Korg Pa600 - profesionální aranžér
Korg Pa600
Svého uživatele rozhodně nezradí, spíš naopak
Každý výrobek na tom božím světě si najde své zákazníky. Nepochybuji o tom, že zástup zájemců o Korg Pa600 bude hodně dlouhý. Svému majiteli se odmění relativně dobrým zvukem s možností editace, sekvencerem, kvalitními doprovody a v neposlední řady i přehrávačem mp3, který se na pódiu vždycky hodí. Měl jsem možnost Korg Pa600 delší dobu užívat, tak si pojďme o tomto plastovém krasavci něco říci.
První dojmy
Předesílám, že nemám v lásce lehké a příliš plastové nástroje. Korg Pa600 je sice plastový, vyváží to ale svou hmotností jedenácti kilogramů, ze stojanu vám rozhodně nesletí. Plast v tomto případě není slast, ale použitý materiál od výrobce. Klávesám by nepochybně více slušely kovové nebo dřevěné boky, když už se dnes mnozí vrací k retro stylu 60. let. Přehlédneme-li tyto vizuální „proněkohonedostatky“, tak nás upoutá obrovský displej, pohodlná tlačítka, multifunkční joystick vedle klávesnice a pochopitelně samotná klaviatura, u které se zastavíme.
Kam ta doba spěje? Klávesové nástroje dnes běžně nabízí připravené doprovody konkrétních světových hitů. Například song A Whiter Shade of Pale tak zahraje každý, stačí jen navolit, levou rukou mačkat akordy a pravou hrát ono legendární varhanní sólo. Zpěv v originální tónině naštěstí tak snadný není :-).
Ptám se, proč výrobci kláves obecně osadí syntezátory (a nemusí to být nástroje nejvyšší třídy) tak dobrými klaviaturami, a samohrajky ne? Klapky - a to platí nejenom v případě testovaného nástroje - připomínají bláto, ne klávesy. Útěchou budiž informace, že stejnou klaviaturu má Yamaha, Roland apod. Na druhé straně je třeba vzít v úvahu fakt, že klávesy nejsou klavírem, nejsou simulací Hammondek, je to zkrátka klasická samohrajka.
Neduhy klaviatury vyváží naprosto famózní displej. A famózní píšu proto, že lepší výraz neexistuje. Displej je vážně skvělý, přesný, precizní, přehledný, barevný, lehce ovladatelný, a to i velikými, neohrabanými prsty (mými :-)). Znázorňuje nám aktuální nastavení nástroje, nabízí jednoduchou volbu zvuku, doprovodu, zavede nás do přehrávače mp3, do úpravny zvuků, vidíme na něm všechno v reálném čase a všechno výborně.
Mezi klávesami a displejem se nachází ovládání nástroje - tlačítka. Jsou to klasické gumové knoflíky, přesné, bezproblémové. Panel je rozdělený do sekcí - zvuk, doprovody, přehrávač apod. Téměř vše je ale možné přepínat z displeje, vedle kterého je datové kolečko. Nástroj se spouští z hlavního panelu (nenápadné tlačítko vpravo), má dva ovladače volume- jedním určujeme hlasitost celého stroje, tím druhým poměr mezi živým hraním a přehrávaným songem.
Obvyklou věcí jsou též reproduktory. Přiznávám, že jim mnoho prostoru nevěnuji, dle mého názoru klávesy mnohem lépe hrají do sluchátek. U čeho se ale zastavíme, je zadní panel. Korg trochu nešťastně umístil všechny konektory do středu. Máte-li stojan ve tvaru „X“, nepálí vás to. Máte-li ale stojan jako stopku, potom můžete narazit na problém, zejména nejste-li majiteli kabelů s ohnutými jacky. „Péášestistovce“ by asi více slušely na straně. Každopádně má pár audio výstupů, pár audio vstupů, MIDI /Out, dva pedály, USB do PC, USB pro flash disk a napájecí konektor (kabel jako k holicímu strojku). Vedle šachty pro USB disk jsou tajemná dvířka, která mi nedala a otevřel jsem je. Uvnitř se nalézá baterie („pecka“), která vás pár let zajímat asi nebude. Pochopitelnou součástí nástroje Korg Pa600 je notový pultík.
Zvuk
Co nás u klávesového nástroje zajímá nejvíce, je samozřejmě zvuk. Banky jsou rozdělené do šestnácti sekcí (Piano, E-piano, Organ, Strings atd.), snadno je vyvoláte z displeje nebo z panelu vpravo nad klávesnicí. Korg nabízí standardní zvuky, vybrané jako Legacy, GM a User (tedy ty, které si vytvoříte sami). O zvukových kvalitách Pa600 se nijak zvláště, v dnešní době YouTube a spol., rozepisovat nechci. Vězte ale následující: než se Korg Pa600 objevil na pultech obchodů, hovořilo se o něm ve velkých superlativech. Četl jsem několik zahraničních testů a musím říci, že měly pravdu. Zvuk je velmi slušný. Dnes se všichni pokoušejí napodobit např. zvuk piana Rhodes nebo Wurlitzer, Korgu se to docela povedlo. Podobné to je u varhan Hammond (zvuky jsou patrně samplované z CX3). Akustické piano nikoho neurazí, stejně tak smyčce, orchestrální zvuky, dechy, výborné jsou saxofony, vibrafony a orientální zvuky.
Styly, sekvencer, performance
Podobně jako zvuky, jsou i styly rozděleny do sekcí. S plným využitím zvukových možností jsou pozoruhodné klasické „populáry“, jako je pop, rock, metal, díky dobrým zvukům kytar je radost nástroj poslouchat. K dispozici jsou pochopitelně variace, vstupy (intra), konce (ending), doprovod je možné ovládat jedním prstem nebo přímo akordy, což je také standard. Nástroj nabízí 360 stylů, 1250 uživatelských stylů a pochopitelně i performance pro živé použití na pódiu před fanynkami.
To vše včetně zvuků, efektů, nastavení a rytmů je možné uložit do sekvenceru. Korg Pa600 má klasických šestnáctistopý s moderními možnostmi editace. Znovu se vracím k bravurnímu displeji, díky kterému máte absolutní přehled, co se v jednotlivých stopách děje, téměř vše se dá jednoduše ovládat přes něj. Vyšší modely (Pa800 apod.) mají sekvencery dva, s možností v reálném čase zvyšovat/ubírat na hlasitosti. Nutno dodat, že námi testovaný model stojí zhruba o polovinu méně peněz a nemůže mít plně všechno. Výrobci bych to rozhodně nezazlíval.
Přehrávač mp3
Stává se pravidlem, že nástroje primárně určené pro malé bandy mívají přehrávač mp3 popř. wav. Využití je nasnadě, v domácím studiu si připravíte hezký podklad, nazpíváte vokály a necháte mezery pro živé dohrávání. Na pódiu pustíte základ, hrajete, zpíváte první hlas a jste za hvězdu. Otázka je, zda stačí mp3, či trvat na nekomprimovaném audiu wav. Dle mého názoru to od sebe v rušném prostředí hospody či kulturního domu nerozezná ani pes, natož opilý host. Není to dávno, co řada muzikantů používala minidisk, což je v podstatě také mp3.
Pa600 přehraje jakoukoli mp3, jen stačí do správného otvoru (na zadním panelu) vložit flash disk, SSD disk nebo něco podobného. Umí se orientovat v adresářích, je docela šikovný. Pro změnu na hlavním panelu je potom potenciometr, kterým nastavíte podíl songu a své hry v celkovém volume nástroje.
Resumé
Jak jsem napsal v úvodu, zájemců o Korg Pa600 bude určitě dlouhý zástup. Nabízí zajímavé zvukové možnosti, vybavení pro okamžitou produkci na pódiu, a pominu-li levně vypadající plastové boky, je velmi hezký, což nevím, jestli každý muzikant ocení tak, jako třeba já.
Info:
Korg Pa600 je dle výrobce profesionální aranžér. Na uživatele čeká 950 zvuků (+ 265 uživatelských), 360 stylů (+ 1200 uživatelských), sekvencer, možnosti editace zvuků, přehrávač mp3. Cena je 26 300 Kč.
Plus:
vynikající displej
dobré zvuky a styly
přehrávač mp3
audio vstupy pro připojení dalšího nástroje
Mínus:
plastové provedení
příliš měkká klávesnice
konektory uprostřed zadního panelu (mohou vadit na stojanu)
absence MIDI Thru
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
počet kláves | 61 |
tovární zvuky/styly | 950 zvuků/360 stylů |
uživatelské zvuky/styly | 256 zvuků/1200 stylů |
performance | 360 programovatelných |
vstupy/výstupy | audio vstup (2x 6,3mm jack), audio výstup (2x 6,3mm jack), MIDI In/Out, 2x 6,3mm jack pedál, USB (k přehrávání audia a ke komunikaci s PC), sluchátkový výstup |
příslušenství | CD s ovladači, manuál, notový pult |
www: