Lee Hooker Screamer Trip - bluesový výlet
Když na sklonku sedmdesátých let přišli konstruktéři japonské firmy Ibanez s krabičkou Tube Screamer TS-808, asi netušili, že tenhle typ overdrivu bude za pár let mezi kytaristy patřit k nejvyhledávanějším a že se jeho zapojení stane modelovým vzorem pro mnoho ostatních výrobců na celém světě. Nedávno se objevil další přírůstek do rodiny "tjůbskrýmrů", pochází z našich luhů a hájů a na trh jej uvedla firma Lee Hooker.
Popis
Lee Hooker Screamer Trip má podobně jako jeho vzor tři knoflíky (Drive, Tone, Balance) a nožní spínač, který je v tomto případě true bypass (krabička při vypnutém efektu "nežere" signál). Pomocí Drive nastavujeme míru zkreslení, Tone je tónová clona a Balance hlasitost Screamer Tripu v akci. Napájení je řešeno klasicky 9 V baterií nebo externím DC napáječem stejného napětí. Chcete-li vyměnit baterii, musíte vyšroubovat čtyři šroubky a sejmout dno krabičky, podobně jako je tomu u "pastiček" MXR (takže raději bych používal napáječ). A teď překvápko: Stejným způsobem jako k baterce se dostanete k dvojitému minipřepínači umístěnému přímo na tištěném spoji. Přepínač jednoduše řečeno řeší možnost výběru mezi zvukem TS-808 (víc komprimuje a nemění tolik zvuk od basů do výšek) a TS-9 (novější model Ibanez Tube Screameru, který má o něco pevnější zvuk posunutý více do středů). Takže Lee Hooker Screamer Trip nabízí obě oblíbené varianty Tube Screameru! Můj osobní názor je, že fenderům strat, tele a obecně nástrojům se single coil snímači sluší víc zvuk TS-808, zatímco les paulům a dalším kytarám s humbuckery spíše varianta TS-9 (TS-808: oba přepínače v poloze On, TS-9: oba Off).
Test
Screamer Trip jsem zkoušel s použitím kytar Fender Stratocaster, Duesenberg Starplayer TV a aparátů Fender Twin Reverb, Fender Princeton Reverb a Marshall JCM800. Krabička se chová přesně tak, jak se od ní očekává. Při zapnutí příjemně nakreslí a zhutní zvuk kytary, zachovává dynamiku, pěkně artikuluje v kilech, přičemž nemění charakter nástroje a aparátu. Není agresivní na výškách a nepřidává basy. Velmi dobrého výsledku dosáhneme, když Drive nastavíme zhruba na 12, Tone na 14-15 a Balance přibližně na 14-15 hodin, přičemž celolampový aparát s čistým zvukem "vyjedeme" tak, aby kreslil koncový zesilovač (u fenderů volume 7,5-10). Nakopneme tak zesilovač na vstupu a navíc získáme dynamickou kompresi koncáku, což ve výsledku znamená zatraceně dobrý sound (přesně jako u zámořských příbuzných). Samozřejmě se dá s knoflíky na krabičce točit dle libosti, korekce fungují v celém rozsahu, záleží na vkusu uživatele.
Resume
Lee Hooker Screamer Trip je povedená pastička pro příznivce blues a vůbec americké muziky. Snese srovnání se světovými výrobky tohoto typu a její tvůrci se rozhodně nemají zač stydět! Příznivá cena na našem trhu navíc přispívá k celkově velmi dobrému dojmu, jímž na mě tato krabička působí.?
Info:
Lee Hooker Screamer Trip je kytarový overdrive kostruovaný podle vzoru slavných krabiček z 80. let Ibanez TS-808 a TS-9. Stojí 3000 Kč.
Plus:
pěkný klasický zvuk
true bypass switching
příznivá cena
Mínus:
nesnadný přístup k napájecí baterii
Technická specifikace:
vstup: 6,3 mm jack; > 500 kOhm
výstup: 6,3 mm jack; < 10 kOhm
ovládání: Drive, Tone, Balance
spínání: analog true bypass
šum (IHF-A) -100 dB
max amplitude: > 35 dB
napájení: DC 9 V baterie/adaptér DC 9 V/200 mA
rozměry: 70 x 112 x 55 mm
váha: 260 g
V poslední době se čím dál častěji ve výbavě našich kytaristů objevují nástroje, aparáty a efekty od výrobců z Moravy a Čech. To, že dostávají přednost před dnes již dostupnými produkty ze zahraničí, je, myslím, nejlepším ohodnocením jejich kvality. Zeptejte se třeba Zdenka Bíny, Norbiho Kovácse, Oldy Krejčovse nebo Pavla Skály...