Kala U-Bass Wanderer Acoustic - čtyřstrunné akustické basové ukulele
V loňském roce jsem napsal recenzi na elektrifikovanou verzi pětistrunného basového ukulele, takže když jsem dostal šanci vyzkoušet akustickou čtyřstrunnou verzi od stejného výrobce, byl jsem sám zvědav, jak srovnání dopadne. Ukulele se stalo naprosto lidovým a překvapivě rozšířeným nástrojem, který si pořizují nejen kytaristi do kufru na cesty, ale stává se i prvním strunným nástrojem pro začínající brnkálisty. Jak by mohlo být ale využitelné basové ukulele? Mohlo by tvrdit muziku například u táborových ohňů? Jaké je a jak se na ně hraje? To vám řekne naše minirecenze.
Nástroj dorazil zabalen nejen v kartónové krabici, ale i v dobře polstrovaném měkkém pouzdru velikosti houslí, s praktickými popruhy, určenými k nošení na zádech. Krásné akustické „basulele“ neváží skoro nic (i s futrálem jen něco málo přes dvě kila), takže pro přepravu je naprosto ideální. Výrobce - společnost Kala, je momentálně největším výrobcem ukulele na světě, přestože první nástroje sjely z její výrobní linky teprve v roce 2005. Jako každá velká firma, i Kala má diferencovanou výrobu, takže levnější modely jsou vyráběny v Asii (tento model v Číně) a prémiové nástroje jsou vyráběny nebo dokončovány v Americe.
Nepřehlédnutelná stylovka
V případě modelu Wanderer jde o základní, a tedy nejlevnější verzi čtyřstrunného basového ukulele, na jehož výrobu výrobce použil převážně mahagonové dřevo. Z něho jsou vyrobeny jak luby a ozvučná deska, tak i krk a hlava. Jen kobylka a nultý pražec jsou z tvrzeného plastu. Saténově matový lak jemně žíhanému tělu velmi sluší, stejně jako černá ladicí mechanika. Nástroj tak vypadá dražší, než skutečně je. Vrchní stranu lubů obsadila aktivní elektronika Shadow s digitální ladičkou a třípásmovým ekvalizérem. Na první pohled jde o netradiční nástroj s tradičním designem. Připomíná (jak jinak) zmenšenou kytaru, osazenou světlými a opravdu silnými, na první pohled i dotek gumovými, elastickými strunami. Zpracování nástroje hodnotím jako velmi dobré. Nenašel jsem žádnou chybičku, takže soudruhům v Číně vystavuji jedničku s hvězdičkou.
Na „sucho“, bez zapojení, nemá basulele nijak silný, ani zajímavý zvuk. Akustická muzika, ve které by se dokázal naživo takový nástroj prosadit, by musela být opravdu tichá. Takže ten, kdo si myslí, že basulele použije u táboráku místo basy, na to může s klidem zapomenout.
Jak na struny u basulele? Pro jednodušší výměnu strun výrobce vymyslel praktické „okénko“ se čtyřmi šroubky ve spodní (zadní) stěně, které po odklopení umožňuje protáhnout tlustou strunu skrz ozvučnou desku a kobylku. Na straně těla drží struna pomocí jednoduchého uzlu, na hlavě je v mechanice jen provlečená a omotaná, žádné smyčky při své tloušťce ani nedovoluje. Vypadá to celkem jednoduše. Ale vzhledem k množství návodných videí na YouTube, kde vlastníci U-Bass předvádějí, jak složitá je výměna strun, jsem to raději ani nezkoušel. Stačilo mi ladění.
Gumostruny
Před testováním bylo nutno nástroj naladit. Což nebylo tak snadné jako u normálního ukulele, baskytary nebo kytary. Na nástroji je z výroby natažena sada strun Aquila Thundergut Bass Ukulele. Světlé struny vypadají na nástroji velmi pěkně. Jsou vyrobeny ze speciálního materiálu, který kombinuje polyuretan a silikon. Na dotek jsou struny jakoby gumové, měkké na dohmat a celkem příjemně hratelné. Je třeba počítat s tím, že pro doladění nestačí mechaniku jedenkrát nebo dvakrát otočit. Na změnu o pouhý tón zatočíte kolíkem až desetkrát. Ovšem ve srovnání se strunami Pahoehoe na elektrifikované verzi basového ukulele lépe drží tón a ladění je celkově stabilnější.
Jakpak to hraje?
Poté, co jsem se zamyslel, k jakým druhům muziky se takový nástroj hodí a také vzhledem k jeho mobilitě, jsem se rozhodl otestovat jej přes aparáty, které tomu odpovídají. Takže jsem využil zkušebnu nejmenovaného prodejce hudebních nástrojů a vyzkoušel malá basová komba, která by podle mého tomuto ukulele slušela. Délka menzury 518 mm napovídá, že tón s delším sustainem z něj nevyloudíte ani omylem. Proto jsem byl zvědav, jak se změní tenhle „tupější“ živý projev při použití zesilovače. Na netu jsem dokonce našel i stejnou kombinaci nástroje a komba, pouze za použití vinutých kovových strun. Skvělé. Jenže tady jsem se musel spokojit s „gumovými“ strunami, a to je úplně jiná disciplína...
Prvním aparátem byl modelingový drobeček Roland Micro Cube RX, s bateriovým napájením. Tato kombinace by umožnila hráči plnohodnotnou hru kdekoliv, klidně na Karlově mostě. Kombo se vejde do batohu, na druhé rameno U-bass, a je vystaráno. Přestože kombo nabízí sedm přednastavených simulací a šest efektů, zvuk z něho nebyl při žádné kombinaci nijak konkrétní. Scházely mu jak spodky, tak výšky, a ani ekvalizér příliš nepomohl. Na domácí cvičení nebo do country muziky možná použitelné.
Druhým adeptem bylo kombo Eden EC8, u kterého se po chvíli laborování s ekvalizérem ve středobasech a funkcí enhance podařilo nakroutit velmi solidní zvuk, který překvapil vyrovnaností a silou. Leč výsledný zvuk byl stále „zahuhlaný“ a nekonkrétní. Spíš jako kontrabas, ovšem bez onoho typického „prdění“. O něco lepší výsledek.
Posledním combem na testování byl Markbass Mini CMD 121P, na který jsem byl nejvíce zvědavý. A po zapojení jsem byl odměněn krásným basovým projevem nástroje. Nebylo ani třeba žádných korekcí. Při použití rovného ekvalizéru a ovladače VLF, který vytvoří klasické basové „véčko“, bylo možné docílit krásně kontrabasového zvuku, dokonce s příjemným „cinkem“ ve výškách. Překvapivě dobrý zvuk. Ale sustain se nijak zvlášť neprodloužil. Takový zvuk by se však prosadil klidně i v nějaké folkrockové skupině. Z roztomilého drobečka tohle kombo udělalo slušného draka.
Hodnocení
Celkově si myslím, že jakýkoliv aparát je u tohoto nástroje lepší než žádný. Záleží na zvukových preferencích každého hráče a na druhu muziky, kterou hraje. Nejsem příznivec efektů a krabiček, takže se v nich příliš neorientuji. Ale jistě existuje nějaká prodlužující sustain a ve spojení s dobrým aktivním ekvalizérem, případně kompresorem, by bylo možné snadněji vykouzlit požadovaný zvuk. Každopádně hra na basulele je snadná, pokud si zvyknete na malou rozteč pražců a krátkou menzuru. Levá ruka nebolí ani po delším hraní a pravá si na zvláštní materiál strun zvykne rychle. Lze použít i trsátko, ale není to nutné a nemá to žádný větší efekt.
Závěr
Testovat tenhle nástroj mě opravdu bavilo. Zase po čase jsem zkusil něco netradičního a mohl objevovat vlastnosti nástroje, který jsem držel v ruce poprvé. Kala U-Bass Wanderer je snadno přenosný, zábavný a nepřehlédnutelný nástroj, se kterým si užijete zasloužené pozornosti nejen ze strany diváků a posluchačů, ale i muzikantů. Po stránce zpracování a materiálů není nástroji co vytknout. Hardware funguje dobře, basička ladí, signál je dostačující a vůbec - vše funguje, jak má. Samozřejmě nezvykem je velikost menzury. Ta je kratší než u kytary, a tak jsou pražce natolik blízko sebe, že pro hráče s větší rukou není (alespoň napoprvé) hra nijak komfortní. Ani rozteč opravdu tlustých strun není kdovíjaká. Všechno je tak hezky blízko sebe, že by chtělo mnohem delší čas na přivyknutí. Ale zvyknout se na to dá. Zvuk mě osobně nijak nenadchl, ale jistě se najde dost nadšenců, kterým by se líbil. Basulele nemůže plně nahradit ani kontrabas, ani baskytaru. Ten, kdo by rád basoval akusticky, pravděpodobně sáhne spíše po akustické baskytaře, která se dá ve stejné cenové relaci pořídit už slušně hrající.
Info:
Kala U-Bass Wanderer je čtyřstrunné akustické basové ukulele. Cena je 7952 Kč.
Plus:
efektní stylový nástroj
skladné rozměry
kvalitní zpracování
rozumná cena
Mínus:
jen pro nadšence
omezená použitelnost
Technická specifikace
Menzura | 518 mm |
Tělo | mahagonová překližka |
Krk | mahagon |
Hmatník | tvrdé africké dřevo |
Pražce | 16x nikl/stříbrné |
Kobylka | GraphTech TUSQ |
Snímač | piezosnímač Shadow |
Ozvučný otvor | průměr 60 mm |
Elektronika | aktivní Shadow UK–500B NFX |
Potenciometry | hlasitost, basy, výšky |
Ladicí mechanika | custom, černá |
Struny | Aquila Thundergut Bass Ukulele |
Příslušenství | polstrovaný gigbag |
https://kalabrand.com/collections/all-u-bass/products/ubass-wndr-fs