Mesa/Boogie M9 Carbine - kvalitní, dobře vybavený zesilovač pro baskytaru
Firma Mesa/Boogie rozšiřuje svou modelovou řadu, která se „chytla“. K 600W hlavě M6 přidala slabšího a silnějšího sourozence. Nový Mesa/Boogie M9 Carbine nesporně patří k nejlepším výrobkům na trhu.
Model M3 je o něco méně vybaven a disponuje „pouze“ třemi sty watty. Z doslechu od kolegů jsem se dozvěděl, že jde o poctivých tři sta wattů, M3 Carbine je tedy opravdu dostatečně hlasitý zesilovač. Modelem M9 Carbine vyhověla firma hráčům, kteří mají rádi více prvků pro korekci zvuku, nutno dodat, že by M9 měla výkonově vyhovovat snad každému, kdo má rád masivní výkon. Osobně vlastním model M6 a nedovedu si představit, že bych měl mít něco silnějšího, ale rezerva a lepší výbava se může hodit. Osobně jsem rád za střídmé ovládání na M6, korekce mám většinou ve středních polohách, občas použiji praktický přepínač Voice.
Před pár lety jsem se chtěl ve své amplifikaci vydat „lehčí“ cestou, dopadlo to jen malou odbočkou a posléze návratem do starých kolejí. Technologie, trend a doba směřují k výrobkům, které neváži takřka nic, při zachování dostatečného výkonu. Tato myšlenka mne velmi nadchla, ano je to jako sen mít pět set wattů v kilogramovém zesilovači, který můžete strčit někam do futrálu. Tyto výrobky jsou hojně používané, věřím, že existuje velká spokojenost jejich uživatelů, ale bohužel velké trafo a klasickou koncepci zesilovače asi obejít nelze.
Nechci vyvolávat lidové bouře, věřím, že z lehkého zesilovače lze dostat pěkný zvuk, ale obecně se mi zdají tyto zesilovače o něco málo dynamičtější, plošší a ne tolik zvukově pevné. Ale je to otázka přístupu, možností, technických požadavků atd. atd. Ano, je praktické si do městského provozu koupit malé auto s nízkou spotřebou, a to jak kvůli parkování, tak i nákladům na provoz. Bohužel v něm nikdy nebudete mít pocit a nesvezete se v něm tak jako v třílitrovém Cadillacu, a to přesto, že pojedete stejně rychle. Zatím tedy zůstávám u staré technologie, i když mám někdy v plné polní na schodech při cestě do sklepního klubu opět zaječí úmysly :) Hmotnost všech tří modelů není nijak tragická, ale rozhodně nejde o muší váhu.
Konstrukce
Když sem zesilovač vybalil, připadal jsem se si jako „vopice, před kterou postavíte misku sburáky“. Design je jednoduchý, ale věřím, že vás dostane. Použití vlnitých knoflíků (k vidění hlavně na Fender Jazz Bass), je velmi působivé a praktické, knoflík je pohotový, a hlavně je poloha potenciometru dobře viditelná. I všechny další ovládací prvky jsou vybrány vkusně a tvoří opravdu okázalý design.
Ovládání je uspořádáno takto (zleva): vstup/jack doplněný přepínačem pro volbu passive/aktive, první potenciometr ovládá basy, jeho vytažením můžete tuto frekvenci ještě posílit. Dále následují potenciometry pro středy a výšky, dále devítipásmový ekvalizér se spínačem a kontrolkou. Další v řadě je sekce kompresoru, nabízí nastavení Threshold a Ratio (práh/poměr), kompresor je opět doplněn spínačem a kontrolkou, které indikuje, kdy kompresor zabírá. Následuje užitečný pětipolohový knoflíkový přepínač Voice, pomocí kterého volíte charakter zesilovače (naladění středových frekvencí). Poslední knoflík v řadě je Master, který vytažením dostává funkci Mute, nechybí samozřejmě světelná kontrolka této funkce. Na posledním místě je síťový spínač a velká světelná kontrolka nad ním.
Na zadním panelu najdete běžnou základní výbavu, tedy výstupy pro reproduktory s možností přepnutí do dvou ohmů (přepínač má užitečnou krytku), Effect Loop, výstup pro ladičku, XLR s možností ground/lift a pre/post a ovládáním úrovně výstupního signálu. K zesilovači je přiložen i footswitch, proto na zadním panelu naleznete vstup pro tento prvek, doplněný přepínačem pro aktivaci, a vyřazení přepínače Voice. Pomocí footswitche aktivujete onen devítipásmový EQ a funkci Mute. Uvnitř zesilovače naleznete jen jednu elektronku 12AX7, a to v sekci předzesilovače. Vnitřku zesilovače dominuje masivní toroidní trafo, které je jedním z prvků podílejících se na výjimečných vlastnostech tohoto výrobku.
Zvuk
Tato modelové řada ve srovnání s ostatními zesilovači od Mesa/Boogie „barví zvuk“ asi nejméně, ale určitě nehrozí, že vám přes tento zesilovač budou hrát různé nástroje podobně. Rozhodně se nejedná o hi-fi záležitost, ale o monstrum, které produkuje tučný, pevný, nekompromisní, plný a rychlý zvuk, který má svou příjemnou barvu. Výborná je i dynamika, zesilovač skvěle reaguje na to, jak zaberete na nástroji. M9 má navíc možnost velké zvukové korekce, ovládání je opravdu vyladěno velmi vkusně. Myslím, že M9 Carbine nalezne použití v široké škále stylů. Pokud hledáte opravdu nekompromisní záležitost, rozhodně vyzkoušejte M9 Carbine od Mesa/Boogie.
Info:
Mesa/Boogie M9 Carbine je kvalitní, dobře vybavený zesilovač pro baskytaru, disponující výkonem 900 W. Zesilovač je vyráběn v USA a u nás se prodává za 41 360 Kč.
Plus:
zvuk, zvuk, zvuk
provedení
výbava
výkon
Mínus:
přiměřená, ale vyšší cena
Mimochodem na výrobky od Mesa/Boogie je nově pětiletá záruka!
konstrukce: hybridní zesilovač
předzesilovač: lampový (1 ks 12AX7)
konec: 10x MOSFET
výkon: 900 W
impedance: 4/2 Ω
ovládání: Gain, Bass, Mid, Treble, Master, devítipásmový grafický EQ, pětipolohový Voice přepínač měnící ekvalizaci středů
kompresor: ano (s nastavitelným Threshold a Ratio)
XLR DI výstup: ano, s nastavením úrovně, přepínatelně Pre/Post EQ
efektová smyčka: ano
rozměry: 2U / 37cm celková délka / 32 cm délka šasi
foot switch: ano, je součástí balení
hmotnost: 12 kg