NI Kontakt 2
Vybíráte-li do svého studia nebo pro živé hraní nějaký sampler, zjistíte, že dnešní trh skýtá celkem velkou nabídku. Od hardwarových samplerů mnoha značek až po spolehlivé softwarové produkty. Osobně si myslím, že hardwarové samplery už jsou v dnešní době přežitek, vše, co potřebujete k práci, můžete mít v notebooku schovaném třeba v racku.
Firmu Native Instruments jistě každý počítačový muzikant zná. Její nabídku tvoří hlavně efektové plug-iny, ale dobrým samplerem jistě nepohrdnete. Velkou výhodou, na kterou jsem přišel hned po jeho instalaci, je "stand alone". Pro ty, kteří nevědí, oč jde: instrument nemusí běžet jako VST plug-in, ale lze jej spustit i samostatně. Pokud Kontakt běží v režimu stand alone, podporuje jak ovladače zvukových karet Windows Multimedia, tak i standard ASIO2. Pod VST aplikací je vše jasné, vše závisí na ní. V Mac OSX podporuje ASIO i Core Audio. V balíku jsou přiloženy dvě DVD plná samplů.
Hlavní okno
Struktura instrumentu je po vizuální stránce celkem vyvedená, všechny funkce jsou přehledně uspořádány. Každý načtený sampl se zobrazuje jako rackový přístroj v pravé části panelu (dále samplová jednotka). Všechna okna panelů lze libovolně zapínat či vypínat. Dalšími okny jsou Browser s databázovými funkcemi, virtuální klaviatura a Master Control.
Systémové indikátory
V horní liště jsou užitečné indikátory využití CPU a diskové jednotky. Další nastavení jsou už skryta v menu, kromě Master Controll, který se zobrazuje také jako jednotka racku. Zde se nastavuje tempo, metronom včetně tlačítka Tap, celkové ladění nástroje a referenční tón.
Samplové jednotky
Každá samplová jednotka je zobrazena jako rackový přístroj, který lze dopodrobna rozvinout směrem dolů. V základním panelu "přístroje" je zleva malá ikona naznačující druh nástroje společně s tlačítkem pro detaily, vedle pak velký "displej" zobrazující název samplu a presetu, audiovýstupu, MIDI kanál, aktuální polyfonie a využití paměti. Vedle displeje jsou tlačítka Solo, Mute a fadery pro Balance a Level. Vezmeme-li možné detaily, každá jednotka má vyčerpávající funkce včetně skriptů pro sekvencer, arpegiátory, harmonizace, ladění, kvantizace MIDI not, kontroléry, krokové sekvence a mnoho dalšího.
Efekty
Každou samplovou jednotku lze efektovat dvěma způsoby, buď insertem, který nabízí sedm pozic, nebo sběrnicemi aux send, kterých je celkem osm. Každou pozici je možné obsadit z velkého množství reverbů, delayů, filtrů, modulací a harmonizací.
Vyhledávač samplů - databáze
Pro sampler je databáze mocným pracovním nástrojem. Vyhledávač je umístěn v levé části panelu istrumentu a skládá se z několika karet. Tou první je klasický souborový vyhledávač se stromovou strukturou a přístupem ke všem diskovým i síťovým jednotkám. Podporuje i import z CD jiných formátů, jako např. AKAI. V dolní části této karty se zobrazují jednotlivé soubory pro načítání. Druhou důležitou kartou je databáze. Podporuje všechny vyhledávací funkce, podle názvu, podle kategorie, podle velikosti, vzorkovací frekvence, bitového rozlišení, podle autora atd. Obsahuje také scanner, který prohlédne vybrané jednotky a nalezne všechny samply na nich obsažené. Třetí kartou Browseru jsou instalované moduly. Mezi nimi jsou především filtry, použitelné ke každé samplové jednotce. Čtvrtou kartou je Engine, vypíše všechny systémové parametry paměti a latence. Neobvyklou funkcí je tzv. restart engine. Zacuchá-li se pásek, stačí takto jednoduše Kontakt restartovat. Poslední kartou je Auto, vypíše přehledně využití všech MIDI kontrolérů, včetně jejich názvů.
Nastavení
-velikost okna: k dispozici jsou tři velikosti, které si lze předem předdefinovat podle rozlišení v pixelech
-zatížení procesoru: nastavení, kolik procent vyhrazujeme pro Kontakt (třeba i 100%)
-nastavení pracovních složek a externího audioeditoru, nastavení počítačové klávesnice pro styk s virtuální klaviaturou
-vlastnosti load a import: podporované formáty
-DFD: správa paměťového prostoru
Na závěr
Kontakt je velmi dobře propracovaný sampler, který má všechno, co má mít. Práce s ním je pohodlná díky výborně zpracované grafice a struktuře programu. Obsáhlost jeho funkcí nemá téměř hranice, a proto vyhoví i těm nejnáročnějším uživatelům.
Cena:
NI Kontakt 2 je nová verze softwarového sampleru, který je kromě provozu jako VST plug-in možné spouštět i samostatně (stand alone). Jeho doporučená cena je na českém trhu 14 990 Kč.
Plus:
grafika a struktura
stand alone
množství funkcí
kvalita samplů
Mínus:
cena
pevné okno (nelze roztahovat)