Peavey Milestone Red - čtyřstrunná baskytara určená asi hlavně začínajícím basákům

Peavey Milestone Red - čtyřstrunná baskytara určená asi hlavně začínajícím basákům
Peavey Milestone Red - čtyřstrunná baskytara určená asi hlavně začínajícím basákům

Konec zevlování, týpci a týpky! Co se potloukáte na ulici nebo v obchoďáku? Jak to, že jste ještě nezaložili kapelu? Vymlouvat se na to, že ty cajky stojej moc peněz, fakt nemůžete. Budoucí basák může „čeknout“ tady ten Milestone. Možná to bude důležitý milník v jeho životě.

Baskytara Peavey Milestone svou konstrukcí odkazuje na oba nejklasičtější modely baskytarové historie: Jazz Bass a Precision Bass. Tvarem těla a pickguardu je blíže spíše modelu Precision. Fenderovské tvary ale Milestone nekopíruje, spíš je tak, jako většina jiných výrobců, variuje. Zcela vlastní pro Peavey je tvar hlavy nástroje s jakýmsi zalomeným zobákem. Tělo je z javoru.

Na zadní straně hlavy najdeme překvapivé řešené umístění mechanik. Nejsou jedna po druhé zasazeny do čtyř otvorů v hlavě, ale sedí všechny v kovovém bloku ve tvaru trojúhelníku s oblými rohy, který je zezadu vsazen do stejně tvarovaného otvoru v hlavě. Z lícové stany nic podezřelého nepoznáme. Podle výrobce je onen kovový díl, nazvaný Peavey Powerplate, kovový plátek, který napomáhá prodloužení sustainu basy, tedy prodlužuje dobu, po kterou zní tón, zvyšuje hlasitost nástroje a měl by i eliminovat neznělá místa na hmatníku. Zda to funguje, je těžké říci, protože nemáme k dispozici Milestone bez tohoto zlepšováku pro porovnání. Domnívám se, že si tímto způsobem výrobce zároveň usnadňuje a urychluje sériovou výrobu, když v továrně vsazují již hotové sety mechanik najednou do hlavy nástroje. Ovšem je to jen má domněnka.

Javorový krk má dvacet pražců jako na nejklasičtějších nástrojích. Oceňuji to, že si basa na nic nehraje jako jiné baskytary v nižší cenové kategorii a výrobce nám sem nedává 24 pražců, aniž by použil složitější konstrukci krku se zesílenou výztuhou. Jsou pak s tím totiž problémy, tak dlouhý nezesílený krk totiž tah strun nevydrží a kroutí se do luku. Tenhle krk by to mohl vše bez potíží ustát. Hmatník je palisandrový.

Profil krku je nízký, je příjemně tenký, což může zase být výhodou pro začínající hráče nebo hráče s menší rukou. Ale i pro nás dlouhoprsťáky to je fajn. Líbí se mi, že krk je jen tence lakovaný, je pohodlný do ruky, ani zpocená ruka začínajícího rockera na prvním vystoupení by se na něj neměla lepit, spíš po něm klouzat. A až se rocker zbaví přívlastku začínající, projeví se to i na krku krásným vintage vzhledem, ohmatáním odkazujícím na muzikantovu píli (a na to, v jakých polohách hlavně hraje).

Je třeba také zmínit, že pražce jsou poctivě zpracované bez nějakých ostrých hran a při pohybu ruky na hmatníku nepřekážejí a do ruky neškrábou.

Kobylka je velmi jednoduchého klasického ražení. Je to dvoumilimetrový kus kovu, tedy nic zvlášť velkého, co by mělo zajišťovat kdovíjakou rezonanci, ale právě takové kobylky jsou na klasických Jazz Basech a Precisionech. S kameny na kobylce lze hýbat ve směru podél struny i nahoru i dolů, takže si seřídíte, co budete chtít. Rozestupy mezi strunami určují samotné kameny svojí šířkou, jsou těsně natlačené na sebe a celé to tak drží pohromadě. Dokonce pod ní v plechu kobylky nejsou žádné vodicí drážky pod výškovými šrouby, ale to asi ani není potřeba. A opět, na klasických Fenderech to také není.

Krk je k tělu přišroubovaný čtyřmi šrouby v rozích kovové destičky s logem Peavey, a zajímavé je, že pod ní je ještě destička plastová.

Uspořádání snímačů je ale ve stylu PJ, tedy kombinace Presion Bassu a Jazz Bassu. Blíže krku, ale v podstatě uprostřed těla, je klasický půlený precisionovský snímač (split single coil) zajišťující kýžený „prdící“ zvuk basy typu Precission. A u kobylky máme jazzbassový single snímač. Snímače jsou keramické a firma Peavey si je vyrábí sama. Ovládáme je třemi knoflíky. Každý snímač má zvlášť svůj potenciometr na nastavení hlasitosti, což je zároveň způsob, jak nastavit vzájemný poměr snímačů. Krajní pravý knoflík (z pohledu hráče), je clona.

 

Firma Peavey Electronics je proslulým výrobcem vybavení pro hudebníky založeným v roce 1965. Známá je hlavně svými zesilovači, proto může leckoho překvapit, že jsou na trhu i baskytary a kytary Peavey. Ovšem není to žádná novinka. Například baskytara Peavey T40 je legendárním nástrojem ze 70. let, který se dnes mezi sběrateli prodává za cenu přesahující tisíc eur.

 

Jak se na to hraje?

Při hře vsedě lze docela snadno najít pozici, ve které nám drží nástroj vyváženě na stehně i bez položené pravé ruky na jeho těle. Takže v pohodlné hře nám v tomto směru nic nebrání. Při zavěšení na řemen sedí basa na místě a nepřevažuje je se, což nebývá samo sebou. Je dobře, že tvůrci nevymýšleli žádnou vzhledovou novinku a zkonstruovali baskytaru s dlouhým horním rohem připomínající klasické tvary. Za pozornost stojí i to, že vykrojení nad dolním rohem sahá až za poslední dvacátý pražec, takže si můžete hrát i v nejvyšších polohách. Docela to tam i ladí.

Basu mi přivezl osobně pán, no prostě týpek rocker, z firmy, která ji na test zapůjčila. Dokonce ji nepřivezl v krabici, ve které ji koupíte, ale uložil ji do kufru. Takže ho podezřívám z toho, že basu také seřídil. Sice je na pickguardu taková malá samolepka s nápisem Quality approved by a jakýmsi číslem napsaným propiskou, která asi dokládá, že nástroj na výstupu z výroby někdo zkontroloval a seřídil, takže slušně seřízený by mohl dorazit i tak, ale stejně... Nástroj má velmi nízký dohmat, struna E je dva milimetry nad hmatníkem mezi jedenáctým a dvanáctým pražcem. Struny nikde nedrnčí z důvodu nerovnosti krku, ale jen proto, že jsou fakt nízko, a když za to vezmete, zkrátka se ozvou. Krk je perfektně rovný. Nástroj ladí v oktávách. Docela přemýšlím, že, až si pro to pán zase přijede, strčím mu svoji basu, aby ji taky trochu pošteloval, když to takhle umí.

Sám bych si nastavil vyšší dohmat. Jednak proto, abych více eliminoval ruchy, ale třeba i proto, aby se mi lépe hrál slap. Tedy aby struny umožnily trochu větší razanci při úderu palcem a zároveň, aby se mi pod ně lépe hrabalo prsty při vytrhávání. Nicméně pokud je tohle nástroj už svou cenou předurčený pro začátečníky, je skvělé, že umožňuje takhle nízký dohmat nastavit. Tomu, kdo je v oboru nový, se budou struny k hmatníku snadno domačkávatt a ušetří si spoustu trápení oproti nám, kteří jsme začínali na Jolanu Galaxis. Bude zkrátka moci rychleji postupovat v učení dopředu.

Díky kombinaci PJ snímačů můžeme hledat svůj zvuk na pomezí obou známých typů baskytar. Zvukově vyniká hlavně lomený snímač, který zní hutně i sám o sobě. Snímač u kobylky mu dodává výraznější výšky a středy a při postupném zapojování do zvuku snímače u krku barvu zvuku mění na docela veliké škále. Sám o sobě mi ovšem snímač u krku přijde spíše nepoužitelný, zvuk jeho samotného je takový tenký a neznělý. Aniž bych chtěl být příliš kritický, konstatoval bych, že zvuk snímačů je maličko zastřenější, žádné bouřlivé výšky se nekonají. Nebál bych se ovšem, že by se baskytara Milestone neprosadila v kapele. Líbilo se mi na ni hrát jak prsty, tak trsátkem, kdy dokázala znít docela pěkně řezavě.

 

Závěr

Peavey Milestone je basa, která si na nic nehraje a je finančně dostupným ztvárněním klasických baskytar s překvapivě dobrým výsledkem. Hraje se na ni velmi pohodlně, má příjemný rovný a hezky tenký krk, je u ní možné seřídit velmi nízký dohmat. Nejslabším článkem asi budou snímače, což je fajn. Protože ty si může majitel později vyměnit. Ale není kam spěchat, protože to hraje.

 

Info:

Peavey Milestone Red je čtyřstrunná baskytara určená asi hlavně začínajícím basákům, konstrukčně je blízká baskytarám Precision, z části i Jazz Bassu. Její snímače kombinují oba tyto slavné modely. Cena je 5390 Kč.

 

Plus:

kvalitně zpracovaný krk s nízkým profilem

Peavey Powerplate, který by měl zlepšovat sustain a zvuk

překvapivě nízká cena

 

Mínus:

nijak brilantní zvuk snímačů

 

Technická specifikace

tělo javor
krk javor, krk je vybavený kovovým zlepšovákem sustainu Peavey Powerplate
hmatník palisandr
menzura 34” (864 mm)
počet pražců 20
nultý pražec syntetická kost
šířka nultého pražce 38,1 mm
snímače 1x Peavey single coil + 1x Peavey split single coil
ovládání 2x Volume, 1x Master Tone
barevné provedení red nebo vintage burst
hmotnost 5 kg

 

https://peavey.com/Milestone-Series

Psáno pro časopis Muzikus