Korg Pa700 - nový model profesionálního aranžéru
V loňském roce představil Korg dvě novinky mezi profesionálními aranžéry. Pa700 a Pa700 Oriental. Sedmistovka je přímým následovníkem úspěšného modelu Pa600. V dnešním testu se podíváme, co nový model uživateli nabídne.
První seznámení se sedmistovkou
Model Pa700 je v novém barevném proveden. Šasi nástroje je v klasicky černé barvě. Přední panel, na kterém je umístěna většina ovládacích prvků, je proveden v barvě hnědé. Kryty reproduktorů jsou stříbrné. Pod nimi se hezky rýsují nové bílé reproduktory.
Přední straně vévodí klaviatura o standardní velikosti. Na levé straně vedle klaviatury je umístěn čtyřcestný joystick. Nad ním přibyla tři tlačítka s LED diodou (Assignable Switches). Ta byla dříve jen u nejvyšších modelů. To stejné platí pro širokoúhlý, barevný, sedmipalcový dotykový TFT displej. V hnědé části nad klaviaturou jsou kromě displeje rozmístěny všechny zbývající ovládací prvky. Celkem je k dispozici sedmdesát pět tlačítek (čtyřicet čtyři s LED diodou a třicet jedna bez ní), čtyři knoflíky (nově dva Assignable Switches) a kolečko alfa dial ve stříbrnočerné kombinaci. Uspořádání tlačítek v jednotlivých sekcích je hodně podobné předchozímu modelu. Nemusíte se tak obávat, že se budete muset učit celé ovládání znovu. Na drobné změny si rychle zvyknete.
Zadní strana nástroje nabízí standardně všechny základní vstupy a výstupy (viz tabulka technická specifikace). Novinkou u tohoto modelu je přidaný výstup Video Out a minipotenciometr pro zesílení signálu kytary nebo mikrofonu (Mic/Gtr Gain) u audio vstupu (Audio In). Na čelní stranu se přestěhoval vstup pro připojení sluchátek. Tato varianta se mi jeví jako daleko praktičtější.
Změna designu modelu Pa700 se určitě povedla. Barevná kombinace jednoznačně ozvláštnila tento model. Na první pohled je patrné, že nástroji přibyly také nové funkce a možnosti. Nechme se tedy překvapit, co je skutečně ukryto pod kapotou tohoto profesionálního aranžéru.
Ozvučovací systém nástroje
Sedmistovka nabízí nový, a hlavně výkonnější ozvučovací systém. Výkon zesilovače je 2x 25 wattů, což je v této kategorii aranžérů úctyhodné. K dispozici jsou také nové reproduktory. Jedná se o dva dvojité kuželové reproduktory s basreflexem. Nástroj jsem vyzkoušel na menším sále pro šedesát lidí, a výsledek byl překvapující. Přesný a čistý zvuk, kterému nechyběly ani basy. A to vše při nastavení na tři čtvrtě výkonu. Dovolím si tvrdit, že mnoho nástrojů v této cenové kategorii takové ozvučení nenabídne.
Novinky u hudebních stylů
Nový model v základu nabízí uživateli celkem 379 hudebních stylů. Ty jsou nově uspořádány ve dvanácti skupinách (Pop, Ballad, Ballroom, Dance, Rock, Country, Latin, Latin Dance, Jazz, Movie & Show, Funk & Blues a World). V minulosti měla každá skupina pět stránek. Na každou stránku mohlo být zapsáno osm hudebních stylů. V současnosti každá skupina nabízí celkem šest stránek po osmi. V tomto ohledu se tovární (Factory) kapacita nástroje zmenšila o dvacet čtyři hudebních stylů.
Ke změně došlo i v uživatelské sekci (User). Nyní je k dispozici dvanáct uživatelských skupin. Každá skupina má opět šest stránek po osmi. Zde ubylo také dvacet čtyři hudebních stylů. Pravda ale je, že celkem můžete mít sedmistovka v obou sekcích (Factory & User) uloženo úctyhodných 1152 hudebních stylů.
Pokud si dobře prohlédnete na displeji sekci Style, zjistíte, že zde přibyla záložka s označením Direct. Nástroj tím získal dalších dvanáct uživatelských skupin, které mohou být načteny přímo z interního disku nebo třeba USB flash disku. Díky této funkci se navýšil počet hudebních stylů o dalších 576.
Co se týče formálních částí (Intro, Variation, Ending...), zde se nic dramatického neodehrálo. To platí i pro pady (Pads). Hudební styly mají k dispozici osm partů. To je v dnešním světě moderních aranžérů jakýsi standard. K drobným úpravám došlo v režimu Guitar Mode 2. Díky vylepšeným parametrům budou znít vaše kytarové party daleko realističtěji.
Novinkou, a hlavně praktickou funkcí je akordický sekvencer (Chord Sequencer). Oceníte jej při cvičení nebo improvizaci. Budete tak mít uvolněnou levou ruku například pro joystick nebo tlačítka Assignable Switches. Vytvořené akordické sekvence si můžete uložit společně s hudebními styly i jako položky Songbooku a kdykoliv je zpětně vyvolat.
Nástroj nabízí uživateli také zcela nový konvertor souborů SMF (Standard MIDI File), který z vašeho MIDI podkladu vytvoří hudební styl. Díky němu můžete získat nepřeberné množství nových hudebních stylů, od aktuálních novinek až po hity let minulých.
Historie aranžérů (keyboardů) - díl druhý. Tak jak jsme si v prvním díle řekli, historie těchto nástrojů sahá na samotný počátek osmdesátých let. Tehdy se začalz objevovat první nástroje této kategorie. Průkopníkem byla firmy Yamaha, která představila malé nástroje s označením Porta Sound, a to PS-1, PS-2 a PS-3 (1980). První model nabízel osmihlasou polyfonii, čtyři zvukové barvy a čtyři rytmy (PS-1). Pouze modely PS-2 a PS-3 měly automatický doprovod a více zvukových barev. Zajímavostí bylo, že všechny tři modely měly svůj vlastní plastový kufřík. Jednalo se vlastně o předchůdce dnešních klávesových nástrojů s automatickým doprovodem.
Tak jak jsem v předchozím díle slíbil, ještě se k historii aranžérů v některém z budoucích testů klávesových nástrojů v části mimochodem vrátíme.
(Poznámka: Čerpáno z připravované knihy Bohuslava Boba Ziky s pracovním názvem Historie klávesových nástrojů.)
Zpětná kompatibilita s modely minulých řad (Pa & i Series) je u Korgu naprostou samozřejmostí. U sedmistovky tomu není jinak.
Nastroj nabízí výběr nejúspěšnějších korgovských hudebních stylů, které byly přepracovány pro tento model. Vedle nich zde najdete samozřejmě i nové hudební styly. Všechny jsem si prošel a mohu s klidným svědomím říci, že znějí skutečně luxusně a neotřele. Díky všem výše popsaným možnostem této sekce, bude Pa700 hledat v této cenové kategorii jen těžko svého konkurenta.
Novinky u zvukových barev
Pa700 nabízí nově zpracovaný zvukový engine EDS-X (Enhanced Definition Synthesis-eXpanded). V základu je slušná nadílka zvukových barev (1700) a bicích sad (106). Po otevření sekce Sound zjistíte, že uspořádání zvukových barev je stejné. K dispozici jsou čtyři záložky: Factory, Legacy, GM/XG a User. V prvních třech skupinách najdete základní kolekci zvukových barev. Od klasických orchestrálních zvuků přes staré i moderní zvuky různých syntezátorů až po různé další elektrické i akustické nástroje, hodící se snad pro všechny druhy hudebních stylů. Jak říká klasik, od Vlacha až po Bacha.
V kostce se podíváme, co se v této sekci změnilo. Přidána byla dvě nová vícevrstvá koncertní křídla se simulací rezonance těla a pedálu. Elektrická piana nabíyejí převzaté zvukové barvy z úspěšného nástroje Korg SV-1 Stage Piano. V záložce varhan přibyl nově Drawbars, který nabízí funkce jako emulace rotary speakeru, Tone Noises - Key On/Off nebo Leakage. Spoustu dalších nových zvukových barev najdete i v ostatních skupinách, jako Brass, Strings & Vocal, Guitar, Bass a dalších. Zapomenuto není ani na realisticky znějící zvukové barvy DNC (Defined Nuance Control). Ty najdeme pod označením DNC, DN1 a DN2. Aby dojem a autenticita ze hry byla dokonalá, byla nad joystick přidána tři tlačítka Assignable Switches a na hlavní panel dva knoby Assignable Knobs. S těmito ovladači jsme se dříve mohli setkat až u nejvyšších modelů řady Pa-x. Použijete-li tyto ovladače, obohatíte zvukové barvy DNC o charakteristické efekty, které byste jinak na nástroji nezahráli. Například různé přefuky, glissanda, pizzicata nebo flažolety. V sekci bicích najdete i Ambient Drums nebo funkci Drum Family Easy Editing, pomocí které můžete libovolně změnit různé parametry, jako hlasitost, výšku ladění nebo třeba upravit ekvalizér. Samozřejmostí je u Korgu plná editovatelnost zvukových barev. Nově nástroj nabízí sampling. K dispozici je komprimovatelná 128MB PCM uživatelská paměť (odpovídá 256 MB lineárních dat). Jaké formáty jsou podporovány si můžete přečíst v technických parametrech. Samozřejmostí je plná editace (Full Edit) i časový řez (Time Slice).
To, co jsem popsal, je jen hrubý výčet všech možností. Nemusíme si vůbec vykládat, že zvuková kvalita je u Korgu vždy na prvním místě. Nejinak tomu je i u Pa700.
Kaoss
Tato korgovská technologie umožňuje generování MIDI událostí přímo v reálném čase na displeji nástroje během hry. Umožňuje přetvoření hudebního podkladu tak, jak to dělají například DJové.
K dispozici je řada DJských efektů, které dokážou změnit radikálně skladbu k nepoznání. Využít můžete také sofistikovaný arpeggiátor nebo třeba efekt vintage. Vybírat lze z několika přednastavených presetů, které má Kaoss sekce k dispozici. Zvolený efekt ovládáte prstem na dotykovém displeji, kde se zobrazí dotykové rozhraní s osou XY. Toto ovládání vychází z padu Kaoss.
Díky této technologii můžete dělat na nástroji s podklady nebo hudebními styly psí kusy. Například provést plynulý morfing mezi variacemi nebo bicími sadami, rozvíjet a stále obnovovat aranžmá hraného rytmu, použít tape delay nebo arpeggio, a takto bych mohl pokračovat. Tedy pokud máte rádi kreativitu, popusťte uzdu své fantazii a nebojte se tvořit!
MIDI & audio nahrávání a přehrávání
Režim sekvenceru (Mode Sequencer) nabízí vylepšený šestnáctistopý MIDI sekvencer, který má větší kapacitu (200 000 událostí), nové možnosti a také přepracovanou nabídku funkcí. Podporován je standardně nativní formát SMF (.mid).
Režim nahrávání (Song Record), do kterého vstoupíte krátkým zmáčknutím tlačítka Record, standardně nabízí tři možnosti: vícestopý záznam (Multitrack Sequencer), rychlý záznam hudebního stylu (Backing Sequence - Quick Record) a krokový záznam hudebního stylu (Step Backing Sequence). Pokud podržíte tlačítko Record, zobrazí se vám nové okno s možností záznamu ve formátu mp3 (mp3 Record). V tomto okně si vyberete jednu ze tří možností kvality nahrávání (Medium, Hight, Highest), určíte cestu, kam má být nahrávání ukládáno (Korg Disk, USB Disk, microSD), a zmáčknutím tlačítka nahrávání (Rec) spustíte záznam. Práce s mp3 rekordérem je jednoduchá. Vyzkoušel jsem různé flash diskz, externí HDD s USB 2.0 i 3.0 i microSD kartu. Záznam do médií probíhal bez problému. Myslím si, že 32GB flash disk nebo 10MB paměť bude plně pro vaši práci dostačovat. Osobně bych uvítal možnost nahrávání ve formátu wav. Ale ta bohužel není, protože dnes frčí mp3.
Sedmistovka má k dispozici jednoduchý přehrávač, který podporuje standardní funkce a soubory (viz tabulka). Možnosti a funkce přehrávače popisovat nebudu, protože se nikterak neliší od předchozích modelů.
Operační systém nástroje
Pa700 disponuje nově zpracovaným operačním systémem (OS). Jeho prostředí je hodně podobné OS Pa4X, ze kterého vychází. Jedná se o upgradovatelný OS s multitaskingem a funkcí load while play. Měsíc jsem pracoval s první „beta“ verzí 1.0.0 (8. května 2017). OS byl plně funkční, jen odezva na dotyk nebyla občas stoprocentní. Virtuální tlačítko na displeji se tak muselo někdy dvakrát až třikrát zmáčknout, než byla akce provedena. To je úděl beta verzí, kde se spousta drobností ještě vychytává. Popsaný problém zcela zmizel po instalaci OS ve verzi 1.1 (20. listopad 2017). Některé stránky byly přepracovány a přibylo také pár nových užitečných funkcí. Podrobný popis vylepšení nové verze OS najdete v originál dokumentu Pa700 Upgrade Manual V 1.1. Z mého pohledu se jedná o užitečné vychytávky.
Korg vykročil u této novinky správným směrem. Nabídl uživateli stejný luxus OS, jako jeho nejvyšší model. Dochází tím k jakémusi sjednocení. Pravda je, že nemůžete v této cenové kategorii očekávat stejné možnosti, které nabízí OS nejvyššího modelu. Přesto toho OS Pa700 nabídne víc než dost. Kvalitní displej a nové grafické rozhraní posunulo tento model o úroveň výš. V tuto chvíli se mu nedá nic vytknout. Můžeme se jen těšit, co nám přinese případný další upgrade OS.
Efekty
Nový model disponuje přepracovanými efektovými procesory studiové kvality. Efekty jsou rozděleny do pěti skupin: Accompaniment/Song, Keyboard Sounds, Final Mastering Effects, Voice Processor a Guitar Processor (viz tabulka). Pro každou stopu (sekvencer, hudební styl a klaviatura) je k dispozici také ekvaliyér s možností nastavení High, Mid, Low. Jednotlivá nastavení lze ukládat. Finální editace efektů je samozřejmostí. Efektové procesory se velkou měrou podílí na výsledném zvuku sedmistovky. Bez nich si dnes moderní aranžér již nelze představit.
Podtrženo a sečteno
Korg Pa700 přináší spoustu vylepšení a nových možností, které posouvají tento model do vyšší třídy za velmi příznivou cenu směrem. Dočkali jsme se nového moderního designu. Kompletně přepracovaného OS, který nabízí spolu s hardwarem spoustu nových funkcí a možností. Vylepšení reprodukčního systému. Velkého, dotykového sedmi palcového TFT displeje. Většího počtu kvalitněji zpracovaných zvukových barev a hudebních stylů. Nových efektových procesorů. A to je jen malý výčet toho, co sedmistovka nabízí.
Díky rychle se rozvíjejícím technologiím, které se neustále zlevňují, firma posunula hranice možností tohoto modelu opět o stupínek výše. Pokud tedy hledáte zajímavý, moderní aranžér, který zní jinak než všechny ostatní, je sedmistovka tím správným nástrojem. Až jej vyzkoušíte, zjistíte, proč je k modelovému označení Pa700 přidán název Professional Arranger.
Info:
Korg Pa700 je nový model profesionálního aranžéru a prodává se na českém trhu za 33 950 Kč.
Plus:
nový 7” TFT displej
ovladače Assignable Switches & Knobs
nový konvertor hudebních stylů
podpora Direct u hudebních stylů
akordický sekvencer
nahrávání ve formátu mp3
sampler
Kaoss
nové studiové efektové procesory
Mínus:
horší odezva virtuálních tlačítek v „beta“ verzi OS 1.0.0
absence možnosti audio nahrávání ve formátu wav
Technická specifikace
klaviatura | 61 kláves s rychlostní dynamikou |
polyfonie | 128 hlasů (128 oscilátorů) |
úložný prostor | interní paměť 960 MB, externí USB jednotky, karta microSD |
sampling – podporované formáty | Import: Korg, wav, aiff, SoundFont; export: Korg, wav, aiff |
Možnosti nahrávání mp3 | nahrávat můžete hudební styly, MIDI skladby, skladby ve formátu mp3, zvukové kombinace hrané na klaviaturu, pady, připojený mikrofon, kytaru, efekty a efekty Kaoss |
podporované formáty přehrávače | mid, KAR, mp3, mp3 + Lyrics, mp3 + G |
režimy | Style Play, Song Play, Sequencer, Soud |
efekty | Accomp/Song: 2x efekt Insert, 2x efekt Master (148 typů); Key Sounds: 1x efekt Insert, 2x efekt Master (148 typů); Final Master Effects: Limiter, Master EQ; Voice Processor: 5x FX, 28 továrních, 64 uživatelských presetů; Guitar Processor: 3x FX, 45 továrních, 64 uživatelských presetů |
vstupy/výstupy | vstup pro kabel napájení, slot pro baterii a microSD kartu, Video Out, USB Host & Device, 2x pedál (Damper & Assignable), MIDI In/Out, 2x audio výstup, 2x audio vstup, sluchátkový výstup |
obsah balení | napájecí kabel, notový pultík a manuál rychlý průvodce nástrojem |
volitelné příslušenství | EXP–2, XVP–10 expression/volume pedál, DS–1H sustain pedál (podpora half-pedaling), PS–1, PS3 sustain pedál, přepínač |
rozměry | 1030 x 378,3 x 132 mm |
hmotnost | 9,9 kg |