Korg Pitchblack Poly - Zkontrolujte ladění všech strun jediným pohledem
Ladičku Korg Pitchblack, myslím, není potřeba nějak zvláště představovat. Řadu let pařila a stále patří k tomu nejlepšímu, co se dá na trhu o oblasti podlahových ladiček sehnat. Sám jsem ji používal hodně dlouho a musím říct, že vždy sloužila úplně bez jediného problému. O to více mne tedy zajímala novinka, se kterou nedávno přišel Korg na trh, a tou je Pitchblack Poly.
Po poměrně velkém úspěchu T C Electronic s ladičkou PolyTune, kdy můžeme identifikovat stav ladění všech strun najednou, není divu, že právě Korg, který je v oblasti ladiček opravdu již řadu let vyhlášený, na sebe nenechal dlouho čekat a se stejným principem přichází na trh také. Pitchblack Poly se od svého předchůdce Pitchblack liší na první pohled jen minimálně. Ladička disponuje opravdu bytelnou kovovou konstrukcí, opět true bypassem, možností provozu na baterii či zdroj, výstupem DC Out pro napájení další krabičky (až 200 mA), nastavením kalibrace v rozmezí 436-445 Hz, podporou drop ladění či použití kapodastru, ... no a samozřejmě hlavně tím polyfonním laděním...
Pro naladění nástrojů, ať už kytary nebo baskytary (až šestistrunné), které sama ladička identifikuje, máte k dispozici, dva typy, nebo lépe řečeno dva způsoby, ladění, aniž byste cokoli museli přepínat či nastavovat Pokud zahrajete všechny struny najednou, objeví se na velkém displeji šest zelených a červených LED diod s poměrně jasnou indikací, která že struna je momentálně rozladěná. Pokud zahrajete pouze jednu strunu, ladička identifikuje, o kterou jde, a na spodním displeji se ukáže obrovské, asi nikým nepřehlédnutelné, písmeno označující název struny, kterou ladíte. Na vrchním displeji o velikosti proužku cca 1 x 5 cm, je LED diodaka, která indikuje, zda je struna podladěná (dioda vlevo), nadladěná (dioda vpravo) a nebo naladěná (dioda uprostřed). Jakým způsobem se LED dioda bude chovat, si můžete vybrat ze čtyř režimů: Regular Meter, Full Strobe, Half Strobe, Split. Bohužel tady bych měl ke Korgu jednu velkou výtku. Rozladění se zobrazuje tmavě modrou barvou a naladění světle modrošedou barvou. Ne že by se to nedalo poznat, ale předešlý systém červené a zelené barvy mi přišel daleko přehlednější. Zvlášť pokud budete hrát venku, kde svítí sluníčko, může být s identifikací problém. Škoda, že se barva nedá třeba nastavit... Raději bych oželel ty obrovské názvy strun, za cenu, že lépe uvidím identifikaci či průběh ladění.
Jinak co týče rychlosti a přesnosti ladění, je vše ok. Jak přesné polyfonní ladění, tak i ladění po jedné struně je velmi rychlé a snadno tak kytaru doladíte. Samozřejmě sepnutím ladičky uzavřete celou signálovou cestu a můžete ladit v naprostém klidu, aniž by jste do PA systému pouštěli nepříjemný zvuk dotahovaní strun. Tohle „poly“ ladění nebo identifikace může být zajímavé třeba i pro nestabilní systémy tremola. Pokud třeba vlastníte Floyd Rose, určitě víte, že jedna nenaladěná struna ovlivní ladění všech ostatních. S klasickou ladičkou musíte ladit a stále kontrolovat znova ostatní struny. Pitchblack Poly tento proces výrazně usnadňuje. Ladičku oceníte, pokud opravdu často potřebujete jen tak „čeknout“, jestli kytara stále ladí. Třeba při výměně nástrojů atd. No a co říci na závěr. Pánové a dámy, nejlepší ladičkou je stejně vaše ucho. Ladička proces ladění urychlí a usnadní, ale největší kontrolou by měl být pořád váš hudební sluch. Tak přeji dobré ladění.
Info:
Korg Pitchblack Poly je podlahová polyfonní ladička se zapojením true bypass. Cena je 1850 Kč.
Plus:
polyfonní ladění
pychlost a přesnost
true bypass
bytelná konstrukce
Mínus:
modrá a světle modrá identifikace rozladění při mono ladění
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Přesnost ladění | ±1 cent |
Rozsah kalibrace | 436-445 Hz (krok 1 Hz) |
Flat/Capo | lze podladit a o pět půltónů, nadladit a o sedm půltónů; podpora drop D ladění; automaticky detekuje kytaru/baskytaru (a šestistrunnou) |
Napájení | 9V baterie nebo 9V DC adaptér |
Rozměry | 68 x 120 x 47 mm (včetně nohou) |
Hmotnost | 294 g (včetně baterie) |
www: