M-Audio Oxygen 61 IV - Levný univerzální pomocník
V dnešním testu se podíváme na novinku firmy M-Audio - upravený keyboard Oxygen. Podle internetových stránek výrobce je ve třech verzích - 25/49/61 kláves. Svému majiteli nabízí poměrně solidní „domácí“ komfort v ovládání nahrávacích softwarů. A pokud zrovna nemáte dost peněz na nákup nějaké té „kjůbejsky“, M-Audio vám nabízí jednoduchý multitrack zcela zdarma. Dokonce dva. Ale pojďme na to po pořádku.
Rozbalíme krabici
Přiznám se, že mám rád tištěné manuály, cédéčka atd. Bohužel doba pokročila, v krabici najdete maximálně samotné klávesy, USB kabel a velmi stručný návod, jak s nimi naložit. Součástí je i licenční karta na Ableton Live 9, k tomu ale později.
První dojem se vytváří asi půl minuty, tak tady je. Vybalil jsem poměrně lehké, jednoduše navržené klávesy se dvěma kolečky, tažnými a otočnými potenciometry, osmi pryžovými pady a - nesmím zapomenout - též jednašedesáti klávesami. Je to klávesový nástroj, zastavme se prvně u klaviatury. Už se nějak přestávám orientovat v té terminologii výrobců, kde oni slibují vyváženou, nevyváženou, výbornou, a nebo nenapíší vůbec nic, a nebo kladívkovou, a ve skutečnosti to kladívko nevidělo ani z autobusu. Klaviatura Oxygenu se dá nejlépe přirovnat ke klaviatuře běžně dostupných samohrajek. Je tedy poněkud gumová, lehká, pěkně se po ní běhá, ale současně velmi přesná a také dynamická. Osobně mi moc nevyhovuje, věřím ale, že se najde větší procento těch, kterým požadavky splní.
Ovladače všeho možného
Každému je asi jasné, že dnes „letí“ keyboardy, které zastanou více funkcí najednou. Jednak se ně dá hrát, pak se pomocí tlačítek a potenciometrů ovládá celý ten nahrávací cirkus v počítači, a to jak v klasickém PC, tak v nakousnutém jablku.
Oxygen nepatří mezi nejdražší nástroje a výrobce ho asi ani nechce pasovat mezi přístroje, které budou udávat tep moderní hudby. Z mého pohledu to je univerzální levný pomocník, který můžete mít doma a nebudete litovat. Pochopitelným základem všeho je virtuální mixpult, pomocí kterého ovládáte pult na obrazovce počítače. Oxygen vám pomůže míchat poměrně velkou muziku, ovládne najednou až sedmnáct šavlí (devět tahovými, zbytek otočnými potenciometry). Ovládat lze pochopitelně přehrávání, nahrávání, jednoduše lze editovat všechno možné. K dispozici je numerický displej, na kterém vidíte aktuální nastavení kontroléru, a to včetně modulačního a ohýbacího kolečka. To je velmi užitečná věc.
Pro ty z vás, kteří si rádi hrají s bicími, perkusemi atd., slouží osmice gumových dynamických padů. Fungují opět velmi přesně, při dotyku zoranžoví.
Ještě doplním informace o konektorech - USB, sustain pedál, vypínač a bezpečnostní zámek.
Kompatibilita - základ úspěchu
Kdyby všichni hudebníci pracovali v jednom softwaru, nebyl by problém s kompatibilitou. Možná si ťukáte na hlavu, co to píšu... ale s postupem operačních systémů a následných reakcí softwarových firem jistě víte, že kompatibilita je dnes docela problém, ač se to všechno zdá plug and play. Někdy spíš „plug and wait“.
Společnost M-Audio spolupracuje s řadou významných softwarových firem, kde se dá primární kompatibilita očekávat. Příkladem je právě Ableton, verze Lite 9 je k dispozici se sériovým číslem. Je možné také zcela zdarma využít software společnosti AIR, o AIR Ignite jsem v Muzikusu před časem psal. Dovolím si ještě krátkou filozofickou úvahu. Je-li něco úplně zadarmo, předsudek zní: nestojí to za nic. U dvou zmiňovaných softwarů bych se ale s vámi přel. Pochopitelně klavír, kterým posadíte každého na židli, tam není, ale celá řádka zajímavých zvuků ano. Stáhnout si můžete také syntezátor SONiVOX Twist Synth. A pak také požádat přítele googla, aby vám našel další. A laborovat a laborovat.
Co je z mého pohledu důležité, je fakt, že Oxygen umí pracovat i s produkty tzv. třetích stran. Testuji ho s Cubase 6.0 a StudioOne Profesional 2.6.4. U Cubase stačí stáhnout jednoduchý patch (zde: m-audio.com/kb/article/1718), spustit, „odNextovat“ a signálem, že jste postupovali správně, bude rozsvícená zelená kontrolka (Auto) na hlavním panelu Oxygenu. V tu chvíli můžete v Cubase ovládat všechno možné pomocí kontrolérů klávesnice. Zkoušel jsem to v různých projektech, byl jsem spokojen. Podobný patch nutno stáhnout i pro další multitracky, více na www.m-audio.com/products/view/oxygen-iv-61.
StudioOne společnosti Presonus je trochu jiný software, Oxygen se tam v podstatě nastaví téměř sám, jen ho musíte přiřadit v external módu. Zkouším to v několika projektech, opět funguje.
Slovo na závěr
Největší silou M-Audio Oxygenu je jeho univerzalita. Je to poměrně levné zařízení, tak na něj musíme pohlížet. Jsem ale přesvědčen, že si mezi neprofesionálními hudebníky své místo dobije. Přeji mu to.
Info:
M-Audio Oxygen je univerzální master keyboard umožňující pohodlné ovládání záznamového softwaru přímo z hlavního panelu klávesnice. Prodává se ve verzích s 25/49/61 klávesami. Ceny jsou 2490/3690/4490 Kč.
Plus:
univerzalita
poměrně přesně potenciometry
displej s hodnotou nastavení
Mínus:
horší klaviatura
absence klasických MIDI konektorů
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Počet kláves | 25/49/61 |
Klaviatura | dynamická, lehká |
HW vybavení | 17 kontrolérů, 8 padů, ovládání přehrávání, nahrávání a editace |
Další ovladače | modulační kolečko, pitch band |
Displej | numerický |
Konektory | USB, sustain pedál, vypínač, zámek |
Rozměry | 977 x 243 x 94 mm |
Hmotnost | 3,4 kg |
www: