Midiman neboli MIDIčlověk

Midiman neboli MIDIčlověk
Midiman neboli MIDIčlověk

Při pohledu na tyhle dva Midimaní přístroje se mimoděk vnucuje jedno velmi podobné slovo z dětských let - pidimužík - mnohem více než MIDIcokoliv, ale jde vskutku jen o první dojem. Tento test se tedy bude zabývat dvěma keyboardy, jejichž účel je jednoduchý - řídit přes MIDI kabely, cokoliv se takto řídit dá. A že je toho dost.

Midiman neboli MIDIčlověk
Midiman neboli MIDIčlověk

MIDIvskutkucokoliv?

Ano, stačí nahlédnout do publikací o MIDI technologii staršího či novějšího data, by se dověděti (jsa nových informací dychtiv), zač je toho MIDIloket. Ale teď už vážně.

Tihle dva keyboardíky vám padnou na první pohled i dotek do ruky. Nejčastější využití zřejmě tyto přístroje naleznou v rukou tvůrčích talentů hip-hopu či nejrůznějších pohrobků techna, rekrutovaných více z řad počítačových maniaků a DJů nežli absolventů LŠU, neřku-li konzervatoří (o akademiích vůbec nemluvě). Nutno uznat, že hudební nápady (občas dost dobré) má daleko větší část populace než ta, která je tvořena jedinci, jimž jejich prozřetelní rodiče dali do vínku základní hudební studium. Nejen že tenkrát ještě netušili, že ¸exdx = Ů'exdx (integrál "e na x-tou" se rovná jeho derivaci), ale někteří ani to, že Ema má maso. Musíte však uznat jednu věc. Dnes už často není potřeba k vytvoření písničky vůbec žádné hudební vzdělání, postačí mít bujnou fantazii na text, jelikož poslední generace se klaní vykecávání či hulákání "zpěváka" či takyzpěváků v libovolném takyjazyce, podbarvenému jediným akordem. Ale abych příliš nekřivdil tvůrcům této takyhudby, ano jsou to takyumělci.

 

A pro ně je tu MIDIman

Zcela logicky přichází vstříc tomuhle "hudebnímu" fenoménu dneška firma Midiman se dvěma variantami řídících keyboardů, které splní každé MIDI přání teenagerů i jiných živočichů... Při dnešním stavu "PCček" už vskutku není nutné umět hrát na cokoliv, vystačíte s jedním prstem a sekvencerem, následnou smyčkou, pár tisíci GM2/GS/XG2 barev, plejádou virtuálních efektů, zopakujete vše posunuté x-krát do x+1 stop, doplníte na příslušnou délku virtuální groove mašinou, celé to zmasterujete a rovnou vypálíte! K čemu kvartové kruhy či septakordy, probůh! Zvukové karty s optickým výstupem, virtuální nástroje a rytmery vyrobí okamžitě v nejvyšší kvalitě prakticky libovolnou muziku včetně samplů klasických nástrojů, bez zrnka šumu. Není problém si nahrát Smetanovu Vltavu v obýváku i bez symfoňáku (umíte-li noty).

Firma Midiman opravdu přichází s nástroji, které vám bez problémů umožní nahrát si cokoliv, co dnes letí i co letělo kdysi, DJ si může zpestřit svou produkci, nebo je strčíte do tašky a valíte třeba na přehradu. OXY se vejde i do běžné igelitky a určitě ji neprotrhne. S notebookem pak vyrobíte muziku i na pláži.

To vše je sice svatá pravda, ale berte mé žehrání na dnešní dobu s rezervou, myslím to jen napůl vážně. Obojí klávesy vás mohou také naučit dokonale pracovat s MIDI technologií, dokonce víc než jiné, jelikož jsou velmi názorné a každou MIDI funkci si musíte nastavit sami. Ovládání je triviální - přepnete se do datového režimu, stisknete příslušnou klávesu s MIDI funkcí a potenciometrem určíte hodnotu, načež se přepnete zpět.

 

O co vlastně jde?

Oxygen 8

Jde o kompaktní přístroj, jehož každé klávese je přiřazena druhá funkce. Kláves je dvacet pět a lze je libovolně transponovat v šíři plné klávesnice. V levé části panelu jsou dvě tradiční kolečka Pitch a Modulace, tahový potenciometr (podle stavu přepínače režimu kláves pod třímístným displejem buď hlasitosti - klávesnice normálně hraje, nebo dat - klávesám jsou přiřazeny MIDI funkce, popsané nad každou z nich). V pravé části panelu jsou dvě tlačítka pro volbu oktáv (nahoru/dolů) a osm programovatelných otočných potenciometrů. Zezadu jsou konektory - 9V napájení, vypínač, kterým volíte zdroj napětí (AC/USB/OFF), USB port, dva klasické porty MIDI Out (do počítače a do zvukového modulu) a velký jack pro sustain/switch pedál. Kromě AC adaptéru (není součástí) lze pracovat i se šesti tužkovými bateriemi. MIDI Out výstup do dalšího keyboardu či zvukového modulu poslouží v situaci, kdy se chcete nebo musíte obejít bez počítače a máte po ruce takovou věc, jelikož Oxygene 8 žádný "vyráběč" zvuku nemá. Na CD je kromě driveru řada demoverzí hudebního softwaru, u obou nástrojů stejné.

 

Keystation 49

Ten se už do igelitky nevejde, jelikož má víc než polovinu plného počtu kláves - 49, ale není o mnoho těžší nežli Oxy. Také panel má mnohem jednodušší, protože kromě dvou koleček Pitch a Modulace, tahového potenciometru hlasitosti/dat, přepínače režimu a třímístného displeje zde není nic kromě hustě popsaných sloupců zvuků GM sady. Každá klávesa má opět nad sebou vyznačenu funkci v datovém režimu. Zadní panel je totožný s Oxygenem. AC adaptér je tentokrát ve výbavě, lze použít také šest větších baterií typu C. Klávesnice je klasicky keyboardovská, dostatečně měkká a zaoblená i pro hru glisanda.

 

Instalace

Instalace obou přístrojů je notoricky jednoduchá, pro PC i Mac. Jen upozorňuji na to, že vás může pěkně zaskočit, když po zasunutí USB kabelu a následném dotazu Windows na umístění driveru a odkazu na přiložené a zasunuté CD se počítač odmlčí a jakoby zmrzne na téměř deset minut (!) s lakonickou poznámkou, že hledá příslušný software a vy prostě nevíte, která bije. Téměř týden jsem vždy resetoval PC. Nakonec jsem kapituloval a nechal ho být v tom stavu, ve kterém mu bylo evidentně dobře, a po desíti minutách ejhle, jal se pokračovat a dokončil bez problémů instalaci! Tento podivný přístup jsem zatím jinde nezaznamenal a nebojím se předpokládat, že i u vás to bude poprvé (ono je to ostatně vždycky jednou poprvé, že ano). Proto nebojte se čekání, v životě se vám to mnohokrát vyplatí. Ovladače jsou pro systémy W98/XP a MacOS 9.04 a vyšší, s předem nainstalovaným Opcode OMS z instalačního CD nebo z internetu.

 

Jak to hraje?

Inu, jako kterékoliv jiné klávesy, jelikož tihle "příživníci" na zvukových vlastnostech jiných nástrojů, modulů a karet sami o sobě hrát neumějí. Ale díky poddajné klávesnici se na ně hraje dobře, vystačíte-li s malým počtem kláves. Potřebujete-li nebo dokonce umíte hrát oběma rukama (a není to zrovna Chopin či Ježek), poslouží Keystation 49 lépe než Oxygene. Vyplatí se dát si práci a skladbu či jen sérii grooves si naťukat pečlivě do "sčotu", včetně všech MIDI informací (přepínání, Pan, atd.). V obou osmnáctistránkových manuálech je vše jasně popsáno (anglicky). Najdete zde MIDI tabulky i řadu příkladů nastavení a programování MIDI parametrů. Naučíte se využívat MIDI kontroléry apod., takže můžete nadělat fakt dost dobré muziky. Záleží jen na vás, jak dobrý počítač, zvukovou kartu a virtuální arzenál z internetu či jinde k tomu zneužijete. Midiman vám poslouží jen jako šikovný prostředník k vašemu vysněnému cíli. A proč by to nemohla být třeba zrovna autorská Grammy či Objev roku?!

 

Info:

Dva MIDI control keyboardy, s 25/49 klávesami, vhodné k výuce MIDI a tvorbě hudby do počítače či k ovládání dalších MIDI modulů. Lehoučké, skladné, levné. Cena vč. DPH: 6590 Kč za Oxygen 8 a 6690 Kč za Keystation 49.

Plus:

nepatrná velikost a váha

přehledný výpis MIDI funkcí na jednotlivých klávesách

rychlý port USB

Mínus:

příliš dlouhá, až matoucí doba instalace

žádný AC adaptér u Oxygen 8

Psáno pro časopis Muzikus