Moogerfooger Analog Delay MF-104Z - analogový delay s neuvěřitelným sekundovým zpožděním
Když jsem před časem zkoumal pedalboardy svých oblíbenců z chicagské kapely Wilco, narazil jsem mezi krabičkami zpěváka a kytaristy Jeffa Tweedyho na efekt, který hned na první pohled vybočoval. Kromě toho, že byl větší a vedlo do něj a z něj osm jacků, měl i skvělý retro design. Samozřejmě, že jsem pátral, o co jde, a nakonec jsem zjistil, že to je analogový delay od firmy Moog. Když mi pak v Muzikusu nabídli jeho otestování, ani chvíli jsem neváhal.
Po rozbalení efektu mne překvapilo, že byl Moogerfooger Analog Delay celkem lehký. Dřevo na okrajích totiž není pravé. To však designu neubírá na impozantnosti. Autorem návrhu není totiž nikdo jiný než sám Bob Moog, který například v roce 1970 uvedl na trh dnes již legendární přenosný a snadno ovladatelný Minimoog. Nástroj, který zásadním způsobem poznamenal celou následující dekádu svým nezaměnitelným zvukem.
Na to, zda stejnou revoluci přinese i Moogerfooger Analog Delay, který přišel na trh až po Bobově smrti, si budeme muset pár let počkat. Kromě u Jeffa Tweedyho jej však naleznete i ve vybavení dalších známých kytaristů. Od Johna Fruscianteho počínaje až po Lennyho Kravitze konče. Takže uvidíme za pár let.
Vzhled a ovládání
Moogerfooger Analog Delay je velmi jednoduchý na ovládání. Na předním panelu najdete hned vlevo nahoře knoflík Delay Time, který přizpůsobuje zpoždění od padesáti do pěti set milisekund (v malém rozlišení) a sto milisekund až jednu sekundu (větší rozlišení). Obě rozlišení se dají přepínat tlačítkem umístěným níže (Short/Long). Pod ním je pak Mix, který má na starost plynulou změnu čistého signálu na efektovaný signál. Vpravo, vedle ovladače času, je knoflík Feedback Tím se nastavuje množství zpožděného signálu, který je posílán zpět od vstupu. Přepínače Int. loop - Ext. loop pak přepínají signálové cesty zpětné vazby mezi externím efektem a přímým přístupem.
Základní ovládání ještě doplňuje Drive, kterým se nastavuje úroveň vstupního signálu, Output level, ovlivňující úroveň výstupního signálu a Loop gain s nastavením úrovně externí zpětnovazební smyčky. Tři diody nad sebou pak indikují aktivaci Drive, stav úrovně externí smyčky a informaci, zda je efekt zapnutý. Posledním doplněním je samozřejmě robustní true bypass přepínač.
Na přední straně pak ještě najdete všechny audio vstupy a výstupy (jsou přes 6,3mm jack) a napájení na standardních 9 V.
Zvuk
Pokud hledáte nejrůznější variace echa a delaye, zřejmě často sáhnete po přepínači Short/Long. Díky němu můžete vybírat z krátkého delaye (50-500 milisekund) nebo z dlouhého, který začíná na stech milisekundách a končí něco málo přes jednu sekundu. Právě tento čas dělá z Moogerfoogeru nejdelší analogový delay na trhu, který dokáže navíc dramaticky měnit tónový charakter. Zatímco krátký delay zní pěkně zřetelně, světle a jasně, přepnutím do „dlouhého“ modu získáte temný a vřelý sound. Musím se přiznat, že se mi líbily oba. Byly velmi inspirativní a použitelné v kapele.
Když jsem efekt srovnával se svým starým Memory Manem a Rolandem Space Echo, zněly oba letité efekty trochu temněji. Sám jsem se však nedokázal rozhodnout, co se mi líbí víc.
Výhodou téhle MF-104Z oproti starým krabičkám je však efektová smyčka. Pokud k ní máte navíc další ovládací volume pedál, můžete kontrolovat i hlasitost opakování (feedbacku). To je jednak velmi efektní a navíc se na pódiu nemusíte shýbat, abyste měnili nastavení. Dalším pedálem, který ke krabičce můžete rovněž připojit, lze pak ovládat i čas a rychlost opakování. A jak funguje samotná efektová smyčka? Pokud do ní zapojíte další efekt (například phaser), váš originální signál zůstane neefektovaný. Samotný efekt se bude ozývat pouze z feedbacku. Pokud však chcete mít phaser i v základním zvuku, můžete si jej domíchat do signálu pomocí knoflíku s příznačným názvem Mix.
Závěr
Zda se do Moogerfoogera zamilujete či nikoli, záleží na tom, co od něj očekáváte. Pokud hledáte přesný a čistý delay, jaký znáte z mnoha digitálních krabiček, můžete být zklamaní. Pokud jste si ovšem už přičichli k analogovým delayům, které podle mého názoru znějí lépe, dostanete z tohoto Moogu opravdu jeden z nejlepších zvuků na trhu. Potom ale budete muset oželet, že se vám tón z kytary někdy nebude opakovat zcela přesně a ve zvuku budete mít kromě temnějšího nádechu i trochu té „špíny“. Pokud nevíte, o čem mluvím, poslechněte si nahrávky, které byly natočené do roku 1975...
Roman Helcl
Info:
Moogerfooger MF-104Z Analog Delay je analogový delay s neuvěřitelným sekundovým zpožděním. Doporučená maloobchodní cena včetně DPH je 16 483 Kč.
Plus:
zní jako jeden z nejlepších analogových delayů na trhu
na analog má zpoždění delší než jednu sekundu
vzhled
efektová smyčka
Mínus:
zní jako analogový delay :-)
funkce: Delay Time control, Feedback control, Drive control, Mix control, Loop Gain control, Output Level control, Effects loop, Audio in, Feedback in, Time in, Mix in, Loop in, Mix out, Delay out, Loop out
provedení: černý panel s dřevěnými bokyrozměry: 23 x 15,2 x 5 cmváha: 1,5 kgváha brutto: 3kg (včetně napáječe a manuálu)
Efekt jsem testoval na kytaru, ale hodí se samozřejmě stejně dobře i na klávesy či další nástroje.