KRK Rokit Powered 5 - zvuk, který (ne)naKRKne
Velice originálně navržené Rokit Powered 5 jsou, stejně jako ostatní produkty americké firmy KRK Systems, kterou v roce 1986 založil inženýr Keith Klawitter, ukázkovým příkladem spojení moderního, neokoukaného designu, poctivého řemeslného zpracování a velmi zajímavých zvukových vlastností.
První dojmy
Už při zběžném ohledání zaujmou Rokit Powered 5 svou masivní konstrukcí. Celý korpus bedny z tvrzeného plastu je odlit z jednoho kusu materiálu a působí bytelným dojmem. Oba reproduktory, jak nízkofrekvenční 5" žluté barvy, pro KRK Systems specifické, tak 1" tweeter jsou vsazeny do tmavošedých plastových rámečků, bez použití viditelného šroubového spojení. To je nejen velice efektní z dekoračního hlediska, ale také praktické pro eliminaci nežádoucích resonancí. Obecně totiž platí - čím méně jakýchkoli spojů, tím lépe. Pro zdůraznění nižších pásem je ve spodní části monolitu pod logem firmy umístěn bassreflex. Levý horní roh vhodně doplňuje podsvícený štítek s označením typu, který zároveň slouží jako indikátor režimu On/Off. Přišroubovaný zadní panel nabízí několik možných variant zapojení. Uživatel může zvolit mezi symetricky zapojenými vstupy XLR (cannon) a TRS (6,3mm jack) nebo nesymetrickými RCA (cinch). Ovládání hlasitosti od -30 dB do +6 dB je umístěno také vzadu, stejně jako potenciometr pro doladění vysokých kmitočtů, konkrétně -2 dB, -1dB , 0 dB a +1 dB. Osobně si myslím, že výrobce mohl "pustit chlup" a vybavit každého 7,25 kg vážícího mazlíčka ještě možností doladění basů, což je funkce, zejména při instalaci monitorů v neideálních podmínkách, poměrně využitelná. Pod hlavním vypínačem Power je zabudován přepínač pro změnu napětí a konektor pro připojení do sítě. Všechny důležité informace a upozornění jsou uvedeny dvojjazyčně, přičemž verze v obrázkovém písmu ihned napoví, kde tento výrobek spatřil světlo světa, i když drobný anglický nápis přesvědčuje, že nad dodržením správných technologií pečlivě bdí inženýři ze "západu".
Vybalil, postavil, zapojil
Jakmile jsem, díky přibaleným napájecím kabelům, pustil do boxů šťávu a pln očekávání dal počítačové mechanice povel roztočit první testovací CD, překvapil mě až pozoruhodný smysl pro detail, jakým tyto nearfieldy disponují. Nízkofrekvenční reproduktor je vyroben ze skelného aramidového vlákna a nabízí zvuk sice spíše středový, ale rozhodně ne nepříjemný. Stejně tak neodimiový tweeter hraje nevtíravě, výšky jsou měkké, konkrétní, ale přesto neagresivní a celkový poslech působí kompaktně. Nižší pásma, přestože jsou dobře čitelná, mají občas tendenci být lehce "pod dekou", což je do jisté míry dáno i samotnými rozměry reprobedny 280 x 190 x 230 mm. Na to ovšem výrobce pamatuje a případný zájemce může svoji sestavu obohatit ještě o aktivní 150W subwoofer RP 10S s rozsahem 36 Hz-150 Hz, který jí svými devatenácti kilogramy jistě dodá i patřičnou váhu. Jediné, co jsem v přiloženém (pochopitelně pouze anglickém) manuálu nenašel, je graf s přesnou frekvenční charakteristikou. Ten bohužel KRK Systems neuvádí ani na svých webových stránkách www.krksys.com, takže, co se parametrů týká, lze pouze dodat, že buzení RP 5 je řešeno Bi-Amp technologií, výkonové údaje jsou HF 15 W a LF 30 W. Kmitočtový rozsah je udáván 53 Hz-20 kHz, dělící frekvence 3 kHz a subsonický filtr 45 Hz.
Závěrem
Když jsem byl před časem osloven, zda bych nechtěl na RP 5 napsat testík, zhruba týden mi už tyhle sympatické nearfieldy říkaly "pane". Tím by tento článek možná mohl postrádat na nezaujatosti, ale zdůrazňuji, že to opravdu byla náhoda. Strávil jsem spoustu času posloucháním monitorů rozličných firem i vlastností a Rokit Powered 5 mě zkrátka oslovily nejvíc. Případného hnidopicha chci upozornit, že se pohybujeme v cenové relaci cca do 11 000 Kč za pár, takže mu pochopitelně věřím, že existují i lepší! Vše je ale otázka osobního vkusu a cítění, takže při výběru monitorů doporučuji vybavit se několika referenčními CD s muzikou, kterou máte dobře naposlouchanou, trpělivostí a asi tak týdnem dovolené. Jelikož to není koupě jen na pár dní, vybírejte pečlivě, zvlášť, když jako já čekáte přírůstek do rodiny a tušíte, že veškeré vaše investice následujících dvacet let budou mít úplně jiný charakter:-).
Info:
KRK Rokit Powered 5 jsou aktivní studiové monitory pro domácí i profesionální použití. Cena jednoho monitoru je 5390 Kč.
Plus:
výborný detail
potenciometry opatřeny aretací pro přesné nastavení poloh
vhodné i pro zapojení 5.1
cenová dostupnost
Mínus:
nemožnost doladění nízkých kmitočtů
chybějící graf s frekvenční charakteristikou