Master mezi Keyboardy
Pokud jste se dosud nesetkali s potřebou používat master keyboard, je docela možné, že ani nevíte, že by se právě vám mohl takový přístroj hodit. Jelikož jste zvyklí vše řešit buď klasickou cestou - rozšiřováním svého klávesového parku, nebo naopak používáte převážně počítač, a to nejen pro záznam MIDI/Audio signálů v sekvenceru, ale též jako téměř bezednou studnici zvuků a možností SW nástrojů, pak vám stačí vlastně zcela libovolné klávesy, které umí MIDI. Ovšem v obou případech je vlastně řeč, aniž bychom jej přímo jmenovali, o master keyboardu. Podívejme se na jeden z posledních výrobků známé firmy Fatar, jejíž klaviatury jsou světově proslulé.
První dojem
Je prozaický - je dost těžký. A to právě díky kladívkové mechanice, která jej činí univerzálně použitelným nástrojem jak ve studiu, tak na pódiu. Tento typ nástroje je také nazýván MIDI Controller. Stačí jeden rack a v něm zvukové a jiné MIDI moduly, popř. počítač se softwarovými moduly, což je trend, který dnes získává stále větší oblibu.
Koncept
SL-880 Pro je koncipován jako řídící klaviatura se čtyřmi zónami, které lze využít jak pro Layer (vrstvení zvuků), tak pro Split (rozdělení klaviatury). Zóně přiřadíte daný rozsah kláves a jemu pak určitý MIDI parametr a zvuk. MIDI parametry mohou být např.: patch number, hlasitost, křivka úhozu, transpozice, vlastnosti pedálu, modulační kolečko, aftertouch atd. Zóny jsou nezávislé. Mohou se překrývat a ovlivňovat jedna druhou. Tím se dostáváme do problematiky Layer a Split. Základní idea Splitu je taková, že levá část klaviatury je nastavena jako basová, tedy doprovodná, a pravá sólová. Kdežto Layer je funkce, která umožní skládat (vrstvit) zvuky na sebe s cílem vytvořit zvuk mimořádně bohatý a originální. Pak už záleží jen na principu tvorby zvuku: nakolik je využita polyfonie, která je tak jediným omezujícím prvkem vaší geniality...
Transponovat můžete až o dvě oktávy nahoru a dolů, tedy o 24 půltónů. Takže můžete např. nechat zaznít současně čtyři syntezátory se stejným zvukem v různých oktávách, stiskem jedné klávesy - impozantní. Nebo zkuste nastavit patche takto: Electric piano, Bright piano, Strings s pomalým attackem a mírným dozvukem, na čtvrtou zónu pak Voice nebo Synth. Získaný zvuk je neskutečně hutný a pozoruhodný, použitelný leckde.
Vlastnosti
Klaviatura je kladívková, s příjemným stiskem, odezvou, která netluče (!), a hraje se na ni dobře. Jak tvrdí firma Fatar, je tato klaviatura podstatně vylepšená, takže slibuje výrazně menší poruchovost, než jakou prokazují její klaviatury u nástrojů Kurzweil, kdy při důraznějším stylu hry překvapivě brzy odcházela (praskala) kladívka a servis byl poměrně častý.
Panel je velmi prostý. Na rozdíl od jiných MIDI keyboardů zde není displej, ale skupina LEDek, signalizujících nastavený parametr (kanál, banka, program, split, transpozice, sustain, kolečka, aftertouch, shape a velocity). Dále čtyři tlačítka pro zóny a samozřejmě přepínač Enter/Edit pro vstup a ukončení editačního režimu. Dvě klasická kolečka Modulation a Pitch na levé straně panelu. Nad jednou oktávou je vyznačena číselná řada a spínání On/Off. Zadní strana je ještě prostší - 2x MIDI Out, zdířky pro pedály Sustain a Volume, 9V AC adaptér a vypínač.
Fatar SL-880 Pro akceptuje sustain pedál libovolného typu, protože snadno přepnete polaritu známým postupem: podržet stisknutý pedál a zapnout přístroj. Můžete mít zapnutou kteroukoliv zónu nebo jejich kombinaci, jsou na sobě nezávislé. Editační režim se týká té zóny, jejíž zelená LEDka svítí. Program Change má 128 možností, jako obvykle. Shape volí jeden z osmi presetů nastavení křivky dynamické odezvy klávesy na úhoz, a to pro každou zónu zvlášť. Kromě toho je zde parametr Global Velocity Curve, který je pro celý nástroj a všechny zóny.
Jako Volume pedál je doporučen Fatar VP-26, ale lze samozřejmě využít libovolný jiný. SL-880 Pro nemá žádné tovární nastavení, zapamatuje si aktuální stav všech prvků, takže po zapnutí přístroje je ve stavu jako při vypnutí. Tlačítky Up/Down procházíte všechny zmíněné parametry v editačním režimu, aktivní LEDka jej definuje. Uveďme si jeden příklad nastavení do stavu Off parametru Aftertouch pro třetí zónu. Tlačítkem Edit vstoupíte do editace, stiskem tlačítka zóny 3 ji aktivujete, tlačítky Up/Down zvolíte parametr Aftertouch a stiskem Off (klávesa Es) funkci vypnete. Přepnutím Edit do běžného režimu nastavení uložíte a funkce Aftertouch je pro zónu 3 vypnuta.
Závěr
Přístroj je snadný pro ovládání, horší je to s nošením po koncertech. Pokud splnila firma Fatar slib mizivé poruchovosti kladívek u těchto letošních modelů, pak myslím, že byste si jej měli vyzkoušet.
Info:
SL-880 Pro je profesionální MIDI Master Keyboard s Aftertouch a 88 klávesami s hammer mechanikou, vhodný do studia i na živé hraní. Jeho cena je 27 970 Kč.
Plus:
4 nezávislé zóny
8 možností Velocity curve
příjemná klaviatura
Mínus:
snad jen těch 22 kg, ale s tím nic nenaděláte