Music Man Luke III - elektrická kytara
Kdo zná a viděl slavný film Frajer Luke (Cool Hand Luke), asi mi dá za pravdu, že se jednalo o skvělý film, kde zazářil v hlavní roli Paul Newman. Kytara, kterou bych chtěl představit, má velmi podobné parametry.
Její počátky začaly již před více než dvaceti třemi lety a za jejím vývojem stojí firma Music Man ve spolupráci s dnes již legendárním kytaristou Stevem Lukatherem (kapela Toto, sólová dráha a mnoho dalších projektů). Model, který popisuji, je již třetí generací a nutno poznamenat, že základ kytary zůstává podobný, což se týká hlavně rozměrů. Kytara je svým tvarem příbuzná modelu Stratocaster, ale tělo je menší a celkově lépe padne do ruky i na tělo, díky tomu opticky působí menzura kratším dojmem, ačkoliv je stejná jako u již zmiňované kytary. Pro zajímavost uvádím, že firma Music Man byla založena v roce 1974 v Kalifornii.
Popis
Model Luke III přináší proti starším modelům zásadní tři změny. Asi nejmarkantnější je výměna aktivních snímačů EMG za pasivní Di Marzio Transitions (název je totožný s poslední sólovou deskou Steva Lukathera), ty jsou vyrobené dle jeho požadavků (Di Marzio je nabízí i samostatně k prodeji). S tím souvisí i rozšířená nabídka kombinací osazení snímačů - k původní variantě HSS (humbucking, single, single) je nově nabízena varianta HH jako standard. Zapojení snímačů je rovněž inovativní. U modelu se snímači HH na pětipolohovém přepínači najdete vždy minimální zapojení dvou cívek, v praxi to znamená, že druhá a čtvrtá poloha nabízí zapojení vnějších respektive vnitřních samostatných cívek. Přináší to další komfort v absenci brumu a navíc nijak neklesá dynamika při změně přepnutí na humbuckery. Další novinkou je přidání spínače do potenciometru hlasitosti. Jednoduchým ťuknutím do potenciometru zvednete hlasitost kytary (ve všech variantách přepnutí snímačů) o 15 dB (k vrácení do původní hlasitosti stačí opět jen ťuknout do potenciometru), což je ideální v mnoha případech, například když zvuk potřebujete dynamicky nakopnout, a to nejen pro sóla. Tuhle funkci musí milovat nejen hráči, kteří používají jednokanálové zesilovače, ideálně s master volume (např. Marshall 2203/4 apod.), ale i při použití nezkresleného zvuku.
Steve Lukather se za svoji kariéru zúčastnil řady jam sessionů a speciálních turné. Tvrdí se o něm, že je jeden z nevytěžovanějších session kytaristu na planetě. Spolupracoval mimo jiné se Steve Vaiem, Joem Satrianim (G3), Eddie Van Halenem, Jeffem Beckem, Larry Carltonem, Zakem Wyldem a mnohými dalšími.
Třetí změnou prošel krk, jedná se ale pouze o povrchovou úpravu technologii „zapečeného javoru“. Dodává nástroji vizuálně ještě větší exkluzivitu a změna povrchové úpravy je vidět i zepředu na headstocku. Mimochodem hlava je nezaměnitelným logem firmy nejen svým tvarem, ale i umístěním ladicí mechaniky v poměru čtyři ku dvěma. Ta je od firmy Schaller a díky zámkům na zadní straně přináší komfort nejen v rychlosti výměny strun, ale i vymoženosti vytvořit jen jeden závit na navinovacím kolíku. Použité vintage tremolo snese ty nejpřísnější měřítka a málokdy jsem se setkal s kytarou, kde tremolo bez zámku při použití pouze dvou pružin tak skvěle ladilo i při hrubším zacházení a to pohybem páky dolů, ale i nahoru (pro ty, kteří potřebují přitvrdit, jsou v příslušenství další dvě pružiny). Páka se jednoduše nacvakává a není ji potřeba šroubovat. Celkově asi největší deviza nástroje je dokonalá intonace a skvělé ladění ve všech polohách. Rovněž řemeslné zpracování nástroje splňuje ty nejpřísnější kriteria.
Zvuk
Tělo je vyrobeno z olše a ta pomáhá prosadit celkový zvuk kytary více ke středům. Zvuk je, ale plný a stále konkrétní. Ideálně se doplňuje se snímači DiMarzio (testovaná kytara byla osazena verzí HH), ty mají silný výstup, čímž umocňují a podporují čitelnost zvuku. Střední frekvence neřežou, ale přitom nesplývají, vše se dokonale doplňuje. V kombinaci s pěti-polohovým přepínačem najdete velkou škálu zvuku, ale co je důležité - všechny zvukové možnosti na sebe navazují a nejsou zde dynamické výkyvy. Při použití tónové clony u zkresleného zvuku najdete barvu, která se dá využít, což se u většiny jiných výrobců říci nedá.
Když zvednete hlasitost pomoci stlačení potenciometru hlasitosti, kytara se rozezpívá a ještě více rozjasní. Nástroj rozhodně není ohraničen žádným stylem a dovedu si představit použití ve všech žánrech od popu přes blues až po nejtvrdší rock.
Závěr
Tohle je opravdový frajer Luke III, na nic si nehraje, nemá to zapotřebí. Z téhle kytary je cítit velký nadhled :-)
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Tělo | olše |
Krk | javor – půdorys do V (shape) |
Menzura | 648 mm |
Hmatník | palisandr |
Hardware | chrom |
Počet pražců | 22 široké s nízkým profilem |
Kobylka | floating vintage tremolo |
Pouzdro | hardshell – obdélníkový tvar, díky potřebnému vykrojení v polstrování je možné zanechat páku na kytaře. Mimochodem, obal je univerzální nejen pro kytary Music Man, ale i pro baskytary, a to díky typické hlavě menšího rozměru, která zkracuje délku nástrojů. Přesto pouzdro zůstává stejně dlouhé jako např. u obdélníkových twídovych pouzder od firmy Fender. |
Info:
Music Man Luke III je kytara svým tvarem příbuzná modelu Stratocasters s kombinací osazení snímačů HH. Cena je 69 880 Kč.
Plus:
povrchová úprava a celkové zpracování
celkový zvuk
bezchybné floating tremolo
aktivní předzesilovač - pro zvednutí hlasitosti nástroje o 15 dB
váha
širší pražce s nižším profilem
Mínus:
Ekonomická situace naší země - tento nástroj by měl být dosažitelný pro všechny, kteří to s hraním na kytaru myslí aspoň trochu vážně. :-)