Marian Trace D4 SRC - PCI zvuková karta z Německa

Marian Trace D4 SRC - PCI zvuková karta z Německa
Marian Trace D4 SRC - PCI zvuková karta z Německa

Telefon: "Ahoj, měl bych tu na test zvukovou kartu, můžu to poslat?" "Jasně, podívám se na to." Jedním uchem tam, druhým ven. Najednou balík a v něm Marian Trace D4 SRC. Matně si vzpomínám, že jsem něco slíbil otestovat. Hm, Marian, nějak si vybavuji, že jsem kdysi dávno od téhle firmy něco v ruce měl. Absolutně si nevzpomínám o co konkrétně šlo a jaký jsem z toho měl dojem. Žádné zvláštní nadšení.

Trace D4

Aha, www.marian.de, takže německá firma. Vzpomínám na řadu věcí od RME, také německá firma, že by konkurence? Na krabici napsané údaje typu "High dynamic range", "Uncompromising audio quality" a další optimistické věty.

PCI karta obsahuje čtyři stereo digitální vstupy a čtyři stereo výstupy ve formátu AES/EBU. Hm, takže to jenom počítá čísla. Umí to ve 24 bitech, až 192 kHz. Aha, takže spousta čísel. Poněkud specifická karta. Proč tam tedy píšou "High dynamic range" a podobné věci, když to nemá převodníky?

Další údaje: vestavěný DSP pro mix a routing signálů s velmi nízkou latencí nezatěžuje procesor počítače. Sběrnice TDM SyncBus pro synchronizaci až čtyř karet v počítači současně. Testovaná verze s označením SRC umožňuje konverzi signálů s různými vzorkovacími frekvencemi mezi jednotlivými vstupy a výstupy. Synchronizační vstup WordClock, další možnosti synchronizace pomocí AES/EBU nebo vlastní sběrnice TDM SyncBus. Teď už to vypadá hodně zajímavě.

 

Hardware

PCI karta s vyvedeným BNC konektorem WordClock a se dvěma patnáctipinovými

D-SUB konektory se vstupy a výstupy

AES/EBU. Dodávány jsou dvě kabelové redukce, každá se čtyřmi XLR konektory (dva vstupy a dva výstupy), dle standardu AES/EBU. Jsou zaměnitelné, takže je potřeba dávat pozor, kterou kam zapojíte, aby souhlasila čísla vstupů a výstupů s popisky na konektorech. Není to technický problém, jen pro přehlednost. Skoro by bylo lepší místo dvou patnáctipinových D-SUB konektorů použít jeden delší. Ale je to drobnost. Kabelové redukce také mohly být o trochu delší, aby to za počítačem moc neviselo a nevytvářelo chaos v kabelech. Na samotné kartě najdete ještě konektor firemní sběrnice TDM SyncBus pro synchronizaci více (až čtyř) karet stejné firmy.

Krabice dále obsahuje CD-ROM s ovladači a s anglickým manuálem.

 

Software

Softwarové ovladače jsou k dispozici pro Windows 2000/XP. Na testovací sestavě Dell 3 GHz/WinXP (SP2) zkouším s jistou dávkou škodolibosti i standardní postup instalace, který většinou jiní výrobci zvukových karet v návodech nedoporučují. V tomto případě pro jistotu manuál nečtu. Windows najdou nový hardware, vkládám CD s ovladači a volím automatickou instalaci. Naprosté překvapení - je nalezen správný ovladač, bez jediného restartu se bleskově nainstaluje a rovnou funguje. Na liště je reprezentován ikonou D4, pod kterou najdete jak volby pro nastavení parametrů karty, tak virtuální mixážní pult i volbu Output pro routing vstupních a výstupních signálů. Ovladač je tzv. Multi-Client a podporuje práci v režimech ASIO 2.0, WDM, DirectSound, MME a GSIF 2. Kartu jsem provozoval na počítači současně se zvukovou kartou MOTU 896 HD. Vše bylo naprosto bez problémů a stabilní i při vysokých vzorkovacích frekvencích.

 

Hrajeme

Výrobce uvádí, že karta je navržena pro práci s maximální vzorkovací frekvencí 192 kHz, s minimální latencí. Konfigurace čtyř stereofonních digitálních vstupů a výstupů AES/EBU je poměrně specifická, ale velká síla karty je především v možnosti vestavěného DSP mixu a v možnostech routingu signálů. To vše řeší vestavěný DSP procesor, celé to minimálně zatěžuje procesor počítače.

Marian Trace D4 SRC - PCI zvuková karta z Německa
Marian Trace D4 SRC - PCI zvuková karta z Německa

Softwarový ovládací panel je výborným kompromisem mezi využitím možností mixu, přehledností a jednoduchostí nastavení. Považuji za praktické mít samostatná okna pro mix i pro směrování signálů. V možnostech a v jednoduchosti ovládání routingu je to tak někde mezi ovladači firmy RME, které umí nastavit úplně všechno, ale potřebujete k tomu trpělivost a nejlépe dva monitory. Také to není DirectDraw firmy ESI, kde taháte virtuální drátky mezi jednotlivými softwarovými aplikacemi. Ovládací panely jsou velmi přehledné a dostatečně intuitivní, všechna základní nastavení zvládnete během chvilky bez manuálu.

V podstatě máte k dispozici šestnáct virtuálních vstupů a výstupů, které jsou vidět softwarovými aplikacemi. Na ně můžete přiřadit jednak signály hardwarových vstupů a výstupů, osm Playback signálů z výstupů softwarových aplikací a dále máte k dispozici firemní sběrnici TDM SyncBus. Zřejmě z důvodu velkého zatížení DSP procesoru obsahuje maximálně osm kanálů a slouží jednak k synchronizaci více karet firmy Marian mezi sebou, jednak pro propojení mezi softwarovými vstupy a výstupy jednotlivých aplikací. To považuji za velkou výhodu, vzhledem k tomu, že ovladač je naprogramován tak, aby umožňoval realizovat propojení s minimální latencí. Můžete tedy libovolně směrovat vstupy a výstupy softwarových aplikací jak mezi sebou, tak mezi hardwarové vstupy a výstupy. Verze karty D4 SRC navíc řeší i onverzi různých vzorkovacích frekvencí na jednotlivých vstupech a výstupech. Pěkné.

Vestavěný DSP mix umožňuje míchat hardwarové vstupy, vstupy TDM sběrnice i výstupy sofwarových aplikací nejen do Master výstupu, ale i do pomocných sběrnic aux. Těch může být až šest při vzorkovacích frekvencích do 48 kHz a dvě při 96 kHz. Při 192 kHz vzorkování sběrnice aux k dispozici není. To vše zřejmě z důvodu nutného vysokého výpočetního výkonu vestavěného DSP procesoru.

Již jen stručně: Zajímavé jsou i možnosti synchronizace, karta kromě vstupu WordClock umí být synchronizována pomocí TDM SyncBus nebo pomocí vstupů AES/EBU. Jako Master umí vysílat synchronizační signál do AES/EBU výstupu nebo pomocí sběrnice TDM SyncBus. Vše lze samozřejmě detailně nastavit v ovládacích panelech.

 

Závěr

Karta poněkud netradiční koncepce. Vzhledem k formátu digitálních vstupů a výstupů AES/EBU a značným možnostem routingu i mixáže signálů bych viděl použití spíše v profesionální praxi nebo v domácím studiu vybaveném nástroji s odpovídajícími digitálními výstupy.

Ačkoli je ovládání mixu a nastavování všech parametrů velice přehledné a intuitivní, doporučuji přečíst (výborně napsaný) manuál. Jednak zjistíte, že to umí řadu dalších věcí a detailů, které na první pohled patrné nejsou, a zároveň jsou zde uvedeny konkrétní příklady konfigurací a nastavení.

Cena 17 626 Kč se zdá být na první pohled vysoká, ale odpovídá možnostem a provedení přístroje. Tohoto Mariana si určitě pamatovat budu.

 

Info:

PCI zvuková karta, čtyři digitální stereo vstupy a výstupy AES/EBU, 24 bitů/192 kHz, vestavěný DSP pro mix a routing signálů, firemní sběrnice TDM SyncBus. Možnost použití až čtyř karet současně. Cena 17 626 Kč s DPH.

 

Plus:

intuitivní ovládání

DSP Mix a routing

provedení softwarového ovladače

konvertor vzorkovacích frekvencí

 

Mínus:

krátké kabelové redukce

uspořádání výstupních konektorů

Psáno pro časopis Muzikus