Planet Waves CTM - chordmaster, tuner a metronom
Novinkou americké firmy Planet Waves, zabývající se především výrobou užitečných příslušenství pro kytaristy a baskytaristy, je nová verze tzv. chordmasteru - můžeme říci jakéhosi elektronického slovníku akordových značek a jejich prstokladů. Na rozdíl od jeho předchůdců Planet Waves Chordmaster a Chordmaster "Palm" disponuje tato novinka daleko větší databází akordů a navíc je doplněna o chromatickou ladičku a metronom.
Pojďme se tedy na tohoto pomocníka detailně podívat a zaměřit se na jednotlivé sekce této malé a lehounké plastové krabičky napájené dvěma AA bateriemi (je zde samozřejmě i možnost připojení externího zdroje).
Chordmaster - popis
Elektronický "slovník" obsahuje až sedm tisíc typů a obratů snad všech druhů akordů v těch, řekněme, nejvíce používaných tvarech. Hledání a orientace jsou zde poměrně dobře vyřešené, a pokud víte, co hledáte, máte šanci velice rychle požadovaný akord v jeho několika variantách najít. Pomocí tlačítka vyberete jeden ze čtyř druhů akordu (durový, mollový, dominantní a zmenšený). Potom určíme jeho jakost či tenzi - například u durových: pouze durový kvintakord, septakord s velkou septimou (Xmaj7), dále (Xmaj9), akord pouze s přidanou 9 - Xadd9, následuje Xsus4, X6, X6/9, Xmaj7/13. Xmaj 6/9, dále lydický Xmaj 7 +11, Xmaj7 6/+11, Xmaj9 +11, X6/9 +11, pak ještě série se zvětšenou kvintou Xmaj Xma7 +5, Xmaj7+5,+11 a nakonec obrat od septimy. Obdobné je to i u ostatních kategorií, pouze vždy s ohledem na druh akordů (u dominantních bude vždy malá septima, u mollových malá tercie atd.). Pomocí šipek nalistujete a určíte základní tón (je zde všech dvanáct půltónů). Akordy jsou označené enharmonicky, což znamená, že zde je tentýž akord pod názvem například Cis a Des. Když už jste si našli požadovaný akord, stačí pak jen nalistovat jednu z možností, jak akord na hmatníku zahrát. Akordy (většinou tu je od čtyř do jedenácti možností, podle složitosti akordu) jsou zde vyobrazeny v těch nejběžnější a nejpoužívanějších tvarech po celé šíři hmatníku. Například u dominantního septakordu nám CTM nabízí osm tvarů. Najdeme zde prstoklady od základního tónu, od septimy do kvinty v těch nejčetněji používaných hmatech (to, že se jedná o obrat například od kvinty není zobrazeno - to je potřeba bohužel znát).
Hledání akordů a jejich tvarů je zde velmi jednoduché a rychlé. Pokud potřebujete listovat rychleji, stačí pouze šipky přidržet, a akordy se postupně rolují na displeji. Ten lze pro lepší viditelnost podsvítit. Krabičku můžete položit vodorovně nebo si ji postavit pomocí výsuvného odklopného stojánku. Pozor! Pokud jste levák, Planet Waves na vás myslí. Stačí prostě jen při zapnutí nastavit opačný pohled pro leváky - super.
Ladička
Jednoduchým přepnutím se dostanete do dalšího režimu této krabičky, a tím je elektronická chromatická ladička. Ladit můžeme dvěma způsoby. Buď pomocí zabudovaného mikrofonu (například akustické nástroje...) či připojením kytary, baskytary, pomocí kytarové šňůry (jack 6,3 mm). Je-li tón výš nebo níž, ukazuje sedm LED diod, při přesném naladění se rozsvítí prostřední zelená. Vše funguje automaticky, takže není potřeba při změně struny nic přepínat. Navíc vám na LCD ladička zobrazuje, jaký tón právě ladíte. Primárně je nastavena kalibrace na komorní A - 440Hz, s proměnným rozsahem 410-460 Hz. Pozor, pokud kalibraci změníte a CMT vypnete, zůstane vámi navolená frekvence uložena v paměti.
Ladička nepatří k úplně nejpřesnějším, které jsem viděl, ale obecně patří ke standardu v dané cenové skupině.
Metronom
Posledním módem je (dle mého) jedna z nejdůležitějších hudebních cvičicích pomůcek - metronom. V tomto případě jde o jednoduchý model, který sice neumí například nastavovat libovolně akcenty či vyťukávání sextoly do taktu atd. jako u některých profi bubenických metronomů, ale pro běžné potřeby je myslím zcela dostačující. Jeho zvuk je pevně dán, ale překvapilo mne, že se nedá ovlivnit jeho hlasitost - velká škoda. Rozsah nastavení tempa je od 20 do 250 bpm. Vybrat můžeme až devět opakujících se úderů (beatů), kdy první z nich je téměř vždy akcentovaný. S tím se dá už poměrně dobře pracovat. Tou výjimkou je prosté ťukání bez akcentu, to pokud zvolíte jedničku, od dvojky začínají akcentované takty - například 5/4 takt s akcentem na první. Myslím, že tento jednoduchý metronom je pro účely běžného cvičení zcela dostačující. Výhodou je, že indikace rytmu není jen zvuková, ale i optická pomocí LED. Zvuk se dá vypnout a můžete pracovat pouze s blikajícími diodami.
Úvaha k CTM
Z mého pohledu pedagoga mi v databázi chybí některé obraty akordů (zvláště u kvintakordů), které jsou často používány. Možná by dělení mohlo dostat ještě jednu kapitolu, a to možnost nastavení akordu od základního tónu, od tercie, kvinty či septimy atd. Vím, že není možné dostat do této kategorie slovníku vše, ale určitě by to mohla vyřešit možnost, kdy by Planet Waves v další verzi tohoto přístroje umožnili ukládaní vlastních nových akordů. Pokud by někdo našel nějaký zajímavý obrat či tvar akordu, mohl by si ho prostě do toho svého slovníku zapsat. Vlastně by to mohlo být stejné, jako když si na hodině angličtiny zapisujete slovíčka. Když už se tedy dostanu ještě dál, určitě víte, že u akordů není důležité znát jen určitý tvar či obrat, ale potřeba umět akordy vhodně mezi sebou spojovat - no a tyto spoje, kdyby měl slovník paměť, by se daly zapisovat taky...
Komu je tedy CTM určen? Nejlépe poslouží začátečníkům, kteří se s kytarou seznamují, hráčům, kteří příliš neřeší teorii a harmonii, či kytaristům, jejichž stylové ohraničení používá jen omezené tvary a druhy akordů, ale prostě občas se chtějí či potřebují naučit kilo, které neznají, a Chordmaster může být příjemně nápomocen.
Závěr
Za cenu něco málo přes tisíc korun můžete pořídit poměrně příjemnou pomůcku, která v sobě skrývá akordový slovník, ladičku či metronom. I přes některé připomínky (viz jednotlivé kapitoly) pravděpodobně bude CTM pro značnou část kytarové populace neocenitelným pomocníkem a společníkem.
Info:
Planet Waves CTM je elektronický slovník akordových značek ve všech tóninách, včetně jejich nejpoužívanějších tvarů a obratů s metronomem a ladičkou. Doporučená maloobchodní cena je 1199 Kč včetně DPH.Distributorem je Praha Music Center.
Plus:
za dobrou cenu můžete mít ladičku, metronom a slovník akordů v jednom
velmi snadná a intuitivní obsluha
je pamatováno na leváky (viz test)
slušná databáze akordových značek včetně jejich tenzí
Mínus:
nemožnost doplňovat si vlastní obraty a tvary akordů (chybí paměť)
následně absence některých tvarů či obratů
ladička by mohla být přesnější
Technická specifikace:
funkce: ladička, metronom, slovník akordů
chordmaster: více než 7000 akordových značek
ladička: chromatika, rozsahem 410-460 Hz
metronom: rozsah od 20 do 250 bpm
další fukce: možnost přepnutí ovládání pro leváky
rozměry: 9 x 7,5 x 2,2 cm
výstup na sluchátka: ne
konstrukce: plast
ovládání: 4 mutifukční tlačíkta
manuál/návod k obsluze: eng
napájení: dvě AAA baterie