlavně univerzální zařízení. Bednička je to skutečně malá, a když ji okouříte, tak to uslyší i hluchý děda od sousedů. Při tom zvuk není nijak zkreslený, výrobce to má patrně vychytané. Tak se alespoň jeví mým uším.
Před lety jsme s kolegou kupovali reprobedny. Osvícený prodavač nám říkal, že se v budoucnu výkonná soustava vejde na zadní sedadlo Škody 120. Budoucnost nastala, výkonná bedna do PA systému je skutečně malá, nabušená výkonnou elektronikou a hraje. U multifunkčních zařízení je rozměr klíčovou vlastností. A hraje to v rámci možností také.
Díky bohaté konektivitě, přehrávači audia a audio CD máte k dispozici relativně slušný arzenál pro neméně slušnou hudební dávku. A pokud máte potřebu chodit mezi stoly a rozdávat radost svým fanouškům, pak si nezapomeňte vzít bezdrátový mikrofon. Pochopitelně, není to žádný super mikrofon pro Karla Gotta, svou kvalitou ale nerozzlobí.
Jaká má střeva
Základem reprobedny jsou - kdo by to řekl - reproduktory. FREE10 jich nemá deset, ale dva - 10” středobas a 1” výšku. Není to samozřejmě žádný bi-amp, nelze tedy očekávat nějaký procesorem řízený „fičák z Václaváku“, zvuk je ale dle mého posouzení v malé místnosti a tradičním vesnickém sále uspokojivý.
Co mě naprosto dostalo, jsou kolečka a držátko. FREE10 může konkurovat letištním kufrům. Právě proto mi hned v úvodu tohoto testu vytanula představa potulného hudebníka. Není totiž nic horšího, než ve tři ráno balit těžké bedny, mixpulty, stojany a ještě se vyhýbat svým společensky znemožněným spoluhráčům. Díky Bohu, že stvořil kolečka. FREE10 tak budete mít o kousek víc radši.
Nejzajímavější na popisování je zadní panel. Trochu připomíná velín Temelína, ale postupně. Vezmeme-li to shora, tak je to přijímač bezdrátového mikrofonu. Mikrofon je v plastovém těle, vytknul bych mu způsob výměny baterií, musíte ho celý rozebrat. Mírně podroušený člověk to nedokáže. Vsadím boty. Hned pod přijímačem je jakési autorádio, jinými slovy stejně vypadající přehrávač CD/DVD a audia z USB paměti. Tlačítka jsou u toho, v příslušenství je ale mnohem pohodlnější dálkový ovladač. FREE10 umí zobrazit též video přes klasický konektor S-video. Ocení to zejména pořadatelé karaoke akcí.
Hned pod přehrávačem je celá plejáda vstupů a výstupů - 2x Mikrofon/Line, Aux 1 a 2, Line Out. To vše v konektorech XLR, jack 6,3 mm, jack 3,5 mm a RCA. Zařízení se chová jako mixpult, čili všechno má své korekce. Výrobce přidal i tlačítko s nápisem Echo, které vypadá trochu jako retro, jde o efekt řekněme horší kvality.
Ve třetí linii zadního panelu je konektor pro napájecí kabel, hned vedle zdířka pro zdroj, používá se k napájení akumulátoru, který je uvnitř. Bednu vydrží napájet asi čtyři hodiny, tak to alespoň uvádí výrobce. Vedle napájení je spouštěcí tlačítko a tlačítka Mute a Voice Priority. Mute je asi všem jasné. Přepínač Voice Priority upravuje signál v mikrofonních vstupech. K FREE10 se dá připojit i externí pasivní bedna.
Závěr a vlastní zkušenost
Proel FREE10 jsem odzkoušel jednak doma, jednak v sále asi pro osmdesát lidí. Kupodivu i v tom sále to v rámci možností hraje dobře. Samozřejmě to nebasuje, to plyne z konstrukce výrobku. Myslím, že ideální je hospoda nebo malinko větší prostor. Zařízení je určené pro zpívající kytaristy, klávesisty, nabízí se využití při karaoke, ale také prezentacích, školeních, na veletrzích apod. Při dnešních cenách komponent (USB, CD přehrávače, bezdrátová pojítka) mě trochu zaráží cena, Proel to má ale jistě spočítané, co člověk je ochoten zaplatit. Pro mě osobně je to ale příliš. Jinak je FREE10 spolehlivé zařízení, které si cestu trhem proklestí.
Info:
Proel FREE10 je multifunkční reprobedna určená k drobným hudebním produkcím, výuce, veletržním prezentacím apod. Uvnitř se skrývá zesilovač s maximálním výkonem 180 W, dvojice reproduktorů a celá řada vstupů a výstupů. Prodává se za 20 000 Kč.
Plus:
kompaktní rozměr a relativně vysoký výkon
kolečka a madlo
vstupy a přehrávač CD/DVD
provoz na baterie
Mínus:
dle mého názoru příliš vysoká cena
méně kvalitní efekt
konstrukce bezdrátového mikrofonu
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Výkon | max. 180W |
Reproduktory | 10” + 1” |
Počet vstupů | 4 |
Počet výstupů | Line Out, Video Out, externí reproduktor |
Přehrávač | CD/DVD/USB |
Bezdrátový systém | UHF |
Příslušenství | manuál, dálkový ovladač, napájecí kabel, ruční mikrofon |
Volitelné | jiné typy vysílaček, přehrávač bez CD mechaniky |
Rozměry | 34 x 52 x 38 cm |
Hmotnost | 19,5 kg |
www: