Korg Keytar RK-100S - přenosný keyboard
Jeden z prvních nástrojů firmy Korg, který mohli klávesisté používat na pódiu tak jako kytaristé nebo basisté, byl v roce 1983 Poly 800. V té době to byla nevídaná a zároveň převratná novinka. V roce 1984 Poly 800 nahradil přenosný keyboard RK-100, který se stal legendou. Po třiceti letech se firma Korg k této legendě vrátila a světu představila novinku Keytar RK-100S.
První seznámení s nástrojem
V krabici najdete Keytar RK-100S, originální obal na nástroj s logem Korg, popruh, šest kusů alkalických baterií typu AA a manuály k nástroji. Český manuál samozřejmě nechybí.
Tělo nástroje je dřevěné, lakované v kombinaci s černými plastovými prvky. Svým tvarem tak trošku připomíná „kytaru“. Výrobce nabízí tři barvy v provedení lesklý lak, bílou, černou a červenou. Testovaný nástroj byl v bílo-černé kombinaci. Osobně se mi nejvíc líbila kombinace červeno-černá.
RK-100S má elegantní moderní design, který určitě upoutá. Přední panel obsahuje klaviaturu s 37 „slimkeys“, kolem které jsou v černém poli rozmístěny všechny ovládací prvky, displej i výstup nástroje. Pokud si tedy nástroj pověsíte na sebe, je vše seřazeno následovně: Nad čelem kláves, po celé jejich délce je umístěn dlouhý ribbon kontrolér. V levé horní části vedle klaviatury najdete displej a nad ním kovovou páčku Soud ±. Pod klaviaturou jsou v levé části čtyři tlačítka: Tap, Arp, Short Ribbon a Shirt. V levé části jich je celkem osm s označením A, B, C, D, E, F, G, H. V pravé spodní části je výstup nástroje (stereo jack 6,3 mm) a velký kulatý potenciometr Volume. V bílém laku se pyšní černé logo Korg.
Na levé straně nástroje (z pohledu hráče) najdete madlo s dalšími ovládacími prvky. Ty jsou všechny rovněž rozmístěny v černém poli. K dispozici jsou čtyři gumová tlačítka v šedé barvě. Dvě Octave ±, Pitch a Filter. Madlu vévodí krátký ribbon kontrolér.
Na pravém i levém boku najdete úchyty pro popruh. Pravá strana ještě nabízí USB vstup, vstup pro adaptér, vypínač, třípolohový přepínač Line/ Mic 1, 2, Input (stereo jack 3,5 mm) pro připojení externího audio zařízení a klasický konektor MIDI Out. Zadní strana nabízí pouze krytku šachty, kam se vkládají baterie.
Na první pohled Keytar RK-100S říká: Nejsem žádná laciná hračka. Tomu napovídá jak zvolený materiál, tak moderní design, který se snoubí s účelností. Malou pihou na kráse je absence adaptéru k nástroji. Ten si bohužel budete muset dokoupit extra. Nemusíte se ale obávat, jeho cena není závratná.
Klaviatura nástroje
Keytar má k dispozici klaviaturu s 37 klávesami s označením „slimkeys“. Není to však klasická mikroklaviatura ani standardní klaviatura. Je to něco mezi tím. Svými rozměry se nejvíce blíží klaviatuře akordeonové. K dispozici je pouze rychlostní úhozová citlivost. Klaviatura rozumí standardním nastavením. Single, Layer, Split a Multi. Co se týče posledních třech „modů“, mohou znít maximálně dva timbry. K dipozici je i parametr Split Key pro rozdělení klaviatury.
S klaviaturou jsem neměl žádný problém. Na první dotek je příjemná a rychle si na ni zvyknete. Díky této klaviatuře se nástroj oproti původní RK-100 zmenšil, což jistě všichni při své pódiové „show“ oceníte.
Zvukový generátor
RK-100S disponuje zvukovým generátorem MMT (Multiple Modeling Technology). Tato technologie nabízí „klasické“ možnosti analogových syntezátorů, které jsou díky dnešním moderním technologiím posunuty do úplně jiné roviny. Pojďme si v kostce tyto možnosti přiblížit. Programy nástroje se skládají z timbru 1, 2, master efektů 1, 2 a arpeggiatoru. Základními stavebními prvky zvukových barev je výška (Pitch), zvukový charakter (Tone) a hlasitost (Volume). Tak jako u starých dobrých „analogů“ nabízí modelový analogový syntezátor v RK-100S standardní sekce, které jsou potřebné pro vytvoření zvukových barev. K dispozici jsou dva oscilátory a šumový generátor. Oba oscilátory mají k dispozici Waveform a Modulation. V obou skupinách naleznete další parametry. Například Waveform - Saw, Pulse, Triagle atd. Modulation nabízí Waveform, Cross, Unison atd. Nechybí zde Wave Shaping nebo Multi-mode Filters a další.
Polyfonie nástroje je osmihlasá. Pokud vyberete vocoder, je pouze čtyřhlasá. K dispozici jsou maximálně dva timbry při volbě režimu Layer, Split či Multi.
Ribbon controler, páskový kontrolér je speciální ovladač, pomocí kterého můžeme vysílat libovolná MIDI data. Páskový kontrolér je na nástrojích v provedení krátké nebo dlouhé dotykové plochy. Kontrolér reaguje jak na kontinuální pohyb prstu po celé ploše, tak na zmáčknutí prstu v určitém místě kontroléru.
Poznámka: čerpáno z internetových zdrojů
Propojíte-li Keytar s počítačem, můžete všechny „programy“ pohodlně upravovat pomocí softwarového editoru.
Podrobnější popis, jak a co nastavit, by vydalo na samostatný článek. Zajímají-li vás přece jen detaily, co vše zvukový generátor dokáže, stačí se podívat do manuálu k nástroji. Ten je volně ke stažení na firemních stránkách v části podpora (support). Nahlédnout můžete také do specifikace RK-100S. Ta sice není tak detailní jako manuál, ale v mnohém napoví.
Vocoder
Nástroj také nabízí uživatelům vocoder. Co to vlastně vocoder je? Dalo by se to charakterizovat v jedné větě asi takto: Vocoder je elektronický přístroj pro syntézu zvuku a řeči. Přístroj pracuje ve dvou režimech, analyzujícím a syntetizujícím. Jinými slovy řečeno, pokud k nástroji připojíte mikrofon, můžete využít svého hlasu a pomocí oscilátoru, kdy zmáčknete klávesy na klaviatuře, vytvoříte dojem, že nástroj sám mluví.
Keytar RK-100S má k dispozici šestnáctipásmový vocoder, který umí simulovat zvuk klasického, legendárního vocoderu. Také umí vytvářet originální vocoder s charakterem a ovládáním zvuku nebo úrovně v každém pásmu. K dispozici jsou také funkce Formant Shift a Formant Hold. Jak vše funguje je dobře vidět na schématu vocoderu.
Vyzkoušel jsem připojit jak náhlavní mikrofon, tak externí audio zařízení. Musím říci, že vocoder určitě vylepší a zpestří možnosti „erkáčka“. Myslím, že při trošce nápaditosti se s ním dá dobře vyblbnout.
Efekty
„Erkáčko“ má k dispozici také efekty. Nabízí Timbre EQ a Master Effect 1 a 2. U EQ lze nastavit parametry Low Preq, Low Gain a High Freq, High Gain. Master Effect 1 a 2 disponuje celkem sednácti různými tipy efektů (např. Kompresor, čtyřpásmový EQ, Distortion, Decimator, Delay, Chorus, Flanger a další). Možnosti nastavení jsou následovné: FX Type, FX Long Ribbon (Filter) Assign a FX Long Ribbon (Filter) Polarity. Pokud by vás opět zajímaly detaily a možnosti jednotlivých efektů, doporučuji nahlédnut do manuálu s názvem Parametr Guide (průvodce parametry), který je volně ke stažení na www.korg.com.
Keytar vznikl složením dvou anglických slov KEYboard a guiTAR. Tak vlastně díky této slovní hříčce vznikl název pro nástroj, který mohou mít klávesisté pověšený při show na těle, tak jako například kytaristé kytaru. A že podoba není čistě náhodná, se můžete přesvědčit na obrázku třeba RK-100S.
Poznámka: čerpáno z internetových zdrojů
Efekty, které má Keytar k dispozici, určitě vylepší jeho možnosti při tvorbě výsledného zvuku. Vytvořené zvukové barvy tak nezní suše, což je při poslechu velmi příjemné a dobře tak zapadnou do každého dnes hraného žánru.
Arpeggiator
Tato funkce nám pomůže vytvářet arpeggia, tedy česky řečeno různé rozložené akordy. I zde můžeme nastavit různé možnosti. K dispozici jsou následující funkce Arpeggiator On/Off: Timbre Assign určí, který timbre bude znít v arpeggiu (Timbre 1, Timbre 2 nebo Timbre1 + 2). Type zvolí typ arpeggia (Up, Down, Alt1, Alt2, Random, Trigger). Octave určuje rozsah oktáv, ve kterém bude arpeggio hráno (1, 2, 3, 4). Resolution určuje rozlišení vzhledem k tempu zadanému tlačítkem Tape. K dispozici jsou i další funkce jako, Last Step, Latch, Key Sync, Gate Time, Swing a Step Edit.
Myslím, že možností je víc než dost. Co říkáte?
Kontroléry
„Klasické“ kontroléry budete na RK-100S hledat marně. Keytar má k dispozici 2 Ribbon kontroléry. Jeden krátký, který najdete na madlu. Druhý dlouhý je umístěn nad čelem klaviatury. Krátký kontrolér umožňuje pracovat s výškou tónu (Pitch) a modulací (Modulation). Dlouhý kontrolér umožňuje pracovat s polohou tónu. Pokud stisknete tlačítko Filter, můžete tak pracovat s jeho parametry.
Ovládání ribbon kontrolérů je velmi jednoduché a efektivní. Rychle si na něj zvyknete. Oproti původním standardním ovladačům nabízí ribbon kontroléry více možností.
Vstupy a výstupy
V rychlosti se podíváme, co vše nástroj nabízí v rámci připojitelnosti. Na předním panelu najdete Stereo Output jack 6,3 mm. Odtud tedy signál putuje do zesilovače, mixu, komba či sluchátek. Do jacku Input můžete připojit například náhlavní mikrofon (mono) nebo nějaké audio zařízení (např. mp3 přehrávač, chytrý telefon nebo tablet). Přepínačem Input Select jednoduše nastavíte připojenou věc. USB konektor slouží k propojení s počítačem. MIDI Out k propojení s dalšími MIDI nástroji či zařízeními. Do zdířky DC 9V můžete připojit adaptér KA-350. Ten si bohužel, tak jak jsme si již v úvodu řekli, musíte za 799 Kč dokoupit. Tolik tedy ke vstupům a výstupům.
Software pro RK-100S
K nástroji si můžete zdarma stáhnout z firemních stránek také USB MIDI Driver a RK-100s Sound Editor ve verzi 1.0.0. Ovladač i editor jsou k dispozici jak pro Windows, tak pro Mac OS X. Podle firemní dokumentace by měl být software kompatibilní s Windows XP Home/Professional SP3, Vista SP2, Windows 7 SP1, Windows 8 v 32 i 64bitových konfiguracích. U Mac Os X je podporována verze 10.6.8 a vyšší. Software jsem nainstaloval na Windows 7 a Mac OS X Yosemite 10.10.3. Vše fungovalo bez problému a spolehlivě.
Propojení s počítačem nebo nástrojem
Propojení „erkáčka“ s počítačem nebo jiným nástrojem či zařízením je velmi jednoduché. Do počítače nainstalujete ovladač a software. Nástroj propojíte standardním USB kabelem s počítačem. Zapnete nástroj, spustíte Editor v počítači a po načtení dat z „erkáčka“ můžete začít s editorem pracovat.
Komunikace s jinými klávesovými nástroji a zařízeními pomocí MIDI je rovněž jednoduchá. Z MIDI Out RK-100S propojíte standardním MIDI kabelem do MIDI In požadovaného nástroje či zařízení, zvolíte kanál a komunikace může začít. Komunikovat lze také s více MIDI nástroji či zařízeními najednou. Zde ale musíte použít MIDI patchbay.
Pokud nemáte s propojováním zkušenosti a propojujete poprvé, nemusíte se ničeho obávat. Vše je pečlivě vysvětleno v přiloženém manuálu a zvládne to i začátečník.
Keytar v praxi
Nové „erkáčko“ jsem prověřil v praxi. Zapnutí a vypnutí nástroje provedete vypínačem na pravém boku nástroje. Keytar je slušně vychovaný nástroj. Při vypnutí se s vámi rozloučí slovem „byE“ - ahoj. Ovládání při hře je velmi jednoduché. K výběru některého z dvou set programů, které jsou připraveny z výroby, se používá páčka Sound ±. Abyste nemuseli procházet a zdlouhavě hledat ve všech programech, máte k dispozici čtyřicet oblíbených (Favorites) programů. Ty jsou uspořádány v pěti bankách po osmi programech (A-H). I zde je výběr jednoduchý. Podržíte tlačítko Shift, páčkou vyberete banku a můžete začít volit programy pod tlačítky A až H. Banky si můžete samozřejmě poskládat dle svých požadavků.
Pokud chcete použít vocoder, připojte náhlavní soupravu s mikrofonem, přepněte přepínač Input Select do polohy Mic1 nebo Mic2, podržte tlačítko Shift a tlačítkem Short Ribbon zapnete vstup (A.On). Pokud svítí tlačítko zeleně, je signál ok. Svítí-li červeně, musíme nastavit hlasitost mikrofonu. Stejný postup je i při připojení audio zařízení. Pouze přepínač Input Select se přepne do polohy Line. Pak vyberete některý ze čtyř programů vocoderu (196-199) a můžete začít s úpravou hlasu. Využít můžete také služeb arpeggiátoru. Stačí podržet nějaký akord na klaviatuře a pak zmáčknout tlačítko ARP. Možná je i úprava tempa. Tlačítkem Tap stačí, tak jako bubeník, naťukat tempo. Při hraní můžete využít předdefinovaných funkcí ribbon kontrolérů, tlačítka Octave, Pitch a Filter. Pokud byste chtěli některý z parametrů upravit, stačí Keytar připojit k počítači a v programu Sound Editor vše nastavit dle svých požadavků. Nezapomeňte po editaci vše uložit, jinak přijdete o svá nastavení!
Mohu říci, že nástroj pracoval dle očekávání. Práce s ním je skutečně jednoduchá. Ovládat jej budete během chvilky. Jen editor vám zabere trošku více času. Vše je pohodlné, intuitivní a rychlé. Při testování jsem používal pouze bateriový režim. Manuál říká, že výdrž v režimu na baterie je cca osm hodin. U mne to bylo cca sedm hodin. Doporučuji zakoupit sadu nabíjecích baterií a pro domácí použití adaptér. Myslím si, že se tato investice určitě vyplatí.
Závěr
Korg Keytar RK-100S je stylový keyboard přes rameno, nabízející klávesovým hráčům vše potřebné pro dnešní pódiovou „show“. Kromě moderního designu, malých kompaktních rozměrů a váhy, nabízí syntezátor s dvěma sty programy, vocoder, arpeggiátor, efekty a dva ribbon kontroléry. Celý nástroj můžete editovat pohodlně ze svého počítače.
Pokud bychom porovnali původní RK-100 s dnešním RK-100S, byl by to propastný rozdíl. A to je právě ten rozdíl třicetiti let.
Pokud tedy koketujete s myšlenkou nezůstat připoutáni jen u svého klávesového stojanu, neměl by Keytar RK-100S uniknout vaší pozornosti. Já jsem byl až na tu jednu pihu na kráse v podobě adaptéru maximálně spokojen.
Info:
Korg Keytar RK-100S se prodává na českém trhu ve všech provedeních za cenu 22 095 Kč i s DPH.
Plus:
v základní výbavě nástroje je obal a popruh
výbava a možnosti nástroje
softwarový editor pro Windows i Mac OS X
Mínus:
absence adaptéru v základní výbavě
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Klaviatura | 37 kláves s úzkou menzurou klaviatury (slimkey), rychlostní úhozová dynamika |
Polyfonie | 8 hlasů (maximálně 4 hlasy, když je zvolen vocoder) |
Displej | 7segmentový LED, 3 znaky |
Zvukové generátor | MMT (Multiple Modeling Technology), |
Programy/možnosti | 200 programů z výroby/synt – 2 oscilátory + generátor šumu |
Vokodér | 16kanálový vocoder s nastavitelnou úrovní a panu pro každý kanál, funkce Formant Shift, Formant Hold |
Efektové procesory | 2pásmový EQ, Master efekty (17 efektových algoritmů) |
Audio vstupy/výstupy/přepínače | Input Jack (3,5 mm mono mini jack)/Output Jack (6,3 mm stereo slouží i jako sluchátkový), přepínač Input Select – Mic1/Mic2/Line |
MIDI/USB | Out/Typ B |
Ostatní vstupy, tlačítka | konektor AC adaptéru, vypínač zapnutí/vypnutí nástroje |
Napájení | adaptér nebo baterie |
Dodávané příslušenství | manuál, popruh, měkké pouzdro, 6 ks AA alkalických baterií |
Volitelné příslušenství | AC Adaptér KA–350 |
Rozměry | 830 x 262 x 71 mm (šířka, hloubka, výška) |
Hmotnost | 3,4 kg |
www: