Pioneer DDJ-Ergo Limited - DJská hobby mixážní konzole
Značku Pioneer myslím není potřeba nikterak rozsáhle představovat. Pioneer je prostě všude okolo nás, a to nejen okolo nás DJů. Od pro mě prvního známého produktu Pioneer CDJ-300, který byl vyroben v roce 1992, uplynulo již neuvěřitelných dvacet jedna let a za tu dobu, se nejen u původně japonského Pioneeru změnila velká spousta věcí. Nadále si Pioneer drží jedno z prvních míst ve světě DJingu svou kvalitou a dobrým jménem, na které sázejí DJové na celém světě. Nutno podotknout, že společnost, již založil již v roce 1937 jistý pan Nozomu Matsumoto, dosáhla svých vynikajících obchodních výsledků v prodeji DJské techniky i díky mohutnému marketingu, do kterého s největší pravděpodobností byly využity i finanční zdroje z ostatních a s DJingem nesouvisejících činností této korporace. To nic ovšem nemění na velmi pozici, kterou Pioneer DJ drží po mnoho let.
Popis a základní orientace
Pioneer DDJ-Ergo Limited je určen spíše pro začínající DJe nebo pro DJe, kteří již našli svou pozici na trhu a tuto na první pohled dvou-, ale ve skutečnosti čtyřkanálovou mixážní konzoli, vnímají jako dostačující vzhledem ke své vytíženosti a nárokům prostředí, jež se svou reprodukcí navštěvují. Tento čtyřkanálový USB digitální DJ kontrolér též disponuje možností MIDI mapování pro uživatelské nastavení funkcí. Je vyroben kompletně z plastu, což poznáte, když jej vezmete do rukou a bezmála tříkilovou konzoli potěžkáte. Co se designu týče, tak bych řadil Ergo do kategorie povedených designovek. I užitný design je fajn, vezmeme-li v potaz řešení naklopení, nebo chcete-li vyvýšení, kontroléru na zadní straně, které využijete k zasunutí svého notebooku, který pak nemusíte ukládat na jiné, mnohdy hůř dostupné a nepřirozené, místo. Nožičky jsou v případě potřeby odnímatelné. Stačí vyšroubovat dva křížové šrouby. Za tuto úpravu dávám palec nahoru a věřím, že se přidají i uživatelé Erga. Jinak se tedy jedná o klasické rozložení kdy po stranách je deck a uprostřed mixážní pult v poměrně úhledném, plastovém provedení. Verze Limited je, co se designu týče, luxusnější a určitě budí dojem profesionálního vybavení.
Přeci jen není Pioneer Ergo celý z plastu! Například jog kola o rozměru 11,5 cm jsou vyrobena z kovu, nejspíš z hliníku. Při manipulaci s nimi jsem ocenil poměrně přesné reakce a pohodlnou práci. Podsvícená jog kola reagují na funkci/mód, ve kterém se jeden ze čtyř decků nachází, takže režim poznáte již vizuálně, což je velmi praktická věc. Mezi decky se pak přepínáte pomocí tlačítek AB. Naproti tomu se mi při testu několikrát stalo, že jsem při, zejména vertikální, vibraci podkladu zaregistroval přerušení právě přehrávaného tracku. Jog kola tedy určitě nebudou snášet silnější nárazy do desky stolu, na němž je konzole umístěna. Asi se ptáte, jak je možné, že se takto tento efekt „skočící desky“ projevuje. Je to jednoduché, jog kola jsou tak u Erga koncipovány. Uvnitř pitch prstence je zavěšena doteková plocha, již si můžete představit jako obrácenou misku s rovným dnem. Při mírném stlačení této desky dochází k potvrzení aktivace módu Vinyl. Jinými slovy, jog se chová jako skutečná deska po spuštění funkce Vinyl tlačítkem, ale až po jeho lehkém stlačení. U konkurenčních produktů byla tato záležitost vyřešena pouhým dotekovým aparátem, což spatřuji u konkurence (která nemá možnost nastavení citlivosti) jako nevýhodu zejména v případě, kdy se jog kola dotknete při hře omylem, což znamená nepříjemné přerušení skladby. Toto lze tedy u Erga vnímat jako výhodu, nicméně pouze za předpokladu velmi pevného podkladu pod přístrojem a eliminaci nežádoucích otřesů.
Když už jsme začali u jogů, tak pokračujme u popisu kompletního decku A, který se od decku B liší pouze tím, že na něm chybí dva otočné potenciometry Master Vol a Aux/Mic Vol, jež jsou umístěny v pravé horní části decku B. Každý ze dvou fyzických decků obsahuje také dvě logicky uspořádané efektové sekce. Efektová sekce je standardně umístěna na horní části každého z decků. Tyto oddíly zahrnují čtyři otočné potenciometry a tlačítka, pomocí kterých můžete měnit parametry a intenzitu efektů, přičemž jejich nastavení můžete kontrolovat nejen v softwaru, ale i přímo na přístroji. Osobně jsem přístroj testoval se softwarem Serato DJ (kompletní verze), ve kterém můžete využívat efekty na, nám již známé, platformě iZotope.
Společnost byla založena panem Nozomu Matsumotem v roce 1938 v Tokiu původně jako síť opraven rádií a reprosoustav. Pioneer sehrál též důležitou roli ve vývoji televizorů a v laserových přehrávačů disků. Rovněž se může pyšnit prvním automobilovým přehrávačem kompaktních disků s bezpečnostní odnímatelnou čelní částí autorádií.
Pioneer Ergo Limited je vybaven dnes již samozřejmou sekcí, která nabízí možnost uložení a opětovné vyvolání čtyř Loopů a čtyř Cue bodů. Čtyři tlačítka Sample a čtyři Hot Cue jsou sice drobnějšího, ale zato dostačujícího rozměru cca 0,5 x 1,0 cm. Všechna tato tlačítka jsou podsvícená a jsou vyrobena z pevného plastu, která nepodléhají zkáze jako tlačítka gumová u levnějších přístrojů. Výběr z efektů nastavíte pomocí tlačítek FX a jejich intenzitu pak nastavíte pomocí otočného potenciometru F1. Mechaniku všech zmíněných mikrospínačů hodnotím pozitivně. Transportní sekce na spodní části každého decku je umístěna v případě decku A v levém spodním rohu a na decku B zrcadlově vpravo dole. Transportní sekce disponuje ovládáním 1x Cue a 1x Play a Pause. Tato tlačítka jsou vyrobena z tvrdého plastu s chromovým vzhledem a pohotově reagují na stisknutí. Dále je u každého z decků otočný potenciometr pro LP a HP filtr, který je vždy po ruce bez ohledu na to, jestli máte zapnuté efekty. To oceníte zejména při mixování díky dobrému frekvenčnímu rozsahu útlumu basových či výškových frekvencí, jak ostatně napovídá již název funkce.
Další nutnou částí pro případ, že se softwaru nepodaří spočítat BPM (tím pádem bez možnosti automatické synchronizace), je u každého ze dvou decků Pitch Control. Rozsah pitche je zcela postačující: ±6 %, ±10 %, ±16 %, ±100 %. Určitě dost využívaná sekce je i Auto Loop, která slouží pro potvrzení volby délky samplu. To provedete otočným tlačítkem s aretací a stisknutím potvrdíte a aktivujete. Sampl je možno provádět i manuálně tlačítky In a Out. Poslední dvě tlačítka, která jsou součástí obou decků, jsou Sync pro automatickou synchronizaci BPM a Keylock pro nastavení tempa přehrávání. Bez těchto funkcí si už DJskou konzoli nedokážu představit, takže se jedná o běžné, ale zato cenné funkce.
Mixážní sekce obsahuje standardní ovládací prvky. Pro každý z kanálů jsou zde třípásmové kmitočtové korekce s dostačujícím rozsahem ekvalizačních křivek, včetně praktické středové aretace. Otočné potenciometry jsou pogumované, takže nekloužou a jsou příjemné na dotek. Dvě plastová tlačítka Load naleznete nad otočnými potenciometry Gain a využívat je budete pro načtení vybrané skladby na příslušný deck. Otočné tlačítko Browser, které je umístěno ve středu panelu, slouží pro listování ve vaší hudební sbírce v PC.
U kanálových potenciometrů jsem zaznamenal lehce tuhý chod, ale fungují dobře. Vzhledem k tomu, že se nepočítá s linefadery pro scratching, bude běžný uživatel určitě spokojen. Co mě, jako skratchujícího DJe, mrzí, je nemožnost nastavení křivky průběhu záběru crossfaderu. V této souvislosti má tento model ještě další „bolístku“, a tou je nemožná uživatelská výměna crossfaderu a line potenciometrů. Pokud tedy budete potřebovat výměnu realizovat, budete se muset obrátit na specializovaný servis. Střední (mixážní) část konzole je pak vybavena tlačítkem Function/Rec, jež primárně funguje pro volbu funkcí Sampler, Live nahrávání a dalších. Při aktivaci tlačítka spolu s tlačítkem Shift pak spustíte nebo ukončíte live nahrávání svého setu či kombinace s dalším vstupem nebo mikrofonem. Nahrávka se automaticky ukládá do počítače. Na čelním panelu nesmí chybět ani ovládání sluchátkového příposlechu otočným potenciometrem Cue/Mix/Master a pochopitelně hlasitost a volba náslechového kanálu.
Z hlavního panelu se přesuňme na zadní panel, kde naleznete kromě symetrického výstupu Master Out 1 (TRS) jack 6,3 mm, Master Out 2 - cinche (RCA) i mikrofonní vstup jack 6,3 mm a Aux In s možností volby Mic/Aux a otočné potenciometry pro hlasitostí úroveň pro zvolený kanál. Pak už najdete na zadním panelu spínač On/Off v USB, který se stará i o napájení Erga, čímž eliminoval Pioneer potřebu externího napájecího zdroje. Na předním panelu nenajdete nic než jen sluchátkové výstupy. Vybírat si můžete ze stereo jacku 6,3 mm nebo stereo jacku 3,5 mm.
Software a možnosti připojení externích zdrojů
Již podle loga Traktor Ready je nad slunce jasné, jaký software Pioneer Ergo hlavně podporuje. V balení pak naleznete instalační disk softwaru od Native Instruments Traktor LE 2 DJ. Pokud budete upgradovat na profesionální software Traktor Pro 2, pak počítejte s dalšími náklady. Upgrade se určitě vyplatí, neboť pak může konzole pracovat také jako čtyřdeckový player a sampler. Kromě toho přístroj podporuje software Serato Serato DJ Intro (ke stažení na zdarma ze serato.com/dj-intro), a dokonce i námi testovanou profesionální verzi Serato Serato, kterou zakoupíte za cca devadesát dolarů a též můžete vytěžit maximum ze své konzole v podobě čtyřdeckového playeru a sampleru a rozšířených efektů.
Zvuková karta
I u Pioneeru Ergo nás zajímal zvukový výstup. Prostředí, ve kterém produkty testuji, mi neumožňuje exaktní měření pomocí přístrojů, takže sázím na své zkušenosti, které nemusí být stoprocentní. Označme je spíše za orientační. Osobně si myslím, že je tato konzole po zvukové stránce vybavena solidní zvukovou kartou a řadil bych ji do průměru možná lehce nadprůměru. Pioneer tvrdí, že kontrolér využívá stejné obvody jako profesionální audiomixpulty Pioneer pro hlavní výstup, který by měl zajišťovat jasnou, silnou reprodukci bez zhoršení kvality zvuku.
Hodnocení
Pioneer Ergo testuji již tři měsíce a je potřeba v závěru hodnocení připomenout, že se jedná o levnou konzoli, která je již výrobcem směřovaná do menších a ne příliš náročných podniků. Pokud je toto vaše situace, tak vězte, že si s Ergem neuděláte ostudu. Pult disponuje vším, co při běžné reprodukci potřebujete. Body ztrácí pouze na absenci regulace Booth a nemožnosti uživatelské výměny tahových potenciometrů. Pokud mám vyjádřit svůj verdikt v číslech, pak hodnotím 7/10.
Info:
Pioneer Ergo Limited je hobby mixážní konzole od nadnárodní společnosti Pioneer Corporation, která patří mezi nejznámější a nejpoužívanější DJské značky po celém světě. Aktuální cena je 11490 Kč.
Plus:
nízká hmotnost pro transport
variabilita
design
prestižní značka
dobrý poměr cena/výkon
Mínus:
bez možnosti uživatelské výměny Cross/Line Faderů
absence Booth
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Série | Pioneer Ergo |
Model | Ergo Limited |
Vstupy | 1x Line Stereo (RCA), 1x Mic (TRS 6,3) |
Výstupy | 1x Master, nesymetrický stereo (jack 6,3), 1x Master, nesymetrický stereo (cinch), 1x Headphones (TRS 6,3) |
Rozhraní | Gain, Bass, Middle, Treble, Master |
Napájení | USB |
Software | Virtual DJ, Serato DJ Intro, NI Traktor. |
Rozměry (š x h x v) | 554 x 280 x 100 mm |
Hmotnost | 2,85 kg |
Příslušenství | instalační CD-ROM, Native Instruments Traktor LE 2 DJ, USB kabel. |
www: