Peavey MiniMEGA 1000 + box PVH 210 - sestava pro basáky, kterým je i maxizvuk málo
Peavey je značka, kterou mají basáci rádi. Nabízí široké spektrum ozvučení, od těch nejjednodušších komb pro začínající tlustodráteníky až po sofistikované profesionální přístroje, na které je třeba trochu déle šetřit. My jsme do redakce obdrželi k testování moc zajímavou sestavu basové hlavy MiniMEGA 1000 a dvoudesítkové bedny PVH210. Patříte k těm, co to mají rádi opravdu nahlas a ostře? Pak čtěte dál.
Je velká skupina basáků, kteří se s pohrdáním dívají na komba a vyznávají jedině kombinaci hlava + kabinet. A právě ti by měli zbystřit. Slavná značka Peavey přináší na český trh řadu malých, ale výkonných baskytarových hlav s názvy produktů MiniMAX (500 W) a MiniMEGA (1000 W). Silnější variantu hlavy jsme testovali ve spojení s nejmenším reproboxem řady PVH. Tahle řada začíná na 600 W při 2x 10” (PVH210), pokračuje na 900 W s 2x 12” (PVH212) a končí 1200 W při 4x 10” (PVH410). Jak je už jen ze specifikace zřejmé, jde o aparáty, které pohodlně i bez PA ozvučí klub střední velikosti a v rukách drsných rockerů se mohou změnit na zbraň hromadného ničení. A jak jsme se přesvědčili, tahle sestava nabízí nepřeberné množství zvukových možností, které využije jak punker, tak i jazzman.
Skvělá hračka pro velké kluky s baskytarou
Z větší krabice se vykutálí černá okobercovaná bedna s označením PVH210, o rozměrech 56x 48x 45 centimetrů (šířka x výška x hloubka), opatřená kovovými rohy, černou kovovou mřížkou a gumovými nožkami na kratší i delší stěně, takže ji můžete stavět na šířku i na výšku, jak je libo. Na přední straně zaujme štěrbina bassreflexu, nad kterou jsou schovány dva desetipalcové reproduktory s keramickými magnety a pro vyváženější zvuk je reprobox osazen tweeterem. Zadní stěna je určena pro připojení k aparátu - najdete zde dvě paralelní zdířky XLR/jack (s impedancí 8 Ω) a potenciometr pro ovládání tweeteru. Reprobox má dostatečný vnitřní objem a výrobce se chlubí tím, že je konstruován speciálně tak, aby vydržel agresivní herní styl při použití dlouhých menzur, vícestrunných baskytar a podlaďování, aniž by při tom utrpěla čitelnost zvuku. Použité výztuhy by měly napomoci ke zvýšení hladiny akustického tlaku, což se potvrdilo i při testu. Na bocích jsou zapuštěna kvalitní kovová madla s pružinou pro vracení. A jelikož je reprobox vyroben z poctivé 15mm překližky, je pro jeho přenášení potřeba řádně zapojit svaly. Váží totiž něco málo přes 23 kilogramů. Proto je překvapivé, že není opatřen kolečky. Další věc, kterou byste v krabici hledali marně, jsou propojovací kabely. Při ceně boxu už by to pro výrobce nebyla nijak závratná položka.
Až oči přecházejí...
Mnohem menší a také lehčí (4,5 kg) krabice skrývala kompaktní basovou hlavu MiniMEGA o rozměrech 30 x 30 x 8 centimetrů. Na první pohled zaujme počtem potenciometrů, a což teprve po zapojení do sítě... Pak se rozjede ta pravá matějská pouť. Názvy jednotlivých potenciometrů a přídavných funkcí na čelním panelu, včetně loga značky a označení aparátu, jsou podsvíceny. Všechny LED diody, kterých je na zesilovači požehnaně, začnou zářit a měnit svou barvu ve dvanácti odstínech od žluté přes modrou a zelenou do červené a purpurové. Nemusíte se ale bát, z osvětlení je možné si vybrat pouze tu barvu, která vám sedne k outfitu, anebo můžete celou tu parádu úplně vypnout. Což ale bude naprogramovaným LED diodám úplně fuk, takže když zesilovač zamutujete, opět předvedou celé duhové spektrum.
Jak je to vlastně s kompatibilitou zesilovače a boxu? A se vztahem wattů a ohmů? U reproboxů je důležité zvolit výkon s ohledem na výkon zesilovače. Je jasné, že výkon aparatury nebude nikdy vyšší, než je výkon zesilovače. Pokud máte 20W zesilovač a 200W reprobox, výkon soustavy bude pořád jen 20 W. Zásadní věcí je, že výkon reproboxu musí být minimálně stejný, jako je výkon zesilovače. Zesilovač má danou minimální hodnotu impedance, kterou zvládne „utáhnout“. U MiniMEGA jsou to 4 Ω. Pokud byste k němu připojili reprobox, který by měl celkovou impedanci menší než 4 Ω , zesilovač by mohl přijít k úhoně. Zatímco pokud bude mít box impedanci vyšší, taky jde zesák odpálit, ale dá to větší práci a snižuje se efektivní výkon zesilovače. Můžeme tedy říct, že když k zesilovači, který dodává do 4 Ω 1000 W, připojíme 8 Ω reprobednu o výkonu 600 W, je to jakoby měl zesilovač výkon jen právě těch cca 600-650 W, což je přesně náš případ.
Knoflíků jako v letadle
Ovládání sestává z nástrojového vstupu, dále z potenciometrů Gain, optického kompresoru, čtyřpásmových korekcí, funkce Kosmos a celkové hlasitosti. Spodní řada podsvícených tlačítek slouží k aktivaci zkreslení (Crunch), kompresoru a funkce Kosmos, změnu ekvalizace, nastavení semiparametrických středů a funkce Bright. Poslední v řadě je tlačítko Mute, kterým odpojíte pre-amp a které umožní tiché ladění. Zcela vpravo se nachází sluchátkový výstup na minijack.
Zadnímu panelu dominují síťová zdířka s přepínáním 120/240 V, hlavní vypínač, dvojice hlavních výstupů (speakon), vstup Aux In pro připojení zvukového zařízení, výstupy XLR a TRS DI s přepínači Pre/Post (EQ), Pad a „antibrumovým“ tlačítkem Ground, Loopsend/Return, výstup pro ladičku a footswitch. Dvojice reproduktorových výstupů má paralelní zapojení a minimální impedanci 4 Ω. Zvukoví experimentátoři pak mají možnost připojit nejen efektovou smyčku (send/return), ale přes osmipinový vstup MIDI i footswitch, kterým lze ovládat zkreslení, kompresor, funkce Kosmos a Mute. Tento footswitch ale není součástí zesilovače a zájemci si jej musí dokoupit samostatně. Naopak součástí balení je šikovné polstrované nylonové pouzdro s popruhem pro snadnější přenášení.
Na třetím dílku volume začíná problém se sousedy
Za dobu svého muzicírování jsem vyzkoušel už dost aparátů s logem Peavey. Ve folkových časech mi dlouho sloužilo přenosné kombo TKO115, se skvělým poměrem cena/kvalita a spolehlivostí, čímž to u mě tehdy firma Peavey dost vyhrála. Proto jsem byl zvědav na kombinaci hlavy a boxu od Peaveye, kterou jsem dosud nezkoušel. Sestavu jsem testoval s jednou levnější, pasivní čtyřstrunnou kopií MM a jednou aktivní pětistrunkou MM Sterling Ray. Zesilovač nemá samostatné vstupy Hi/Lo, ale pouze jednu zdířku. Na zvuku to ale znát nebylo. Při testování zesilovače jsem ocenil sluchátkový výstup, protože panelákoví sousedi by nemuseli mít pochopení pro příjemně silné basové dunění. Zesilovač je třídy D, což značí velmi vysokou účinnost, přesahující devadesát procent. Využívá dolní propusti, která dovolí procházet jen basovým tónům s nízkou frekvencí a eliminuje nežádoucí šum na vyšších frekvencích. To musí každému basistovi znít jako rajská hudba...
Ihned po zapojení se spustí výkonné ventilátory. Chlazení je vzhledem k výkonu nezbytné. A výkon nabízí tahle hlava velmi slušný - o síle jednoho kilowattu. Stejně jako ostatní aparáty z profesionálních sérií Peavey je i MiniMEGA vybaven limitérem s patentovanou technologií DDT, která chrání reproduktory před signálovými špičkami.
Jak to celé hraje?
Design hlavního panelu je opravdu netradiční. Inženýři firmy Peavey do přístroje implementovali tolik různých efektů, že ovládání se zdá na první pohled zmatečné. Ale stačí chvilka, abyste pochopili systém, a se zesilovačem se raz dva skamarádíte.
Jednotlivé efekty zapínáte podsvícenými tlačítky ve spodní řadě. Pod ovladačem Gain najdete tlačítko Crunch pro zvuk napodobující lampový zesilovač. Jeho sílu ovládáte Gainem. Druhým v řadě je kompresor (Comp). Při jeho použití jsem měl dojem, že se ztratila dynamika tónů a přibylo lehce šumu, ale to je vlastnost většiny kompresorů. Hlavní je, že barvu tónu nijak neovlivnil. Následuje Ekvalizér. Ten funguje skvěle. I při nastavení všech frekvencí na 12. hodinu je zvuk vyvážený ve všech spektrech. Dvoupásmové semiparametrické středy (200 až 800 Hz, 800 Hz až 3,2 kHz) nabízejí mnoho barevných možností zvuku. Zajímavý je způsob řešení potenciometrů LowMid a HighMid s vnějším kolečkem k ovládání frekvencí a vnitřním k ovládáním filtrů. Je to chytré a zvyknete si na to velmi rychle. Boost pro oba je ±15 dB.
Pod ovladačem High a Low jsou tlačítka Bright a Punch, které navíc dokážou zvýšit o 4 dB atak spodních tónů, resp. dodat brilanci vyšším frekvencím okolo 8 kHz (ideální pro slappery). Experimentováním jistě každý dosáhne zvuku nástroje podle svých představ. Následuje tlačítko s potenciometrem Kosmos. Jde o unikátní technologii firmy Peavey, která vylepšuje basovou odezvu zesilovače pomocí psychoakustiky a rozšiřuje nižší frekvence, které současně podává bez přebuzování reproduktorů. Je ovládán opět dvojitým potenciometrem, kde vnější otočný knoflík (Kosmos A) zajišťuje subharmonické přidávání spodní oktávy (kterou více cítíte, než slyšíte) a vnitřní knoflík (Kosmos C) ještě zvýrazňuje basy. Vyzkoušel jsem a musím uznat, že napomáhá k tomu, aby byl zvuk (zvláště v nižších frekvencích u pětistrunky) velmi hutný a zároveň čitelný. Nejsem znalcem death metalu, ale věřím, že jeho příznivci by tenhle efekt opravdu ocenili. Poslední v řadě je tlačítko Mute, kterým odpojíte pre-amp a které umožní tiché ladění. Zcela vpravo najdete sluchátkový výstup.
S reproboxem zesilovač spolupracoval bezproblémově a naprosto ukázkově. Odezva reproduktorů byla příjemně rychlá, a přestože box nepatří mezi největší, zvuk dobře akusticky tlačil a ani při větším zesílení nedocházelo k jakémukoliv nechtěnému zkreslení.
Hodnocení
Pokud hledáte malý a zároveň výkonný basový zesilovač s bohatou výbavou a slušnou cenovkou, zkuste tuhle novinku od Peaveye, myslím, že nebudete zklamáni. Zvláště hráči drsnějších a hlasitějších stylů budou nadšeni. Reprobox je kus opravdu masivní překližky s dostatečnou litráží a kvalitními reproduktory, nabízejícími univerzální silný a vyvážený zvuk. Tyhle dvě novinky z dílny Peavey si spolu opravdu rozumí. Zkuste si ten pocit, jaké to je, když vám za zády hraje basa tak, až vám plandají nohavice. Možná by se tahle pódiová sestava mohla stát tou, kterou už nebudete chtít za nic vyměnit.
Info:
V první půli roku 2016 cena zesilovače PeaveyMiniMEGA 1000 Bass neklesla v českých obchodech pod 15,5 tisíce korun, což je ale vzhledem k tomu, co tato hlava nabízí, cena přijatelná. Jeho přímým konkurentem v této cenové hladině by mohl být AmpegPortaFlex 800, který má ale nižší výkon i menší zvukové možnosti. Ve stejném období se reprobox Peavey PVH 210 prodával přibližně za částku 12 tisíc korun. Za tuto cenu není na trhu reprobox podobného výkonu. Srovnání snese snad jen MarkbassTraveller, který má podobné osazení, ale o třetinu nižší výkon i menší rozměry. Cena je 11 990 Kč.
Mínus:
složitější ovládání zesilovače
světelné efekty (nemusí vyhovovat každému)
ne všechny efekty lze ovládat přes footswitch
kabely na propojení hlavy a boxu nejsou součástí balení
reproboxu by kvůli hmotnosti slušela kolečka
Plus:
široké zvukové možnosti zesilovače
bohatá konektivita
kompaktní rozměry
výkon dostatečný i pro nejtvrdší styly
díky brašně snadné přenášení
přesný a čitelný zvuk reproboxu
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Peavey MiniMEGA 1000 | |
Výkon | 1000 W |
Třída | D |
Impedance | 4 Ω |
Ovládání | Gain, Crunch, Comp, Punch Kosmos, Volume a Mute |
EQ | LoMID/HiMID a Bright |
Kompresor | DDT limiter |
Efektová smyčka | ano |
DI výstupy | XLR/Jack |
Vstup | pro footswitch |
Výstup | pro ladičku |
Sluchátkový výstup | ano |
Aux In | ano |
Hmotnost včetně obalu | 2,8 kg |
Peavey PVH 210 | |
Výkon | 600 W |
Reproduktory | 2x 10”, keramický magnet, tweeter s třípolohovým tlumením, impedance 8 Ω |
Materiál | 15mm překližka, černý koberec, kovová mřížka, kovové rohy |
Konektory | 2x XLR/jack |
Hmotnost | 23,2 kg |
www: