Magix Music Studio Generation 6 - multifunkčí hudební program
Pokud se věnujete hudbě s pomocí počítače, projde vám rukama spousta hudebních softwarů. Většinou vás nijak moc neosloví, něco na tom zkusíte udělat, ale nakonec se vrátíte k tomu svému, osvědčenému. To však neplatí o Magix Music Maker Generation 6.
Není to tak dávno, co skladatel, pokud chtěl skládat, musel umět hrát na nějaký hudební nástroj, umět noty, harmonii, doma mít tak 4stopý magnetofon, a ve studiu se točilo tím způsobem, že hrála celá kapela a zpěvák zpíval písničku v kuse bez stříhání. Pak ale přišel nástup počítačů a s tím i revoluce v muzice. Jednak se počítač stal nedílnou součástí všech nahrávacích studií ve formě pomocníka při střihání, dolaďování, vytváření efektů. A vůbec, najít určité místo v písničce s přesností na tisíciny vteřiny je jednodušší na počítači než na pásce, ale hlavně, počítač se stal důležitým hudebním nástrojem. Elektronickou hudbou se proslavila nejvíce asi skupina Depeche Mode, po nich přišla spousta dalších kapel, ze kterých se vyvíjely moderní taneční styly. Dnes je počítač dostupný pro každého, a tak každý, kdo chce, může skládat a být jednou třeba českým Paulem Van Dykem. Všechny dnešní hudební proudy jako hip hop, house, trance dance, techno a spousta dalších jsou založeny převážně na samplovaných zvucích hrajících ve smyčkách. Na tento druh hudby existuje spousta programů, z nichž mě kdysi asi nejvíce oslovil Rebirth, ale teď přichází nový Magix Music Maker, a je to bomba.
Magix Music Maker Generation 6 je tak trochu mix mezi klasickým Cool Pro, Rebirthem a Premierou. Přivítá vás velmi hezké grafické prostředí, kde je základní ovládací menu, obrazovka na videoklipy a 16stopý (můžete však přidávat až na 48) aranžér.
Ovládací panel
Je v levém dolním rohu a trochu připomíná Windows Commandera s tlačítky okolo, kterými se přesouváte mezi jednotlivými funkcemi programu. Najdete zde Procházení CD, Styly, Mixážní pult, Efektový procesor, Video triky a další.
Aranžér
Je rozdělený na takty a doby (lze zvolit jiné dělení), které můžete měnit.Tady se dělá muzika a to velmi snadno. Magix umí pracovat se všemi základními soubory, jako je Wav, MIDI, Mp3 nebo Avi, a záleží jen na vás, co máte raději. Můžete je také jakkoli kombinovat. K programu dostanete ještě dvě CD plná hudebních smyček, které jsou rozděleny na Styly (Latin, Tech Tran, House, Clubsounds, Hip Hop), kde každý styl má několik podsložek (Bass, Drums, Pad, Strings atd.), ve kterých najdete např. pět druhů nástrojů nahraných v krátkých smyčkách a akordové řadě.
Když hudební smyčku natáhnete do stopy, automaticky se vám zarovná podle tempa, a co je ale opravdu úžasné, že přizpůsobí wavku i v tónovém ladění. Je to vymakané (CPU totiž dokáže přepočítat změnu tempa i v reálu po puštění skladby). Smyčku můžete editovat v hlasitosti, označit Fade in a out a také jí podle libosti natahovat nebo zkracovat.To vše jedním tahem myši. Odpadá tak neustálé kopírování a vkládání. Prostě smyčku chytnete na jednom konci, táhnete a ona se vám stále opakuje. Všechno je velmi přehledně graficky zpracované. To vše platí i o souborech MIDI. Chcete-li přidat efekty, jako je echo, reverb atd., přepnete se na efektový rack. Magix nabízí také základní editace (Cut, Delete, Paste atd.). O tom ale později.
Můžete používat smyčky připravené, nahrát si vlastní nebo si vytvořit svoje. K tomuto účelu jsou čtyři syntezátory.
BeatBox je bicí sekvencer s výběrem jedenácti drumkitů a bicí smyčku si buď složíte celou, nebo je možno použít kouzelné tlačítko Random a program vám nabízí různé styly, které můžete ještě doladit podle svého a nakonec přidat efekty. Vše je vyznačeno v dobách jednoho taktu.
Drum and Bass machine je, jak napovídá název, mix bicího a basového sekvenceru. Horní polovina jsou bicí (na výběr tentokrát 22 drumkitů) a dolní basová sekce (9 druhů). Můžete použít opět tlačítko Random. Obě sekce mezi sebou spolupracují, takže vám to bude zařezávat, jak má.
CopperSynth je syntezátorový sekvencer na způsob Rebirtha. Lze na něm vytvářet melodické nebo doprovodné linky, různě je "prznit"a efektovat.
SilverSynth je v podstatě totéž, jen s jinou zvukovou bankou.
Teď ta podobnost s Cool Pro nebo Sound Forgem. Pokud totiž chcete, můžete Magix používat jako klasický zvukový nebo hudební editor. Máte k dispozici stopy, do kterých vkládáte jednotlivé hudební linky, zpěv a všechno lze nakonec nahalit nebo protáhnout přes zvukový kompresor. K tomuto účelu připravili programátoři další překvapení, které není na domácích počítačích běžné.
Real time Audio
efektový procesor
Klikněte pravým tlačítkem myši na hudební smyčku a zobrazí se vám lišta, kde je magická věta Audio effect rack. Objeví se před vámi efektový procesor složený z pěti racků, který pracuje v reálném čase. První je klasický 10band ekvalizer, dále tu najdete rack reverb a echo, dynamics kompresor, time procesor (časová komprese, ladění a přesamplování), distortion a filter a nakonec jeden rack, kterým přidáváte takzvané non real time efekty a directX pluginy. Každý rack má dva módy. Efekty přidáváte buď přes senzor myší, nebo pro ty, kteří mají rádi přesné nastavení, je číselný mód. U každého racku je samozřejmě několik "továrních" přednastavení (HiFi, Max Bass, atd.) a efekty můžete aplikovat na jednu smyčku, nebo na celou skladbu. Lze použít také funkci Karaoke. Jediná nevýhoda jsou vyšší nároky na váš počítač, ale to je vcelku logické.
Tak. Máme skladbu hotovou, ale k dokonalosti ještě něco chybí. Chcete si udělat videoklip? Žádný problém.
Magix kombinuje soubory bez jakýchkoli problémů a tady je ta poslední podobnost. Ten, kdo se někdy snažil dělat videoklip, toužil po programu s názvem Premiera. Zapomeňte na to. Otevřete jakékoli "Avíčko" a pak už jenom kombinujte mezi sebou. Animaci máte rozdělenou po framech a na různé prolínání nebo vizuální efekty stačí zase kliknout pravým tlačítkem. Dostanete se do malého efektového studia.
Video FX studio
V této domácí střižně s velkou obrazovkou uprostřed najdete vše, co potřebujete. Můžete dělat titulky, prolínat animace mezi sebou, dobarvovat, otáčet, animaci zpomalovat nebo naopak zrychlit.
Příklad: Máte slunce vpravo a chcete ho vlevo? Klikněte na Mirror V (vertical) a máte ho tam. Jak jednoduché. Na výběr je spousta animací všech možných žánrů (Dancer, Lights apod.).
Instalační CD nabízí ještě Magix JukeBox, což je netypicky dvoušachtový přehrávač všech možných souborů s mix pultem a ekvalizérem.
Shrnutí
Už dlouho jsem neměl v počítači tak dobrý program. Trávil jsem u něj veškerý volný čas a mé doporučení je více než stoprocentní. Tváří se velmi jednoduše (což je výhoda), ale umí prakticky vše, a myslím, že ještě víc než se mi povedlo prozkoumat. Testování proběhlo na Pentiu 350 MHz se 128 MB RAM (celkem v pohodě, ale s animacemi už horší) a Pentiu 266 MHz se 128 MB RAM (tady byly problémy s real time funkcemi, jinak to ale fungovalo). Internet má velkou podporu a své výtvory můžete posílat přímo On line.
Šťouralové určitě nějakou vadu na kráse najdou, ale podle mě je Magix téměř dokonalý.
Info:
Magix Music Maker Generation 6 je multifunkční hudební program s možností tvorby videoklipů. Cena je 1999 Kč.
Plus:
skvělé grafické prostředí
jednoduché ovládání
podpora všech možných mediálních souborů
velké množství hudebních smyček a videoanimací na 2 CD
velké možnosti
Mínus:
pouze anglický manuál
vyšší hardwarové nárok