Picato - nové struny na našem trhu

Picato  - nové struny na našem trhu
Picato - nové struny na našem trhu

Na českém trhu se objevila nová značka nabízející všechny druhy strun. Vyrábějí se v Anglii, čemuž příliš neodpovídají jejich rozumné ceny. Zvědavost nám tedy nedala - dostali jsme od dovozce reprezentativní vzorky - a ty jsme pro vás otestovali. Resumé přinášíme právě v tomto článku.

Pětistrunná baskytara - 766 L-5

 

Stainless Steel Roundwound .045-.130

Hráčům na pětistrunnou baskytaru nabízí firma Picato pouze dva druhy strun. Oboje jsou pětačtyřicítky a liší se pouze v použitém materiálu. Mně se na basu dostaly Stainless Steel (ještě jsou k dispozici Nickelwound).

 

První natažení pro mne bylo poměrně velkým překvapením. U nových strun bych čekal zvonivý zvuk, který by se během jednoho dvou dní měl "vymlátit", tak jak jsem zvyklý u jiných značek. Tím ovšem rozhodně nemyslím, že by zněly nějak blátivě. Mají velice slušný attack, zřetelný zvuk a dlouhý sustain. Nejsilnější jsou v basech, směrem ke středům síla trošku ustupuje. Malá přítomnost výšek zavírá bránu slapperům. Picato 766 L-5bych doporučoval především těm, kdo s oblibou strouhají svou basu trsátkem, ale jejich zvuk se hodí i na prstovou techniku. Využití najdou především u basáků, kteří svůj nástroj používají jako čistě doprovodný a snaží se (narozdíl od různých exibicionistů) podržet kapelu - zejména pak v tvrdších stylech.

 

Na struny se hraje velice příjemně a musím říct, že si poměrně dlouho drží svůj zvuk po natažení. Potěšila mě především pátá spodní struna (H), se kterou bývají velké problémy. Vyšponovaná .130 je velice srozumitelná. Cena je 790 Kč.

 

Čtyřstrunná baskytara - 776 LS

 

Stainless Steel Roundwound .045-.100

Mám to tak, že když se objeví nějaký nový výrobek a láká mne svou skvělou cenou a výtečnou kvalitou, zub pochybnosti zahlodá, ale přesto při představě vítězství nad současně využívaným drahým tovarem srdíčko zaplesá. Co si pamatuji, málokdy (jestli kdy vůbec) k tomuto radostnému výkyvu došlo a obávám se, že ani v tomto případě si nejsem tak zcela jist. Struny s cenou 560 Kč bych zařadil do střední, lehce vyšší cenové kategorie a svými rozměry 045", 065", 085", 101" do oblasti nejžádanějších. Tvar jádra se mi bohužel nepodařilo zjistit, ale je evidentní, že vinutí je z nehlazené roundwound ocele. Jako prostředek k testu jsem si zvolil prostory natáčecího studia a musím říci, že sice s uspokojujícím výsledkem, ale bohužel krátkého trvání. Už po čtvrtém dni provozu struny ubíraly na jasnosti barev - a tímto se bohužel determinovaly k max. dvou třem týdnům koncertního hraní, kde si odpracovaly své a následně klasicky "zblátivěly". Ocenil bych jejich dynamickou vyváženost a opravdu rychlé usazení na hmatníku. Navíc jsem po celou tu dobu neměl jakékoliv potíže s laděním, a to zas myslím není málo. (jj)

 

Elektrická kytara - Set UL77

 

Nickel Roundwound

Když jsem dostal za úkol testovat struny Picato (Electric/Accoustic), nebyla to nikterak jednoduchá záležitost (vzhledem k objektivitě výsledku). Jaká jsou vlastně nejdůležitější kritéria pro takový test strun? Nejdůležitější vlastnosti bych viděl v životnosti, schopnosti držet ladění a pak subjektivním pocitu ze hry.

 

Podívejme se blíže na sadu strun Picato Set UL77 pro elektrickou kytaru. Tvrdost "drátu" je 10 (e .010"; h .013"; g .017"; d .026"; a .036"; E .046"). I přesto, že se jedná o "desítky", struny se lehce vytahují a svými herními vlastnostmi mají blíže spíše k "devítkám". Zvuk je však hutný, sytý a plný. Znějí hodně cinkavě - až téměř fenderovsky. I když jsem je zkoušel na elektrické kytaře Epiphone se dvěma humbuckery, struny si s nástrojem rozuměly výborně. Vynikaly především ve výškách a středních frekvencích. Naopak basy jsou mírně potlačené. Po téměř měsíčním častém používání (na cvičení, ve zkušebně i na živo) jsem kytaru s Picaty jen párkrát mírně dolaďoval. Struny si i po několikatýdenním používání neustále uchovávaly svůj cinkavý, "nový" zvuk. Výborně snášely též teplotní rozdíly. Celkové hodnocení: Velmi dobré! Cena: 170 Kč.

 

Akustická kytara - Set 650 L

 

Phosphor Bronze Roundwound

A přejděme rovnou k akustickým strunám Picato Accoustic Set 650 L o tvrdosti 12 (e .012"; h .016"; g .024"; d .032"; a .044"; E .054"). Natáhl jsem je na klasickou třicetiletou španělku české výroby, která má mimochodem výtečný zvuk. I zde není po zvukové stránce moc co kritizovat. Opět brilantní, čistý, zvonivý zvuk. V tomto případě (na rozdíl od předchozích strun pro elektriku) však dominují hlavně basové frekvence a středy. Ladění struny také držely dobře, avšak s výjimkou struny D, která neustále povolovala a prakticky před každým hraním ji bylo nutné přitáhnout! Po asi čtrnácti dnech se konečně "usadila" a pak již držela. V celkovém hodnocení dopadly "akustické dráty" o něco hůře než struny na elektriku, ale i tak se jedná o lepší standard. Cena: 200 Kč. (mh)

 

Psáno pro časopis Muzikus