Korg microKEY Air - řídicí klaviatura
Móda bezdrátového připojení se nevyhnula ani hudebním nástrojům. Firma Korg se rozhodla nabídnout uživatelům novou verzi řídicí klaviatury s názvem microKEY Air.
Co nového nabízí microKEY Air
Jak napovídá samotný název, jedná se o řídicí klaviaturu, kterou můžete ke svým miláčkům (iPad, iPhone, počítače s OS Windows i Mac OS X) připojit bez jediného kabelu. Proto je v názvu to slovíčko Air. Model Air nabízí samozřejmě také standardní připojení USB kabelem.
Kromě toho, že přístroj mírně „nakynul“, došlo také ke změně vstupů a výstupů na levé boční straně. Najdete zde jackový vstup (Assignable Switch) pro připojení sustain pedálu, klasické USB typu B a dvoupolohový přepínač, kterým volíte možnost připojení (USB nebo bezdrátově). Pokud nástroj otočíte vzhůru nohama, najdete zde krytku, pod kterou je ukryta šachta pro dvě baterie typu AA.
Varianty microKEY Air
Firma nabízí celkem čtyři varianty. K dispozici je verze s 25, 37, 49 a 61 miniklávesami (natural touch minikeyboard), které se opět dostávají do módy. Rozdíl je hlavně mezi verzí microKEY Air 25 a verzemi 37, 49 a 61. Varianta s 25 klávesami má k dispozici místo koleček joystick a čtyři tlačítka (Arpeggiator,Sustain/Tap Arpeggiator, Octave Down, Up) s LED diodou indikující stav řídicí klaviatury. U nejmenší verze chybí možnost připojení pedálu. Proto je zde zmíněné tlačítko Sustain. Malou drobností je přepínání oktáv u nejmenší verze. Ta nabízí celkem ±4 oktávy.
Ostatní tři verze (37, 49, 61) mají stejnou výbavu. Dvě kolečka (Pitch, Mod) dvě tlačítka (Down, Up) pro přepínání oktáv a LED diodu indikace stavu. Nechybí zde ani jackový vstup 6,3 mm pro připojení pedálu.
Tolik tedy k rozdílům mezi jednotlivými variantami.
Jak to vše funguje
Úplně jednoduše. Pokud necháte přepnutý dvoupolohový přepínač vpravo, připojíte microKEY Air standardní cestou. Tedy USB kabelem. Ten je standardní součástí balení. Po propojení „klaviatury“ se mezi tlačítky Down a Up rozsvítí červená LED dioda a můžete začít microKEY Air používat. Potom stačí ve zvolené aplikaci nastavit cestu a vaše komunikace pomocí řídicí MIDI klaviatury může začít. Vyzkoušel jsem vše jak s virtuálními nástroji (M1, MS 20, Polysixem, Wavestationem a dalšími), tak s programy, které standardně používám (Sibelius a GarageBand). Funkčnost byla stoprocentní.
Pokud máte počítač nebo iZařízení kompatibilní s normou Apple Bluetooth Low Energy MIDI tak jako já, můžete využít bezdrátové komunikace pomocí technologie Bluetooth.
Nejdříve jsem vyzkoušel připojení k MacBooku Pro. Přepnul jsem dvojpolohový přepínač doprava na Wireless. Mezi tlačítky Down/Up se rozblikala modře LED dioda. To značí, že microKEY Air je připraven ke komunikaci. V Mac OS X jsem otevřel Nastavení audio MIDI, v záložce Okno zadal Zobrazit MIDI Studio a v konfiguraci Bluetooth zadal Připojit. Pak už jen stačilo vybrat aplikaci a nastavit v ní, jak má klaviatura komunikovat. Já jsem použil Korg M1. V preferencích (Preferences) jsem jako druhý přístroj (Device 2) nastavil microKEY2-37 Air Bluetooth. Po nastavení jsem v klidu začal hrát. Nastavení „bezdrátu“ trvalo pouze pár minut. S připojením a komunikací nebyl sebemenší problém. Vyzkoušel jsem také dosah bezdrátového připojení. Ten byl cca osm metrů přes dvě příčky, což je slušné.
Po počítači přišel na řadu iPad. Na microKEY Air jsem zapnul opět přepínač do polohy Wireless. Po zapnutí začala opět modře blikat LED dioda. Na iPadu zapnul jsem Bluetooth. Spustil jsem nainstalovanou aplikaci Korg Module LE. V levém rohu jsem otevřel Setting (nastavení) a zadal Blutooth MIDI - Scan. Po naskenování jsem zvolil microKEY2-37 Air. Modrá dioda přestala blikat a začala svítit. V tuto chvíli jsem mohl začít hrát na akustické piano (Natural Grand). Ani zde nebyl sebemenší problém a vše fungovalo tak, jak mělo.
microKEY versus microKEY Air
Starší model microKEY oproti porovnání s microKEY Air byl o trošku hubenější. Neměl vstup pro pedál a možnost bezdrátového připojení. Předchozí model nabízel jeden port USB typu B a také dva porty typu A. Porty A sloužily k připojení dalších externích periférií. Rozdílná nabídka byla také u softwarového balíčku.
Korg Module verze 2.0.0 je vlastně mobilní virtuální zvukový modul pro iZařízení, který můžete mít kdykoliv a kdekoliv po ruce. Tento software má pět zvukových modulů s velmi realistickým zvukem (A.Piano, E.Piano, Organ, Clav, Synth). K dispozici jsou také zvukové knihovny, pomocí kterých rozšíříte možnosti softwaru (Ivory Mobil Grand, Wurley Electric Piano, Premier Vintage Organ a Triton Best Selection). Zvukové barvy Korg Module můžete použít i ve spojení s Korg Gadgetem v podobě pěti nástrojů (Salzburg, Montreal, Alexandria, Firenze, a Glasgow). Tento software toho umí daleko víc. Například funkci Set Seznam umožňuje jednoduchou zprávu všech nastavení, které hráč potřebuje. Umožní vyvolat zvukové barvy v požadovaném pořadí, prohlížet hudební notaci nebo poslechnout si, jak zní celková skladba.
Načítat můžete i dokumenty ve formátu pdf s naskenovanými notami. Tím odpadá nošení tištěných not. Možností je víc než dost. A ve spojení právě s microKEY Airem získáte pracovní prostředek pro práci kdykoliv a kdekoliv.
Co dostanete v základní výbavě
K nástroji je dodáván „softwarový balíček“, který si můžete stáhnout z www.korg.com/bundle. Po zadání uvedené adresy budete přesměrováni na www.korg-licese-cent.com. Pro stažení balíčku budete potřebovat kód (Korg software bundle code), který naleznete na přiložené kartičce. Balíček nabízí software Korg Module Le pro iPad a iPod, Korg M1 Le, AAS Pack - Lounge Lizart Session, UVI - Digital Synsations, Reason, Propellerhead - Reason Limited a Ableton Live Series se slevovým kupónem.
Jelikož využívám služeb předchozího modelu microKEY, mohu říci, že jej určitě při své práci využijete!
Co ještě pořídit
Pokud nemáte k dispozici sustain pedál, určitě se vám bude hodit. Vybrat si můžete ze tří „korgovských“ verzí. PS-3 (420 Kč), PS-1 (946 Kč) a DS-1H (1578 Kč).
Budete-li používat hlavně bateriový provoz, stojí za úvahu pořídit dvě sady dobíjecích baterií i přesto, že standardní baterie alkalické vydrží dle firemního zdroje třicet hodin. Při testování jsem používal pouze bateriový provoz. Uváděná výdrž není lež. Naměřil jsem třicet dva hodin dvacet dva minut.
I přesto, že dostanete softwarový balíček, doporučil bych LE verze rozšířit na plné. Myslím, že časem to určitě oceníte. Také bych doporučil Korg Legacy Collection. Tento balíček obsahuje celkem šest nástrojů - M1, Wavestation, MS-20, Polysyx, Mono/Poly a MDE-X. Tyto virtuální nástroje jsou „korgovskými“ legendami. Já už je nějaký ten pátek používám a jsem s nimi maximálně spokojen.
Pokud používáte iPhone nebo iPad, doporučuji upgradovat aplikaci Korg Module LE na plnou verzi. Za pouhých 39,99 eur získáte plnou verzi, která nabízí další zajímavé možnosti. Zajímavou aplikací pro iPhone a iPad je také Korg Gadget (39,99 eur). Je to software, který nabízí kolekci virtuálních nástrojů (dvacet různých syntezátorů a rytmerů) pro výrobu hudby. Jak hlásá výrobce: „All-in-one music production studio.“ Na App Storu jsou k dispozici samozřejmě další softwary, jako Korg iMS-20, iPolysix, iDS-10, iM1 a další. Pokud vás zajímají podrobnosti jednotlivých „virtuálních nástrojů“, doporučuji navštívit stránky App Storu. Korg má také pro uživatele nachystány webové stránky nesoucí nadpis How can we help? na adrese support.korguser.net/hc/en-us . Tyto stránky vám mohou pomoci zodpovědět některé nejčastěji kladené otázky ohledně jednotlivých aplikací.
Summa summarum
Korg microKEY Air je dobrý pomocník k vašemu počítači, tabletu nebo chytrému telefonu. Je skladný, lehce přenosný a nabízí jak připojení kabelem, tak bez něj. Všechny verze Airu mají k dispozici velmi slušnou mini klaviaturu, za což si firma Korg zasluhuje pochvalu. Jako bonus k nástroji získáváte základní softwarový balíček, který každého uživatele určitě potěší. Tyto řídicí MIDI klaviatury můžete využít doma, na cestách, ve studiu nebo i na pódiu. Využití může být s vašimi mazlíčky skutečně široké. Nevěříte? Běžte si je vyzkoušet! Nebudete litovat, stejně jako já.
Info:
Řídicí klaviatura Korg microKEY Air se na českém trhu prodává ve čtyřech verzích. Ceny jednotlivých verzí jsou následující: 25 kláves 2841 Kč, 37 kláves 3999 Kč, 49 kláves 4841 Kč a 61 kláves 5683 Kč.
Plus:
možnost bezdrátového připojení
možnost připojení pedálu
provoz na baterie
velmi slušná miniklaviatura
dodávaný softwarový balíček
Mínus:
u tabletů a mobilů je podporován pouze iOS
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Klaviatura | 25, 37,49 a 61 mini kláves s rychlostní dynamikou úhozu
verze 37, 49, 61 – 2 kolečka Pitch Band a Modulation, tlačítka Octave Shift |
Kontroléry | verze 25 – joystick, tlačítko arpeggiátoru, tlačítko Sustain/Tap, tlačítka Octave Shift
verze 37, 49, 61 – 2 kolečka Pitch Band a Modulation, tlačítka Octave Shift |
Vstupy / výstupy | verze 25 – 1x USB typ B
verze 37, 49, 61 – 1x jack 6,3 mm pro připojení pedálu, 1x USB typ B |
Posun oktáv | verze 25, 37 – ±4 oktávy
verze 49, 61 –±3 oktávy |
Typ Wireless | Ano - Bluetooth Low Energy/Apple Bluetooth Low Energy MIDI |
Napájení | přes USB nebo 2x AA baterie |
Rozměry | verze 25 – 395 x 131 x 52 mm (šířka, hloubka, výška)
verze 37 – 565 x 139 x 54 mm (šířka, hloubka, výška) verze 49 – 709 x 139 x 54 mm (šířka, hloubka, výška) verze 61 – 850 x 139 x 54 mm (šířka, hloubka, výška) |
Hmotnost | verze 25 – 670 g
verze 37 – 1,0 kg verze 49 – 1,4 kg verze 61 – 1,71 kg |
www: