Moserova dračí bestie - kytara Moser Si-T

Moser Si-T
Moser Si-T

Pokud se vám zdá, že křivky kytary Moser Si-T (Spawn Import Series) vám jsou poněkud povědomé, stačí zapátrat v minulosti Neala Mosera a zjistíte, že strávil přes deset let u B.C. Rich nejen jako seřizovač kytar, ale i jako návrhář elektroniky pro kytary. A v neposlední řadě vymyslel desetistrunný model Bich 10.

Kytary s extravagantními tvary se mu zalíbily natolik, že v jejich vývoji nyní pokračuje pod svoji značkou.

 

Moser Guitars

Primární činností Neala je jeho custom shop, kde vyrábí nástroje na přání zákazníků. Přitom se drží několika démonických tvarů, mnohé modely mají korpusy ručně vyřezávané Kenem Patinem (původně Yavcon Guitars). Pro větší dostupnost svých nástrojů rozjel Neal Moser výrobu kytar v Koreji (Import Series). Série navazuje na modely z custom shopu s požadavkem maximální kvality. Základem této řady jsou tři modely: BVi (Bastard V), Si (Spawn), EBi (Evil Bitch). Kytary jsou dostupné ve verzi s kobylkou a FR tremolem a jsou nabízeny v několika barevných provedeních.

 

Vzhled

V kytaře Spawn jsem nikdy neviděl nic jiného než dračí bestii. V černém provedení Ä la satén s červenou linkou, která navozuje pocit lemování, ji vidím ještě markantněji, snad až na tu hlavu s rohy samotného Belzebuba. Na obrázcích vzbuzuje kytara dojem obrovské velikosti, to však v reálu neplatí. I když je samozřejmě větší a masivnější než "stratokastřík". Od toho se odvíjí i její hmotnost, která není nejmenší a kytara se pronese. Rozhodně nedoporučuji skákajícím týpkům, protože rohy kytary trčí do všech stran, a tak není problém někoho zranit (což vám, pravda, nemusí až tak vadit). Horší je to, že se nástroj dá tímto způsobem zbytečně otlouct, což je dozajista škoda. Jinak už nacházím jen samá "pozitiva a sociální jistoty" (kytara kupodivu nepadá na hlavu a dá se na ní hrát v sedě). Testovaný kus byl navíc opravdu skvěle řemeslně zpracovaný, prostě nikde žádná chybička.

 

Komponenty

Kytara přišla mistrně seřízená, ladila prakticky okamžitě. Na tyhle modely se montuje licenční Floyd Rose s nasazovací pákou. Je to to "lepší" tremolo, kde "imbusáky" slouží pouze k upnutí strun a doladění je realizováno pomocí trnů čnících z kamenů (takže dolaďovací šrouby neničí závity upínacích šroubů). Na modelu jsou použity tři druhy dřeva - olše (tělo), palisandr (hmatník) a konečně javor, z toho je vyroben průchozí dvouoktávový krk s menzurou 24,75". Na hmatníku mě trošku překvapila absence značek poloh, značky byly pouze na horní hraně krku. O zvuk se starají dva humbuckery, které lze přepínat třípolohovým přepínačem. Knoflíky na kytaře ovládají hlasitosti jednotlivých snímačů a barvu tónu. Ladící mechaniky jsou kvalitní (od firmy Grover). Ke kytaře je vhodné vlastnit originální pevný kufr. Ten je vyráběn pro každý model zvlášť.

 

Zvuk

Z krátkého unplugged testu jsem přešel rychle k testování pod proudem, i když nejdříve bez zkreslení. Kytara zněla příjemně, žádné neznělé tóny, přirozené flažolety také v pořádku. Nic nebránilo tomu, abych přepnul na zkreslený kanál. Při tom jsem si všiml, že mi kytara visí nějak proklatě nízko - až jsem skoro nedosáhl na struny. Hetfield by to možná zmáknul, ale já jsem zkracoval řemen až na minimum a tipnul bych, že někdo si bude muset na řemenu přidat ještě jednu dírku. Ale zpátky ke zvuku. Neznačkové snímače prezentované jako high output měly opravdu o něco silnější zvuk, než bývá v této kategorii zvykem. Krkový snímač samozřejmě více basoval, ale celkově musím říct, že oba zněly hodně basově, takže příznivcům basů rozhodně spodní frekvence chybět nebudou. Já jsem si je přece jen trošku na aparátu stáhl, protože až potom jsem mohl se zvukem dostatečně laborovat pomocí tónové clony. V kombinaci snímačů se více projevoval ten krkový, takže možnost nastavení individuální hlasitosti zde přišla vyloženě vhod. Celkově se dá zvuk popsat jako výraznější v oblasti basů a výšek, které kytaře dodávají ostrost. Nedá se mluvit o typicky středových frekvencích, spíše zde najdeme ony nižší středy. S tremolem jsem každopádně páčil jak jen to šlo a k rozlaďování kytary nedocházelo. Zato sustain byl příjemně dlouhý, patrně důsledek průchozího krku.

 

Cena:

Za 25 000 Kč získáte originální, kvalitně zpracovanou kytaru s průchozím krkem a slušným zvukem. Kufr se dá pořídit za 3160 Kč.

 

Plus:

originalita

zpracování

 

Mínus:

hmotnost

špatná "mobilita"

Psáno pro časopis Muzikus