Krk Exposé E8B - kvalitativní strope z produkce firmy Krk

Krk Exposé E8B - kvalitativní strope z produkce firmy Krk
Krk Exposé E8B - kvalitativní strope z produkce firmy Krk

Monitory Exposé E8B mají být kvalitativním stropem z produkce firmy Krk. Podle ceny tedy určitě. Z informací od výrobce se dozvíme, že tyto monitory byly navrhovány s ohledem na maximální možnou kvalitu poslechu a cenové kritérium bylo až na druhém místě. V dnešní době nezvykle kacířské prohlášení.

Provedení a technika

Konstrukce monitorů je běžná klasika, alespoň na první pohled. Aktivní řešení, ozvučnice typu bass-reflex, osazení 1" výškovým a 8" basovým reproduktorem. V textu manuálu i reklamních prospektů se to hemží termíny typu "low distortion", "low resonance" a dalšími podobnými pojmy a s tím souvisejícím konstrukčním řešením všech komponentů monitoru. Prostě cílem je údajně dosažení co nejnižšího zkreslení reprodukce při všech poslechových hlasitostech.

 

Od prvního vybalení se dostavují příznivé dojmy, kromě jedné "drobnosti": Podle údaje výrobce váží jeden monitor 30,4 kg a není nejmenší důvod tomu nevěřit. Dostat pečlivě zabalený monitor z krabice není rozhodně jednomužná záležitost. Manipulace s pytlem cementu se zdá subjektivně jednodušší. Za velice promyšlený detail považuji kryt z průhledného plastu, kterým jsou u zabaleného monitoru přikryty reproduktory a brání se tak jejich poškození při manipulaci.

 

Provedení monitorů je po všech stránkách pečlivé, bedny působí velice robustním dojmem. Tvar je údajně optimalizován pro dosažení co nejmenších vlastních rezonancí ozvučnice a co nejlepší vyzařovací charakteristiky. I po estetické stránce působí monitory velice decentně, tmavě šedý lak je kombinován s materiálem, který zřejmě slouží ke snížení vibrací ozvučnice. Prostě něco velmi tuhého a velmi těžkého. Svítící nápis Krk je navíc velice efektní.

 

Precizně působí i provedení ovládacích prvků na zadní straně monitoru. Kromě regulace citlivosti (-30 až +6 dB) jsou k dispozici i funkce HF Shelf (-2,0 až +1,0 dB) a HF Level Adjust (-2,0 až + 1,0 dB) pro korekci frekvenční charakteristiky v oblasti výšek. Funkce HF Shelf funguje jako ekvalizér s mezní frekvencí asi 10 kHz, funkce HF Level umožňuje nastavit změnu úrovně hlasitosti výškového reproduktoru. Krok 0,5 dB u přepínačů obou funkcí je více než dostatečný, diskutabilní je spíše nalezení optimální frekvenční charakteristiky bez velmi přesné měřicí techniky jen pomocí poslechu.

K dispozici je dále přepínač pro volbu dolní mezní frekvence monitoru (45, 50 nebo 65 Hz). Vstup je symetrický, s pečlivě přišroubovaným konektorem XLR.

 

U konstrukce reproduktorů se výrobce chlubí zajímavými, cizokrajně znějícími termíny. Výškový reproduktor je 1" "invert dome", tedy obrácená kalota, s membránou ze slitiny hliníku a berylia. Basový reproduktor je 8", s membránou údajně tvořenou sendvičovou kombinací Kevlaru a Rohacellu. Kombinace materiálů je zřejmě zvolená pro dosažení co nejvyšší tuhosti membrán a co nejnižšího zkreslení reproduktorů.

 

Výkonové zesilovače dosahují výkonu 120 W pro každé pásmo a pracují údajně ve třídě A/AB, kdy do výkonu asi 8 W pracuje zesilovač ve třídě A právě kvůli dosažení co nejnižšího zkreslení.

 

Výrobce se kupodivu nikde nechlubí žádnými podrobnostmi ani o konstrukci frekvenční výhybky, ani o dosažených technických parametrech, například o zkreslení, odstupu signál/šum a dalších. Na druhou stranu se zřejmě předpokládá, že vše je dostatečně dobré na to, aby nebylo nutné se tím zabývat.

Samozřejmostí je absence jakýchkoli rušivých zvuků při zapínání nebo vypínání monitorů. Reproduktory jsou také magneticky stíněné, takže teoreticky lze monitory umístit na stůl i vedle klasické CRT televize nebo počítačového monitoru. No, chtěl bych vidět někoho, kdo si bedny těchto rozměrů postaví na stůl k počítačovému monitoru. Nehledě na to, že stůl bych musel pořádně vyztužit a rozhodně nedoporučuji používat stolky nejlevnějšího provedení.

 

Zvuk a dojmy

Nerad používám všechny ty přívlastky, které se při hodnocení kvality zvuku obvykle používají. Prostě to hraje čistě a nahlas. Netroufal bych si tvrdit, že zvuk je naprosto neutrální. Nepatrné zdůraznění je v oblasti středů, na charakteristice patrné v oblasti 600 Hz-1 kHz. Možná je pomocí nějaké elektroniky trochu vyrovnaná charakteristika výškového reproduktoru a výšek je subjektivně dost. Mají nepatrně cinkavé zabarvení, ale není to nic zásadního. Navíc si na zvuk těchto beden velice rychle zvyknu, a pak se na tom dá pomlouvat kvalita některých nahrávek.

 

Bedny mají velice příjemný přenos basů, kdy nic není zdůrazněno a při všech hlasitostech jsou basy velice čitelné. Zvukově univerzální, perfektní na poslech dynamické vážné hudby, velmi příjemné na poslech i "našlápnuté" rockové nahrávky.

 

Výrobce se chlubí frekvenční charakteristikou 40 Hz-30 kHz/+- 1dB, což je sice poněkud nadnesené, ale zvlnění frekvenční charakteristiky v tolerančním poli +- 2dB už vypadá docela reálně. Těch 30 kHz jsem ale dostupnou technikou ověřit bohužel nemohl.

 

Velmi solidní je i dynamický rozsah, výrobce se chlubí mezní SPL 112 dB (RMS) a špičkovou hodnotou 115 dB (vzdálenost 1 m). Těch 115 dB se sice dosáhnout nepodařilo, ale i těch dosažených 112 dB je velice slušný rámus. Opět nejsou uvedeny žádné technické podrobnosti o použití nějakého limiteru, ale ani při vyšších (a hodně vysokých) hlasitostech netrpí barva zvuku.

 

Monitory můžete umístit v podstatě pouze v poloze svislé, z důvodu zaoblených bočních stěn. Velmi praktickým doplňkem je i gumová podložka pod monitory. Poslechová vzdálenost není nijak kritická, bez problémů lze poslouchat i v poměrně blízké vzdálenosti (např. jeden metr). Určitě bych věnoval pozornost správnému nasměrování monitorů vůči posluchači ve vodorovném směru (natočení), kupodivu výrazně menší vliv na kvalitu poslechu měl posun monitorů ve svislém směru (asi o deset centimetrů na jeden metr poslechové vzdálenosti).

 

Závěr

Velmi slušně a nahlas hrající monitory za nemalé peníze. Precizní mechanické zpracování, pečlivě provedené i jednotlivé detaily, to jsou vlastnosti, které jsou v této cenové třídě určitě samozřejmostí. Anglický návod neobtěžuje zbytečnostmi a ani spoustou nezajímavých technických údajů, český překlad by však měl být pečlivější a bez některých nejasných (spíše nejasně přeložených) termínů. Nechce se mi napsat, že cena 59 390 za jeden kus odpovídá, ale asi to tak bude a Krk Exposé E8B určitě snese srovnání s monitory jiných renomovaných značek v podobné cenové kategorii.

 

Info:

Krk Exposé E8B - velmi slušně hrající monitory jsou kvalitativním stropem z produkce firmy Krk. Doporučená maloobchodní cena včetně DPH je 59 390 Kč za jeden kus.

 

Plus:

robustní konstrukce

zvuk

pečlivé provedení detailů

 

Mínus:

váha (ale asi to tak musí být)

překlad českého návodu

trochu moc zapuštěný síťový vypínač

Psáno pro časopis Muzikus