Lexicon PCM92 - v klidu a bez emocí

Lexicon PCM92 - v klidu a bez emocí
Lexicon PCM92 - v klidu a bez emocí

Dozvukové a efektové procesory firmy Lexicon najdete ve vybavení většiny nahrávacích studií i ozvučovacích firem. Série PCM, počínaje legendární „sedmdesátkou“, procházela po více než tři desítky let velmi zdařilým vývojem a nejmodernější „devadesátšestka“ přinesla kromě nových algoritmů s velmi zdařile nastavitelnými presety také vybrané programy z legendárních starších modelů. Navíc mohla nabídnout i dlouho očekávanou možnost přímého připojení formou plug-inu do DAW přes rozhraní FireWire...

Lexiconoví uživatelé mohli být navýsost spokojeni - ti, kteří spoléhají na Mac, se připojili k DAW přes FireWire (pokud mají novější operační systém než 10.6.), zatímco uživatelům PC nezbývalo než čekat na novější verzi softwaru, která slibovala, že bude tuto možnost podporovat. Místo očekávané podpory se však na trhu objevil další procesor pod označením PCM92 za téměř poloviční cenu, který jako by devadesátšestce „z oka vypadl“...

 

Jaký je vlastně rozdíl mezi PCM96 a 92?

Tato otázka zaznívá od překvapených a zmatených uživatelů „devadesátšestek“ nejčastěji: Propagační letáčky a internetové informace na firemních stránkách totiž naprosto záměrně prezentují PCM92 jako zcela nový model, který se za mlžným oparem tváří jako nástupce PCM81 a 91 využívající technologie z PCM96.

 

Po pečlivém prostudování manuálů od obou přístrojů a projetí všech programových možností začne většině uživatelů docházet, že pokud budou klasicky využívat analogové či digitální porty na zadním panelu, jsou zvukové možnosti obou modelů naprosto rovnocenné a v podstatě mají co do činění s jedním a tímtéž přístrojem.

Lexicon PCM92 - v klidu a bez emocí
Lexicon PCM92 - v klidu a bez emocí

Namísto nových reklamních sloganů a propagačních triků bych jako solidnější přístup vůči zákazníkům viděl prezentaci nového modelu například pod názvem PCM96-Live (proč ne, když existuje již verze Surround), které chybí oproti základnímu modelu možnost připojení přes FireWire k DAW formou plug-inu. Mezi další odlišnosti patří absence paměťové karty a možnost připojením nožního pedálu u PCM92. Tím jsme s výčtem odlišností u konce a vy s údivem zjistíte, že kromě zdvojených výstupních portů na zadním panelu (TRS) budete další rozdíly mezi modely 96 a 92 hledat marně (ve specifickém popisu se dokonce při kopírování a úpravách uživatelského manuálu z PCM96 na 92 podařilo zapomenout na údaj o rozhraní FireWire a Memory Card i pro PCM92).

 

„Zlatou korunou“ současného vývoje v Lexiconu, který je poznamenán poněkud „méně srozumitelnou“ obchodní politikou, je monstrózní uvedení PCM Native Reverb Bundle na studiový trh za zhruba třetinové náklady oproti PCM96 namísto její kompatibility s Windows. Zatímco ti, kteří firmě důvěřovali a zakoupili model PCM96, teď skřípou zuby a mohou se tak nanejvýš dožadovat od firmy nového plug-inu zdarma či za symbolickou cenu, ti rozvážnější se teď s myší v ruce pochechtávají při zařazování PCM reverbů Lexicon v luxusním prostředí DAW na libovolný kanál. Jak to mají ale hudebníkům a zvukařům vysvětlit dealeři, kteří se vždy snažili o solidní obchodní vztahy se zákazníkem?

 

Info:

Lexicon PCM92 je kvalitativně i programově kopií PCM96 bez rozhraní FireWire a paměťové karty. Doporučená cena včetně DPH je pro PCM92: 49 990 Kč,pro PCM96 85 990 Kč a pro PCM Native Reverb Bundle 33 990 Kč.

Psáno pro časopis Muzikus