M-Audio NRV10 - osmikanálový analogový mixpult a FireWire audio rozhraní
NRV10 v sobě spojuje možnosti osmikanálového analogového mixpultu a desetikanálového 24/96 FireWire audio rozhraní. Mixpult lze použít samostatně, zde se žádné překvapení nekoná, funguje tak, jak se od podobného zařízení očekává. Ovšem po připojení k počítači vše dostává další rozměr, protože jednotlivé vstupy a výstupy odpovídají vstupům a výstupům na zvukovce, tudíž můžeme využít všech výhod předzesilovače s tahovým faderem a pre-ekvalizací. Po přepnutí faderu do režimu FW se zase nabízí mnoho různých možností monitoringu do sluchátek, post-ekvalizace, insertů atd. Možnosti zapojení a využití jsou široké díky flexibilitě vstupů, výstupů a různého routování signálu, záleží jen na uživateli, jak se k nabídce všech možností postaví.
Popis
Vše je provedeno bytelně, kovové šasi navozuje pocit klidu, sucha a bezpečí, k dispozici jsou i úchyty pro zabudování do racku. Mixpult disponuje poměrně bohatou, na svou třídu až nadstandardní výbavou. Nabízí čtyři mono a dva stereo kanály, přičemž prvních pět vstupů má mikrofonní XLR konektory s možností zapnutí phantomového napájení 48 V. Dále jsou na každém kanálu k dispozici symetrické vstupy jack s regulací zisku a inserty pro přímé připojení externího efektu. Jsou použity předzesilovače Octane, které patří (podle referencí na internetu) ve své třídě k těm nejlepším. Na každém kanálu je dále k dispozici třípásmový ekvalizér s pevně nastavenými pásmy (škoda, alespoň parametr na středech by se jistě hodil), se ziskem +/-15 dB, dva inserty a panorama. Druhý z insertů je směrován do interní efektové jednotky, která nabízí šestnáct presetů v klasické sadě "roomů, halů, delayů, chorusů a flangerů" a kombinovaných efektů, u kterých lze editovat jeden pevně výrobcem přiřazený parametr. V jednotce master se na dalším faderu nachází výstup do sluchátek s třemi možnostmi nastavení příposlechu, je možno použít režim Monitor, kdy posloucháme aux 1, režim Cue pro přímý poslech z faderů či Main Mix. Další fader je Control Room s podobnými možnostmi a konečně poslední fader Main Mix. Výstupní úroveň je indikována dvanáctisegmentovým LED indikátorem. Na každém z kanálů jsou dále tlačítka Mute/Cue a přepnutí šavle z vstupu na monitoring FW zvukovky. Na horním panelu ještě najdeme konektory (jack) send a stereo return pro aux 1.
Na zadním panelu pak síťový vypínač, tlačítko pro aktivaci phantomového napájení, symetrický stereo výstup na XLR a nesymetrický na jack, výstupy Control Room a send/return Main Mix insertu.
Všechny ovládací prvky chodí s přiměřenou tuhostí (o faderech níže), bez viklání, kovové jackové vstupy dávají záruku odolnosti proti opotřebování. Pokud je člověk trochu kreativní dráteník, který dokáže třeba Control Room použít jako další aux˝, a ten píchnout zpátky do stopy..., užije si s NRV10 spoustu legrace.
Software
Na přiložených CD nalezneme drivery pro PC a MAC, software interFX (opět pro obě platformy) a demoverzi ProTools M-Powered.
Instalace driveru je standardní pro zvukovky M-Audio, tudíž důrazně doporučuji přečíst readme a postupovat podle návodu, jinak je výsledkem ticho. Při dodržení předepsaného postupu ovšem žádný problém nenastane, zvukovka se objeví mezi zvukovými zařízeními a vše funguje, jak má. Dále je možno nainstalovat software interFX, který pak ještě výrazně rozšiřuje možnosti využití tohoto přístroje. Jedná se o jakýsi virtuální mixpult, který obsahuje kompresor, gate, a navíc dva sloty insert pro libovolný VST plug-in, který máte již v systému. Jako bonus se spolu s ním nainstaluje šest plug-inů od výrobce, a to delay, chorus, compressor, distortion, gate a flanger. Veškeré konfigurace virtuálního pultu lze ukládat jako presety, a to včetně nastavení efektů.
V praxi
Zvuk převodníku bych subjektivně hodnotil jako o něco lepší než ze zvukovky M-Audio FW 410 a o něco horší než z převodníku Digidesign 003. Čili skoro neutrální, s lehce zvýrazněnými okrajovými pásmy a la M-Audio. Rozsah regulace vstupní úrovně je v pořádku pro mikrofonní i linkové vstupy, nenašel jsem zařízení, které by se v obou směrech nevešlo do daného rozsahu. Ekvalizér je nastaven na pásma 12 kHz, 2 kHz, 80 Hz, což je pro mne, hlavně v basech, trochu "disko" (mám raději 100 Hz), ale při citlivém používání svoji práci udělá. Škoda absence parametrických středů.
Vnitřní efektová jednotka plní svou funkci dobře, ale žádné zázraky nečekejte, je to prostě efektový procesor v mixpultu s převodníkem "za dvacítku". Je skvělá na rychlé obarvení demonahrávky, ale mastering bych přes ni nedělal. Nakonec - vůbec by tam být nemusela, berme ji jako takový příjemný bonus a dál do ní šťourat nemusíme.
Software interFX na první pohled vypadá výborně, ale bohužel, kompresor a gate, které se zdály být největší devizou tohoto rozšiřujícího softu, jsou na hranici použitelnosti. Při citlivém nastavení, kdy ještě nejsou slyšet, jsou skoro k ničemu, a při nastavení, kdy začnou zabírat, jsou slyšet tak, že nejsou už vůbec k ničemu. Naštěstí jsou k dispozici dva sloty insert, ve kterých lze použít libovolné VST plug-iny od jiného výrobce, protože pro plug-iny dodávané od M-Audio platí skoro totéž, co pro pevně "přimontírovaný" gate a kompresor. Navíc mi interFX poměrně často padal, kupodivu častěji na Macu než na PC. To sice může být problém konkrétního počítače, ale napsat to musím (Protože jiný soft mi nepadá!). Na live vystoupení bych ho zatím tedy oželel, ale budeme se společně těšit na další verzi, která bude použitelnější, protože vymyšleno je to výborně. Ano jistě, taky mne napadlo vyzkoušet, zda bude interFX fungovat s jinou zvukovkou od M-Audia, že bych si ho nechal pěkně hezky na disku, když už jsem o něm tak hezky psal. Nefunguje. Pokud není připojený konkrétně NRV10 - nic.
Uzávěr
Přiznám se, že po vybalení z krabice a letmém seznámení jsem k celému přístroji mnoho důvěry nepojal. Zejména se mi nelíbily 60mm fadery, které mají tak tuhý chod a v podstatě vylučují možnost jakéhokoli smysluplného mixu v reálném čase. Taky mi nebylo moc jasné, k čemu bych takovou věc využil, když celý proces vstupní ekvalizace a úrovní lze elegantně řešit pomocí auxových stop a plug-inů přímo v nahrávacím software. Zrovna tak mix s možnostmi automatizace a s použitím DAW kontroléru mi přišel mnohem flexibilnější, přesnější a kvalitnější.
Ale vzhledem k tomu, že jsem měl na test dost času, zůstal pultík v mém studiu skoro měsíc připojený a já si zvykl jej zprvu tu a tam, a posléze stále častěji používat. Tu jako vstup, když jsem potřeboval něco rychle nahrát, ale mnohem častěji jako monitorovací a routovací jednotku. Časem vedly dráty už ze všech vstupů, výstupů i auxů a bylo nesmírně jednoduché poslat cokoli kamkoli a přimíchnout rychle klik a originál, trošku to nahalit, prolnout, nahrát do kazety... Ne že by to nešlo i jinak, ale bylo to mnohem rychlejší, pohodlnější, a hlavně z jednoho místa. A později mi došlo, že kdybych hrál v kapele, která při produkci používá smyčky, playbacky a click pro bubeníka, tohle je to zařízení, které všechno dokonale řeší a zjednodušuje. Nový rozměr tím pádem dostaly i vlastnosti, které se na první pohled jevily záporně, tj. tuhé fadery, presetová efektová jednotka, ruská konstrukce...
Ano, změnil jsem názor. Považuji nyní toto zařízení za velice šikovné do domácího studia, s tím, že to podstatné realizujete pomocí DAW softwarově a NRV10 poslouží výborně a jednoduše jako holka na všechno, co je potřeba udělat rychle. A pokud při své live produkci používáte počítač, těžko najdete v dané cenové kategorii něco lepšího.
Stačí na chvíli zavřít oči, a je to tam: "... včíl ideáální toto na takové to, ..domáácíí nahráávááníí..."?
Info:
M-Audio NRV10 je osmikanálový analogový mixpult a desetikanálové 24/96 FireWire audio rozhraní. Doporučená maloobchodní cena je 19 990 Kč.
Plus:
velmi šikovná věc za dobré peníze
Mínus:
software interFX a dodané plug-iny
Technická specifikace:
počet mono kanálů: 4
počet stereo kanálů: 2 (1 s mikrofonním vstupem)
FireWire: 10 out, 10 in, 96 kHz/24 bitů
počet aux send: 2 (1 x Pre, 1 x Post - přiřazený internímu DSP procesoru)
počet aux return: 2 x (stereo)
phantom 48 - Vvypínatelný globálně
CR/Phones OutTRS (s nastavitelnou úrovní)
zdroje: xterní
rack: adaptér pro montáž do 19"
Testováno na:
MAC Pro Quad core Intel
Power Book G4 1,67 GHz
PC "dómoróbo" Intel 3,2 GHz
Minimální systémové požadavky pro Windows
Pentium 3-800 MHz a vyšší (vyšší výkon vyžadován pro notebooky)
512 MB RAM
Windows XP (SP2), DirectX 9 a vyšší
port FireWire
Minimální systémové požadavky pro MAC
Macintosh G3 800 MHz, nebo G4 733 MHz
(vyšší výkon vyžadován pro notebooky)
512 MB RAM
Mac OS X 10.3.9/10.4.7
FireWire port