Mooer Radar - simulátor kytarových a baskytarových reproboxů, mikrofonů a ekvalizérů
Šikovný simulátor reproboxů do kytaristovy kapsy
Chcete hrát kytaru nebo baskytaru rovnou do linky? Je to malé, svítí to, ale mohlo by to být právě pro vás!
Před časem jste mohli číst na stránkách Muzikusu moji recenzi na efekty z řady Mooer Micro Preamp. Doporučoval jsem je i jako zálohu pro případ poruchy hlavního zesilovače. Během pár vteřin jste mohli zapojit náhradní cestu a pokračovat ve vystoupení. Podobnou funkci vám může nabídnout i Mooer Radar, který sice nemá sekci pre-amp, ale úspěšně simuluje další část signálového řetězce až po výstup zvukaři. V malinkém provedení tak můžete získat výkonného pomocníka nejen pro případ poruchy, ale i pro řadu dalších aplikací.
Mooer Radar je simulátor kytarových a baskytarových reproboxů, mikrofonů, kterými je snímáte, koncových lampových zesilovačů a pro úpravu zvuku i ekvalizérů. Jednotlivé moduly se dají vypnout, díky širokým možnostem nastavení můžete upravit zvuk k obrazu svému. Možnosti jednotlivých modulů probereme dále, pojďme se nejprve podívat na možné aplikace.
První jsem již uvedl, tedy záložní systém pro případ poruchy zesilovače na koncertě. Zapojíte za poslední krabičku pedalboardu Mooer Radar, výstup dáte zvukaři a on vám vrátí kytaru do odposlechu. Za chvíli vaše show může pokračovat.
Další aplikací je studio, kdy můžete použít Radar jako náhradu za mikrofony a reproboxy, které nemáte, případně můžete nahrávat potichu doma (při použití vhodné výkonové brzdy).
Třetí aplikací je cvičení. Radar vám nasimuluje vše potřebné pro zpříjemnění zvuku z efektů a disponuje i sluchátkovým výstupem. Můžete tak v noci spokojeně cvičit a nebudit sousedy.
Čtvrtou aplikaci považuji za velmi častou, protože takových akcí jezdím i já docela dost. Tedy myslím hraní v malých klubech v centrech měst, kde je nějaký odposlech, ale protože se tam stejně nedá parkovat, není vhodné vozit svoje velké kombo. Místo něj si vezmete k pedalboardu malý Mooer Radar a hrajete do linky.
Neměl bych zapomenout ani na baskytaristy, takže pátou aplikaci vidím v nasazení Radaru do efektové smyčky baskytaristovi toužícímu po trochu lampovém měkkém zvuku.
Jak to vlastně vypadá
Jako většina krabiček Mooer je i Radar ve formátu mikro, tedy skutečně s velmi malými rozměry. Dá se i přesto velmi jednoduše ovládat. Připojení je jednoduché: vpravo vstup jack, vlevo výstup jack a malý 3,5” jack pro sluchátka, vzadu vstup pro napájení a USB pro toho, kdo si bude chtít nastavovat parametry z počítače.
Horní strana je ale velmi odlišná od běžných krabiček: najdete na ní rozměrný barevný LCD displej a jeden enkodér pro ovládání. Je skutečně jenom jeden, ale ovládání je natolik hezky vyřešeno, že to kupodivu stačí.
A co to tedy umí
Radar umí simulovat třicet odlišných reproboxů, jedenáct mikrofonů, čtyři různé typy koncových lamp zesilovačů a grafický i parametrický ekvalizér. Simulace pracují na bázi impulzních odezev, přes USB si můžete nahrát i svoje vlastní a zcela tak změnit zvuk dle sebe.
Svoje zvuky si můžete uložit do šestatřiceti paměťových pozic.
Po zapnutí chvíli trvá, než minipočítač uvnitř Radaru nabootuje. V základním zobrazení vidíte aktuálně zvolený preset a to, který z modulů zesilovač/reprobox/ekvalizér je aktivní. Presety měníte jednoduše otáčením enkodéru, který vypadá jako klasický nožní spínač kytarových krabiček.
Pokud enkodér stisknete a podržíte déle, přepnete se do editačního režimu. Otáčením enkodéru přepínáte mezi položkami na obrazovce, stisknutím enkodéru aktivujete editaci zvolené položky, opět otáčením volíte hodnoty a stisknutím potvrdíte a vrátíte se zpět. Jednoduché, takže pro běžnou editaci skutečně jeden enkodér plně dostačuje.
Na první editační obrazovce upravujete parametry simulovaného koncového zesilovače. Můžete volit typ koncových lamp, k dispozici máte elektronky 6V6, EL84, EL34 i 6L6. Můžete nastavit i úroveň vybuzení zesilovače, filtr presence a výstupní úroveň.
Na druhé obrazovce volíte nastavení reproboxu a mikrofonu. Možných typů reproboxů je přehršel, od malých komb s osmipalcovým reproduktorem přes simulace běžných kytarových reproboxů a komb až po několik modelů basových reproboxů. Z těch třiceti typů byste si skutečně už mohli vybrat! K dispozici máte deset nasimulovaných Fenderů, tři Marshally, Diezely, Voxy, Matchlesse, Orange, Soldano a další, ale i pět Ampegů pro basáky. Na výběr máte i jedenáct mikrofonů, od klasické SM-57 až po kondenzátorovou U-87. Bohužel máte jenom jeden mikrofon, nemůžete jich smíchat více, ale i zde je nabídka velmi široká. U mikrofonu ještě můžete volit vzdálenost od středu reproduktoru k jeho okraji i vzdálenost mikrofonu od reproduktoru.
Třetí obrazovka slouží k volbě ekvalizéru a jeho nastavení. K dispozici máte dva grafické a jeden parametrický. Grafické ekvalizéry jsou pětipásmové, ale navíc ještě s nastavitelnou horní a dolní propustí (LPF/HPF). Parametrický ekvalizér je čtyřpásmový, na rozdíl od grafického máte možnost regulovat činitel jakosti Q, i zde máte navíc obě pásmové propusti.
Na editačních obrazovkách máte i možnost zapojení bypassu u daného modulu a také možnost nastavený zvuk uložit.
Krátkým stisknutím enkodéru na základní obrazovce se dostanete do režimu nastavení celkové hlasitosti (masteru) Radaru. Stisknutím a dlouhým držením enkodéru aktivujete bypass. Radar pro přepínání má uvnitř relé, je tedy možné zapojení true bypass.
Mooer Radar impulsy přijímá, klasický radar je nejdříve vysílá. Na rozdíl od této novinky od firmy Mooer byl radar vynalezen už v roce 1904, kdy si německý vynálezce Christian Hülsmeyer patentoval radar, který uměl objevit v mlze loď, byť nebyl ještě schopen říci, jak je daleko. V radarech se dlouho používaly vysílací elektronky (magnetrony), které tedy náš Radar simulovat neumí. Hrátky s magnetrony Percyho Spencera v roce 1946, kdy si všiml, že mu mikrovlnné záření z magnetronů ohřívá svačinu, způsobily, že se tomuto jevu začal věnovat více a již v roce 1947 si patentoval první mikrovlnnou troubu.
Jak je na tom Radar zvukově
Z předchozího textu určitě víte, že možnosti má Radar skutečně široké. Ve zvukových testech jsem ho používal jak s krabičkami, tak i s lampovými rackovými předzesilovači, kterým dodal právě ten potřebný prvek pro hru přímo do mixážního pultu. Zvukově se mi dařilo najít vhodnou kombinaci pro vysněný zvuk. Většinou jsem nejprve zvolil zvukově nejbližší preset a ten pak upravil. Nastavení zvuku tak i při tom pouze jednom ovladači trvalo krátce. Radar neprodukuje žádný šum, zvuk je čitelný a vše funguje přesně dle očekávání. Pokud jsem zkoušel zapojit pedalboard přes Radar přímo do aktivky, byl dobrým pomocníkem ekvalizér, kterým jsem přizpůsobil výstup zvukovým vlastnostem reprosoustavy. Při zapojení do studiových monitorů jsem dosáhl uspokojivých výsledků i s minimálními úpravami ekvalizací.
K Radaru je ke stažení zdarma k dispozici editor pro Windows a MacOS. Pro běžné nastavení ho ani potřebovat nebudete, umožní vám ale nahrát do přístroje vlastní impulzní odezvy. První verze uměly jenom 512 samplů, po aktualizaci firmwaru umí Radar nahrávat odezvy dlouhé až 1024 samplů (23,2 ms). Na testy jsem obdržel už verzi s novějším firmwarem, což bylo příjemné, že jsem nemusel hned upgradovat.
Zhodnocení
Mooer Radar je šikovný efekt, který dělá to, co by dělat měl, dělá to dobře a i ovládání se tvůrcům podařilo dobře vyřešit. Příliš podobných efektů nepotkáte, a když, tak za podstatně vyšší cenu. V balení je přiložen navíc i napáječ. Za mne tedy dostává Radar pochvalu.
Info:
Mooer Radar je simulátor kytarových a baskytarových reproboxů, mikrofonů a ekvalizérů. Nabízí originální ovládání, dobrý zvuk i možnost nahrání vlastních impulzů. Cena je 4278 Kč.
Plus:
malé rozměry
snadné programování
možnost načíst externí IR
dobrý zvuk
napájecí adaptér v ceně
Mínus:
Externí impulsy mohou být maximálně 1024 vzorků dlouhé, aktuální trend je již 2048, ale není to velké omezení.
Technická specifikace
počet simulací reproboxů | 30 |
počet simulací mikrofonů | 11 |
počet simulací koncových zesilovačů | 4 |
počet uživatelských presetů | 36 |
napájení | 12 V DC, napáječ v ceně |
spotřeba | 300 mA |
rozměry | 52 x 42 x 93,5 mm |
hmotnost | 150 g |
Web