Morley Mini Steve Vai Bad Horsie 2 Contour Wah - menší verze známého signature kvákadla Steva Vaie

Morley Mini Steve Vai Bad Horsie 2 Contour Wah - menší verze známého signature kvákadla Steva Vaie
Morley Mini Steve Vai Bad Horsie 2 Contour Wah - menší verze známého signature kvákadla Steva Vaie

Skončete s nudnými jednobarevnými krabičkami ve svém pedalboardu. Je čas na barevnou revoluci, navíc když Morley Mini Bad Horsie 2 má více barev nejen na krytu, ale i ve zvuku.

V roce 1994 zahájil americký kytarista Steve Vai spolupráci s firmou Morley. Po dvou letech, tedy v roce 1996, představili výsledek dlouhého vývoje, kvákadlo Bad Horsie, které se stalo rychle nejprodávanějším kvákadlem firmy, i když kvákadla Morley vyráběl již dávno v sedmdesátých letech. Vyšli ze slavného zapojení z poloviny šedesátých let, které je prostě etalonem pro zvuk rockového kvákadla. Speciálně pro Steva Vaie ho individuálně zvukově naladili, ale zejména přidali další elektroniku pro optické řízení bez potenciálně chrastících potenciometrů a také bez nožních spínačů režimu bypass, takže se efekt aktivoval pohybem nohy na pedálu.

Druhá verze Bad Horsie 2 přidala k osvědčené koncepci ve zvuku ještě Contour, tedy další laditelný frekvenční filtr, který je aktivovatelný za prvním hlavním obvodem kvákadla. Tím můžete ještě upravit výslednou frekvenční charakteristiku pro výrazně jiný zvuk.

Jelikož má efekt automatické přepínání efektovaného a čistého zvuku, nemá efekt zapojení true bypass, tedy s pasivním průchodem původního signálu, pokud efekt není aktivován, ale obsahuje kvalitní elektroniku (buffer) pro vyrovnání ztrát na kabelech. Firma toto uvádí jako přednost efektu s tím, že použitý vysoce kvalitní buffer je velmi vhodný pro první přístroj v efektovém řetězci, ale jestli jste zarytými zastánci efektů s true bypass, tak bohužel Bad Horsie mezi ně nepatří.

Morley Mini Steve Vai Bad Horsie 2 Contour Wah - menší verze známého signature kvákadla Steva Vaie
Morley Mini Steve Vai Bad Horsie 2 Contour Wah - menší verze známého signature kvákadla Steva Vaie

Testovaný Mini Bad Horsie 2 je nejenom menší oproti klasické verzi z roku 2009 (a to už vůbec nemluvím o rozdílu oproti původním wah pedálům Morley, které mají pedály ve velikosti pedálu šlapadla na Vltavě), ale při zachování hlavních vlastností nabízí i speciální grafický design, jehož autorem je sám Steve Vai, a který vám prosvětlí a rozveselí vzhled vašeho pedalboardu. Jelikož umělecké dílo není průmyslová výroba, je těchto přístrojů vyrobeno celosvětově pouze 700, investice do něj vás tak zařadí do velmi malé skupinky majitelů tohoto unikátního pedálu wah.

 

A hurá za žábami...

A teď už se konečně vrhněme na tohle kvákadlo. Musím říct, že design mne oslovil, mám rád designově pestré věci, a tak za design dávám jedničku s hvězdičkou. Vypadá skvěle. Rozměrově je výrazně příjemnější než jedno moje stařičké Morley wah, to je také obrovská výhoda. Jestli už vás nudí klasický černý (nebo černo-stříbrný) vzhled nejběžnějších kvákadel, je to volba pro vás. Chod pedálu u Morley wah byl vždy na jedničku a ani zde to není jinak. Délka dráhy chodu pedálu je velmi příjemná a plně odpovídá tomu, jak kvákadlo používám já. Nemám rád kvákadla, kde jste po centimetrovém pohybu na zcela opačném konci a práce nohou s mezipolohami je tak takřka nemožná. Zde máte dostatečně dlouhý chod pro jemnější a preciznější kvákání.

Ovládací prvky jsou jednak běžné, tedy nožní pedál, kterým kvákáte, ale navíc je zde nožní přepínač pro aktivaci režimu Contour, LED dioda pro signalizaci zapnutí kvákadla a funkce Contour a potenciometry pro frekvenci filtru Contour a pro regulaci výstupní hlasitosti, což je ovladač velmi důležitý, pokud za pedálem wah máte zkreslující zesilovač. Jelikož je efekt spínán automaticky po pohybu nožního pedálu z nulové polohy (u vaší paty, tedy v basech), není pod špičkou klasický mechanický přepínač, který najdete ve většině typů kvákadel. Nemůže se vám tak stát, že si ho při razantním výjezdu do výšek vypnete.

 

Nejčastěji se udává, že základní srdce kvákadla typu, který je i v testovaném Mini Bad Horsie 2, poprvé zkonstruoval Bradley J. Plunkett z Warwick Electronic Inc. / Thomas Organ Company v roce 1966. I když on nebyl první, kdo si hrál s podobným principem, podobný design byl použit na konci padesátých let a i kytarista Chet Atkins a další si stavěli podobné přístroje, a Bradley Plunkett vlastně jen původně upravoval tónové korekce typu Jennings (Tom Jennings, Vox) ve varhanách Thomas Organ, jemu se povedlo obvod nastavit a ovládat jinak. Pokusy s tónovými korekcemi z varhan je ve studiu zaujaly a po úpravě obvodu přes ně nejprve nezkusili nejprve hrát kytaru, ale saxofon (protože Plunkett byl saxofonista). Po předvedení efektu řediteli společnosti ale bylo kolegou Delem Casherem (který byl kytarista) navrženo, že se efekt hodí spíše pro elektrickou kytaru než pro dechové nástroje. Po dalších úpravách obvodu Plunkettem a Casherem tak, aby lépe seděl charakteru elektrické kytary, byl efekt předveden na tiskové konferenci Vox a Universal Pictures a zrodila se legenda, ze které čerpalo a stále čerpá mnoho kvákadel, a i po více než padesáti letech od prvních pokusů je to stále nejlepší systém pro kvákadla, takže toto srdce bije i ve skvělém Mini Bad Horsie 2.

 

Ale přes moje nadšení z barevného designu si dovolím trochu kritiky. U dodaného vzorku vyčnívající střelka knoflíku Contour narážela při pohybu do šroubu od nožního pedálu. Je to jen o milimetr, u druhého potenciometru to bylo úplně „na krev“, tedy bez jakékoliv tolerance. I když to na funkci úplně vliv nemá, tak to vadí, pokud chcete nastavit Contour přesně do místa, kde knoflík naráží do šroubku. Druhá výtka se týká rozložení ovládacích prvků, ale nikdo není dokonalý, že jo. Jde o to, že na pravé straně vedle nožního pedálu pro kvákání máte nožní spínač pro funkci Contour, nad ním LED diodu pro signalizaci režimu Contour a nad ní potenciometr pro celkovou hlasitost kvákadla. Na levé straně máte LED diodu pro signalizaci funkce kvákadla (bypass) a na ní potenciometr Contour. Rozmístění potenciometrů je tedy přesně zrcadlově: Potenciometr Contour měl být - tedy alespoň podle mé logiky - na pravé straně, protože je tam spínač pro Contour i LED dioda Contour, potenciometr celkové hlasitosti měl být na levé straně, kde je i indikace zapnutí kvákldla. Smysl rozmístění prvků dle výrobce prostě nechápu.

 

Kvákající funkcionář

Výše uvedené výtky nicméně nemají vliv na funkci, tedy určitě ne na funkci žabáka vašeho orchestru. Osobně se domnívám, že právě koncepce kvákadel na principu starého slavného designu z roku 1966 je pořád to pravé ořechové pro rockovou kytaru, a tak se nedivím, že i Steve Vai si nechal svoje signature kvákadlo udělat s tímto principem. Zvuk tohoto efektu tak přináší léty osvědčený zvuk nejklasičtějšího kvákadla historie, ale navíc s optickým ovládáním, elektronickým přepínáním, vstupním bufferem a filtrem Contour.

Při zvukové zkoušce jsem ho porovnával se svými kvákadly, včetně historického modelu z roku 1970, a Mini Bad Horsie 2 mohu hodnotit jako velmi dobré kvákadlo. Pokud potřebujete kvákadlo před velké zkreslení a klasická kvákadla vám ve výškách přijdou příliš ostrá, zkuste zapnout funkci Contour a nalaďte frekvenci tak, aby si to s vaším zesilovačem rozumělo. Pro čistější a bluesovější zvuky Contour zase vypněte, a máte dvě kvákadla v jednom. Elektronické vypínání u paty je otázka zvyku. Nemůžete na jednu stranu zůstat dlouho ve spodní pozici, protože se efekt zhruba po půl vteřině vypne, ale když si zvyknete, můžete dělat zajímavé efekty s rychlým přepínáním mezi bypassem a spodní polohou kvákadla. Samozřejmě přepínání i chod je nehlučné, bez rušivých efektů.

Sympatické je, že společnost nabízí po registraci prodloužení záruky na čtyři roky.

Cena za takto designově odlišný pedál je sice vyšší oproti klasickému Bad Horsie 2, ale zase budete mít v pedalboardu to, co jen málokdo. A občas je dobré vybočit z řady.

 

Info:

Morley Mini Steve Vai Bad Horsie 2 Contour Wah je menší verzí známého signature kvákadla Steva Vaie s elektronickým přepínáním, optickým řízením, funkcí Contour a se specifickým designem. Cena je 8932 Kč.

 

Plus:

menší rozměry

design

další zvukové možnosti díky funkci Contour

klasické prověřené srdce systému pro to klasické kváknutí

 

Mínus:

chaos v ovládacích prvcích

potenciometr Contour narážející na šroub pedálu

 

Technické parametry

způsob hlavního řízení optický
režimy provozu Classic Bad Horsie / Contour Wah
true bypass ne
materiál krabičky zastudena válcovaná ocel
napájení 9V baterie nebo adaptér
odběr ze zdroje 12 mA
hmotnost 0,92 kg
rozměry: 114 x 174 x 70 mm

 

Web

http://www.morleypedals.com/mini-steve-vai-bad-horsie-2-contour-wah/

Psáno pro časopis Muzikus