Orange RW50 - hlava od legendárních "pomerančů"
Termín orange neznamená v běžné angličtině nic zvláštního - oranžový nebo pomeranč.
Zatímco ve slovníku hudebních pojmů, zejména pak je-li řeč o návratu retro stylu, se tento termín objevuje již poměrně často. Legendární podnik byl založen v září roku 1968 v Londýně mužem jménem Clifford Cooper, který tehdy neměl do začátku v kapse víc než 300 liber vypůjčených od otce.
Během své existence firma zakusila, jak chutná vzestup i pád, ale čas jen potvrdil její kvality a už není pochyb o tom, že výrobky Orange můžeme s klidným svědomím zařadit na samotný vrchol v oblasti hudebních aparatur. Toto smělé tvrzení obstojí i v konkurenci "butikových" zesilovačů, o kterých si průměrný občan východní EU může (vzhledem k ceně) zatím nechat jenom zdát.
Orange od samého začátku pomáhal dotvářet obraz ideálního zvuku řady významných hudebníků.
Prvním slavným zákazníkem byl Peter Green a jeho Fleetwood Mac, ale bez Orange si těžko dovedeme představit pódiové sestavy třeba Jimiho Hendrixe, T-Rexu nebo Led Zeppelin ze šedesátých a sedmdesátých let.
Naopak období živelné digitalizace hudebního světa a nárůst popularity rackových zesilovačů, tedy léta osmdesátá, nepřála lampovým hlavám ani trochu a dohnala Orange téměř k záhubě. Rostoucí kvalita tranzistorových technologií vedla mladou generaci kytaristů ke koupi levných aparatur, což zastihlo inženýry Orange nepřipravené. Zaplať pánbů... že ne na dlouho. V roce 1997 přichází se systémem OTR, jenž byl přesně tím, co pomohlo "staré dobré" Orange dostat se zpět na výsluní.
V posledních letech roste Orange rychleji než kdykoli předtím právě díky neustálému vývoji nových řad zesilovačů, jako série AD či levnější "tranzistoráky" řady Crush a v neposlední řadě i Rockerverb, který v sobě snoubí kvality historických zesilovačů s moderními prvky pro potřeby současného hráče v míře více než vrchovaté.
Orange Rockerverb 50H
Ideálním příkladem je sestava, kterou jsem si vzal nedávno na mušku. Dvoukanálová celolampová hlava o výkonu 50 wattů s boxem PPC212.
Design
Unikátní design snad ani netřeba dlouze komentovat. Upoutá pozornost už na první pohled. Jestli se rozhodnete na křiklavě oranžovou koženku balit ženský, nebo ukázat, co ve vás je po té hudební stránce, už nechám na vás, Orange vám nabízí oboje.
Popis
Provedení hlavy je opravdu bytelné, osmnáctivrstvá překližka, kovové rohy k tomu, jedno madlo váží dobrých 20 kg! Lví podíl na vyšší váze mají i poctivě zpracované "vnitřnosti" aparátu, zvláště pak dva pořádné transformátory.
Podíváme se na přední panel s ovládacími prvky. Potenciometry řazené se spartánskou jednoduchostí zaujmou nejenom nápaditými, jakoby od ruky malovanými piktogramy, ale především svou vysokou účinností. Zleva: On/Stanby/Off vypínač, následuje přepínač kanálů. Hned vedle oranžově zářící kontrolky najdete ovládání reverbu a sekci pro Dirty (zkreslený) kanál - volume, výšky, středy, basy a nezbytný gain určující úroveň zkreslení. Pravá část panelu patří ovládání Clean (čistého) kanálu s hi-fi korekcemi výšek a basů a samostatné volume pro tento kanál. Výčet končí jediným vstupním jackem pro kytaru.
Na zadním panelu najdeme vstup a výstup efektové smyčky, vstupy pro nožní přepínače kanálů a reverbu (Footswitch má vstup na jack 6,3 mm a lze ho připojit pomocí běžného nástrojového kabelu. Bohužel si za něj musíte připlatit.), další jsou výstupy na repro (dva s impedancí 8 a jeden 16 ). Vedle dvou pojistek obsahuje zadní deska dvě technické zajímavosti. Za prvé praktickou LED indikaci vadných elektronek. Při poruše vyřadí pojistky jeden pár koncových lamp, což vám umožní dohrát koncert na snížený výkon. Zároveň svítící LED dioda pomůže snadno identifikovat vadnou lampu. Za druhé přepínač High-low umožňující hrát na poloviční výkon a dosáhnout vybuzení elektronek i při velmi nízkých hlasitostech. Zcela vpravo je síťová zásuvka a přepínač napětí mezi 220 V a 120 V.
Co že se dá z toho "pomeranče" vymáčknout?
Preamp je osazen elektronkami 4 x 12AX7 a 2 x 12AT7. Jako koncové lampy jsou narozdíl od silnějšího bratříčka Rockerverbu 100 (4 x EL34) zvoleny 4 x 6V6. Odpověď na otázku, jaký že je v nich rozdíl, najdete nejspíš sami, pokud budete mít možnost je porovnat osobně. Nebo mohu doporučit muzikantský chat na níže uvedeném Orange webu, kde je právě tomuto tématu věnováno několik desítek polemik kytaristů z celého světa.
Charakter čistého zvuku připomíná vzdáleně vintage aparáty Vox, nicméně se vyznačuje až neuvěřitelnou schopností následovat dynamiku vaší hry na kytaru. Rozdíl oproti jiným zesilovačům jsem si uvědomil až při živém hraní, kdy se při stejné hlasitosti jako jindy zvuk kytary daleko lépe prosadil v kapele a spoluhráči se pořád udiveně ohlíželi, odkud se to bere... RV50 hraje již při "pokojových" hlasitostech nebývale dobře, ale jeho opravdová síla se ukáže, až když otočíte volume trochu doprava. Čistý kanál nabízí dva stupně od krystalicky čistého, ale teplého zvuku, až po retro crunch. Zkreslený kanál má odlišný charakter a i přes jeho název z něj dostaneme řadu velmi čistě znějících rejstříků. Díky nastavení poměru volume a gainu se pak propracujete od vintage overdrivu až k celkem tvrdému distortionu. I nadoraz zkreslený zvuk zůstává dostatečně pevný a artikulovaný. Na rozdíl od výrobce bych ale pro dosažení brutálního zkreslení osobně dal přednost použití nějakého FX pedálu.
Reverb je skutečnou lahůdkou. Malý třípružinový Accustronics, jehož zvuk prochází přes lampu, je jedním z nejlépe znějících reverbů, které jsem kdy slyšel. Intenzita se sice nastavuje pro oba kanály společně, ale dozvuk si zachovává přirozený charakter a ani při vyšším zkreslení se nezahlcuje. Zvlášť dobře se poslouchají nastavení Ä la 50. léta s lehkým crunchem a dlouhým dozvukem. Efektová smyčka prochází také přes lampu a její zvuk je velice příjemný a přirozený.
Reprobox Orange PPC212 2 X 12"
Test jsem prováděl na výše zmíněném kabinetu osazeném dvěma Celestion Vintage 30 s celkovým výkonem 120 wattů. Box má stejně jako hlava konstrukci jako tank. Po stranách najdete zapuštěná kovová madla a vespod namísto koleček překližkové lyžiny. Rozměry 78 x 52 x 38 cm a 32 kg je pořádné sousto, ale po trápení při transportu budete jistě spokojeni s tím, co z aparátu uslyšíte.
Závěr
Kombinace Orange/Orange je výjimečná a doporučuji ji alespoň vyzkoušet. Používal jsem kytary Fender Vintage 52 Telecaster a Gibson ES-345 a v obou případech jsem s velkým nadšením odhaloval dosud skryté vlastnosti obou nástrojů. Osobně mi byl nejbližší čistý zvuk v kombinaci s humbuckery. Díky obrovským zvukovým možnostem najde Orange RV50 své uplatnění od jazzu po tvrdý rock a potěší všechny milovníky klasického i moderního britského soundu s krásným nádechem retro. Cena není zrovna lidová, ale zde vás mohu ujistit, že to "plácnutí přes kapsu" bude stát za to.
Cena:
Orange Rockerverb 50H, high-end dvoukanálová hlava třídy A/B o výkonu 50 W, cena: 55 990 Kč, Orange box PPC212, 2 x 12", Celestion V30, výkon 120 W RMS, cena: 23 990 Kč, další boxy: PPC412, 4 x 12", Celestion V30, 240 W RMS, cena: 31 990Kč, PPC112, 1 x 12", Celestion V30, 60 W RMS, cena: 18 690 Kč.
Plus:
retro design
fantastický zvuk
příjemný reverb i při zkreslení
Mínus:
vysoká hmotnost
absence koleček u boxu
footswitch by za ty peníze mohl být v základní výbavě