Mooer Micro Preamps - simulace kytarových lampových zesilovačů

Přílivová vlna Mooer pro váš pedalboard

Nové miniaturní kytarové předzesilovače Mooer

Ne vždycky je přílivová vlna příjemná. Když se ale valí od firmy Mooer, mohou se na ni kytaristé těšit. Pozor! Druhá vlna řady Micro Preamp na obzoru!

Mooer Micro Preamps - simulace kytarových lampových zesilovačů
Mooer Micro Preamps - simulace kytarových lampových zesilovačů

V loňském zářijovém Muzikusu jste si mohli přečíst můj názor a také se seznámit s deseti miniaturními kytarovými předzesilovači od společnosti Mooer. Rok se ještě nesešel ani s rokem, ale v duchu mého staršího reklamního sloganu, tedy „We want Mooer!“ mi zde přistálo dalších pět modelů z řady Mooer Micro Preamp. I když předpokládám, že jako správní kytaristé čtete Muzikus, přeci jenom připomenu základní popis celé řady a i její možnosti nasazení.

 

Dvoukanálový předzesilovač v miniprovedení

Každý Micro Preamp je modelingový procesor, který napodobuje zvuk určitého kytarového zesilovače. Všechny mají shodné ovládání, tedy ovladače gainu/zkreslení, hlasitosti, třípásmových korekcí (basy/středy/výšky). Pak jsou zde dvě tlačítka se zdvojenými funkcemi. Malé tlačítko s LED diodou, označené jako CH/CAB slouží k přepínání mezi dvěma kanály zesilovače, podržíte-li ho ale déle než dvě vteřiny, aktivujete nebo deaktivujete simulaci reproduktoru/mikrofonu. Ta vám umožní použít kterýkoliv z efektů Micro Preampu pro hru přímo do linky. Krátkým stiskem pak volíte dva odlišné kanály daného předzesilovače (Clean/Drive). Nastavení si navíc přístroj pamatuje pro každý kanál. Každý přístroj v řadě Micro Preamp má v sobě simulaci většího zkreslení i čistého zvuku. Velký nožní přepínač, který sice základně funguje jako přepínač bypassu, vám po delším stisku (déle než dvě vteřiny) aktivuje nikoliv režim bypass, ale režim přepínání mezi oběma kanály Micro Preampu. Pro hru do linky tak máte plné dva kanály se samostatnými korekcemi a odlišným charakterem. Červená LED dioda signalizuje kanál s větším zkreslením, modrá je pro čistý. Můžete tak Micro Preamp použít jako zkreslovací krabičku nebo i dvoukanálový pre-amp v pedalboardu bez simulace reproduktoru, můžete ale hrát přímo do linky se dvěma odlišnými kanály a simulací reproduktoru, což můžete využít jak při běžném hraní, tak i jako rychlou zálohu pro případ závady hlavního zesilovače.

 

Pět na stole v čínských

Nové přírůstky v řadě dále rozšiřují pokrytí o velmi žádané modely pro rock a metal, ale i o reinkarnace starých bluesověji laděných zesilovačů. Pět nových přírůstků je tedy těchto:

011 - Cali-Dual, 90’s Metal Plate: Přes kličkování mezi slůvky kvůli vlastnictví názvů je nám jasné, že tou 100W kalifornskou hlavou, „která je posledních 25 let synonymem pro heavymetalový zvuk“ je myšlen Dual Rectifier od Mesa Boogie.

012 - US Gold 100 aka Fried Mied, Modern Day Classic: Zde došlo ke změně názvu, na testy dorazila ještě verze nazvaná Fried-Mied, ale na webu výrobce je již nazvaná US Gold 100. Z toho vidíte, jak je to těžké převádět do digitální verze zesilovače existujících výrobců. Je to model podle známého amerického výrobce, evidentně je myšlen Friedman, s tím, že je to nasimulovaná jeho verze Marshalla Plexi, britského zesilovače, „který by chtěl mít každý“, jak se píše na internetových stránkách Mooer.

013 - Matchbox, Boutique Vintage Combo: Míval jsem autíčka, „angličáky“, Matchbox, ale inspirací zde je evidentně americký Matchless s legendárním modelem C30. Termín „box“ v názvu ale není tak daleko, protože Matchless v návrhu svého zesilovače vyšel z anglických zesilovačů Vox.

014 - Taxidea Taxus, Boutique Modern Day Classic: Šalamounský název, kdy opět z důvodů vlastnictví není zmíněn ten zesilovač, který byl inspirací, ale dostanete nápovědu. Taxidea Taxeus je latinský název pro jezevce, který se anglicky řekne badger, a jelikož je to zesilovač a jezevec americký, bude inspirací s největší pravděpodobností Suhr Badger.

015 - Brown Sound, 80’s Classic Rock: V osmdesátých letech Eddie Van Halen neměl ještě svoje zesilovače od Peavey, resp. Fenderu (na internetu jsem viděl takto popsán tento Micro Preamp), ale pro svůj zvuk používal Marshally Plexi, ovšem provozoval je pomocí Variacu na výrazně menší napájecí napětí. Výsledkem byl právě jeho typický „brown sound“, který se snaží reinkarnovat právě tento zvuk.

Řada se tedy rozšířila o velmi zajímavé modely. Nyní skutečně můžete v řadě najít i butikové a speciální zesilovače od čistých přes špinavé crunch zvuky a tlusté overdrivy po legendární britské plexiny s knoflíky doprava a metalové highgainové zesilovače.

 

Taxidea taxus je jezevec americký. Nejen internety mají rády tohoto tvora z čeledi kunovitých. U nás máme také svoje jezevce - jezevce lesního, naši největší kunovitou šelmu. Zatímco zesilovače Badger (tedy Jezevec) se na pódiu neschovávají a můžete je vidět, našeho jezevce moc často nezahlédnete. Schovává se totiž přes den ve svých chodbách a skrýších a vyráží - jako správný rocker - ven až se setměním. Pokud na něj ale narazíte, tak ho asi nepřehlédnete, protože je dlouhý až sedmdesát pět centimetrů a váží okolo dvaceti kilogramů. Stejně jako rockeři má rád víno a rád chodí, mimo jiné, okusovat i sladké hrozny.

 

Kolik třešní, tolik višníMáme tedy v řadě již patnáct modelů, a tak by to mohlo svádět k onomu slavnému fiktivnímu japonskému přísloví, jehož pravý význam je tam utajen, takže by se mohlo zdát, že třeba jsou všechny pre-ampy podobné a tak. Podle všeho je to přísloví jen fikce, protože podle Asociace češtinářů v Japonsku višně nerostou, a stejné tak rozhodně nejsou - a i v tomto případě malých pre-ampů jsou sice vizuálně podobné, ale každý hraje jinak. Jestliže hrajete rádi klasický hard & heavy, zkuste brown sound, ty ataky jsou i v této simulaci zábavné. Líbil se mi Fried Mien, tedy také varianta na Plexi, i o kousek jemnější, tlustější Taxidea Taxus. Podobně u dalších modelů záleží na stylu, který hrajete a co je pro vás vhodné. Nejsou to - stejně jako skutečné zesilovače - univerzální modely, musíte si vybrat ten svůj zvuk dle stylu a charakteru zkreslení, ale řada je nyní velmi široká a z patnácti typů si už určitě vyberete.

Cali-Dual už poskytuje skutečně brutální metalové zkreslení. Simulace Matchlessu a jeho kanálu Dirty je obvykle oříškem, protože u originálu je zcela zásadní reakce na dynamiku hry a i zde jsou ty reakce jiné, ale to je prostě zatím oříšek obecný. Překvapil mne při hraní pocit, že většina těch nových simulací mi šla jakoby „víc za rukou“. Možná udělali u Mooeru nějaký upgrade procesoru, když jsem se díval do minulého článku, všiml jsem si, že tehdy měly efekty požadavek na napájení 220 mA, u aktuálních modelů uvádějí 300 mA, možná skutečně došlo k nějakému internímu vylepšení. Každopádně se mi na ně hrálo dobře.

Mooer Micro Preamps - simulace kytarových lampových zesilovačů
Mooer Micro Preamps - simulace kytarových lampových zesilovačů

Malej, ale šikovnej

Dobrý zvuk, velmi dobré možnosti pro různá nasazení v praxi, dobrá cena. Co víc si přát? Firma Mooer dále posouvá svoje malé předzesilovače vzhůru a musím říci, že jsem byl příjemně překvapen, pod prsty jsem cítil takové ty malé, ale důležité změny vpřed. Můžete zkusit tyto pre-ampy nejenom jako zálohu, ale i jako náhradu nevhodného předzesilovače ve svém zesilovači (například ho zapojit do returnu efektové smyčky a úplně tak vyřadit předzesilovač v zesilovači), můžete přes něj nahrávat, dát si jich pár do pedalboardu jako zkreslovače... Prostě invenci se meze nekladou a Micro Preampy jsou sice malé, ale velmi šikovné pro praktický hudební život.

 

Info:

Mooer Micro Preamps jsou simulace kytarových lampových zesilovačů v miniaturním provedení. Ceny jsou 2517 Kč každý.

 

Plus:

miniaturní rozměry

variabilita

široká škála typů

vypínatelný speaker simulátor

možnost dvoukanálového provozu

možnost provozu true bypass

 

Mínus:

Vyšší spotřeba může zkomplikovat nasazení více kusů v jednom pedalboardu.

 

Základní vlastnosti

dva nezávislé kanály v každém předzesilovači

nezávislý třípásmový ekvalizér v obou kanálech

integrovaná simulace reproduktorů

dva režimy nožního přepínání (On/Off a přepínání A/B kanálů)

 

Technické parametry

Vstupní impedance 1 MΩ
Výstupní impedance 100 Ω
Napájení 9 V DC, 300 mA
Rozměry (hloubka x šířka x výška, mm) 93,5 x 42 x 52
Hmotnost 160 g

 

http://www.mooeraudio.com/?productlist/SparkXiLie1.html

Psáno pro časopis Muzikus