Jackson Dinky JS 20
Američané jsou v Plzni. Nebojte se, nevypukla třetí světová, ani nepřijeli oslavovat výročí. To jen nejmenovaná plzeňská firma s hudebními nástroji konečně dovezla legendární kytary, které jsme znali jenom z obrázků. Ti šťastnější si na ně "mákli" na nějaké zahraniční výstavě. Tvůrce superstrata Grover Jackson má zase o příznivce víc, a když jsem dostal kytaru na test, byl jsem opravdu rád. Zatím jsem žádnou nedržel. Po vybalení mi bylo jasné, že se jedná o levný model, vyrobený někde daleko v Asii, a ne Randy Rhoads. Pak mi spadla brada. Logo na zalomené hlavici v plné parádě. No, říkal jsem si, když dá výrobce na takhle levnou kytaru svoji značku, stojí za kvalitou. Žádná kopie kopií. Uvidíme... Historii firmy vám popsal kolega Vítek Štefl v čísle Muzikus 8/2003.
Dinky JS 20 je klasický superstrat, s užšími rohy než "fenděrko". Snímače (singl-singl-humbucker) jsou firemní, zapuštěné do těla bez krytu. Má plovoucí Fulcrum tremolo (správněji vibrato), zalomená hlavice (hokejka) v úhlu klasických 14 stupňů, barva červený transparentní lak. Na vrchu prosvítá fládrovaný javor (tygří pruhy). Zvuk upravují dva potenciometry s chromovanými knoflíky - volume, tone a pětipolohový přepínač. Vespodu se ukrývají obvyklé černé plastové kryty na uschování pružin vibrata a elektroniky. Krk je z jednoho (!) kusu javoru, v řezu flatsawn, k tělu je šroubovaný a hlava lepená v místech pod druhým pražcem.
Hmatník je palisandrový a orientační značky z jakési umělé hmoty. Mechaniky olejové (die-cast), bezejmenné, chromované. Na pohled nic zvláštního a skromný vzhled. Takové jsou stovky kytar.
Začal jsem zkoumat... Hm - tělo mahagon (výrobce udává indický cedr, tak nevím...)? A masiv a jen ze tří kusů, ne jako jiné (radši nevzpomínané) ze špalků a pro jistotu proložené olší? Ťuky ťuk. To ale zvoní. Na vrchu javor, ale jen dýha. No co, to se dělá i u hodně drahých nástrojů v kalifornské Coroně.
A teď krk - prostě lahůdka. Padl mi do ruky, jako kdyby ho vyrobili pro mě. Ani jsem nechtěl přestat hrát. Struny nikde nedrnčí - hráčova pohoda nade vše. Zkušenost s rezonancí nasucho mi prozradí o kytaře víc než běsnění přes všechny značkové aparáty. Tak tady mi spadla brada podruhé. Utekl jsem od rodiny do předsíně a hrál na tu jacksonku asi tři hodiny potmě. To abych si to všechno vychutnal. Úžasné množství alikvótů a ty barvy - od temných k cinkavým. Všechno "unplugged". Nevím, jestli to bylo těmi mizernými továrními strunami, a až natáhnu nové, tak to kouzlo zmizí :-). No - zmizelo. Ne však tehdy, když jsem natáhl struny, ale s pákou vibráta. Nedivím se tomu - při téhle ceně bych chtěl, aby ještě ladilo. Někde to holt visí. Ale třeba ho někdo umí seřídit (nebo vyměnit?). Dražší modely mají licencované nebo original Floyd-Rose a zámek.
Konec suchého laskání
Tak se ukaž! Jsi elektrická kytara, tak tvoje kvality jsou jinde. Zapojuji rovnou do vstupu lampového komba. Já to věděl, já to tušil. Bude hrát s tím dlouhým sustainem, který má poctivý mahagon (omlouvám se - jsem na něj vysazen) a nebudou zde přeznívat basy ani výšky, ale pěkně do středů. Pravda, trochu jsem si před tím pohrál s dohmatem a snímače shodil hodně dolů od strun (více alikvótů od vibrace struny a větší rozkmit) a utáhl mechaniky. A javorová dýha (asi 2-3 mm silná) určitě přidá brilanci.
Upozorňuji - není to stratocaster! Ale barvičky jak na paletě. Singly nijak moc nebručí, atak je skvělý a citlivost tónu je taková, že se bojím zabrat. Je tu znát dynamika. Při vytažení struny je sustain až s ozvěnou. Ta kytara prostě hraje neuvěřitelně - a to je velikost těla 7/8 - oproti jiným stratům. To hraji na čistý zvuk. Ale zkreslený přece taky vychází z dobré rezonance, a sebelepší krabička to nezachrání. Tak to přehodím, korekce atd... No, co dodat? Nádherná šťáva. Kombinace snímačů jsou znát a tónová clona taky funguje (a není jen na parádu).
Přepínač má klasické propojení snímačů jako u všech stratů - 1, 1-2, 2, 2-3, 3
Když jsem si stoupl s řemenem, kytara byla vyvážená a velmi lehká. Bolesti v páteři po několikahodinovém hraní se asi nebudou konat. Když jsem vzal jacksonku do kapely (hodně rockové), spoluhráči nevěřícně povytahovali obočí a kolega s výběrovým Fenderem koukal a koukal. A hned se ptali, jestli si ji nechám. Samozřejmě necinkalo to jako u Stratocastera, ale já tohle zase až tak nemusím...
Úplný konec
Jak jsem řekl v úvodu, výrobce jde asi za kvalitou. Ale u nejlevnějšího modelu z nabídky jsem nečekal až tohle. Co když vyzkouším "ty pravé americké"? Když dokáže Jackson hlídat mechanickou a design kvalitu v Indii, co potom ve Státech? Třeba je to jen povedená hříčka osudu, indických rukou a kombinace šťastných náhod a dřeva? Není.
Měl jsem možnost seznámit se s podobnými i několikanásobně dražšími modely na Hudebním veletrhu 2003 v Praze, kde byl stánek s Jacksonem trvale obležen. Člověka to až zaráží, za jakou cenu lze vyrobit, dovézt, prodat a hrát na kytaru. Manželka mě vyvedla z omylu: "Podívej se, za kolik koupíš televizi nebo DVD".
A aby nedošlo k mýlce - nejsem placeným dealerem a hráčem firmy Jackson a jejího zástupce u nás. Jenom mi udělala velkou radost. A zrovna tenhle kousek už nevrátím. Hraju na něj a doufám, že ještě dlouho budu. Howgh.
Info:
Jackson JS 20 je elektrická kytara typu strat, Made in India.Snímače S-S-H, volume, tone, pětipolohový přepínač Kobylka - vibrato plovoucí typu Fulcrum. Cena 8260 Kč (včetně DPH).
Plus:
kvalitní zpracování všech částí a design
výborný, "rychlý" krk
dobrá rezonance a sustain
váha
cena
Mínus:
laciné, mírně se rozlaďující vibrato
JS 20 v číslech
Délka: 94 cm
Šířka těla: 31 cm
Hloubka těla: 45 mm
Menzura: 25,5" (64,77 cm)
Počet pražců: 22
Nultý pražec: 43 mm
12. pražec: 53 mm
Šířka pražců: 2,9 mm
Výška pražců: 1,3 mm
Hmotnost: cca 3 kg