Korg Pa3X Le - professional arranger
Píše se 4. září roku 2014. Na potemnělém pódiu se z reproduktorů linou dlouhé ponuré tóny, které všechny přítomné udržují v napětí a očekávání. Záblesk světel, kouř a na pódiu stojí novinka letošního podzimu firmy Korg Pa3X Le v celé své kráse.
Ano, je tomu skutečně tak. V podzimní kolekci produktů firmy Korg přichází na trh novinka Pa3X Le, která doplňuje stávající řadu profesionálních aranžérů (Pa3X, Pa900, Pa600, Pa300, Pa50SD, microARRANGER) firmy Korg. Protože jsem dostal Pa3X Le nějaký ten týden před jeho oficiálním uveřejněním na trh, pustil jsem se hned do testování, abych se mohl s vámi, čtenáři Muzikusu, rozdělit o své dojmy a postřehy.
Na první pohled
To co mne zaujalo hned na první pohled, je nový design nástroje. Nový model má hliníkové šasi s malými dřevěnými bočnicemi. Uspořádání ovládacích prvků předního panelu vychází z korgovské filozofie. Písmena Le (Light Edition) v názvu napovídají, že nástroj byl „odlehčen“. U nového modelu ubyly některé ovládací prvky a původní displej byl nahrazen novým sedmipalcovým TFT displejem. Zadní panel se vstupy a výstupy rovněž zeštíhlel. Najdete zde také krytku slotu microSD karty a baterie, která je na šroubek. To je snad jediná věc, která není příliš praktická, protože zcela běžně nebudete nosit po kapsách křížový šroubovák. Myslím si, že tato drobnost šla vyřešit elegantněji. Celkově nástroj zhubl o 3,95 kg. Nynější váha je 13,55 kg. K zeštíhlení došlo i u rozměrů - 1195 (délka) x 356 (hloubka) x 121 (výška) mm. Na délku sice přibyly 30, ale hloubce ubylo 10 a výšce 24 mm.
První dojem z Pa3X Le je velice dobrý. „Eléčko“ na mne zapůsobilo velmi příjemným a moderním designem, který už na první pohled každému napoví, že se jedná o profesionální záležitost. Nové hliníkové šasi dobře ochrání nástroj při jeho věčném stěhování z místa na místo. Třešničkou na dortu jsou pravé dřevěné bočnice v provedení „slim“, které působí exkluzivně a dýchne na vás nostalgie let minulých. Podtrženo, sečteno.
V nástroji se snoubí profesionalita a účelnost s pocitem jistoty.
Displej
Tak jak jsme si na úvod řekli, Pa3X Le má nový sedmipalcový barevný TouchView TFT displej. Jedná se o sofistikovanou záležitost firmy Korg, která umožňuje detekci objektů přímo na displeji, bez pomoci dalších tlačítek nebo externích ovladačů, jako je například myš. To je právě moderní způsob ovládání, který známe z tabletů nebo chytrých telefonů. Displej se ovládá příjemně. Reaguje rychle a spolehlivě i na jemný dotyk. Dotykem volíme jednotlivé stránky, záložky a parametry. Hodnoty parametrů nastavujeme přes menu, které je přehledně zobrazené na displeji. Celé dotykové ovládání jednotlivých položek je v operačním systému důmyslně provázáno s tlačítky a dalšími ovladači jednotlivých sekcí.
Operační Systém
Nástroj měl v době testu nainstalovanou první verzi OS 1.0.1 z 22. května 2014. Jelikož se jedná o novinku, na firemních stránkách ještě nebyl ke stažení update firmwaru nástroje. Do budoucna je nástroj připraven k updatu. Ten si budete moci volně stáhnout na firemních stránkách v sekci podpora. Operační systém si můžete nastavit dle svých potřeb a požadavků. Zvolit si můžete plné zobrazení nebo jednoduché (Easy Mode). Stačí zmáčknout na displeji šipku v pravém horním rohu, navolit Easy Mode a displej se automaticky přepne do tohoto modu. Ten je doporučen hlavně začátečníkům. Tato varianta nabízí pouze základní informace o nastavení nástroje.
Operační systém je propracovaný a z mého pohledu mi nic zásadního nechybělo. Rozhodně je co nastavovat. Grafické prostředí OS vychází a čerpá z OS předchozích modelů řady PA. Zde si myslím, že by nástroji slušela modernější grafika.
Klaviatura nástroje
Nový model je vyráběn pouze ve verzi se 76 polovyvažovanými klávesami s rychlostní citlivostí a aftertouch. Nastavit si můžete jak rychlostní citlivost (Fixed, Soft 1, 2, 3, Medium 1, 2 a Hard 1, 2, 3), tak i aftertouch (Soft 1, 2, Medium 1, 2, Hard 1, 2 a Off). „Eléčko“ nabízí standardní korgovské režimy. Vrstvení až tří zvuků v pravé ruce (Upper 1, 2, 3), v rozsahu celé klaviatury nebo s automatickým doprovodem. Klaviaturu můžete také rozdělit na dva díly (Split). Dělicí bod je volně přiřaditelný.
To platí jak pro hru s automatickým doprovodem, tak pro hru bez automatického doprovodu, tedy když se používá pouze zvuková barva v levé části (Lower) a pravé části (Upper).
Klaviaturu můžete také využít k řízení externího hardwaru a softwaru (zvukový modul, jiný nástroj, virtuální nástroje, DAW atd.). Možnosti jsou dvě: Pomocí MIDI nebo USB (Device), kam vaše nástroje, přístroje, počítače, tablety můžete připojit. Pokud by vás zajímaly detaily, stačí nahlédnout do manuálu. Zde je vše podrobně popsáno.
Klaviatura je na omak příjemná a působí pevným dojmem. To platí i při silnějším domáčknutí u aftertouche.
Zvukový Generátor
Korg PaX používá od druhé generace zvukový generátor EDS (Enhanced Definition Synthesis). U Le došlo k navýšení na 128 hlasů a 128 oscilátorů. K dispozici jsou filtry s rezonancí a třípásmový EQ pro každou stopu.
Zvukové barvy
Nástroj nabízí více než 1100 zvukový barev, včetně kvalitního stereo piana a devadesáti bicích sad. Zvuková kompatibilita je zajištěna se standardy GM/GS. K dispozici jsou i uživatelské paměti, které nabízejí místo pro 512 zvukových barev a 128 bicích sad. Nástroj u některých zvukových barev používá technologie DNC (Defined Nuance Control). Díky drobným nuancím, jako je gliss, podfouknutí, flažolet, zpětná vazba a další, dosáhnete u zvukové barvy větší autenticity. Tyto nuance můžete přidávat pomocí tlačítek Assignable Switch 1 a 2, joystikem nebo domáčknutím klávesy - aftertouch.
Výběr zvukových barev můžete provést přímo z předního panelu. V sekci Performance zvolíte jednu z osmi skupin - Piano & E. Piano, Organ, Guitar, Strings, Brass, Trumpet & Trombone, Sax & Wood Wind, Synth & FX. Výběr provedete přes dotykový displej. Zde ale nenajdete všechny zvukové barvy. Pokud zmáčknete tlačítko Sound Select, zobrazí se - Factory, Legacy, GM a User, což bude úplně jiné kafe. První tři nabízí šestnáct skupin, kde si můžete vybrat ze všech zvukových barev. Uživatelská paměť nabízejí čtyři skupiny pro zvukové barvy a jednu pro bicí sady. Ta je volná a je určena vašim výtvorům.
Pokud zmáčknete tlačítko Sound, vstoupíte do režimu editace. Zde můžete zvolenou zvukovou barvu editovat. Až budete s editací spokojeni, pojmenujete si výsledek svého snažení a uložíte si jej do uživatelské skupiny. Podrobněji se editací zabývat nebudu, protože na to není v tomto testu prostor. Mohu říci, že bude určitě co editovat.
Zvukové barvy jsem si prošel. Všechny znějí profesionálně. Nejvíce na mne zapůsobily zvukové barvy DNC.
Digitální Drawbars
Jak jste si již mohli všimnout, Pa3X Le v rámci zjednodušení a zpřehlednění nenabízí „klasická“ táhla (Drawbars), která byla u Pa3X umístěna v pravé horní části nástroje. U LE je vše řešeno digitálními táhly (Digital Drawbars). Ta potom ovládáte přes dotykový displej. Do režimu Drawbars vstoupíte následovně: Zmáčknete tlačítko Sound Select, režim Factory, skupinu Organ P1 a zvolíte první položku Drawbars. Poté se otevře okno Drawbars Setting, kde můžete začít pracovat s digitálními táhly a dalšími parametry, jako Percusion, Rotary, Noise a dalšími.
Nastavené parametry nelze uložit jako novou zvukovou barvu (Sound). Může být ale uložena jako Performance.
Po mých zkušenostech s digitálními táhly musím říci, že to není vůbec špatný nápad. Po chvíli si na ně určitě zvyknete. Jasné je v tuto chvíli jedno: Digitální táhla najdou svoje příznivce i odpůrce.
Hudební Styly
Nástroj má z výroby k dispozici 412 hudebních stylů. Ty jsou rozděleny do šestnácti skupin - Pop (34), Ballad (24), Ballroom (28), Dance (29), Rock (30), Unplugged (24), Country (26), Traditional (26), Latin (32), Latin Dance (24), Jazz (31), Movie & Show (24), Funk & Soul (26), World (36), Contemporary (24), Favorite User (0). Zastavme se ještě chvilku u skupin a jejich uspořádání. Každá skupina má k dispozici čtyřicet míst. Uspořádána je v pěti bankách (P1 až P5) po osmi hudebních stylech. Pokud tedy spočítáme 40 x 15, dostaneme 600 míst. Protože 412 jich je v nástroji z výroby, můžete skupiny doplnit o dalších 188 hudebních stylů. U Favorite User je to trošku jinak. Uspořádání je podobné. K dispozici je dvanáct skupin Favorite po čtyřiceti, což je 480 volných míst. User nabízí tři skupiny po čtyřiceti. To je 120. Celkem je tedy v Favorite User dalších 600 míst pro styly. Sečteno a podtrženo, 1200 míst pro hudební styly. To už je velmi slušná nálož. Nemluvě o dalších stylech na interních či externích médiích, z kterých si je můžete kdykoliv nainstalovat. Nástroj je zpětně kompatibilní jak s modely i-serie, tak s modely Pa.
Zpracování všech hudebních stylů je na vysoké úrovni, tak jak jsme u firmy Korg zvyklí. Provedení všech doprovodů je osmistopé (Drum, Percussion, Bass a Accompaniment 1-5). Formální části jsou stejné jako u Pa3X - Intro 1, 2, 3/Count In, Variation 1, 2, 3, 4, Fill 1, 2, 3, 4, Break, Ending 1, 2, 3. To platí i o další výbavě, jako Fade In/Out, Tap Tempo/Reset, Start/Stop, Synchro Start/Stop, Memory, Bass Inversion, Manual Bass, Auto Fill, STS, Pad, Songbook, Ensemble. Malá změna je v nastavení režimu doprovodu. K dispozici jsou pouze tři - One Finger, Fingered, Expert.
Hudební styly jsem si prošel a mohu říci, že zní skutečně skvěle. V každé skupině si určitě vyberete. Pokud přece jen ne, stačí si stávající nabídku rozšířit o další styly z Pa nebo i-série.
Víte, jak vznikla firma Korg a kdo ji založil? Nevadí, podíváme se ve stručnosti do její historie. Zakladatelem firmy Korg byl Tsutomu Katoh, který byl majitelem nočního klubu, ve kterém pravidelně hrával japonský harmonikář Tadashi Osanai. Při jednom nočním hovoru řekl Katoh Osanaiovi: „Bylo by skvělé mít nějaké rytmické zařízení, které udrží doby.“ Protože Osanai byl absolventem prestižní Tokijské university v oblasti strojírenství, přesvědčil Katoha, že takový přístroj sestrojí, a požádal ho, aby projekt financoval. V roce 1960 Katoh pronajal malý podnik u železniční trati Keio (čti KO Kayo) a tam s Osanaiem začal vyvíjet první mechanické rytmické zařízení. Podnik byl nazván Keio Electronic Laboratories. První produkt, který použil název a logo Korg, byl v roce 1973 miniKorg 700. Konečné podoby se jméno firmy dočkalo až v roce 1986 - Korg Inc. (čerpáno z internetového zdroje firmy Korg)
Další možnosti nástroje
V této části se podíváme ve stručnosti, co vše ještě nabízí Pa3X Le. Začneme od sampleru. Tato funkce byla zachována i zde. „Eléčko“ nabízí možnost natáčení a importu ve formátu Korg, wav, aiff a Soundfont. Export je možný pouze do formátu wav a aiff. Samozřejmostí je editace. K dispozici máte uživatelskou paměť (User Memory) 192 MB.
U tohoto modelu zůstal i vokální procesor TC Helicon, který nabízí tříhlasý harmonizér a čtyři efekty - Reverb, Delay, Compresor a EQ.
Co se týče efektů, nabízí nástroj čtyři Stereo digitální efekty, které mají k dispozici 125 typů Master efektů a dva globální.
Nástroj má k disponuje dvěma sekvencery. Chord sekvencer a klasický sekvencer. Chord sekvencer umožňuje jednoduše zaznamenat vaši hru akordů s automatickým doprovodem v reálném čase. Klasický sekvencer nabízí multistopý záznam a krokový záznam. Nabízí šestnáct stop, které mohou zaznamenat až 200 000 událostí. Použít můžete také funkci rychlý záznam (Quick Record). Podporován je nativní formát SMF.
K dispozici jsou i další funkce a možnosti, které známe z nástrojů Pa. XDS Crossfade Dual Sequencer slouží k přehrávání různých podkladů. Podporuje formáty mid, KAR, mp3, mp3+LRC a mp3+G. Samozřejmostí je zobrazení textu, not a akordů na displeji nebo připojeném externím monitoru a možnost prolínání hudby obou přehrávačů.
Nedílnou součástí nástroje je také SongBook, což není nic jiného než programovatelná databáze, založená na stylech, SMF, KAR a mp3. K dispozici jsou uživatelské seznamy, filtrování a různé řazení. Z výroby je k mání celkem 310 nastavení známých skladeb, jako Another Day in Paradise, Say You Say Me a další. Bohužel české hity tu budete hledat prozatím marně.
Performance nabídne 320 pamětí pro živé hraní a také funkci My Setting. K dispozici máte také funkci Search. Pokud zmáčknete tlačítko s tímto názvem, můžete hledat různá data v následujících kategoriích: Styles, Performances, SongBook, Sounds a Lyrics. Stačí jen zadat patřičný hledaný výraz. Nalezení je potom otázkou okamžiku. Na některých stránkách funkci Search nelze použít (např. Global). Důvod je jediný. Neobsahují odpovídající data.
Tolik k nejdůležitějším možnostem nástroje.
PaAS
K modelu LE můžete také dokoupit ozvučovací systém PaAS (Pa Amplification System). Jedná se o třípásmový ozvučovací systém s integrovaným bassreflexem s možností rychlého a jednoduchého uchycení (Easy Connect). Připojení k nástroji je poté otázkou vteřin, protože nepotřebujete žádné propojovací kabely ani další příslušenství, jako je napájecí kabel nebo stojánky či držáky.
Parametry ozvučovacího systému jsou následovné: výškový reproduktor (Tweeter) 2x 20 W, středový 2x 20 W (80 mm) a subwoofer 1 x 40 W (130 mm). Vše je uloženo v hliníkovém těle s bassreflexem. Rozměry PaASu jsou 992 (š) x 173 (h) x 137 (v). Hmotnost je 5,7 kg. Cena 11 190 Kč.
Tentokráte jsem PaAS dostal k nástroji, takže jsem jej mohl otestovat. Musím říci, že jsem s ním byl naprosto spokojen. Žádné dráty, rychlé uchycení, kvalitní zvuk. Určitě bych neváhal a ozvučovací systém si k nástroji přikoupil. Dobře by posloužil pro domácí použití, hru v malých místnostech pro dvacet třicet lidí a pro větší pódium jako odposlech.
Editor
Korg Pa Manager je editační program, který je určen všem uživatelům nástrojové řady Pa. Tato aplikace vám umožní snadno a rychle spravovat a organizovat vaše nástrojová data. Nabízí Style Manager, Pad Manager, Performace Manager, Sound Manager a Wave Extractor. Korg Manager vlastně kopíruje obrazovku OS Korg Pa a nabízí detailnější a přehlednější možnosti nastavení vašeho nástroje v pohodlí počítačového prostředí. V současné době je tento editor nabízen pouze pro platformu Windows. Ke stažení je verze 1.2. Doufejme, že v budoucnosti se dočkáme také Korg Pa Manageru pro Mac OS X. Pokud byste se chtěli dozvědět, co vše tento šikovný program umí, navštivte internetové stránky Korg PA Manager.
DVD-ROM
Na DVD najdete vícejazyčný videomanuál (angličtina, němčina, francouzština, italština, španělština, turečtina, arabština, perština, ruština/titulky), který trvá sedmdesát minut. Instruktážní video natočil Steve McNally. Accessory Disc nabízí manuály a USB-MIDI Drivery. DVD je kompatibilní s platformami Windows i Mac OS X.
Závěr
Nový model Pa3X Le určitě patří do rodiny špičkových profesionálních aranžérů. Dokazuje to jak svým moderním dyzajnem, tak svoji profesionální výbavou. Není tajemstvím, že engine je převzat z Pa900.
K tomu firma přidala kovové šasi, v rámci exkluzivity dřevěné bočnice a větší, kvalitnější klaviaturu. Odstranila zabudované reproduktory, aby nástroj co nejvíce odlehčila. Zjednodušila celkové ovládání, které ve spojení s novým sedmipalcovým dotykovým displejem a propracovaným OS skvěle funguje. To vše nabídla za velmi atraktivní cenu.
Mohu s klidem říci, že to, co v tuto chvíli nabízí Pa3X Le v této cenové kategorii, nemá žádná z konkurenčních firem vyrábějící profesionální aranžéry. Pokud tedy přemýšlíte o koupi aranžéru, neměl by Korg Pa3X Le uniknout vaší pozornosti. Věřím, že si „eléčko“ oblíbíte tak jako já.
Info:
Novinka Korg Pa3X Le - Professional Arranger má doporučenou cenu na českém trhu 69 990 Kč i s DPH.
Plus:
hliníkové tělo nástroje s dřevěnými bočnicemi
větší dotykový displej
kvalitní klaviatura
přehlednost a jednoduchost ovládání modelu LE
výbava a možnosti nástroje v této cenové kategorii
možnost připojení ozvučovacího systému (PaAS)
Mínus:
krytka baterie a microSD slotu na šroubek
modernější grafika
absence Pa Manageru pro Mac OS X
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Klaviatura | 76 polovyvažovaných kláves s rychlostní citlivostí a aftertouch |
Polyfonie | 128 hlasů |
Displej | Color TouchView sedmipalcový TFT |
Zvukové generátory | Korg EDS (Enhanced Definition Synthesis), 128 ocilátorů, filtry s rezonancí, třípásmový EQ pro každou stopu |
Zvukové barvy | více než 1100 zvukových barev, včetně stereo piana a standardů GM/GM2/GS a 90 sad bicích, uživatelská oblast nabízí 512 zvukových barev a 128 bicích sad, technologie DNC (Defined Nuance Control) |
Hudební styly | více než 400 hudebních stylů, celkem 1200 pamětí pro hudební styly včetně oblíbených a uživatelských bank |
Možnosti stylů | 8 stop pro hudební styl, 4 Single Touch Settings, 4 pady a 1 Style Setting pro hudební styl, Guitar Track 2 mody, paralelní a fixní NTT, Style Record s krokovým záznamem, Track a Event editační funkce, formální části – 3 Intro, 4 Variations, 4 Fills, Break, 3 Endings, Fade In/Out, Synchro Start/Stop, Tap Tempo/Reset, inverzní bas, manuální bas, Auto Fill, paměť akordického sekvenceru, umlčení doprovodu, mapování bicích, úpravy virblu a šlapáku, STS Mode, |
Efektové procesory | 4 stereo digitální multiefekty, 125 typů Master efektů + 2 efekty Global (Mastering Limiter, Final čtyřpásmový parametrický EQ), Voice Procesor Technology od TC Helicon se 4 efekty (Reverb, Delay, Compressor, EQ) |
Samplování | Load/Import – Korg, wav, aiff a SoudFont, Export – waw, aiff, Edit, Time Slice, PCM uživatelská paměť – 192 MB |
Sekvencer | Quick Record (Backing Sequence), funkce Multitrack a Step Record, plnohodnotný sekvencer – 16 stop, 200 000 events, SMF nativní formát, Style Chord Sequencer v reálném čase mp3 přehrávač/rekordér |
Vstupy/výstupy | 2x jack 6,3 mm Audio In – Right Mono/ Mic Input s mini potenciometrem Mic Gain, Left/Right Line Input, 2x jack 6,3 mm Audio Out – Right, Left, 1x MIDI In/Out, 2x jack 6,3 mm Pedal – Assignable, Damper, 1x USB Device, 1x USB Host, 1x cinch Video Out, 1x slot microSD s krytem, 1x ACV konektor, 1 x stereo jack 6,3 mm – sluchátka |
Datové úložiště interní/externí | Ano – uživatelská paměť 192 MB/ Ano – pevné disky, CD-ROM, paměťové karty microSD SD, USB flash |
Dodávané příslušenství | tištěný manuál Rychlý start, AC napájecí kabel, notový pultík, DVD-ROM |
Volitelné příslušenství | PaAS (Pa Amplification System), EXP–2 Expression/Volume pedál, XVP–10 profesionální Expression/Volume pedál, DS–1H Damper pedál, PS1/PS3 pedálový spínač |
Rozměry | 1195 x 356 x 121 mm (šířka, hloubka, výška) |
Hmotnost | 13,55 kg |
www: