IK Multimedia SampleTroner 6 - aneb jak to vlastně znělo…
Tento test je vlastně procházkou historií klávesových nástrojů z šedesátých a sedmdesátých let minulého století – mellotronů, novatronů, chamberlinů, stylophonů a spousty dalších a tak trochu umožní nakouknout do vintage zvuků těchto dinosaurů, které používala tehdejší hudební scéna.
Nástroje mající v názvu zakončení „tron“ lze považovat za předchůdce samplerů. Cílem bylo, jak jinak než věrně, napodobit a reprodukovat zvuky, které byly nahrány na magnetofonový pásek či disk a byly spouštěny klávesou. Pokud toužíte po kolekci vintage zvuků mellotronů, chamberlinů, optiganů, orchestronů a osmistopého páskového rytmeru pro funky, v SampleTronu vše najdete.
Jak to fungujeTónový generátor je postaven na bázi samplingu umožňující extrémně komplexní vrstvení a široké možnosti manipulace s enginem Stretch. K dispozici je šestnáctinásobný multitimbral. Mezi třemi enginy lze přepínat během hry. Jedná se o klasický Resampling, Pitch-Shift/Time Stretch a nový Stretch. K dispozici jsou čtyři efekty na každý part, jež je možné vybírat z třiceti dvou vysoce kvalitních DSP efektů se synchronizací s tempem. Musím podotknou, že DSP efekty jsou opravdu velmi kvalitní a tímto ,,posunete“ zvuk do jiných dimenzí. Přes padesát různých ovladačů zvuku umožňuje zvuk modulovat podle aktuální potřeby. Například ovladač Mode, Pitch, Bender, Pan, Tempo, nechybí klasické Mono/Poly/Legato režimy s možností volby typu legata, dva nízkofrekvenční oscilátory, dvě obálky, synchronizovatelné filtry LBF, BPF a HPF, ovládání hlasitosti a rozsahu a dokonce i Macro ovladače. Je potřeba říci, že ovládání Sampletronu je velmi jednoduché a intuitivní.
Editace
Každý zvuk lze editovat, uložit, přejmenovat, vymazat. V multitimbrálním režimu si můžete uložit nastavení naskládaných partů pod sebe a toto uložení si pojmenovat, nebo opět smazat.
Grafika a krátký popis
Musím uznat, že grafika je více než dobře zpracována. Je postavená na bázi vintage klávesových nástrojů (včetně odřenin). Je zde vše maximálně přehledné. Po načtení zvuků ve výběru v pravém okně se načtou jednotlivé zvuky, tak jak je chcete mít zařazené v jednotlivých partech v levém okně. Po pravé straně je okno s možností editací jednotlivých partů, a co se mě osobně moc líbilo, s obrázkem nástroje, který jste si právě zvolili do partu.
Pod těmito okny je umístěno patnáct otočných potenciometrů, jimiž můžete experimentovat se zvuky, jak je libo.
Slovo závěrem
Zvuky ze SampleTronu nejsou pouze tradičními klasickými a progresivními rockovými zvuky, které používali například King Crimson, Genesis, Moody Blues, Yes, Beatles a mnoho dalších, ale jsou zde také neuvěřitelně zajímavé, ale i podivné zvuky, které se dají využít pro dnešní alternativní scénu, rock, hip-hop a filmovou hudbu. Jsou prostě jiné, než na jaké jsme zvyklí v současné době, a v tom je právě jejich kouzlo, síla a v neposlední řadě i emoce.
Info:
IK Multimedia SampleTron je banka a player vinatge zvuků z rodiny tzv. tronů. Doporučená maloobchodní cena je 6290 Kč.
Plus:
vynikající zvuková kvalita
velmi zajímavé zvuky
velmi pěkný design – grafika
vyobrazení jednotlivých nástrojů
jednoduché ovládání
učebnice s historickými
Mínus:
některé samply nejsou zvukově čisté, mírně ,,šumí“
vyobrazení jednotlivých nástrojů by se mohlo po kliknutí myší ,,zvětšit“
dále by k vyobrazení „slušel“ jejich krátký a stručný popis včetně historických dat
během testu manuál pouze v jazyce anglickém