IMG Stageline FLY-16R a FLY-16T - bezdrátový set pro přenos linkového signálu
„Zkuste to bez drátů, milý Marconi,“ volal Jára Cimrman, aniž by tušil, že jednoho dne bude bez drátů skoro všechno. Princip šíření elektromagnetických vln, jenž byl popsán již v roce 1873, doznal svého praktického využití snad ve všech možných odvětvích.
Bezdrátová technologie je v hudebním průmyslu využívaná velmi hojně, neb je to pomocník k nezaplacení. Když jsem měl možnost poprvé hrát s kytarovou vysílačkou a zpívat do bezdrátového mikrofonu, připadal jsem si jako největší hvězda a pán bůh dohromady. Dnes už jsou tyhle věci tak běžné, že jste spíš divní, když ke kytaře a k mikrofonu používáte kabel.
Bez drátů je dnes kdeco, a tak není divu, že i pro zvukaře se najde několik velmi zajímavých a užitečných pomůcek.
Tímto bych vám rád představil bezdrátový set právě určený pro zvukaře a všechny ty, kteří potřebují čas od času přenést zvuk na místo, kde je obtížné anebo třeba nemožné tahat kabeláž. Například si představme firemní akci, kdy je potřeba zvuk z hlavního sálu poslat i do dalších místností, například do jiného patra nebo třeba na terasu hotelu, a dispozice nám nedovoluje táhnout zvuk kabelem.
FLY-16T a FLY-16R od značky IMG Stageline patřící do skupiny Monacor je set sestávající z vysílače 16T a přijímače 16R. Jak jsem předeslal, slouží tato sestava hlavně zvukařům, což napovídá i osazení konektory XLR. Pro jistotu uvádím, že 16T jako vysílací má na sobě samici a 16R jako přijímací má na sobě samce.
Tento set má suplovat symetrický kabel a je nastaven na linkovou úroveň. To znamená, že míří přímo z výstupu mixážního pultu do vstupu třeba aktivního reproboxu. Pracovní vzdálenost je výrobcem uváděna až devadesát metrů na otevřeném prostranství.
Ovládání a popis
16T i 16R v podstatě vypadají jako konektory s anténkou, což byl samozřejmě záměr, protože se počítalo s tím, že vysílač připojíte přímo do výstupu například mixážního pultu a přijímač zapojíte tak jako kabel XLR do aktivního reproboxu. 16T i 16R mají na sobě jedno,slovy jedno, tlačítko označené nápisem Set. Nad tímto tlačítkem je ještě světelná indikace provozu a z pohledu ze strany anténky se nachází ještě ukazatel zvoleného kanálu, který musí být přirozeně na obou zařízeních stejný.
... víte, že první bezdrátový přenos byl poprvé zaznamenám již v roce 1895? Jeho autorem byl opravdu italský vědec Guglielmo Marconi. Od té doby se pokoušela spousta vědců a experimentátorů takový přenos ještě vylepšit a zdokonalit.
Všechno je tu jednoduše a srozumitelně rozmístěno a vymyšleno. Stiskem a podržením tlačítka cca po dvě vteřiny uvedete vysílač/přijímač do provozu, o čemž vás bude informovat zelená LED dioda rozsvícená nad tlačítkem. Při pohledu ze strany antény je ještě osmisegmentový displej, který ukazuje zvolený kanál a který z úsporných důvodů po čase zhasne.
Pokud dioda bude blikat červeně, je to znamení, že byste měli vyměnit baterii. No a na přijímači se můžete setkat ještě se zeleně blikajícím signálem, a ten znamuje, že nemáte stejně nastavený kanál pro příjem a vysílání.
Tím jsem se dostal k napájení obou zařízení. Opět je zde vyřešeno jednoduše a účelně. Jedna AA tužková baterie! Žádná těžká 9V potvora, která vylomí konektor i s deskou. Jsou doporučeny samozřejmě baterie alkalické, abychom dosáhli co nejdelší výdrže. Nastanou samozřejmě situace, kdy bude lepší spolehnout se na stálejší přísun proudu. Žádný problém. 16T i 16R mají na svých bocích konektor micro USB pro připojení k běžné nabíječce, kterou máme na telefon atd. Kablík je v příslušenství, nabíječka ne. Ale i tak je to paráda, opět někdo přemýšlel. Už žádné adaptéry s kulatým koncem, který kdykoliv potřebuji, tak neseženu. Pánové, za tohle máte ode mě velký like.
Těla obou zařízení jsou vyvedena v matném plastu a z každého těla „trčí ocásek“ jako anténa. Na jednu stranu nepraktické, ale chápu výrobce, že potřeboval celému přenosu pomoct. Co si budeme povídat, dnes je skoro každý aktivní reprobox vybaven nejen digitálním zesilovačem, ale i spoustou další elektroniky, která může být velkým zdrojem rušení. 16T a 16R pracují v pásmu UHF v povolených frekvencích 823,125-831,875 MHz, což jsou frekvence povolené v českých zemích a jsou rozdělené do 16 kanálů.
Nejdřív jsem se podivil nad plastovým provedením, ale na druhou stranu je třeba říct, že bylo třeba myslet i na váhu přístroje samotného, a to nemluvím o tom, když bude uvnitř ještě baterie.
A při nechtěném pádu na zem to při téhle váze taky nebude trpět tolik, jako kdyby to celé bylo kovové.
Jenže to je s tím vítězstvím komplikované. Roku 1894 předvedl první bezdrátový telegraf Oliver Lodge, ale nenechal si objev patentovat. Nezávisle na Lodgeovi se dopracoval podobných výsledků Heinrich Hertz. Ani on nic nepatentoval. Jeho poznatky dále rozvinul Alexandr Popov, který též předvedl funkci telegrafu v praxi, ale ani on nic nepatentoval, i když nyní právě vstoupil do hry Marconi. Tehdy Popov prohlásil: „Nejde o nic nového. Dávno před Marconim dělal stejné věci Tesla.“ (Čestná výjimka, jinak později „sovětští vědci přece vynalezli vše“... :-) Nicola Tesla však bohužel podal patent až roku 1897, i když vysílání uskutečnil roku 1895. Teslův patent Marconi roku 1904 napadl (to již měl Nobelovku), a vyhrál. Ale to až roku 1943, kdy mu byl patent přiznán. Jeho prvenství je tedy tak trochu eticky podivné.
Zvuk a zapojení
Po téhle stránce nemám, co bych vytknul. Oba dva přístroje pracovaly ihned po zapnutí bezchybně. Měl jsem trochu strach, co to udělá při nějakém rušení, zda se nebudou objevovat standardní rušivé zvuky doprovázející výpadky signálu, ale při svém testu jsem nic takového nezaznamenal. Přenášený zvuk byl od drátem zapojeného reproboxu téměř k nerozeznání, a to to právě jde. Věřím, že ve studiu nebo při měření by se něco našlo, ale při živé produkci, kde se navíc objevují spousty okolních ruchů, si nikdo ničeho všimnout ani nemůže. Pokud jde o kvalitu a stabilitu signálu, tak ta je samozřejmě závislá na spoustě faktorů. Zkoušel jsem přenos na druhé straně sálu, terasu, vedlejší místnost přes zeď. Dokonce i jedno patro dolů či nahoru nebyl až zase takový problém, i když už se nějaké rušení objevovalo.
Nicméně si troufám říct, že jde o velmi spolehlivý „bezdrát“ a nebál bych se jej vozit s sebou na akce.
Info:
IMG Stageline FLY-16R a FLY-16T je bezdrátový set pro přenos linkového signálu. Pracuje v pásmu UHF a je možné použít napájení pomocí USB kabelu anebo jednou AA baterií. Cena testovaného setu je 4790 Kč.
Plus:
kompaktní rozměry
možnost USB nebo bateriového napájení
bezchybný přenos a dobrý zvuk
jednoduché ovládání
Mínus:
plastové provedení
Technická specifikace
Vysílací frekvence | 823–-832 MHz |
počet kanálů | 16 |
frekvenční rozsah | 30–17 000 Hz |
vstupní úroveň | 0,775V max. XLR, symetrická |
výstupní úroveň | 0,775V, XLR, symetrická |
spotřeba při přenosu | 300 mA, 350 mA max. |
spotřeba ve vypnutém stavu | 2 mA |