IK Multimedia iRig Keys I/O - klávesový kontrolér
Co je iRig Keys I/O
Přesto, že je iRig Keys I/O zařazen mezi klávesové kontroléry, nabízí o něco víc než klasické kontroléry. Jedná se totiž o klávesový MIDI kontrolér s audio rozhraním. Vyrábí se v černo-bílém provedení s dvaceti pěti nebo čtyřiceti devíti klávesami standardní velikosti. Na testování byl zapůjčen model s dvaceti pěti klávesami.
Uspořádání tohoto modelu je následovné: Přední panel nabízí všechny základní ovládací prvky (osm padů, pět knobů a pět dotykových plošek). Na zadní straně najdete všechny vstupy a výstupy, jeden třípolohový přepínač, trimr gainu a tlačítko fantomového napájení. Spodní strana ukrývá šachtu pro čtyři baterie typu AA a šest protiskluzových gum.
Nic zásadního mi na první pohled nechybělo. Zajímavý a překvapující byl pro mne konektor Device (mini-DIN) a také kombinovaná dotyková ploška pro Pitch Band a Modulation.
Připojení iRigu
V balení naleznete dva kabely o délce 60 cm. Mini-DIN - USB slouží k propojení s počítači přes klasické USB rozhraní. Mini-DIN - Lightning poslouží k propojení s iZařízeními (iPad, iPod a iPhone). Připojení kontroléru k zvolenému zařízení je pak už jednoduché.
U iOS je podporována celá škála iZařízení. Seznam najdete na stránkách výrobce. Nejnižší podporovanou verzí je iOS 6. Co se týče počítačů, jsou podporovány dva nejpoužívanější operační systémy - Mac OS X/macOS a Windows XP, 7, 8 a 10. Pokud budete používat Windows, dobře si prostudujte podporu OS, abyste nebyli překvapeni, že vám funguje třeba jen MIDI.
Propojil jsem testovaný iRig Keys I/O 25 pomocí dodávaného kabelu přes USB se svým MacBookem Pro. Na kontroléru jsem zapnul Power USB, a rázem jsem měl k dispozici MIDI ovladač se zvukovou kartou. Funkčnost byla stoprocentní, bez nutnosti doinstalovávat speciální ovladač. Vyzkoušel jsem i iPad. Ani zde nebyl sebemenší problém s připojením.
Napájení kontroléru
Využít můžete celkem tři možnosti: První je napájení pomocí baterií (čtyři kusy baterií AA). Ty jsou součástí balení. Tuto variantu oceníte hlavně při práci v terénu, kdy budete používat iRig třeba s iPadem a nebudete mít po ruce zásuvku. Druhá možnost je napájení z USB vstupu počítače. Tedy za předpokladu, že počítač takový USB vstup má. A kdyby přece jen neměl, je tady i třetí možnost, a to napájení pomocí adaptéru (iRig PSU 3A). Zde budete muset sáhnout do své peněženky a za 1190 Kč si jej dokoupit. Myslím si, že je to poměrně dost. Za to palec dolů.
K čemu můžete použít iRig
iRig Keys I/O můžete použít jako MIDI kontrolér k jakémukoliv softwaru pro DAW nebo k virtuálnímu nástroji. Ve svojí výbavě má kromě rychlostní „full-size“ klaviatury, multibarevné pady s rychlostní dynamikou, programovatelné dotykové slidery a tlačítka i klasické otočné knoby. Právě všechny tyto prvky usnadňují a urychlují ovládání všech potřebných parametrů. Připojit můžete rovněž i sustain pedál.
Kontrolér disponuje také kvalitním audio rozhraním s převodníky 24 bitů/96 kHz. Tato zvukovka se může pochlubit kombinovaným vstupem XLR/jack s fantomovým napájením a možností nastavení úrovně signálu (Gain). Jinými slovy, připojit můžete jak mikrofon, tak třeba kytaru. K dispozici je kvalitní symetrický výstup (2x mono jack 6,3 mm) a sluchátkový výstup (stereo jack 3,5 mm).
Tento kontrolér bude určitě dobrým pomocníkem všem jak v domácím studiu, tak na cestách. Myslím si, že dvě oktávy jsou sice dostačující, ale raději bych si připlatil a šel do čtyř oktávové verze. Ta má k dispozici více dotykových sliderů, které jsou i lépe uspořádány.
Software
Pokud si zaregistrujete zakoupený kontrolér, máte možnost si zdarma stáhnout software, který dostáváte od firmy jako bonus. Pro verzi iRig Keys I/O 25 jsou to SampleTank 3 (iOS, Mac/PC), Syntronik Pro-V (iOS, Mac/PC) a T-RackS Deluxe (Mac/PC). Pokud zakoupíte verzi se čtyřiceti devíti klávesami, dostanete navíc ještě Miroslav Philharmonik 2 CE (iOS, Mac/PC). V té nejvyšší variantě jsou tedy k dipozici celkem tři virtuální nástroje (40GB/5000 zvukových barev), jedenáct mix/master plug-inů, jedna aplikace pro DAW a tři pro iOS (ty si stáhnete z App Storu). Pokud máte v iZařízení nainstalovanou verzi SampleTank CS, můžete ji po registraci lehce proměnit v plnou verzi. Přesný návod jak na to, najdete na firemních stránkách. Co se týče DAW, získáte zdarma také aplikace třetích stran Studio One 3 Prime (Presonus) a demo Live 9 Lite (Ableton).
Za software dávám palec nahoru. Díky tomu získáte základní startovací balíček pro svoji tvorbu. Navíc ušetříte nemalou částku (cca 14 000/19 000 Kč), kterou můžete investovat do něčeho jiného. Třeba do zmíněného adaptéru. :-)
iRig v praxi
Kontrolér jsem používal s MacBookem Pro i iPadem. Jeho funkčnost i možnosti jsem vyzkoušel na obou přístrojích. Pro test jsem využil standardně dodávaný GarageBand, virtuální klávesové nástroje od Korgu i IK Multimédie.
Co se týče MIDI ovládání a řízení parametrů, nejlépe fungoval právě s firemními aplikacemi SampleTank a Syntronik. Není divu. Vše je pro tyto virtuální nástroje vychytané do posledního detailu. Dá se zde nastavit spousta parametrů, které můžete ovládat přímo v reálném čase. Co a jak nastavit, je přesně popsáno v uživatelském manuálu. Z tohoto důvodu se nebudu podrobněji o možnostech nastavení rozepisovat. Jediné, co mi trošku vadilo, bylo používání dotykové plošky, která byla společná pro ovladače Pitch Band a Modulation. Primárně je nastaven Pitch Band. Pokud chcete použít Modulation musíte zmáčknout dotykovou plošku s označením Alt. Tím vyřadíte Pitch Band a nastavíte Modulation. Je to jakési kompromisní řešení. Model se čtyřiceti devíti klávesami má k dispozici dvě samostatné plošky. Jedna je pro Pitch Band a druhá pro Modulation. Osobně bych raději uvítal dva samostatné fyzické kontroléry v podobě koleček nebo joystiku.
Jako zvuková karta fungoval iRig Keys I/O rovněž stoprocentně. Vyzkoušel jsem několik mikrofonů, které mám ve svém domácím studiu (Shure SM 58, AKG 1000S, AKG 3000). Výsledek byl výborný. A není divu. Převodník nabízí kvalitní předzesilovač třídy A pro dynamické a kondenzátorové mikrofony. Nechybí zde ani fantomové napájení 48 V. To funguje i při bateriovém provozu. Když k tomu připočtu kvalitní vstup Hi-Z pro kytaru nebo basu, není co řešit. Firma dokonce nezapomněla ani na indikaci audio signálu. Indikátor v podobě LED diody je umístěn hned pod hlavním displejem a nese označení Input. Dioda mění barvy podle nastavení úrovně. Zelená a oranžová je OK. Červená značí přebuzení. K dispozici je skutečně vše, co každý potřebuje pro záznam zvuku do počítače.
IK Multimédia. Všechno to začalo v severní Itálii ve městě Modena. Město je známo svojí historií, která sahá až do dob před Kristem, velmi starou univerzitou (1175), svým červeným vínem (Lambrusco), vynikající kuchyní a také místem, kde se zrodil balzamikový ocet (Aceto Balsamico di Modena). Je to také město, ve kterém se v dvacátém století usídlilo nejvíce inovativních firem. Namátkou můžeme jmenovat takové značky, jako je Ferrari a Lamborghini. Vraťme se ale do hudebního světa. Právě zde byla založena v roce 1996 firma IK Multimedia. Jejím prvním produktem se stal GrooveMaker z roku 1997. Za víc než dvacet let nabídla firma spoustu zajímavého softwaru i hardwaru a stala se stálicí na hudebním trhu. Všechny inovativní výrobky jsou spjaty s dnešními moderními IT technologiemi, bez kterých si dnešní muzikant nedovede představit svůj život. Namátkou jmenujme: T-Rack S, SampleTank, AmpliTube, VocaLive, StealthPlug a různé převodníky, kontroléry, mikrofony, reproduktory s označením iRig a další.
Jak si vedl iRig
Testovaný model iRig Keys I/O 25 je zajímavý přístroj nabízející variantu dva v jednom. Jinými slovy řečeno, klávesový MIDI kontrolér se zvukovou kartou. Pokud se na něj budu dívat komplexně, bude dobrým parterem pro váš Mac i PC. Kontrolér můžete použít prakticky kdekoliv. Co se týče jablečných produktů, pyšní se kontrolér certifikací MFI (Made for iPod, iPhone, iPad). Přidanou hodnotou není pouze dodávaný software, ale také stojánek pro mobilní zařízení a kabeláž pro přímé propojení s počítačem a iZařízením, které je v ceně základního paketu. Jedinou drobností může být snad jen absence adaptéru. Pokud bych se měl rozhodovat mezi verzí 25 a 49, určitě by zvítězila verze větší. Důvod je jasný: Více kláves, lépe vyřešené rozmístění kontrolérů a nějaký ten softík navíc. Ale to je jen můj pohled. Záležet bude jen a jen na vás, který z této dvojice si vyberete.
Info:
iRig Keys I/O je nabízen ve dvou provedeních. Verze s dvaceti pěti klávesami stojí 5590 Kč a se čtyřiceti devíti klávesami 8390 Kč.
Plus:
koncepce kontroléru
jednoduchost použití
dodávaný stojánek pro iZařízení
velký balík softwaru jako přidaná hodnota
Mínus:
dotykové ovladače Pitch Band a Modulation
příliš drahý externí adaptér
Technická specifikace
komunikace Mac USB | Mac OS X/macOS od 10.6 a vyšší; jeden volný USB port |
komunikace Mac iOS USB | IOS 6 a vyšší |
komunikace Win USB | Plně podporuje Windows 10 WASAPI pro audio s nízkou latencí. Jeden volný USB port; pro Windows 7 a 8 je vyžadován ASIO4ALL pro audio s nízkou latencí, Windows XP pracuje pouze jako MIDI kontrolér. |
obsah balení | dva kabely 60cm pro propojení s počítačem i iZařízeními, stojánek pro iZařízení, čtyři baterie AA, produktová karta, katalog produktů IK, manuál k rychlému zprovoznění iRigu Keys I/O |
volitelné příslušenství | sustain pedál, cestovní taška pro iRig Keys I/O 25 nebo 49, iRig Keys I/O Mic, adaptér iRig PSU 3A, zvukové banky k softwaru |
rozměry | 373 x 208 x 65 mm verze 25 |
693 x 208 x 65 mm verze 49 | |
hmotnost | 1,26 kg verze 25 |
2,18 kg verze 49 |