Line 6 PODxt Live - podlahový kytarový multiefekt
Nechci to zakřiknout, ale zdá se, že zde máme novou vánoční tradici. Firma Line 6 připravila svým zákazníkům k letošním vánocům milé překvapení. Minulý rok to byl PODxt a letos je to jeho "podlahová" verze - PODxt live.
V tomto článku se zaměřím spíše na to, jaké změny inovace přinesla - tedy čím se PODxt Live liší od svého předchůdce.
Popis přístroje
Solidní krabice z ocelového plechu má rozměry 515 x 285 x 80 mm a váží kolem pěti kilo. Na horním panelu je jedenáct plastových tlačítek a řada šesti ovládacích knoflíků je chráněna madlem, za které lze POD přenášet, eventuelně zdvihat malým jeřábem :-).
Po pravé straně je robustní kombinovaný pedál, vlevo nahoře pak editační displej, pár ovládacích knoflíků (Select, Effect Tweak, Save, Edit a Output Mode) a menší číselný displej, který ukazuje aktuální preset.
Na zadním panelu najdeme zleva jack pro připojení dalšího pedálu, kytarový vstup, vstup aux, stereo výstupy, výstup pro sluchátka, MIDI In, Out a Thru, konektor pro přímé připojení kytary Variax, USB, vypínač napájecího napětí a vstup pro síťový napáječ.
Co nového PODxt Live umí
Obsahuje více než 80 stompboxů a studiových efektů, které prošly důkladnou inovací a zní o mnoho lépe než u předchozí ledvinové verze. Také zde nalezneme 36 legendárních klasických modelů zesilovačů, 24 reproboxů (Cabs) a 4 modely mikrofonů, k nimž je možno dokoupit balíčky s dalšími modely. Využít lze celkem 128 Channel Memories (64 továrních a 64 uživatelských presetů), které se dají snadno editovat. Tlačítkům pod displejem jsou přidány nové funkce a k dispozici je chromatická ladička, která se zobrazí na velkém podsvíceném displeji. Nožní ovládání umožňují samostatné přepínače pro Amp, Stomp, Mod, Delay a kombinovaný pedál pro Volume/Wah/ Tweak a kombinovaný přepínač pro ladičku a Tap, který umožní rychle nastavit aktuální tempo.
Vstupy a výstupy - nesymetrický jack (6,3 mm) s přepínačem Normal/Pad pro kytary se zabudovanou elektronikou a silným výstupním signálem, vstup pro druhý pedál, který je nutno dokoupit (Line 6 EX-1 nebo lze použít jiný standardní pedál, dále vstup pro CD/mp3 přehrávače (jack 3,5 mm) a jiné externí zdroje signálu (vhodný pro cvičení třeba s automatickým bubeníkem), dále digitální vstup pro kytaru Variax, analogové stereo výstupy pro zesilovač nebo linku (jack 6,3 mm nesymetrický) ovládané přepínačem Live/Amp a trimrem pro plynulé nastavení výstupní hlasitosti a sluchátkový výstup. Zasunutí konektoru sluchátek automaticky přepne PODxt Live do Studio Direct Modu - simulace A. I. R. II DSP.
Všechny funkce je možno ovládat MIDI - buď tradičně kabely, nebo přes USB.
MIDI je možno použít pro Tone Transfer (Save/Select/MIDI Dump) a přímo propojit PODxt, PODxt Pro nebo PODxt Live. Pro přenos dat mezi ostatními produkty Line 6 je nutné použít propojení s počítačem a nový editor Line 6 Edit (volně ke stažení na internetu) pro PC/Mac.
Starý editor nelze použít, ale na novém editoru pro GuitarPort to funguje. Stejně jako u PODxt zde máme možnost digitálního nahrávání a přehrávání pomocí sběrnice USB (PC i Mac).
Komu nebude stačit množství efektů, může si dokoupit rozšíření - Model Pack. Zatím jsou k dispozici tři balíčky a jeden z nich FX Junkie je v PODxt Live již nainstalován. Dále je k dispozici speciální výstupní režim pro movitější muzikanty, optimalizovaný pro Bose P. A. S. reprosoustavy Clindrical Radiator - speciální ozvučení pro muzikanty (www.bose.com).
Jak vidno, umí toho víc než dost, takže si vyzkoušíme, jak POD xt Live funguje. Klasicky připojíme kytaru, originální síťový napáječ a výstup PODxt Live do zesilovače. Pro mono zesilovače je určen levý výstup. Stisknutím tlačítka lze nastavit stejně jako u PODxt, co chceme připojit - tzv. Output Mode. Pro začátečníky je nejlepší použít sluchátka a PODxt se nastaví automaticky. Pokud jde o připojený aparát, měl by být co nejlepší, především pokud chceme používat zvuky akustických kytar. Běžné kytarové kombo nepřenáší horní část kmitočtového spektra a některým zvukům to ubírá na kráse. Korekce by měly být nastaveny na rovnou kmitočtovou charakteristiku a hlasitost tak, aby nedocházelo k přebuzení vstupu zesilovače. Je ale pravda, že každému se líbí něco jiného.
Po zapojení
PODxt Live má 128 pamětí pro zvuky organizované do 32 bank po čtyřech zvucích, které je možné přiřadit tlačítkům A-D, a to sešlápnutím nožního spínače. Po změně banky je třeba ještě dalším šlápnutím potvrdit volbu A, B, C nebo D. Přímá volba kanálu ovšem není možná, takže je dobré mít zvuky pro daný song v jedné bance.
V bankách 1-8 jsou předprogramovány zvuky určené pro použití při nahrávání, do PA nebo do sluchátek. Banky 9-16 jsou vhodné pro zapojení výstupu PODxt přímo do komba. Zbývající banky jsou připravené pro zvuky vytvořené uživatelem. Je možno buď upravit tovární zvuky, přetáhnout si zvuky přes USB, nebo MIDI připojení v počítači z jiných produktů Line 6 (pěkné jsou některé z nové verze v 2.01 pro PODxt - až dosud však poslední verze Line 6 Edit, který je k tomu nutný, ještě PODxt Live nepodporovala). Podle manuálu je mezi PODxt (tedy PODxt, Live a Pro) možné posílat zvuky z jednoho zařízení na druhé také pomocí funkce MIDI Dump. Na www.customtone .com je ke stažení mnoho zvuků, vhodných pro nejrůznější hudební žánry.
Před použitím doporučuji srovnat především hlasitost pomocí Channel Volume (pozor na přebuzení - Clip). Pokud to nebude stačit, máte k dispozici ještě Gain na kompresoru. Doporučuji současně nastavit Treshohd na vyšší záporné hodnoty (získáte delší tón), a potom použít Gate. Zvuky, které chcete upravit, si pak překopírujte do volných uživatelských presetů (Save) a teprve tam je editujte. Také pro PODxt verze 2.01 si můžete stáhnout pár pěkných zvuků. A nelekejte se, všechny tovární zvuky (zvláště ty přeefektované) nejsou určeny pro živé hraní, firma Line 6 myslí i na studia a filmovou hudbu.
Změny proti PODxt
Uživatelé PODxt musí počítat s poněkud jiným ovládáním, které bylo zřejmě částečně vynuceno umístěním PODxt Live na podlaze. Tlačítka pod displejem, která dříve přepínala banky A-D, nyní ovládají kompresor, zesilovače, gate a čtyřpásmový parametrický ekvalizér. Jedním zmáčknutím se funkce vypne nebo zapne, dvojí zmáčknutí pak vyvolá editaci. Zmizela tlačítka nad displejem, jejich funkce byla převedena na stejnojmenné nožní přepínače a Cab/Air je nyní pod volbou Edit/Select. Knoflík Volume je nahrazen pedálem s nastavitelným minimem, který můžete podle potřeby zařadit post nebo pre. Nastavit hlasitost na nulu můžete zapnutím ladičky - trvá to asi dvě sekundy. Vpravo pod displejem je nové tlačítko Output Mode, jehož nastavení se neukládá do jednotlivých presetů, ale má generální charakter - platí pro celý PODxt Live. Zde je možno nastavit ladičku, způsob připojení, kontrast displeje, nastavení MIDI/Variax a zjistit nainstalovanou verzi firmware. Ve všech presetech je nainstalován čtyřpásmový parametrický ekvalizér a chybí tři přímé ovladače Amp Models, Effects a Reverb, které by se nohou špatně ovládaly.
Další novinky najdete na zadním panelu - viz popis přístroje.
Podpora na internetu
Na webových stránkách www.line6.com a v přiloženém manuálu najdete více informací a maximální podporu, nutná je však elementární znalost angličtiny. Custom Tone a Tone Exchange umožňuje stažení a výměnu nových zvuků z internetu. A samozřejmě bezplatný upgrade.
Line 6 si však zaslouží ještě jednu pochvalu. Vzhledem k velkému počtu inovací přišel na svět Monkey - inteligentní updater, který za vás vše zařídí. Je třeba se připojit na www.line6.com, zřídit si zdarma svůj účet a stáhnout si prográmek Line 6 Monkey. Ten po spuštění ověří stav připojeného a zapnutého Line 6 zařízení a přehledně zobrazí, co je nainstalováno a co nového je možné z webu stáhnout. Pak už si jen zaškrtnete, co chcete a co ne, stisknete tlačítko Update a Monkey pracuje za vás. Další výhodou registrace je, že pokud chcete, dostáváte na svou emailovou adresu zprávy o všech novinkách.
Závěr
Myslím, že není co dodat. Nové zvuky jsou po nastavení o mnoho lepší než u minulé verze, z efektů mě zaujaly zejména některé reverby a delaye. Jak jsem se již zmínil, dostáváte do ruky (tedy spíše pod nohy) univerzální přístroj, který má obrovské zvukové možnosti, a záleží jen na uživateli, jak je využije.
Info:
PODxt Live je digitální multiefektový podlahový pedál a kytarový předzesilovač, který mimo jiné umožňuje simulaci zesilovačů, boxů, mikrofonů a komunikaci s počítačem (PC/Mac) včetně přímého digitálního nahrávání přes sběrnici USB. Jeho cena je 18 790 Kč
Plus:
bytelná konstrukce
nožní ovládání
kvalita efektů
nové špičkové zvuky
velké možnosti editace
FX Junkie
SW Updater Monkey a podpora na internetu zdarma
Mínus:
vyšší hmotnost
nastavení továrních presetů
neškodil by oktáver
někomu může vadit systém přepínání zvuků