MXR Micro Amp
Tahle krabička není ničím novým – na trhu se s úspěchem pohybuje již několik desítek let, a lze tedy říct, že se jedná o časem prověřenou klasiku. Její funkce je prostá – lineární, čisté zesílení vstupního signálu o úroveň nastavitelnou jediným ovládacím knoflíkem.
Elektrické zapojení je extrémně jednoduché, až banální: pouhý jeden jediný operační zesilovač (LM741CN) v neinvertujícím zapojení, přičemž úroveň signálu ve zpětné vazbě určuje zesílení, kolem toho pár nezbytných součástek standardní kvality. Pedál má mechanický spínač DPDT, při vypnutém stavu signál prochází přímo na výstup, vstup obvodu zůstává připojen – není tedy true-bypass, ale má velmi vysokou vstupní impedanci, takže signál ve vypnutém stavu v podstatě vůbec nežere.
Micro Amp lze použít v zásadě dvěma způsoby. První, ten klasický, je nakopnutí vstupu lampového zesilovače anebo nějaké krabičky pro získání většího zkreslení.
Tento postup samozřejmě nejlépe funguje u klasického jednokanálu. Lze tak vybudit aparát na hranici čistého a zkresleného zvuku a pak za použití pedálu mu dodat pěkný crunch anebo začít rovnou klasickým crunchem a pomocí pedálu získat ještě větší sustain a zkreslení. Rozsah zesílení je poměrně velký, nicméně při maximálních nastaveních gainu produkuje pedál vlastní zkreslení, které není nijak příjemné.
Tento efekt lze do jisté míry potlačit zvýšením napájecího napětí, pedál ale snese v továrním provedení maximálně nějakých patnáct voltů. Tohle je také zásadní rozdíl oproti klasickým tranzistorovým boosterům, kde se s jejich vlastním zkreslením již přímo počítá, neboť toto jemnohem muzikálnější než zkreslení operačního zesilovače. Protože je zesílení plnopásmové, může také docházet u kytarového aparátu při silnějším signálu k zahlcování v basech, takže pro extrémnější nakopnutí je lepší použít například treble booster anebo odříznout basy pomocí ekvalizéru. Z uvedeného vyplývá, že Micro Amp je nejlepší ve středních polohách zesílení, kdy produkuje ve spojení s lampáčem příjemný crunch a současně zůstává zvuk transparentní.
Druhá možnost je použít pedál k vyrovnání ztráty hlasitosti při použití nějakého pedálu, který nemá vlastní ovladač hlasitosti – typicky například starý phaser Small Stone, při zapnutém stavu dává slabší výstup – takže použitím Micro Ampu lze tuto ztrátu dorovnat. Zbývá jenom dořešit, jak je zapínat a vypínat oba najednou – lze například true-bypass boxem anebo externím switcherem. Zda však takové zapojení není trochu zbytečným luxusem, to je již jiná otázka. Obdobně lze také srovnat hlasitostní rozdíly různých kytar. Při minimálním nastavení gainu se signál nezesiluje, a tak krabičku lze použít tímto způsobem i jako buffer, který zabraňuje ztrátě signálu vlivem dlouhých kabelů apod.
Podtrženo, sečteno, Micro Amp je jednoduchým, ale dobrým pomocníkem, který lze využít na kteroukoli z výše uvedených aplikací. Mechanické provedení je typický design MXR, tedy kovový, robustní a nerozbitný. Hlavním mínusem ale pro mě zůstává cena, která je vzhledem ke skutečnosti, že jde o zcela triviální elektrický obvod bez jakýchkoli speciálních součástek, zcela nesmyslně vysoká.
Info:
MXR Micro Amp je lineární booster na bázi operačního zesilovače sloužící k zesílení vstupního signálu. Doporučená maloobchodní cena je 2989 Kč včetně DPH.
Plus:
jednoduchá a účinná klasická koncepce
kvalitní mechanické provedení
Mínus:
vlastní zkreslení při vysokém gainu
cena
Technická specifikace:
linearní booster na bázi operačního zesilovače
vstup 6,3 mm jack
výstup 6,3 mm jack
napájecí 9V konektor (styl Boss, střed mínus)
ovládání hlasitosti