Lehle 1at3 - rozbočovač kytarového signálu
Lehle 1at3
Jedna kytara do tří zesilovačů
Pokec popisný
U každé krabičky, která má posílat signál do více aparátů (efektů), jde vlastně jen o jednoduchý přepínač. Jenže samotný kytarový signál je z pohledu rozmnožování nepraktický. A proto stojí před výrobcem volba, zda využít aktivní pre-amp (buffer), nebo ne. Testovaný 1at3 je striktně v zapojení true bypass, žádná aktivní elektronika se nekoná. Signál putuje přes relátka se zlacenými kontakty.
Krabička má za úkol poslat kytarový signál až do tří zařízení, a to jednotlivě nebo současně (kombo, efekt, ladička...). Výstup C lze navíc využít jako efektovou smyčku; v tomto případě máme možnost poslat signál pouze do dvou aparátů.
Lze spojit více 1to3 dohromady a řídit je prostřednictvím MIDI. Manuál obsahuje obrázky s ukázkami základních možností propojení. Osobně bych využití neomezoval jen na kytary, ale v pohodě i na další nástroje (klávesy, basa).
Krabička je vyrobena v typickém stylu Lehle. Což znamená nenápadnou eleganci, praktičnost a bytelnost. Na čelním panelu máme tři spínače, každý se signalizační kontrolkou odlišné barvy. Vedle nich jsou nenápadná tlačítka pro programování.
Na zadním panelu jsou dva vstupy, tři výstupy, samice napájení a tlačítko společné země (grounds). A konečně je zde velká jacková samice, specialitka mnoha mašinek Lehle. Je určená pro MIDI, resp. propojení více 1at3. Pro standardní konektor MIDI DIN je nutno mít propojku, kterou buď zakoupíme nebo si vyrobíme doma.
V katalogu Lehle najdeme podobně nazvanou krabičku: 3at1. Co umí, asi každý uhodne sám.
Pokec praktický
Základní funkce je prostá. Stiskem jednoho ze spínačů směřujeme kytaru do příslušného výstupu. Dokud jej nezmáčkneme znovu, výstup je stále aktivní. Tak lze postupně aktivovat více výstupů naráz.
Přepínání je bezhlučné, žádné lupání ani jiné nešvary zde nenajdeme. Ovlivnění signálu při průchodu krabičkou jsem nezaznamenal, při slepém testu vše dopadlo na jedničku.
Další možnost využití leží v současném krmení více aparátů. Znělo to hodně zajímavě, pokud nástroj hrál současně z několika zesilovačů. Pak jsem si vzpomněl na Stevea Lukathera, který hraje nejen do sterea, ale uprostřed má navíc vždy suchý signál (před reverbem a delayem). Hned jsem to s 1at3 vyzkoušel. A musím říct, že to vůbec není špatné! Zvuk dostane nový rozměr, je zajímavě konkrétnější. Člověk by se hned namlsal. Výrobce upozorňuje, že se při zapojení do více aparátů mohou vyskytnout zemní smyčky, a pak je třeba použít DI boxy. Mě se toto při testování vyhnulo, vše hrálo parádně a bez brumu.
Zajímavá drobnost: Pokud není krabička napájena, signál jde automaticky do výstupu A.
Pokec modový
Krabička neumí jen jednoduché směřování signálu (mod 1), ale lze ji též programovat (mody 2 a 3). Programování je jednoduché. Díky tomu můžeme nožním spínačům přiřadit vlastní routování. Třeba, že při stisknutí spínače A půjde signál současně do B a C. Vysoce praktická záležitost.
Pokec závěrečný
Ani nemajetný muzikant nemusí pohrdnout možností směřování signálu do více zdrojů. Díky snadnému programování nejsme omezeni jen na prosté zapínání a vypínání signálové cesty. A co je hlavní, zvuk prochází bez ovlivnění.
Náš nástroj tak může znít zase o něco lépe a zajímavěji. Tedy pokud k tomu ještě nezapomeneme občas cvičit...
Info:
Lehle 1at3 je rozbočovač kytarového signálu až do tří aparátů s možnostmi programování. Doporučená cena je 4990 Kč.
Plus:
zvuk
provedení a vzhled
německá kvalita, žádný PRC
programování (je snadné, nové možnosti)
možnost řetězení více 1at3
Mínus:
MIDI přes speciální jack (DIN konektor by se do šasi vešel)
složitější manuál
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Vstupy | 2x (Input, Input C->B) |
Výstupy | 3x (A, B, C) |
Napájení | 8–20 V DC |
Max. odběr | 97 mA |
MIDI | ano; přes speciální rozhraní (velký jack) |
Hmotnost | 0,8 kg |
Rozměry | 10,3 x 15,6 x 4,7 cm |
www: